Przepona moczowo-płciowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przepona moczowo-płciowa (łac. diaphragma urogenitale) warstwa mięśniowa zamykająca wraz z przeponą miednicy dolny otwór miednicy.

Układ mięśni dna miednicy[edytuj | edytuj kod]

Otwór dolny miednicy jest zamknięty przez układ mięśni poprzecznie prążkowanych, które tworzą mięśniówkę dna. W przeciwieństwie do górnego zamknięcia, które jest zamknięte przez jednowarstwą płytę mięśniową tzn. przez przeponę, dolne zamknięcie składa się z dwóch płyt mięśniowych: przepony miednicy oraz przepony moczowo-płciowej. Obie warstwy tylko częściowo się pokrywają. Przepona miednicza zamyka całe wyjście miednicy poza krótkim przednim odcinkiem. Przepona moczowo-płciowa wzmacnia najsłabszy punkt dna miednicy, gdzie jest ona osłabiona przez przebijający się przez nią przewód moczowo-płciowy.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Jest to trójkątna płyta mięśniowo-włóknista, którego podstawa jest zwrócona ku tyłowi i dołowi, a wierzchołek ku przodowi i górze. Przepona jest równomiernej grubości około 1 cm. Tworzą ją głównie włókna mięśnia poprzecznego głębokiego krocza, tworząc główne podłoże przepony moczowo-płciowej. Jego włókna biorą początek na gałęziach kości kulszowej, przebiegają poprzecznie i część włókien kończy się w środku ścięgnistym. Oprócz niego w skład przepony wchodzą mięsień zwieracz cewki moczowej oraz mięsień poprzeczny powierzchowny krocza. Oprócz wspomnianych mięśni przepona moczowo-płciowa zawiera liczne wiązki mięśni gładkich.

Mięśnie przepony na obu powierzchniach są pokryte przez powięzie:

Obie powięzie zrastają się ze sobą na przednich i tylnych brzegach, zrośnięte przednie brzegi tworzą więzadło poprzeczne krocza.

Funkcja[edytuj | edytuj kod]

Przegrodę moczowo-płciową przez rozwór moczowo-płciowy przebija przewód moczowo-płciowy. U mężczyzny jest to tylko wąska cewka moczowa. U kobiety, oprócz cewki moczowej, przez dodatkowy otwór przenika pochwa. Powoduje to, że przepona moczowo-płciowa u kobiety jest luźniejsza, znacznie słabsza mechanicznie i w stanach patologicznych może dojść do wypadania narządu rodnego.

Unerwienie[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie mięśnie przepony moczowo-płciowej unerwione są przez gałęzie odchodzące od nerwu sromowego (łac. nervus pudendus).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka. T. IV. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1993, s. 394-398. ISBN 83-200-1702-5.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.