Katarzyna Nosowska
Katarzyna Nosowska (2024) | |
Data i miejsce urodzenia |
30 sierpnia 1971 |
---|---|
Gatunki |
rock, muzyka alternatywna, muzyka elektroniczna, trip hop, pop |
Zawód |
piosenkarka, autorka tekstów piosenek, kompozytorka, pisarka, felietonistka, prezenterka radiowa |
Aktywność |
od 1989 |
Wydawnictwo |
Mercury (1996–2000) |
Zespoły | |
Hey (1992–2017, 2021, 2023) Yugoton (2001) Męskie Granie Orkiestra (2019) | |
Odznaczenia | |
Strona internetowa |
Katarzyna Nosowska, występująca też jako Nosowska (ur. 30 sierpnia 1971 w Szczecinie) – polska piosenkarka rockowo-alternatywna, autorka tekstów piosenek, kompozytorka, pisarka, felietonistka i prezenterka radiowa. Występuje solowo i jako wokalistka zespołu muzycznego Hey.
Jako nastolatka śpiewała w lokalnych zespołach w Szczecinie. W 1992 dołączyła do Hey, który w przeciągu kilku miesięcy zdobył ogólnopolską popularność i stał się jednym z najważniejszych reprezentantów polskiego rocka lat 90. Do zawieszenia przez grupę działalności w 2017 nagrała z nią 11 albumów studyjnych. Równolegle rozpoczęła karierę jako solistka. Pod własnym nazwiskiem wydała dotychczas 9 albumów studyjnych: puk.puk (1996), Milena (1998), Sushi (2000), UniSexBlues (2007), Osiecka (2008), 8 (2011), Basta (2018), Degrengolada (2023) oraz Kasia i Błażej (2024, w duecie z Błażejem Królem). Brała także udział w innych projektach muzycznych, między innymi współtworzyła supergrupę Yugoton (2001) i nagrała single promujące festiwal muzyczny Męskie Granie (2012, 2013, 2019). Ponadto współpracowała z innymi artystami, śpiewając gościnnie w ich utworach, pisząc dla nich teksty lub nagrywając wokale wspierające. W swojej twórczości łączyła elementy gatunków, takich jak rock, muzyka alternatywna, muzyka elektroniczna, trip hop i pop.
Pisała felietony dla kilku czasopism oraz wydała trzy ich zbiory w formie książek: A ja żem jej powiedziała… (2018), Powrót z Bambuko (2020) i Nie mylić z miłością (2023). Zagrała kilka epizodycznych ról w filmach, serialach i spektaklu teatralnym. Współprowadziła audycję radiową Tranzytem do niebytu na antenie Roxy FM (2009–2013). Odbyła serię stand-upowych występów Zmalowane wrota (2019).
Jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej uznanych polskich piosenkarek i autorów tekstów. W 2010 została przez czasopismo „Machina” nazwana najlepszą polską wokalistką. Wygrała rekordową liczbę 34 Fryderyków, w tym trzy dla wokalistki roku i siedem dla autora roku. Ponadto jest laureatką między innymi dwóch Paszportów „Polityki”, w tym w honorowej kategorii kreatora kultury, Mateusza, Fenomenu „Przekroju”, trzech Bestsellerów Empiku za sprzedaż książek, trzech nagród aktorskich na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej nagrania były certyfikowane złotymi, platynowymi i multiplatynowymi płytami. 10 jej albumów zajęło pierwsze miejsce na notowaniu sprzedaży OLiS, a 26 utworów na Liście przebojów programu Trzeciego. W 2013 została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
Dzieciństwo i młodość
[edytuj | edytuj kod]Katarzyna Nosowska urodziła się 30 sierpnia 1971 roku w Szczecinie[1]. Jest jedynaczką, córką marynarza[2] i jego żony Krystyny[3]. Jej dziadek od strony matki pochodził spod Krakowa, zaś babka spod Łomży[4]. Rodzina babki ze strony matki została wymordowana 1 listopada 1943 podczas zbrodni w Kałęczynie[5]. Wychowywała się w bloku przy ulicy Miedzianej w Szczecinie[4]. Uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 11[6], gdzie uczyła się w klasie z przyszłą aktorką Agatą Kuleszą[7]. Na czas szóstej klasy przeniosła się do szkoły sportowej na profil pływacki, jednak po roku wróciła do poprzedniej placówki[8][9].
Pod presją rodziców kontynuowała naukę w szczecińskim technikum odzieżowym[10][8]. Zaczęła w tym czasie śpiewać w chórze Politechniki Szczecińskiej, między innymi z przyszłą piosenkarką Joanną Prykowską[11][12]. Po zdanej maturze nie miała pomysłu na dalszą naukę lub karierę zawodową. Za namową Kuleszy bez powodzenia podeszła do egzaminów wstępnych do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie[10]. Przez krótki czas pracowała jako sprzedawczyni w księgarni i sprzątaczka w prowadzonej przez ciotkę księgarni muzycznej. Następnie przez prawie rok była zatrudniona na poczcie, gdzie zajmowała się wprowadzaniem danych do komputerów Odra. Została zwolniona po tym, jak w sierpniu 1992 wyjechała na festiwal w Jarocinie bez udzielonego urlopu[13].
Działalność muzyczna
[edytuj | edytuj kod]1989–1991: Lokalne zespoły w Szczecinie
[edytuj | edytuj kod]Podczas nauki w technikum wyjechała do letniej pracy w Niemieckiej Republice Demokratycznej w ramach obozu organizowanego przez Ochotnicze Hufce Pracy. Tam poznała Marka (ps. Fagas), gitarzystę Włochatego Odkurzacza – anarchopunkowego zespołu ze Szczecina. Po powrocie do Polski zaczęła przychodzić na próby grupy, podczas których Marek zachęcił ją do śpiewania. Przyjęła propozycję bycia wokalistką zespołu, wkrótce jednak została z niego usunięta, ponieważ nie zjawiała się na próbach. W 1989 przyszła na widownię koncertu Włochatego Odkurzacza w szczecińskim klubie Pinokio, gdzie muzycy spontanicznie zachęcili ją do wyjścia na scenę i zaśpiewania dwóch piosenek[14][15][10][16]. Lenin, którego poznała podczas prób chóru Politechniki Szczecińskiej, zaprosił ją do udzielenia wokali wspierających dla zespołu Szklane Pomarańcze, w którym śpiewał. Po jednej z prób dołączyła do stałego składu grupy jako druga wokalistka. Ze Szklanymi Pomarańczami występowała podczas nauki w trzeciej klasie technikum, do czasu rozwiązania zespołu z powodu powołania jednego z muzyków do wojska[14]. Podczas prób poznała basistę Jacka Chrzanowskiego[17].
Dołączyła jako wokalistka do grającego muzykę elektroniczną zespołu Kafel, w którym grał Lenin. W 1989 grupa wystąpiła na organizowanym przez Jerzego Owsiaka festiwalu Letnia zadyma w środku zimy oraz wzięła udział w konkursie na festiwalu w Jarocinie, gdzie przegrała z Closterkellerem. Po Jarocinie Nosowska przestała przychodzić na próby Kafla, po czym opuściła zespół[14][11]. W lutym 1990 członkowie zespołu Pidżama Porno, słysząc jej śpiew w piwnicy, poprosili ją o nagranie dla nich wokali wspierających[18]. Zaśpiewała w chórkach utworów „Pasażer” (polskojęzycznej wersji „The Passenger” Iggy’ego Popa) i „Ulice jak stygmaty”, które znalazły się na wydanym w czerwcu tego samego roku albumie Futurista[19]. Również w 1990 dołączyła do heavymetalowego zespołu Dum Dum, założonego przez gitarzystę Piotra Banacha, z którym poznał ją Chrzanowski. Po nagraniu kasety demo i zagraniu tylko jednego koncertu opuściła Dum Dum, przekonana przez ówczesnego partnera, że pozostali członkowie grupy źle ją traktują. Rozgniewany jej decyzją Banach nie odzywał się do niej przez dwa lata[17][15][20]. Przez ten czas nie była członkinią żadnego zespołu, jednak jako wokalistka rozpoznawalna na szczecińskiej scenie rockowej dostawała zaproszenia do udzielenia wokali wspierających innym wykonawcom. Zaśpiewała w tym czasie między innymi dla zespołów Alians, No Way Out i Vivid[14][21].
