Mięsień lędźwiowy większy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mięsień lędźwiowy większy

Mięsień lędźwiowy większy (łac. musculus psoas major) – w anatomii człowieka mięsień należący do grupy przedniej mięśni grzbietowych obręczy kończyny dolnej, biorący też udział w tworzeniu tylnej ściany jamy brzusznej[1]. Położony jest przyśrodkowo w stosunku do mięśnia biodrowego i bardziej w tył niż mięsień lędźwiowy mniejszy. Można wyróżnić w nim dwie warstwy, pomiędzy którymi przebiega część splotu lędźwiowego. Mięsień ten zaczyna się na wyrostkach żebrowych i bocznej powierzchni trzonów kręgów od XII piersiowego do IV–V lędźwiowego a także odpowiednych krążkach międzykręgowych. Włókna zbiegają się ku dołowi i przechodzą pod więzadłem pachwinowym przez rozstęp mięśni, z przodu od stawu biodrowego, kończąc się wąskim ścięgnem na krętarzu mniejszym kości udowej. Mięsień lędźwiowy większy, a zwłaszcza jego ścięgno końcowe, zrastają się z mięśniem biodrowym, budując mięsień biodrowo-lędźwiowy, który silnie zgina staw biodrowy, a także przywodzi udo i obraca je na zewnątrz (za część mięśnia biodrowo-lędźwiowego bywa uważany także mięsień lędźwiowy mniejszy)[1][2][3]. Mięsień lędźwiowy większy zwany jest także mięśniem szybkobiegaczy. Nie jest tak silny jak mięsień biodrowy, ale za to dzięki znacznej długości zapewnia dużą amplitudę ruchu kości udowej[1]. Mięsień lędźwiowy większy unerwiony jest przez gałęzie przednie splotu lędźwiowego[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Adam Bochenek, Michał Reicher, Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, wyd. XIII, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019, s. 854–857, ISBN 978-83-200-4323-5.
  2. Olgierd Narkiewicz, Janusz Moryś, Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów. Tom II, wyd. I, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010, s. 156, ISBN 978-83-200-4107-1.
  3. a b Richard L. Drake, A. Wayne Vogl, Adam W.M. Mitchell, Gray anatomia. Podręcznik dla studentów. T. 1, wyd. IV, Wrocław: Edra Urban & Partner, 2020, s. 105–108, ISBN 978-83-66548-14-5.