Mięsień podkolanowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mięśnie kończyny dolnej

Mięsień podkolanowy (łac. musculus popliteus) - krótki, spłaszczony, trójkątny mięsień szkieletowy, należy do warstwy głębokiej tylnej grupy mięśni goleni. Położony jest po tylnej stronie kolana pod mięśniem brzuchatym łydki i mięśniem podeszwowym. Unerwiony jest przez nerw piszczelowy, zaś unaczyniony przez bezpośrednie gałęzie od tętnicy podkolanowej[1].

Przyczepy[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczyna się wąskim ścięgnem przyczepiającym się w bruździe podkolanowej między nadkłykciem bocznym kości udowej i chrząstką stawową a poza tym na ścianie tylnej torebki stawu kolanowego. Włókna kierują się rozbieżnie przyśrodkowo i ku dołowi oraz kończą się na powierzchni tylnej kości piszczelowej powyżej kresy mięśnia płaszczkowatego[1].

Czynność[edytuj | edytuj kod]

Funkcją mięśnia podkolanowego, pomimo jego lokalizacji w tylnej części stawu kolanowego, jest prostowanie stawu kolanowego. W trakcie skurczu mięsień pociąga swój przyczep początkowy dorsalnie i odgłowowo, powodując ślizg kłykcia bocznego do wyprostu. Prostuje zatem goleń i przy zgiętym kolanie obraca ją do wewnątrz, dodatkowo napina torebkę stawową i chroni ją przed wpukleniem się do stawu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mięśnie kończyny dolnej. W: Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka Tom I. Anatomia ogólna: kości, stawy i więzadła, mięśnie. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, s. 904-905. ISBN 978-83-200-3682-4.
  2. A.I. Kapanji, Anatomia Funkcjonalna Stawów - Kończyna Górna, Rafał Gnat (red.), wyd. 6, t. 2, Wrocła: Elsevier, 2013, ISBN 978-83-7609-895-1 (pol.).

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.