Mięsień szeroki szyi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mięsień szeroki szyi zaznaczony na czerwono

Mięsień szeroki szyi (łac. platysma) – mięsień zaliczający się do grupy powierzchownych mięśni szyi, położony tuż pod skórą w okolicy przedniej i bocznej szyi[1].

Jego przyczep początkowy znajduje się w tkance podskórnej, na poziomie II i III żebra, w okolicy podobojczykowej. Biegnie ku górze, kończąc się w części bocznej na powięzi przyuszniczej i żwaczowej, a w części przyśrodkowej w kącie ust, gdzie łączy się z włóknami mięśnia obniżacza kąta ust i mięśnia obniżacza wargi dolnej[1].

Jego zadaniem jest przesuwanie kątów ust ku dołowi i bocznie, nadając twarzy wyraz gniewu lub strachu, a także unoszenie skóry i tkanki podskórnej szyi, zmniejszając nacisk na biegnącą pod nim żyłę szyjną zewnętrzną[1].

Unerwiony jest przez gałąź szyi nerwu twarzowego, łączącą się z gałęzią górną nerwu poprzecznego szyi, tworząc pętlę szyjną powierzchowną[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Jerzy Walocha (red.), Anatomia prawidłowa człowieka. Szyja i głowa, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2013, s. 23, ISBN 978-83-233-3581-8.