1992–1999
[edytuj | edytuj kod]Wiosną 1992 przyjęła otrzymaną przez Piotra Banacha po dwóch latach braku kontaktu propozycję śpiewania w zespole rockowym Hey, który zakładał. Skład grupy uzupełnili: basista Marcin Macuk, drugi gitarzysta Marcin Żabiełowicz i perkusista Robert Ligiewicz. Pierwszy koncert Hey odbył się 1 lipca 1992 na Rock Festiwalu w Kielcach, gdzie zespół zdobył drugie miejsce. W kolejnych tygodniach Jacek Chrzanowski zastąpił Macuka w składzie[22]. Dzięki kasecie demo, nagranej dwa lata wcześniej przez Dum Dum z Nosowską w składzie, Hey dostał się na odbywający się w sierpniu festiwal w Jarocinie[20]. Tam otrzymał drugą nagrodę dziennikarzy i wzbudził zainteresowanie Katarzyny Kanclerz, menedżerki prowadzącej z Andrzejem Puczyńskim wydawnictwo muzyczne Izabelin Studio. W kolejnych miesiącach Kanclerz zaczęła organizować dla Hey działania promocyjne, w tym występy w telewizji i koncerty[23][21]. W listopadzie 1992 członkowie grupy podpisali kontrakt z Izabelin Studio i rozpoczęli nagrania debiutanckiego albumu studyjnego, Fire, którego premiera odbyła się 8 lutego 1993[21][24]. W trzy tygodnie sprzedało się 30 tysięcy jego egzemplarzy[25], a spośród promujących go singli trzy („Moja i twoja nadzieja”, „Dreams” i „Teksański”) dotarły do 1. miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego[26]. Związek Producentów Audio-Video certyfikował go poczwórnie platynową płytą[27].
Wiosną 1993 nagrała cztery utwory z zespołem Dezerter, które zostały w tym samym roku wydane na maxi singlu Dezerter i kompilacji Jak powstrzymałem III wojnę światową, czyli nieznana historia Dezertera[28][29]. W 1993 Hey zagrał na szeregu festiwali muzycznych, między innymi Printemps de Bourges we Francji, Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i Wojnie z trzema schodami, gdzie gościnnie zaśpiewał Ryszard Riedel[30]. W międzyczasie nagrała wokale wspierające na albumy Enjoy! zespołu IMTM[31][32] i Niech popłyną łzy Kobranocki[33]. 23 listopada 1993 otrzymała statuetkę „Tylko Rocka” dla wokalistki roku, a 23 stycznia 1994 nagrodę Radia Kolor za największą osobowość sceniczną[34][1]. Ponadto na początku 1994 triumfowała w kategorii estrada w pierwszym plebiscycie Paszportów „Polityki”[34][35]. 22 kwietnia 1994 Hey wydał drugi album studyjny, Ho![36], który w 10 dni sprzedał się w 250 tysiącach egzemplarzy[37] i został certyfikowany potrójną platyną[27]. Od 8 do 29 maja 1994 zespół odbył trasę po halach sportowo-widowiskowych i amfiteatrach[34]. 9 października 1994 zagrał koncert w hali Spodek w Katowicach, przygotowany we współpracy z MTV Europe i RMF FM, udokumentowany na wydanym 6 grudnia 1994 albumie koncertowym Live![38][39].
Otrzymała nominację w kategorii najlepsza wokalistka do nagród Fryderyki 1994[40] oraz w kategorii estrada do Paszportów „Polityki” za rok 1994[35]. Wraz z Grzegorzem Porowskim zaśpiewała gościnnie w utworze Piotra Banacha „Piesenka”, wydanym na początku 1995 jako radiowy singel promujący jego planowany solowy album, ostatecznie niewydany[41][42]. 29 maja 1995 Hey wydał minialbum Heledore, a w lipcu 1995 odbył podróż do Nowego Jorku w związku z czynionymi przez wytwórnię PolyGram Polska[a] próbami wypromowania grupy w Stanach Zjednoczonych[45]. Plany nie zostały zrealizowane z powodu nieporozumień z amerykańskim oddziałem PolyGramu i ciąży Nosowskiej, która uniemożliwiała dalekie podróże[44][46]. 9 października 1995 Hey wydał trzeci album studyjny, ?[45], który pokrył się platynową płytą[27]. Nasilające się na przełomie 1995 i 1996 konflikty przyczyniły się do zerwania przez zespół współpracy z Kanclerz i przeniesienia do wytwórni Mercury Records[47][48], stanowiącej część PolyGramu[49]. Otrzymała nominację w kategorii autor roku do nagród Fryderyki 1995[50].
W 1996 nagrała utwór „Jeśli wiesz co chcę powiedzieć…” do elektronicznego podkładu muzycznego, który Piotr Banach przygotował na potrzeby filmu Gry uliczne w reżyserii Krzysztofa Krauzego. Współpraca zainspirowała ich do nagrania całego albumu w podobnej stylistyce. Jako że koncepcja nie zakładała udziału pozostałych członków Hey, postanowili wydać przygotowany materiał jako jej solowy debiut. Utwory zostały skomponowane przez Banacha, Andrzeja Smolika i Marcina Macuka, zaś producentem całości jest Banach[41][51]. Album puk.puk został wydany 16 września 1996 przez Mercury Records[52]. Został certyfikowany złotą płytą za sprzedaż 50 tysięcy egzemplarzy[27][53]. Był promowany singlami „Jeśli wiesz co chcę powiedzieć…” i „O nas”[52] oraz trasą koncertową[54]. „Jeśli wiesz co chcę powiedzieć…” dotarł do 2. miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego[55] i 10. notowania 30 ton – lista, lista przebojów[56]. 5 kwietnia 1997 otrzymała podczas gali Fryderyki 1996 nagrody w kategoriach autor roku i album roku – muzyka alternatywna (puk.puk), ponadto była nominowana jako wokalistka roku i za album roku – rock (puk.puk)[57].
Nagrała z zespołem Voo Voo nową wersję utworu „Nim stanie się tak, jak gdyby nigdy nic nie było”, która znalazła się na wydanym 5 maja 1997 albumie Flota zjednoczonych sił[58]. 3 kwietnia 1997 wykonała ją na promującym wydawnictwo koncercie w Klubie Stodoła[59][60]. Piosenka została wydana na singlu[59] i dotarła do 3. miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego[61]. 5 maja 1997 Hey wydał czwarty album studyjny, Karma[62], certyfikowany złotą płytą[27]. W lipcu 1997 zespół nagrał z udziałem innych polskich artystów „Moją i twoją nadzieję ’97”, nową wersję utworu „Moja i twoja nadzieja” z 1993, dedykowaną ofiarom powodzi tysiąclecia i wydaną na charytatywnym maxi singlu[63].
8 marca 1998 wydała nakładem Mercury Records drugi solowy album studyjny, Milena[64]. Jego producentem i autorem muzyki do większości utworów jest Andrzej Smolik, ponadto po jednej piosence skomponowali Piotr Banach i Paweł Krawczyk[65]. Promowały go single „Zoil” (z gościnnym udziałem Kazika Staszewskiego), „Gdy rozum śpi” i „Milena”[66][67][68]. „Zoil” dotarł do 3. miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego[69] i 9. notowania 30 ton – lista, lista przebojów[70]. „Gdy rozum śpi” został wykorzystany na ścieżce dźwiękowej do filmu Demony wojny według Goi w reżyserii Władysława Pasikowskiego[66].
W 1998 zaśpiewała gościnnie w piosence „Wzgórze” zespołu Voo Voo z albumu Oov Oov (wydanego 7 września)[71] i „A nas to” Patrycji Kosiarkiewicz z albumu Kim więc jestem (wydanego 5 października)[72]. Oba utwory zostały wydane na singlach[73][74]. Otrzymała nominacje w kategoriach wokalistka roku i album roku – muzyka alternatywna (Milena) do nagród Fryderyki 1998[75]. 4 maja 1999 Hey wydał album Hey, ostatni nagrany z Piotrem Banachem, który opuścił zespół w lipcu 1999. We wrześniu 1999 zdobyła za rolę w teledysku do singla „4 pory” z albumu Hey nagrodę w kategorii kreacja aktorska na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film[76]. Otrzymała ponadto nominację w kategorii wokalistka roku do nagród Fryderyki 1999[77].
