Mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne (łac. musculi intercostales externi) – mięśnie kręgowców, zaliczane do mięśni głębokich klatki piersiowej. Stanowią zewnętrzną warstwę mięśni międzyżebrowych. Zachowują budowę metameryczną[1][2].

Ptaki[edytuj | edytuj kod]

U kury domowej mięśnie te zaczynają się na krawędziach tylnych i wyrostkach haczykowatych żeber od drugiego do szóstego, a przyczepy końcowe mają na całych długościach przednich krawędzi żeber następnych, aż po chrząstkozrosty międzyżebrowe. Ich włókna biegną w dół i do tyłu. Opowiadają za wdechy[3].

Ssaki[edytuj | edytuj kod]

U ssaków mają przyczepy początkowe na doogonowej (przy postawie czworonożnej: tylnej, przy postawie wyprostowanej: dolnej) krawędzi żebra poprzedzającego, a przyczepy końcowe na dogłowowej (przy postawie czworonożnej: przedniej, przy postawie wyprostowanej: górnej) krawędzi żebra następnego. Ich włókna biegną skośnie w kierunku przyśrodkowo-doogonowym (przy postawie czworonożnej: w dół i do tyłu, przy postawie wyprostowanej: w dół i do przodu). Służą przede wszystkim jako mięśnie wdechowe[1][2].

Człowiek[edytuj | edytuj kod]

Zajmują powierzchnie międzyżebrowe (przyczepiają się do dolnej krawędzi górnego żebra i do górnej krawędzi dolnego żebra. Ich włókna biegną od tyłu i góry ku dołowi i przodowi.Kierunek przebiegu włókien mięśnia pokrywa się z ruchem wkładania ręki do kieszeni. Zajmują powierzchnię od guzka żebra do granicy kostno-chrzęstnej żebra. Ich przedłużenie stanowią błony międzyżebrowe zewnętrzne (lub przednie). Mięśnie te łączą się z mięśniami dźwigaczami żeber.

Między warstwami mięśni międzyżebrowych zewnętrznych i wewnętrznych biegną tętnice, nerwy międzyżebrowe i żyły, układając się od góry do dołu w kolejności: żyła, tętnica, nerw (mnemotechnicznie: VAN – vena, arteria, nervi)[4]; one też unerwiają i unaczyniają te mięśnie.

Należą do mięśni wdechowych (ich funkcją jest unoszenie żeber oraz obniżanie w stanie spoczynku). Unaczynione są przez tętnice międzyżebrowe tylne a unerwione przez nerwy międzyżebrowe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zofia Ignasiak: Anatomia układu ruchu. Wyd. II. Wrocław: Elsevier Urban & Partner, 2013, s. 74. ISBN 978-83-7609-912-5.
  2. a b Kazimierz Krysiak, Henryk Kobryń, Franciszek Kobryńczuk: Anatomia zwierząt. T. 1. Aparat ruchowy. Wydawnictwo naukowe PWN, 2013, s. 350-351.
  3. Henryk Kobryń, Franciszek Kobryńczuk: Anatomia zwierząt, t. 3 Gruczoły dokrewne, układ nerwowy, narządy zmysłów, powłoka wspólna i anatomia ptaków. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008, s. 349.
  4. Klatka Piersiowa, Anatomia Prawidłowa Człowieka pod red. A.Skawiny, Wydawnictwo UJ

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gworys Bohdan i wsp., Kompendium z anatomii prawidłowej człowieka T II. Wrocław: Medpharm Polska 2012 s. 155. ISBN 978-83-7846-008-4
  • Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka T.I. Warszawa: PZWL, 1968, s. 651-656.