Mięsień kulszowo-jamisty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mięsień kulszowo-jamisty
ischiocavernosus muscle
musculus ischiocavernosus
Ilustracja
Mięśnie krocza u kobiety. Mięsień kulszowo-jamisty zaznaczony na czerwono.
Ilustracja
Mięśnie krocza u mężczyzny. Mięsień kulszowo-jamisty zaznaczony na czerwono.
Narządy

układ mięśniowy

Tętnice

gałęzie tętnicy kroczowej

Nerwy

nerwy krocza S2–S4

Mięsień kulszowo-jamisty (łac. musculus ischiocavernosus, ang. ischiocavernosus muscle) – w anatomii człowieka jeden z mięśni krocza, współtworzący przeponę moczowo-płciową[1][2].

U mężczyzn jest to niewielki parzysty mięsień. Cechuje się wydłużonym kształtem z częścią mięśniową na środku oraz częścią ścięgnistą na obu końcach. Rozpoczyna się na przyśrodkowej powierzchni guza kulszowego i na więzadle krzyżowo-guzowym. Często jest silnie połączony z mięśniem poprzecznym powierzchownym krocza. Część włókien mięśnia kieruje się do przodu na powierzchnię przyśrodkową i dolną prącia, a część do przodu na powierzchnię boczną i grzbietową i kończy się w błonie białawej. Niektóre pasma na grzbiecie prącia łączą się z włóknami z przeciwnego mięśnia i obejmują żyłę grzbietową prącia[1].

U kobiet mięsień jest słabo rozwinięty i przeważnie ścięgnisty. Leży na odnodze łechtaczki[1].

Unaczyniony jest przez gałązki tętnicy kroczowej, a unerwiony przez nerwy krocza S2–4 (od nerwu sromowego)[1][2].

U mężczyzn pełni ważną rolę we wzwodzie, poprzez uciskanie na odnogi prącia i wypychanie krwi do przodu. Mięsień współpracuje z mięśniem opuszkowo-gąbczastym. U kobiet działa na ciało jamiste łechtaczki podczas jej wzwodu wypychając krew do przodu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Adam Bochenek, Michał Reicher, Anatomia człowieka. Tom II. Trzewa, wyd. X, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018, s. 698, ISBN 978-83-200-4501-7.
  2. a b Richard L. Drake, A. Wayne Vogl, Adam W.M. Mitchell, Gray anatomia. Podręcznik dla studentów. T. 2, wyd. IV, Wrocław: Edra Urban & Partner, 2020, s. 474–475, ISBN 978-83-66548-15-2.