2000–2009
[edytuj | edytuj kod]Napisała trzy teksty na album Justyny Steczkowskiej Dzień i Noc, wydany 21 lutego 2000[78]. 23 lutego 2000 zaśpiewała „Wielka dama tańczy sama” podczas koncertu Tyle słońca z piosenkami Anny Jantar, zorganizowanego w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Nagranie znalazło się na wydanym 13 marca 2000 roku albumie koncertowym[79][80]. 16 kwietnia 2000 zaśpiewała gościnnie w utworach „Się ściemnia” i „Paranoja jest goła” podczas jubileuszowego koncertu zespołu Maanam w Sali Kongresowej. W 2018 nagrania zostały wydane na albumie koncertowym Maanam i goście, a pierwsze z nich dotarło do 7. miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego[81][82][83]. 15 maja 2000 wydała nakładem Mercury Records i Universal Music Polska[b] swój trzeci solowy album studyjny, Sushi, w całości wyprodukowany i w większości skomponowany przez Andrzeja Smolika[84]. Promowały go single „Keskese”, „Electrified” i „Tfu”[85]. 12 sierpnia 2000 zagrała koncert na Start Festiwalu Jarocin, podczas którego gościnnie wystąpił Robert Brylewski[86]. Od 10 do 26 października 2000 odbyła trasę koncertową Sushi 2000[87]. 30 listopada 2000 zaśpiewała gościnnie na jubileuszowym koncercie Lady Pank we Wrocławiu z okazji 18-lecia działalności[88], a w grudniu 2000 na koncercie Pidżamy Porno w Białymstoku z okazji 13-lecia działalności. Nagrania utworów „To co czujesz, to co wiesz” i „Stąpając po niepewnym gruncie” z drugiego z nich znalazły się na albumie koncertowym Koncertówka 2. Drugi szczyt, wydanym w 2003[89].
W plebiscycie Fryderyki 2000 zdobyła nagrody w kategoriach autor roku i album roku – muzyka alternatywna (Sushi), ponadto była nominowana jako wokalistka roku[90]. Otrzymała także nominację do Paszportów „Polityki” za rok 2000 w kategorii estrada[35]. Wspólnie z Andrzejem Smolikiem nagrała nową wersję utworu „The Iris Sleeps Under The Snow” zespołu Ścianka, która znalazła się na wydanym 29 stycznia 2001 minialbumie …only your bus doesn’t stop here[91]. Weszła w skład supergrupy Yugoton, która nagrała polskojęzyczne covery piosenek z krajów byłej Jugosławii, w aranżacjach przygotowanych przez Olafa Deriglasoffa[92]. Nagrany przez zespół album Yugoton został wydany 5 marca 2001[93]. Zadebiutował na 1. miejscu listy sprzedaży OLiS[94] i został certyfikowany złotą płytą[27] za sprzedaż 50 tysięcy egzemplarzy[53]. Na albumie znalazły się trzy utwory w wykonaniu Nosowskiej: „Rzadko widuję cię z dziewczętami” (w duecie z Pawłem Kukizem), „Gdy miasto śpi (snem kamiennym)” i „To była sobota”[95]. Pierwszy z nich, wydany na singlu[96], dotarł do 1. miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego[97] i 4. notowania 30 ton – lista, lista przebojów[98]. 2 września 2001 wzięła udział w jedynym koncercie Yugoton, który odbył się na torze łyżwiarskim Stegny w Warszawie[99].
W 2001 zaśpiewała gościnnie w utworze Przemysława Thiele „Hey” z albumu Monogatari (wydanego 5 maja)[100], w trzech nagraniach wierszy na albumie Michała Żebrowskiego Lubię, kiedy kobieta (wydanym 25 czerwca)[101] i w trzech piosenkach na albumie Złe misie zespołu Świetliki (wydanym 26 listopada)[102]. Również w 2001 zaśpiewała gościnnie w utworze „Jazda” grupy T.Love, nagranym na potrzeby albumu Model 01, jednak wersja z jej udziałem nie została wykorzystana z uwagi na sprzeciw wytwórni Warner Music Poland, z którą Hey miał kontrakt (w 2002 demo zostało wydane na singlu „Moje pieniądze”)[103][104]. 22 października 2001 odbyła się premiera szóstego albumu studyjnego Hey, [sic!], w tym pierwszego nagranego z gitarzystą Pawłem Krawczykiem, który zastąpił Piotra Banacha[105]. Została nominowana w kategoriach wokalistka roku i autor roku do nagród Fryderyki 2001[106].
W latach 2002–2004 występowała gościnnie podczas koncertów zespołu Dezerter[107], począwszy od trasy po Anglii, Holandii i Belgii w kwietniu 2002[28][108]. Została nominowana w kategoriach wokalistka roku i autor roku do nagród Fryderyki 2002[109]. Wspólnie z Mietallem Walusiem nagrała utwór „Siódemka” na potrzeby kompilacji Projekt SI 031, wydanej 24 marca 2003[110][111]. Wystąpiła gościnnie w singlu Renaty Przemyk „Kochana”, promującym jej wydaną 14 kwietnia 2003 składankę The Best Of[112][113]. Piosenka dotarła do 1. miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego[114]. Nagrała cover utworu Andrzeja Dąbrowskiego „Zielono mi” na potrzeby wydanego 20 października 2003 albumu Ladies, z którego część dochodu została przekazana na fundację Porozumienie bez barier[115]. Nagranie promowało go jako singel[116]. 3 listopada 2003 zaśpiewała na dwóch koncertach galowych Ladies w Teatrze Polskim w Warszawie[117]. 17 listopada 2003 Hey wydał album Music Music[118], który przez dwa pierwsze tygodnie po premierze zajmował 1. miejsce listy sprzedaży OLiS[119]. Otrzymała nominacje w kategoriach wokalistka roku i autor roku do nagród Fryderyki 2003[120].
Napisała trzy teksty na debiutancki album Krzysztofa Zalewskiego (ps. Zalef), Pistolet, wydany 1 marca 2004[121][122], a także tekst do utworu Krzysztofa Krawczyka „Z daleka od trosk” z albumu To, co w życiu ważne, wydanego 31 maja 2004[123][124]. 31 lipca 2004 zaśpiewała gościnnie na koncercie zespołu Dezerter na festiwalu Przystanek Woodstock, wydanym później na DVD[125][126]. 9 października 2004 zdobyła za rolę w teledysku do singla Hey „Mru-Mru” nagrodę w kategorii kreacja aktorska na festiwalu Yach Film 2004[127]. 4 maja 2005 odbyła się premiera dedykowanego Ekstraklasie singla „Prosta rzecz”, który nagrała z Arturem Rojkiem i Krzysztofem „Grabażem” Grabowskim[128][129]. Napisała słowa utworu „Gdybyś wiedział” z debiutanckiego albumu zespołu Toronto, Miasto, wydanego 27 czerwca 2005[130][131]. 23 września 2005 Maryla Rodowicz wydała album Kochać, na który napisała wszystkie teksty, ponadto udzieliła wokali wspierających w dwóch utworach[132][133].
21 listopada 2005 ukazał się album Hey Echosystem[134], certyfikowany platynową płytą[27]. 30 stycznia 2006 zespół Silver Rockets wydał album Unhappy Songs, na którym zaśpiewała w dwóch utworach[135][136]. 20 marca 2006 została w plebiscycie Fryderyki 2005 nagrodzona w kategoriach wokalista roku i autor roku[137][138]. 20 maja 2006 odbyła się premiera nagranego przez Marylę Rodowicz z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2006 utworu „Za Janasa”, do którego napisała tekst[139][140]. Wspólnie z zespołem Pogodno nagrała utwór „Piosenka dla Franka” na potrzeby charytatywnego albumu Pocztówka do świętego Mikołaja 2006, wydanego 20 listopada 2006[141][142]. 18 grudnia 2006 ukazał się album Wojciecha Waglewskiego Jasne błękitne okna, stanowiący ścieżkę dźwiękową do filmu pod tym samym tytułem, na którym zaśpiewała gościnnie w wydanym jako singel utworze „Piosenka kobieca”[143][144]. 17 kwietnia 2007 otrzymała podczas gali Fryderyki 2006 nagrodę w kategorii autor roku, ponadto była nominowana jako wokalistka roku[145][146].
