Mięsień poprzeczny głęboki krocza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mięsień poprzeczny głęboki krocza
deep transverse perineal muscle
musculus tranversus perinei profundus
Ilustracja
Mięśnie krocza u kobiety. Widoczny mięsień poprzeczny głęboki krocza.
Ilustracja
Mięśnie krocza u mężczyzny. Widoczny mięsień poprzeczny głęboki krocza.
Narządy

układ mięśniowy

Tętnice

tętnica opuszki prącia lub opuszki przedsionka pochwy, tętnica grzbietowa prącia lub tętnica grzbietowa łechtaczki

Nerwy

nerw grzbietowy prącia lub łechtaczki

Mięsień poprzeczny głęboki krocza (łac. musculus tranversus perinei profundus ang. deep transverse perineal muscle) – w anatomii człowieka płaski mięsień położony w tylnej części przepony moczowo-płciowej[1].

Mięsień przebiega poprzecznie, przyczepiając się na gałęzi kości kulszowej i gałęzi dolnej kości łonowej. Niektóre jego włókna dochodzą do środka ścięgnistego krocza. U mężczyzn po obu stronach mięśnia, z tyłu w stosunku do opuszki prącia, leżą gruczoły opuszkowo-cewkowe. U kobiet jest słabiej rozwinięty, od góry pokrywa gruczoły przedsionkowe większe; przenikają przezeń liczne pasma łącznotkankowe. Włókna łącznotkankowe zmniejszają wytrzymałość mechaniczną mięśnia, co zwiększa ryzyko wypadnięcia macicy[2][1].

Mięsień ma za zadanie statyczne umocowanie cewki moczowej. Dzięki temu, że część jego włókien dochodzi do środka ścięgnistego krocza, mięsień bierze udział w utrzymaniu jego położenia i prawidłowej statyki narządu rodnego[1].

Unaczyniony jest przez gałęzie tętnicy sromowej wewnętrznej – u mężczyzny tętnicę opuszki prącia i tętnicę grzbietową prącia, a u kobiety tętnicę opuszki przedsionka pochwy i tętnicę grzbietową łechtaczki[1].

Unerwiony jest przez gałęzie nerwu sromowegonerw grzbietowy prącia lub nerw grzbietowy łechtaczki (S2–S3)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Bochenek i Reicher 2018 ↓, s. 696–697.
  2. Bochenek i Reicher 2018 ↓, s. 690–692.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adam Bochenek, Michał Reicher, Anatomia człowieka. Tom II. Trzewa, wyd. X, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018, ISBN 978-83-200-4501-7.