Mięsień opuszkowo-gąbczasty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mięsień opuszkowo-gąbczasty
bulbospongiosus muscle
musculus bulbospongiosus
Ilustracja
Mięśnie krocza u kobiety. Mięsień opuszkowo-gąbczasty zanaczony na czerwono.
Ilustracja
Mięśnie krocza u mężczyzny. Mięsień opuszkowo-gąbczasty zaznaczony na czerwono.
Narządy

układ mięśniowy

Tętnice

gałęzie tętnicy kroczowej

Nerwy

nerwy krocza S2–S4

Mięsień opuszkowo-gąbczasty (łac. musculus bulbospongiosus, ang. bulbospongiosus muscle) – w anatomii człowieka jeden z mięśni dna miednicy, cechujący się największymi różnicami płciowymi wśród wszystkich mięśni krocza[1][2].

U mężczyzn jest to mięsień nieparzysty. U góry sąsiaduje z przeponą moczowo-płciową, od boków z mięśniem kulszowo-jamistym. Włókna biorą początek ze środka ścięgnistego krocza, na pośrodkowym szwie ścięgnistym na tylnym obwodzie opuszki prącia lub bezpośrednio z zewnętrznego zwieracza odbytu z tej samej lub przeciwnej strony. Dalej włókna biegną łukowato ku górze i do przodu. Wyróżnia się warstwę powierzchowną i głęboką końcowego przyczepu. Warstwa głęboka otacza ciało gąbczaste prącia, warstwa powierzchowna obejmuje korzeń prącia i kończy się po stronie grzbietowej w powięzi głębokiej prącia[1].

U kobiet mięsień jest podzielony na dwie równe części, tylko w środku ścięgnistym krocza łączące się pasmem łącznotkankowym. Rozpoczyna się w środku ścięgnistym krocza oraz w przedłużeniu zwieracza zewnętrznego odbytu. Włókna powierzchowne kończą się na grzbiecie łechtaczki, a głębokie obejmują opuszkę przedsionka oraz dochodzą do ciał jamistych łechtaczki[1].

Unaczyniony jest przez gałązki tętnicy kroczowej, a unerwiony przez nerwy krocza S2–4 (od nerwu sromowego)[1][2].

U mężczyzn pełni ważną rolę we wzwodzie i wytrysku. U kobiet mięsień zwiera ujście pochwy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Adam Bochenek, Michał Reicher, Anatomia człowieka. Tom II. Trzewa, wyd. X, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018, s. 697–698, ISBN 978-83-200-4501-7.
  2. a b Richard L. Drake, A. Wayne Vogl, Adam W.M. Mitchell, Gray anatomia. Podręcznik dla studentów. T. 2, wyd. IV, Wrocław: Edra Urban & Partner, 2020, s. 474–476, ISBN 978-83-66548-15-2.