Mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne [external intercostal muscles] – należą do mięśni głębokich klatki piersiowej. Zajmują powierzchnie międzyżebrowe (przyczepiają się do dolnej krawędzi górnego żebra i do górnej krawędzi dolnego żebra. Ich włókna biegną od tyłu i góry ku dołowi i przodowi.Kierunek przebiegu włókien mięśnia pokrywa się z ruchem wkładania ręki do kieszeni. Zajmują powierzchnię od guzka żebra do granicy kostno-chrzęstnej żebra. Ich przedłużenie stanowią błony międzyżebrowe zewnętrzne (lub przednie). Mięśnie te łączą się z mięśniami dźwigaczami żeber.

Między warstwami mięśni międzyżebrowych zewnętrznych i wewnętrznych biegną tętnice, nerwy międzyżebrowe i żyły, układając się od góry do dołu w kolejności: żyła, tętnica, nerw (mnemotechnicznie: VAN – vena, arteria, nervi)[1]; one też unerwiają i unaczyniają te mięśnie.

Należą do mięśni wdechowych (ich funkcją jest unoszenie żeber oraz obniżanie w stanie spoczynku). Unaczynione są przez tętnice międzyżebrowe tylne a unerwione przez nerwy międzyżebrowe.

Przypisy

  1. Klatka Piersiowa, Anatomia Prawidłowa Człowieka pod red. A.Skawiny, Wydawnictwo UJ

Bibliografia[edytuj]

  • Gworys Bohdan i wsp., Kompendium z anatomii prawidłowej człowieka T II. Wrocław: Medpharm Polska 2012 s. 155. ISBN 978-83-7846-008-4
  • Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka T.I. Warszawa: PZWL, 1968, s. 651-656.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.