28 maja 2007 wydała nakładem wytwórni QL Music czwarty solowy album studyjny, UniSexBlues. Materiał powstawał przez siedem lat i został w całości wyprodukowany przez Marcina Macuka[147][148]. Album zajmował przez dwa tygodnie pierwsze miejsce listy sprzedaży OLiS[149][150] i został certyfikowany złotą płytą[27] za sprzedaż 15 tysięcy egzemplarzy[53]. Promujące go single „Era retuszera”, „Nerwy i wiktoriańscy lekarze” oraz „Karatetyka” dotarły do pierwszej dziesiątki Listy przebojów Programu Trzeciego[151][152]. 18 sierpnia 2007 zagrała na Off Festivalu w Mysłowicach swój pierwszy solowy koncert od siedmiu lat[153]. 24 września 2007 otrzymała nominację w kategorii najlepszy polski wykonawca do Europejskich Nagród Muzycznych MTV 2007[154]. Od 5 października do 11 listopada 2007 odbyła trasę koncertową UniSexBlues Show 2007[155]. 15 listopada 2007 zdobyła Złotego Dzioba dla wykonawcy roku[156]. 19 listopada 2007 Hey wydał album koncertowy MTV Unplugged, nagrany w ramach cyklu telewizji MTV pod tym samym tytułem[157]. Wydawnictwo spędziło pięć tygodni na szczycie listy OLiS[158] i sprzedało się w ponad 100 tysiącach egzemplarzy[159], dzięki czemu zostało certyfikowane potrójną platyną[27]. 13 grudnia 2007 Zespół Reprezentacyjny wydał album Kumple to grunt, na którym wraz z innymi wykonawcami zaśpiewała gościnnie w wydanym na singlu utworze „Król”[160].
Od 7 lutego do 11 marca 2008 odbyła trasę koncertową UniSexBlues Show 2008[161]. 25 lutego 2008 otrzymała nagrodę Fenomen „Przekroju” za rok 2007[162]. 4 kwietnia 2008 wystąpiła na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu[163]. 7 kwietnia 2008 wygrała podczas gali Fryderyki 2008 nagrody w kategoriach wokalistka roku, autor roku, album roku muzyka alternatywna (UniSexBlues), piosenka roku i videoklip roku (dwie ostatnie za „Erę retuszera”)[164][165]. Napisała tekst do utworu Maryli Rodowicz „Pół oddechu” z albumu Jest cudnie, wydanego 12 maja 2008[166]. W czerwcu 2008 zdobyła na XLV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu nagrodę specjalną TVP2 za najlepsze teksty literackie w muzyce rockowej[167], dodatkowo była nominowana do Superjedynki w kategorii artysta roku[168]. 30 czerwca 2008 otrzymała nominację do Mateusza w kategorii muzyki rozrywkowej[169]. 11 lipca 2008 zagrała na Eko Union of Rock Festivalu w Węgorzewie[170], a 18 lipca 2008 na festiwalu w Jarocinie[171].
15 września 2008 wystąpiła jako gość specjalny podczas festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej Fundacji Okularnicy, gdzie zaprezentowała własne interpretacje piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej[172]. W kolejnych tygodniach przygotowany na tę okazję materiał muzyczny został zarejestrowany w studiu, a jego produkcją zajął się Marcin Macuk[173]. Nagrania ukazały się 28 listopada 2008 nakładem QL Music w formie albumu Osiecka[174]. Wydawnictwo spędziło osiem tygodni na 1. miejscu listy OLiS[175]. W dniu premiery osiągnęło nakład odpowiadający złotej płycie[176], po dwóch tygodniach – platynowej[177], zaś w maju 2009 – podwójnie platynowej[178] (60 tysięcy egzemplarzy[53]). Album promowały single „Kto tam u ciebie jest?”[179] i „Kokaina”[180]. Dodatkowo utwór „Uciekaj moje serce” dotarł do 1. miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego[152].
Od 6 marca do 23 kwietnia 2009 odbyła trasę koncertową promującą Osiecką[181]. 20 kwietnia 2009 wygrała podczas gali Fryderyki 2009 nagrody w kategoriach wokalistka roku i album roku piosenka poetycka (Osiecka), dodatkowo była nominowana za piosenkę roku („Kto tam u ciebie jest?”) i najlepszą oprawę graficzną (Osiecka)[182][183]. 5 czerwca 2009 odbyła się premiera reedycji Osieckiej, wzbogaconej względem wersji pierwotnej o płytę DVD z filmem dokumentującym powstawanie albumu w reżyserii Grzegorza Lipca[180]. 26 czerwca 2009 zaśpiewała na festiwalu TOPtrendy 2009 w Sopocie podczas koncertu Top, w którym zajęła z Osiecką 5. miejsce[184]. 4 października 2009 zdobyła na festiwalu Yach Film 2009 nagrodę w kategorii kreacja aktorska za rolę w teledysku „Kto tam u ciebie jest?”[185]. 23 października 2009 Hey wydał album Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy![186], który dotarł do 1. miejsca listy OLiS[187] i został certyfikowany podwójną platyną[27]. W 2009 zaśpiewała gościnnie w utworze „Mary & Jerry” Sidneya Polaka z albumu Cyfrowy styl życia (wydanego 27 marca)[188], w dwóch utworach na albumie Kalambury zespołu Pustki (wydanego 26 października)[189][190] i w piosence „STARtEST” T-raperów znad Wisły z albumu Ekshumacja 2 (wydanego 23 listopada)[191].
2010–2019
[edytuj | edytuj kod]Zaśpiewała gościnnie w utworze „Caesia & Ruben” z albumu Czesława Śpiewa Pop, wydanego 12 kwietnia 2010[192]. 19 kwietnia 2010 otrzymała podczas gali Fryderyki 2010 nagrodę w kategorii autor roku, ponadto była nominowana jako wokalistka roku oraz, wspólnie z Pawłem Krawczykiem, w kategorii kompozytor roku[193][194]. 30 maja 2011 Doda wydała album 7 pokus głównych, na który napisała tekst do utworu „Lazarium”[195][196]. 23 września 2011 wydała szósty solowy album studyjny, 8, w całości wyprodukowany przez Marcina Macuka i Marcina Borsa. Ukazał się on nakładem Supersam Music, niezależnej wytwórni założonej przez jej management[197]. Album przez trzy tygodnie po premierze zajmował 1. miejsce listy OLiS[198] i pokrył się platynową płytą[27] za sprzedaż 30 tysięcy egzemplarzy[53]. Promowały go single „Nomada”[199], „O lesie”[200] i „Kto?”[201] oraz trasa koncertowa trwająca od 19 października do 19 listopada 2011[202]. 26 kwietnia 2012 zdobyła podczas gali Fryderyki 2012 nagrody dla autora roku i za najlepszą oprawę graifczną albumu (8), ponadto była nominowana jako wokalistka roku, za piosenkę roku („Nomada”), album roku muzyka alternatywna i produkcję muzyczną roku (dwie ostatnie za 8)[203][204].
8 maja 2012 zespół June wydał album July Stars, na którym zaśpiewała gościnnie w utworze „Przyznaj się”[205][206]. Została mianowana dyrektorem artystycznym festiwalu Męskie Granie 2012. 11 maja 2012 odbyła się premiera promującego tegoroczną trasę singla „Ognia!”, który nagrała w duecie z Markiem Dyjakiem[207]. Od 14 lipca do 1 września 2012 wystąpiła na wszystkich sześciu koncertach z trasy Męskie Granie 2012, solowo lub z Heyem[208]. Latem 2012 zagrała także na Open’er Festivalu w Gdyni (6 lipca)[209], festiwalu w Jarocinie (20 lipca)[210] i Off Festivalu w Katowicach (3 sierpnia)[211]. 4 listopada 2012 zaśpiewała na gali z okazji 50-lecia Programu III Polskiego Radia w Teatrze Polskim w Warszawie[212]. 6 listopada 2012 Hey wydał album Do rycerzy, do szlachty, doo mieszczan[213], certyfikowany platynową płytą[27]. 3 grudnia 2012 ukazał się album koncertowy Męskie Granie 2012, na którym znalazło się siedem jej występów (w tym jeden z Hey) i wersja studyjna „Ognia!”[214]. 17 grudnia 2012 otrzymała za sprawą albumu 8 Mateusza w kategorii muzyka rozrywkowa – wydarzenie[215].
