Mięsień prostownik długi palców

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mięsień prostownik długi palców
Mięśnie prostowniki długie palców
Mięśnie strzałkowe trzecie

Mięsień prostownik długi palców (ang. extensor digitorum longus muscle, łac. musculus extensor digitorum longus) – w anatomii człowieka mięsień kończyny dolnej należący do grupy przedniej mięśni goleni[1][2].

Rozpoczyna się na kłykciu bocznym kości piszczelowej, głowie i brzegu przednim strzałki, błonie międzykostnej, przegrodzie międzymięśniowej przedniej goleni i powierzchni wewnętrznej powięzi goleni. W połowie goleni mięsień po swojej stronie przyśrodkowej tworzy silne ścięgno, przechodzące u dołu przez boczny przedział troczka górnego prostowników i troczka dolnego prostowników na stronę grzbietową stopy, tu dzielące się na cztery ścięgna biegnące w stronę palców II–V i przechodzące w ich rozcięgna grzbietowe, kończąc się na podstawach paliczków środkowych i dalszych[1][2]. Mięsień strzałkowy trzeci, kończący się na grzbietowo-przyśrodkowej powierzchni podstawy V, a często także IV kości śródstopia, może być częściowo lub całkowicie z nim połączony, stanowiąc wtedy jego część, a nie osobny mięsień[1].

Unaczyniony jest przez tętnicę piszczelową przednią, a unerwiony przez nerw strzałkowy głęboki (L4–S1)[1][3].

Mięsień ten działa na wiele stawów w obrębie stopy. Jego skurcz w stawie skokowym górnym powoduje zgięcie grzbietowe, w stawie podskokowym (skokowym dolnym) – nawrócenie (ewersję) stopy, a w stawach śródstopno-paliczkowych i międzypaliczkowych powoduje prostowanie[3][1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Adam Bochenek, Michał Reicher, Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, wyd. XIII, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019, s. 892–895, ISBN 978-83-200-4323-5.
  2. a b Richard L. Drake, A. Wayne Vogl, Adam W.M. Mitchell, Gray anatomia. Podręcznik dla studentów. T. 1, wyd. IV, Wrocław: Edra Urban & Partner, 2020, s. 150–151, ISBN 978-83-66548-14-5.
  3. a b Michael Schunke: Prometeusz Atlas anatomii człowieka. Wrocław: Med-Pharm Polska, 2017. ISBN 978-83-7846-043-5.