Mięśnie pochyłe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rycina z widocznymi mięśniami pochyłymi

Mięśnie pochyłe (łac. musculi scaleni) – parzyste mięśnie ciała ludzkiego zaliczane do grupy głębokiej mięśni szyi. Znajdują się na szyi głębiej i nieco bardziej bocznie niż mięśnie podgnykowe. Ich przyczepy początkowe znajdują się na wyrostkach poprzecznych kręgów. Mięśnie te zmierzają do żeber (I i II). Rozróżniamy cztery mięśnie pochyłe:

Funkcje[edytuj | edytuj kod]

Mięśnie te unoszą żebra działając jako silne mięśnie wdechowe. Przy ustalonych żebrach powodują zgięcie odcinka szyjnego kręgosłupa w swoją stronę, do przodu lub powodują jego obrót[2].

Ukrwienie[edytuj | edytuj kod]

Ukrwienie pochodzi od gałęzi tętnicy tarczowej dolnej.

Unerwienie[edytuj | edytuj kod]

Mięśnie są unerwione od gałęzi bezpośrednio odchodzących od splotu szyjnego i częściowo ramiennego (metamery C3-C8)[3].

Szczeliny[edytuj | edytuj kod]

Wyróżniamy dwie szczeliny mięśni pochyłych:

Aspekt kliniczny[edytuj | edytuj kod]

Niektórzy ludzie aktywują mięśnie pochyłe podczas oddychania, co często prowadzi do przeciążenia tych mięśni. Prowadzi to do bólu szyi promieniującego do kończyny górnej. Nie jest to jednak ostry ból, taki jak w zespołach bólowych związanych z uciskiem na korzenie nerwów. Przeciążenie tych mięśni zazwyczaj daje pozytywny wynik tzw. testu zgięcia palca, kiedy to pacjent nie jest w stanie dotknąć opuszkami palców stawów śródręczno-paliczkowych. Ucisk na tętnicę podobojczykową w obrębie szczeliny tylnej mięśni pochyłych może powodować zespół górnego otworu klatki piersiowej[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Bochenek: Anatomia człowieka (tom I). Warszawa: PZWL, 2010. ISBN 978-83-200-4323-5.
  2. a b Joanna Sokołowska-Pituchowa: Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny. Warszawa: PZWL, 2011, s. 428. ISBN 978-83-200-4364-8.
  3. Michael Schunke: Prometeusz Atlas anatomii człowieka Tom 3. Wrocław: Med-Pharm Polska, 2017, s. 86-87. ISBN 978-83-7846-043-5.
  4. Radovan Hudak: Memorix Anatomia. Wrocław: Edra Urban&Partner, 2017, s. 114. ISBN 978-83-65373-64-9.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.