28 stycznia 2013 przedsiębiorstwo Kayax ogłosiło rozpoczęcie współpracy menedżersko-wydawniczej z Nosowską i Hey[216]. W 2013 ponownie została mianowana dyrektorem artystycznym festiwalu Męskie Granie, tym razem wspólnie z O.S.T.R.-em. 11 czerwca 2013 odbyła się premiera promującego go singla „Jutro jest dziś”, który nagrali w duecie[217]. Od 13 lipca do 31 sierpnia 2013 wystąpiła na wszystkich siedmiu koncertach z trasy Męskie Granie 2013, między innymi w ramach przygotowanego na jej okazję przez Andrzeja Smolika projektu specjalnego Small Synth Orchestra[218][219]. Cztery występy z jej udziałem znalazły się na albumie koncertowym Męskie Granie 2013, wydanym 9 września 2013[220][221]. 4 września 2013 zagrała w Warszawie koncert w ramach emitowanego przez TVP2 cyklu Made in Polska[222]. Od 5 do 24 listopada 2013 odbyła trasę koncertową Nosowska.zip, podczas której wykonywała utwory z wszystkich solowych albumów[223].
Napisała teksty do dwóch utworów na debiutancki album Sary Brylewskiej Skąd przyszłaś (wydany 1 kwietnia 2014)[224], do singla Justyny Steczkowskiej „Terra” (wydanego 20 kwietnia 2014)[225], do piosenki „Jesteś zwycięzcą!” wykonywanej przez piłkarzy Ekstraklasy (wydanej 3 czerwca 2014)[226] oraz do utworu „Pół dziewczyna” z albumu Natalii Nykiel Lupus Electro (wydanego 23 września 2014)[227][228]. Stworzyła również słowa do „Elektrycznego”, singla promującego festiwal Męskie Granie 2014, który nagrali Brodka, Olaf Deriglasoff, Emade, Dawid Podsiadło i Andrzej Smolik w ramach supergrupy Męskie Granie Orkiestra 2014 (wydanego 4 czerwca 2014)[229]. 18 lipca 2014 zaśpiewała gościnnie na festiwalu w Jarocinie podczas koncertu Pidżamy Porno z okazji 30-lecia działalności Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego[230]. Zaśpiewała gościnnie w coverach utworów „Come as You Are” Nirvany i „Auto Pilot” Queens of the Stone Age na albumie Rock’n’roll zespołu Tymon & The Transistors, wydanym 17 października 2014[231]. Pojawiła się także w piosence „Wojna” duetu Fisz Emade Tworzywo z albumu Mamut, który ukazał się 6 listopada 2014[232]. Została ona wydana jako singel[233] i dotarła do 2. miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego[234]. 12 grudnia 2014 zaśpiewała „Mamonę” Republiki podczas koncertu Grzegorz Ciechowski – spotkanie z legendą w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, którego nagranie zostało wydane 10 kwietnia 2015 w formie albumu koncertowego[235].
12 stycznia 2015 wydała singel „Sypnij ziarnem szczerych słów”, nagrany na potrzeby filmu Ziarno prawdy w reżyserii Borysa Lankosza[236]. Został on wyróżniony nagrodami od jury i widowni na Konkursie Polskiej Piosenki Filmowej KamerTon[237]. 18 kwietnia 2015 zagrała specjalny koncert Nosowska elektronicznie podczas festiwalu Red Bull Music Academy Weekender w Warszawie[238]. 13 czerwca 2015 wystąpiła na Orange Warsaw Festivalu w Warszawie[239]. W 2015 zaśpiewała gościnnie w coverze utworu Hey „Do rycerzy, do szlachty, do mieszczan”, nagranym przez Stanisławę Celińską na album Atramentowa… (wydany 11 maja)[240], oraz w singlu „Czemu wciąż jest czwartek” Marcina Zabrockiego z albumu 1+1=0 (wydanego 4 września)[241][242]. 22 kwietnia 2016 Hey wydał album Błysk[243], certyfikowany platynową płytą[27]. 3 i 6 czerwca 2016 wystąpiła na LIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[244][245]. 4 listopada 2016 ukazał się album Krzysztofa Krawczyka Duety, na którym zaśpiewała gościnnie w utworze „Bezsenni”, wydanym jako singel[246][247].
Wystąpiła gościnnie w wydanym 23 lutego 2017 singlu Miuosha „Tramwaje i gwiazdy”, zwiastującym album POP[248]. Nagranie zostało certyfikowane złotą płytą[27]. Współtworzyła tekst do wydanego 1 czerwca 2017 singla „Nieboskłon”, nagranego przez Brodkę, Tomasza Organka i Piotra Roguckiego w ramach supergrupy Męskie Granie Orkiestra 2017[249][250]. W czerwcu 2017 miała wystąpić gościnnie na koncercie Maryli Rodowicz z okazji jubileuszu 50-lecia jej działalności artystycznej podczas LIV Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, jednak ogłosiła szeroko komentowaną w mediach decyzję o rezygnacji w ramach protestu przeciwko próbom cenzurowania festiwalu przez Telewizję Polską[251]. 29 lipca 2017 opublikowała cover utworu „King” zespołu T.Love, nagrany na potrzeby wydanego w 2018 albumu T.Cover[252][253]. Zaśpiewała gościnnie w utworze Pauliny Przybysz „Papadamy” z wydanego 6 października 2017 albumu Chodź tu, promującego go jako singel[254]. 12 października 2017 potwierdziła, że z jej inicjatywy Hey zawiesi działalność na czas nieokreślony, zaznaczając, że nie oznacza to rozwiązania zespołu[255]. Ostatnią przed zawieszeniem aktywnością grupy były wydana 27 października 2017 kompilacja CDN[256] oraz trwająca od 24 listopada do 14 grudnia 2017 trasa koncertowa Fayrant Tour, obejmująca największe hale sportowo-widowiskowe w Polsce[257][258].
10 i 11 lutego 2018 zaśpiewała gościnnie w utworze „Tramwaje i gwiazdy” podczas koncertów Miuosha, Smolika i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, które odbyły się w sali koncertowej NOSPR[259]. Nagranie występu znalazł się na albumie koncertowym Miuosh / Smolik / NOSPR, wydanym 25 maja 2018[260]. 19 marca 2018 wystąpiła w Teatrze Polskim w Warszawie na gali 100-lecia ZAiKS-u[261]. Zaśpiewała w nowej wersji utworu Lady Pank „Minus 10 w Rio”, nagranej na potrzeby wydanego 15 czerwca 2018 albumu LP1[262]. 13 lipca 2018 zagrała na festiwalu w Jarocinie[263]. 19 lipca 2018 wydała nową wersję piosenki „Jeśli wiesz co chcę powiedzieć…”, nagraną z Zamilską jako Zamilska remix w ramach projektu „Powroty” T-Mobile Music Beats[264]. 25 sierpnia 2018 wzięła udział w koncercie projektu specjalnego ØNA podczas festiwalu Męskie Granie w Żywcu, gdzie wspólnie z Renatą Przemyk zaśpiewała „Kochaną”[265].
12 października 2018 wydała nakładem Kayax siódmy solowy album studyjny, Basta, w całości wyprodukowany przez Michała „Foxa” Króla[266]. Wydawnictwo zadebiutowało na 1. miejscu listy OLiS[267] i pokryło się platynową płytą[27] za sprzedaż 30 tysięcy egzemplarzy[53]. Promujące je single „Ja pas!”[268], „Nagasaki”[269] i „Brawa dla Państwa” dotarły kolejno do 2., 10. i 10. miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego[152]. Trasa koncertowa promująca album, Na tłusto, trwała od 5 października do 17 listopada 2018[270]. W jej ramach zagrała 27 października 2018 na festiwalu Soundedit w Łodzi, gdzie otrzymała nagrodę Człowieka ze Złotym Uchem[271]. 23 listopada 2018 wydała interpretację utworu „Coraz bliżej święta”, nagraną w ramach kampanii reklamowej koncernu Coca-Cola[272].
25 stycznia 2019 w dystrybucji cyfrowej ukazała się reedycja albumu Basta, wzbogacona względem wydania pierwotnego o premierowy singel „Joystick” z gościnnym udziałem Miuosha oraz mówione komentarze do wszystkich piosenek[273]. Od 8 stycznia do 10 marca 2019 odbyła się kolejna trasa koncertowa promująca album, Na tłusto i basta[274]. 9 marca 2019 wygrała podczas gali Fryderyki 2019 nagrodę za album roku alternatywa (Basta), ponadto była nominowana jako autor roku[275][276]. 22 marca 2019 wytwórnia Magic Records wydała dwupłytową kompilację Poeci polskiej piosenki: Jeśli wiesz co chcę powiedzieć… z utworami, do których napisała teksty, w wykonaniu różnych artystów (w tym jej samej i Hey)[277]. Album dotarł do 1. miejsca listy sprzedaży OLiS[278] i pokrył się złotą płytą[27] za sprzedaż 15 tysięcy egzemplarzy[53].
