Mięśnie glistowate stopy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mięśnie glistowate stopy oznaczone na czerwono

Mięśnie glistowate (łac. musculi lumbricales) – w anatomii człowieka cztery małe, wąskie, wrzecionowate mięśnie stopy należące do mięśni wyniosłości pośredniej, leżące w warstwie drugiej mięśni podeszwy[1][2].

Wszystkie cztery zaczynają się przy ścięgnach zginacza długiego palców. Pierwszy, najbardziej przyśrodkowy z mięśni glistowatych przyczepia się po stronie przyśrodkowej ścięgna prowadzącego do palca II. Pozostałe mają po dwie głowy i każdy z nich zaczyna się na dwóch sąsiednich ścięgnach (kierujących się odpowiednio do palca II i III, III i IV oraz IV i V). Wszystkie cztery mięśnie przechodzą w pojedyncze ścięgna, kończące się po przyśrodkowej stronie podstaw paliczków bliższych palców II, III, IV i V. Czasem przyczepiają się także do rozcięgien grzbietowych tych palców[1][3].

Unaczynione są przez tętnicę podeszwową przyśrodkową i tętnicę podeszwową boczną. Pierwszy (przyśrodkowy) mięsień unerwiony jest przez nerw podeszwowy przyśrodkowy, a pozostałe przez nerw podeszwowy boczny[1][3].

Mięśnie te zginają palce II–V w stawach śródstopno-paliczkowych i przywodzą je do palucha. Jeśli przyczepiają się do rozcięgien grzbietowych, to także nieznacznie prostują te palce w stawach międzypaliczkowych[1][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Adam Bochenek, Michał Reicher, Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, wyd. XIII, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019, s. 927–928, ISBN 978-83-200-4323-5.
  2. Olgierd Narkiewicz, Janusz Moryś, Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów. Tom II, wyd. I, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010, s. 176, ISBN 978-83-200-4107-1.
  3. a b c Richard L. Drake, A. Wayne Vogl, Adam W.M. Mitchell, Gray anatomia. Podręcznik dla studentów. T. 1, wyd. IV, Wrocław: Edra Urban & Partner, 2020, s. 176, ISBN 978-83-66548-14-5.