Wspólnie z Igo, Tomaszem Organkiem i Krzysztofem Zalewskim utworzyła supergrupę Męskie Granie Orkiestra 2019. 30 maja 2019 odbyła się premiera nagranego przez nich singla promującego doroczną edycję festiwalu Męskie Granie, „Sobie i Wam”[279]. Piosenka dotarła do 2. miejsca ogólnopolskiego notowania AirPlay – Top[280] i była piątym najczęściej odtwarzanym przez polskie radiostacje w 2019 utworem[281]. Ponadto zajęła 1. miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego[282] i Poplisty RMF FM[283] oraz została certyfikowana platynową płytą[27]. Od 13 lipca do 24 sierpnia 2019 wystąpiła w ramach Męskie Granie Orkiestry 2019 podczas wszystkich festiwali z trasy Męskie Granie 2019[284].
28 czerwca 2019 Pat Jacob wydał album Całkiem nowy człowiek, na którym zaśpiewała gościnnie w utworze „Słońca”[285]. 2 sierpnia 2019 ukazał się album Janerka na basy i głosy, na którym znalazły się nagrane przez nią covery utworów Lecha Janerki „LA” i „Wieje”[286][287]. Wraz z pozostałymi wykonawcami, którzy pracowali nad wydawnictwem, otrzymała nominację w kategorii album roku muzyka poetycka do Fryderyków 2020[288]. 15 listopada 2019 odbyła się premiera albumu koncertowego Męskie Granie 2019, na którym znalazły się wszystkie wykonania Męskie Granie Orkiestry 2019 oraz jej występ z Łoną[289]. Wydawnictwo dotarło do 1. miejsca listy OLiS[290] i pokryło się podwójnie platynową płytą[27] za sprzedaż 60 tysięcy egzemplarzy[53]. Album promował jako singel cover utworu Maryli Rodowicz „Sing-Sing”, który wykonywała z Igo i Krzysztofem Zalewskim[291]. 13 grudnia 2019 ukazał się poświęcony grupie Acid Drinkers tribute album Ladies and Gentlemen on Acid, na którym znalazła się jej interpretacja piosenki „My Soul’s Among to Lions”[292].
Od 2020
[edytuj | edytuj kod]Zaśpiewała w nowej wersji utworu „Tramwaje i gwiazdy” Miuosha, nagranej przez 70 muzyków przy użyciu smartfonów i wydanej 21 kwietnia 2020[293]. 9 maja 2020 opublikowała nagranie przygotowane w ramach akcji #hot16challenge[294]. 8 sierpnia 2020 zagrała koncert podczas festiwalu Męskie Granie 2020, gdzie gościnnie wystąpił z nią Mata[295]. Zaśpiewała w utworze „Zadymka” na wydanym 23 października 2020 albumie Anawa 2020 zespołu Voo Voo, stanowiącym interpretację albumu Marek Grechuta & Anawa z 1970[296]. 24 stycznia 2021 Miuosh wydał niealbumowy singel „Klucze” z jej gościnnym udziałem[297]. 9 lutego 2021 wykonała wspólnie z Okim i Igo utwór Kultu „Arahja” podczas gali Bestsellerów Empiku 2020[298]. 16 lipca 2021 zespół Muchy wydał album Szaroróżowe, na którym wystąpiła gościnnie w utworze „Psy miłości”, wydanym jako singel[299][300]. 17 lipca 2021 podczas festiwalu w Jarocinie odbył się pierwszy koncert Hey od zawieszenia działalności w 2017[301][302]. 19 sierpnia 2021 wystąpiła na koncercie z okazji 20-lecia TVN24 podczas Top of the Top Sopot Festivalu 2021[303].
Zainicjowała utworzenie z Joanną Prykowską i Pawłem Krawczykiem zespołu Anieli, ale krótko po rozpoczęciu prac nad wspólnym materiałem zrezygnowała z udziału w grupie, która pozostała duetem[304]. Zaśpiewała jednak gościnnie w ich debiutanckim singlu, „Jaśniejąca”, wydanym 21 stycznia 2022 i zapowiadającym album Blask[305][306]. 7 lutego 2022 ukazał się singel „Wystarczy”, który nagrała w ramach akcji Mapa Zero Waste ING Banku Śląskiego[307]. 18 sierpnia 2022 wystąpiła na Top of the Top Sopot Festivalu 2022[308]. 7 października 2022 opublikowała cover utworu „Boso” zespołu Zakopower[309], nagrany na wydany 14 grudnia 2022 album Kayax XX Rework celebrujący 20-lecie wytwórni Kayax[310]. W 2022 zaśpiewała gościnnie w utworach: „Nie ma nas” Tomasza Makowieckiego (wydanym 14 września jako singel)[311], „Awejniak” Dawida Podsiadły z albumu Lata dwudzieste (wydanego 21 października)[312] oraz „Wielkie oczy” Zakopower z albumu Widzialne / Niewidzialne (wydanego 9 grudnia)[313].
19 maja 2023 wydała nakładem Kayax ósmy solowy album studyjny, Degrengolada, w całości wyprodukowany przez Michała „Foxa” Króla[314]. Wydawnictwo dotarło do 3. miejsc list OLiS[315] i OLiS – albumy fizycznie[316] oraz zostało nominowane do Fryderyka 2024 w kategorii album roku indie pop[317]. Promowały je single „Larum”[318], „Majak” (z gościnnym udziałem Natalii Szroeder)[319], „Przytomna”[320], „Runo”[321] i „Piękna degrengolada”[322]. Latem 2023 wystąpiła między innymi na festiwalu w Jarocinie (15 lipca)[323], Top of the Top Sopot Festivalu 2023 (23 sierpnia)[324] oraz na festiwalu Męskie Granie 2023, gdzie we wszystkich miastach zagrała w ramach projektu Męskie Granie Przestawia specjalnie przygotowany koncert w duecie z Błażejem Królem[325][326]. 4 października 2023 wydała singel „Neodym”, nagrany z gościnnym udziałem Błażeja Króla[327]. Została nominowana do Europejskich Nagród Muzycznych MTV 2023 w kategorii najlepszy polski wykonawca[328].
14 i 15 października 2023 Hey zagrał koncerty w Spodku w Katowicach z okazji 30-lecia działalności[329][330]. Od 1 listopada 2023 do 5 maja 2024 trwała trasa koncertowa Widzimy się wieczorem promująca album Degrengolada[331][332]. Artystka występuje jako gość muzyczny w cyklu sześciu multimedialnych spektakli Beksiński.Live poświęconych twórczości Zdzisława Beksińskiego, odbywających się od 6 listopada 2023 do 26 listopada 2024[333][334][335]. 10 czerwca 2024 wydała singel „Tylko to co chcę”, nagrany na potrzeby promocji serwisu strumieniowego Max[336].
20 sierpnia 2024 wystąpiła wspólnie z Błażejem Królem podczas Top of the Top Sopot Festivalu 2024[337], zaś 24 sierpnia 2024 na festiwalu Męskie Granie 2024 w Warszawe[338]. 20 września 2024 odbyła jest premiera nagranego przez nich w duecie albumu Kasia i Błażej[339]. Dotarł on do 2. miejsc list OLiS[340] i OLiS – albumy fizycznie[341]. Promowały go single „Można”[342], „Wanna”[343] i „Błyszcz”[344]. „Można” dotarł do pierwszych miejsc list przebojów Programu III Polskiego Radia[345] i Radia 357[346]. 26 września 2024 ukazała się nowa wersja utworu Hey „Moja i twoja nadzieja”, dedykowana ofiarom powodzi w Europie Środkowej, w której zaśpiewała u boku innych polskich artystów[347]. Od 3 listopada do 16 grudnia 2024 odbędzie się promująca Kasię i Błażeja trasa koncertowa, Jenin-Piaseczno[348].
Działalność pozamuzyczna
[edytuj | edytuj kod]Literatura
[edytuj | edytuj kod]Publikowała felietony w czasopismach „Filipinka” (1998–2002)[349][350][351][352], „Muza” (2003)[353], „Sukces” (2005–2006)[354], „Zwierciadło” (2007–2008, 2016–2017)[355][356] i „Gazeta Magnetofonowa” (2016)[357][358].
W 2000 ujawniła plan wydania tomu poezji, ostatecznie niezrealizowany[359]. W latach 2000–2003 mówiła w wywiadach, że pisze powieść[360][28], jednak w 2005 wyjawiła, iż zrezygnowała z jej wydania[361].
23 maja 2018 wydała nakładem wydawnictwa Wielka Litera książkę A ja żem jej powiedziała…, stanowiącą zbiór 50 felietonów. Propozycję jej napisania otrzymała na fali popularności filmów, które zamieszczała w serwisie Instagram[362][363]. W sklepach sieci Empik A ja żem jej powiedziała… była najlepiej sprzedającą się pozycją 2018 spośród książek, albumów muzycznych i płyt. Została dzięki niej nagrodzona Bestsellerem Empiku 2018 w kategorii literatura polska[364]. Czytane przez nią nagranie książki było trzecim najczęściej słuchanym audiobookiem w serwisie Storytel w 2018, w tym pierwszym spośród literatury faktu[365].
Napisała scenariusz do trzeciego odcinka serialu telewizyjnego Canal+, Pisarze. Serial na krótko, wyemitowanego premierowo 15 czerwca 2019[366].
16 września 2020 wydała nakładem wydawnictwa Wielka Litera drugą książkę, Powrót z Bambuko, również napisaną w formie zbioru felietonów[367][368][369]. Dzięki niej wygrała Bestsellera Empiku 2020 w kategorii literatura piękna[370].
20 października 2023 wydała nakładem wydawnictwa Wielka Litera trzecią książkę, Nie mylić z miłością[371]. Została dzięki niej nagrodzona Bestsellerem Empiku 2023 w kategorii literatura piękna[372].
Aktorstwo
[edytuj | edytuj kod]W 2000 pracowała z Teatrem Montownia w Warszawie nad spektaklem Tesmoforie, który ostatecznie nie został zrealizowany[360]. Zagrała gościnną rolę w odcinku serialu telewizyjnego Niania, wyemitowanym przez TVN w marcu 2009[373].
W 2014 wcieliła się w rolę Eurydyki w spektaklu teatralnym Cienie. Eurydyka mówi w reżyserii Mai Kleczewskiej, wyprodukowanym przez Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Imka w Warszawie i Teatr Muzyczny „Capitol” we Wrocławiu. Śpiewała w nim cztery utwory, w tym „[sic!]” Hey i trzy specjalne na tę okazję przygotowane, skomponowane przez Pawła Krawczyka do jej tekstów. Premiera spektaklu odbyła się 20 marca 2014 we Wrocławiu w ramach XXXV Przeglądu Piosenki Aktorskiej[374][375][376]. Następnie przedstawienie było wystawiane 26 i 27 marca 2014 w Bydgoszczy[377], a także od 3 do 6 czerwca 2014 i od 17 do 19 września 2014 w Warszawie[378].
Wcieliła się w epizodyczną rolę kobiety na posterunku w filmie Pitbull. Ostatni pies w reżyserii Władysława Pasikowskiego, którego premiera odbyła się 13 marca 2018[379][380]. Zagrała gościnnie siebie samą w dwóch odcinkach piątego sezonu serialu Druga szansa telewizji TVN, emitowanego w kwietniu 2018[381][382]. W 2020 wcieliła się w epizodyczne role pani Kalorii w filmie Darii Woszek Maryjki[383][384] i matki Kuby w filmie Joanny Satanowskiej Bóg internetów[385].
Pozostałe
[edytuj | edytuj kod]Jest członkinią Akademii Fonograficznej, stowarzyszenia zajmującego się wyłanianiem nominowanych i laureatów Fryderyków, w sekcji muzyki rozrywkowej[386].
Pod koniec lat 90. była jurorką w talent show Mini Playback Show telewizji TVN[360][15]. W 2013 była doradczynią sędziego Kuby Wojewódzkiego w programie TVN X Factor[387], do którego wcześniej odrzuciła zaproszenie zasiadania w jury[388]. 3 października 2014 wzięła udział jako gościnna jurorka w programie TVP2 Superstarcie[389][390]. Od 2014 jest dyrektorem artystycznym i przewodniczącą jury Festiwalu Młodych Talentów, konkursu muzycznego organizowanego corocznie w Szczecinie[391][392].
Od września 2009 do marca 2010, a następnie od września 2011 do grudnia 2013 prowadziła z Pawłem Krawczykiem autorską audycję radiową Tranzytem do niebytu na antenie Roxy FM[393][394][395].
Była narratorką audiobooka Filipinki, to my! o zespole muzycznym Filipinki, wyprodukowanego przez Radio Szczecin i emitowanego od 17 lutego 2014[349].
Od lipca 2017 sporadycznie zamieszcza satyryczne filmy w serwisie społecznościowym Instagram[396][397]. Za działalność na portalu została nominowana do Bestsellerów Empiku 2018 w kategorii wydarzenie roku[398].
Od 26 października do 3 grudnia 2019 odbyła serię spektakli Zmalowane wrota, łączących elementy stand-upu i inscenizowanych scen[399][400].
13 czerwca, 20 czerwca i 1 lipca 2020 poprowadziła Studio Ż – cykl trzech internetowych transmisji na żywo, zorganizowany przez festiwal Męskie Granie. Przeprowadzała w nim wywiady z innymi artystami[401][402].
Od 21 kwietnia 2024 prowadzi wraz z synem Mikołajem Krajewskim podcast Bliskoznaczni[403].
Wystąpiła w kampaniach reklamowych producenta napojów Coca-Cola (2018)[404], ING Banku Śląskiego (2019, 2021, 2022)[405][406][307], firmy spożywczej Alpro (2022–2023)[407][408], portalu internetowego Pracuj.pl (2023)[409], sklepu internetowego Zalando (2024)[410] i serwisu strumieniowego Max (2024)[336].
Życie prywatne
[edytuj | edytuj kod]Podczas nauki w technikum była związana z Misiatym, wokalistą zespołu Szklane Pomarańcze, w którym też śpiewała[411]. W latach 90. była w związkach z wokalistą Dum Dum, Grzegorzem Porowskim, wokalistą i gitarzystą Kobranocki, Andrzejem Kraińskim[412], oraz perkusistą Adamem Krajewskim[413]. Z Krajewskim ma syna Mikołaja (ur. 22 maja 1996)[413], który jako Miki gościnnie rapował w kilku jej piosenkach i występuje z nią na koncertach[414][415]. W 2000 była zaręczona z aktorem Redbadem Klynstrą[416].
Od 2001 jest związana z muzykiem Pawłem Krawczykiem, gitarzystą Hey[417], za którego wyszła w listopadzie 2018 w Las Vegas[418].
Charakterystyka muzyczna i inspiracje
[edytuj | edytuj kod]Stylistyka i gatunki muzyczne
[edytuj | edytuj kod]Marta Waszkiewicz z czasopisma „Zwierciadło” napisała, że Nosowska „bezkompromisowo bawi się różnymi gatunkami i testuje nowe rozwiązania, śmiało żonglując rockiem, elektroniką, punkiem, poezją śpiewaną, szeroko pojętą alternatywą oraz precyzyjnie natchnionym popem”[419]. Jej pierwsze solowe albumy reprezentowały głównie muzykę elektroniczną. Redaktor newonce.radio napisał: „Podczas gdy z Heyem trzymała się ambitnego, gitarowego popu, solowo zaczęła eksperymentować z muzyką elektroniczną, w której prywatnie się zasłuchiwała. Efektem były trzy bardzo dobre albumy, gdzie zapatrzenie w trip hop mieszało się z czytelnymi zapożyczeniami od ówczesnych hegemonów IDM-u”[420]. Pierwszy z nich, puk.puk (1996), był inspirowany głównie trip hopem[421][47][54]. Jacek Marczuk z portalu Porcys wskazał w nim podobieństwo brzmieniowe do Björk i Aphex Twinem, dodając: „Nikt w naszym kraju w latach 90. tak nie grał”[422]. Na drugim, Milena (1998), dominowały elementy trip hopu i drum and bassu[423][424]. Zdaniem Kamila Babacza z „Głosu Wielkopolski” trzeci album, Sushi (2000), łączył acid house, trance, electro, avant-pop, trip hop, italo disco i techno[424]. Bartek Chaciński z „Machiny” porównał go do brzmienia The Chemical Brothers i The Orb[425]. Album został zdominowany przez podkłady elektroniczne i zawierał niewiele słów, co Nosowska nazwała celowym zabiegiem artystycznym[425][426].
Według Karola Ludwikowskiego z portalu Spider’s Web na kolejnym solowym albumie, UniSexBlues (2007), „Nosowska odeszła od formuły stricte elektronicznej, a zaczęła uprawiać szeroko rozumianą muzykę alternatywną”[427]. Marceli Frączek z portalu Screenagers.pl wskazał w nim elementy rock and rolla, R&B, electro, techno i bluesa[428]. Następne wydawnictwo, Osiecka (2008), zostało nagrane z grupą dziewięciu muzyków, co w ocenie Bartka Kota z portalu Onet.pl „zbudowało niebywale bogaty brzmieniowo i różnorodny album”[429]. Krytycy wskazali w nim elementy jazzu i rocka[430][431]. Na albumie 8 (2011), opisywanym przez recenzentów jako minimalistyczny, dominowały dźwięki perkusji i fortepianu, ponadto wykorzystana została sekcja dęta i instrumenty smyczkowe. Krytycy wskazali w nim inspiracje muzyką filmową oraz twórczością Davida Bowiego, Radiohead, Steve’a Reicha i TV on the Radio[432][433][434][435].
Na kolejnym albumie, Baście (2018), powróciła do muzyki elektronicznej, inkorporując elementy electropopu, hip-hopu, ambientu i muzyki tanecznej[436][437][438][439][440]. Artur Rawicz z Codziennej Gazety Muzycznej zwrócił uwagę na „surowość i minimalizm muzyki”[436]. Rafał Samborski z portalu Interia napisał: „W większości numerów otrzymujemy tło, czy to w formie padów, czy prostego motywu syntetycznego, bas oraz bębny, a to wszystko najczęściej przełamywane jest w refrenie jakimś dodatkowym, bardziej melodyjnym motywem”[437]. Grzegorz Dusza z czasopisma „Audio” ocenił: „Nosowska czasem flirtowała z klubowymi rytmami, ale nigdy w tak dużym natężeniu. Fox przygotował dla niej minimalistyczne podkłady oparte na perkusyjnych bitach, basowym pulsie i syntezatorowych barwach”[438]. W ocenie Marcina Flinta z Codziennej Gazety Muzycznej na kolejnym albumie, Degrengoladzie (2023), dominuje „elektroniczny pop osadzony w jakimś rockowym dogmacie”[441]. Jarosław Szubrycht z „Gazety Wyborczej” napisał: „Fox nie chłoszcze słuchaczy jaskrawym, piekącym electro, więcej w tym ambientów, półcieni, posttriphopowych bohomazów. Z drugiej strony, kiedy potrzebny jest wyrazisty rytm, wystukują go żywe bębny, tu i ówdzie odzywają się też gitary”[314]. Paweł Waliński z Interii wskazał w nim elementy electropopu, synthwave’u, indie rocka i dance-punka[442].
Teksty
[edytuj | edytuj kod]Od ładnych paru lat wysyłam dość czytelny komunikat, że w tych tekstach płeć jest mniej ważna niż uniwersalna, dotycząca w tym samym stopniu kobiet, co i mężczyzn, kondycja ludzka. W tym mieści się również cielesność. Choć oczywiście piszę z perspektywy kobiecej. Jasne, zdarzały mi się teksty, w których wyraźniej manifestowały się motywy kobiecej seksualności, zdaję sobie sprawę, że dziś, kiedy kobiety wychodzą na ulicę i protestują, te teksty mogłyby być odczytane doraźnie i społecznie, podczas gdy ja jestem o wiele bardziej «ezoteryczna» niż «polityczna».
Dziennikarz muzyczny Bartek Chaciński napisał: „To (…) osoba, którą stać jako autorkę tekstów na bardzo wiele. Jest ironistką, niezmordowaną poszukiwaczką wewnętrznych rymów, badaczką dźwięczności polszczyzny”[444]. Kulturoznawca Mirosław Pęczak wyraził opinię, że głównym punktem skupienia jej tekstów jest „ekspresja wrażliwości artystycznej” i „autonomia intelektualno-wrażliwościowa”, a ich tematyka nie przedstawia tylko kobiecej perspektywy, zamiast tego przyjmując perspektywę uniwersalną płciowo, a niekiedy „wypowiada się jak facet”. Dodał także, że na przestrzeni lat konsekwentnie pisała we własny sposób, w odróżnieniu od głównego nurtu kobiecych tekstów, której kwintesencję stanowią „przesadna emfaza, udawany dramatyzm, a częściej jeszcze melodramatyczność rodem z Trędowatej”[445].
Inspiracje
[edytuj | edytuj kod]Pośród inspiracji muzycznych wymieniła Nirvanę, Soundgarden, Björk, Tricky’ego, Portishead, The Notwist, Mogwai, Lali Punę, Arab Strap, Missy Elliott, Franka Zappę, Blondie, Lecha Janerkę i Marcina Świetlickiego[421][446][447][448]. Wyznała także, że maniery wokalne Kurta Cobaina, Chrisa Cornella i Eddiego Veddera stanowiły dla niej wzór do śpiewania na pierwszych albumach Hey[421][28]. W dziedzinie pisania tekstów inspiruje się Agnieszkę Osiecką, której twórczość nazwała swoim ideałem[449][173]. Imitowała jej styl podczas pisania słów na album Maryli Rodowicz Kochać (2005)[449][450].
Sukcesy i osiągnięcia
[edytuj | edytuj kod]Jej nagrania zostały certyfikowane przez Związek Producentów Audio-Video: jedno poczwórnie platynową płytą[c], 2 potrójnie platynową[d], 3 podwójnie platynową[e], 8 platynową[f] i 9 złotą[g][27]. Przekłada się to na co najmniej 1,79 miliona sprzedanych egzemplarzy albumów na terenie Polski[53]. 10 z nich (w tym 5 solowych) zajęło pierwsze miejsce cotygodniowego notowania najlepiej sprzedających się albumów w Polsce, OLiS (publikowanego od 2000[451])[452]. 26 wykonywanych przez nią utworów dotarło do szczytu Listy przebojów programu Trzeciego[453], a 21 do szczytu Szczecińskiej Listy Przebojów[454].
Jest laureatką 34 Fryderyków, nagród muzycznych przyznawanych przez Związek Producentów Audio-Video, co jest najwyższym wynikiem spośród wszystkich osób w historii plebiscytu. 16 z nich zdobyła z zespołem Hey[455][456]. Triumfowała trzykrotnie jako wokalistka roku (w 2006[137], 2008[164] i 2009[182]) oraz siedmiokrotnie jako autor roku (w 1997[57], 2001[90], 2006[137], 2007[146], 2008[164], 2010[193] i 2012[203]). Jest także laureatką między innymi dwóch Paszportów „Polityki”[35], Mateusza[215], Fenomenu „Przekroju”[162], trzech Bestsellerów Empiku[364][370][372], trzech nagród aktorskich na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film[76][127][185] i Złotego Dzioba[156]. Była pięciokrotnie nominowana do Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy, w tym dwukrotnie solowo[154][328] i trzykrotnie z Hey[457][458][459]. Czterokrotnie zakwalifikowała się do koncertu Top na festiwalu TOPtrendy, w tym raz solowo[184] i trzykrotnie z Hey[460][461][462].
19 września 2011 otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie muzyki za całokształt twórczości[463]. 18 stycznia 2022 wygrała Paszport „Polityki” w specjalnej kategorii kreator kultury[464]. Dodatkowo z zespołem Hey otrzymała honorowe nagrody za całokształt na Sopot Festivalu (1994)[465], TOPtrendy (2013)[466] i Polsat SuperHit Festiwalu (2015)[467].
W kwietniu 1994 wraz z pozostałymi członkami Hey otrzymała tytuł Honorowego Mieszkańca Miasta Szczecina[38]. W 2001 otrzymała tytuł Ambasadora Szczecina[468][469]. 4 czerwca 2013 została przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi[470].
Dziedzictwo
[edytuj | edytuj kod]Muzyka
[edytuj | edytuj kod]Nosowska jest uznawana za jedną z najważniejszych postaci polskiej muzyki rozrywkowej[471][419][472][473][474] i najpopularniejszych przedstawicieli polskiej sceny rockowej[475][476]. W 2010 zajęła pierwsze miejsce w przygotowanym przez czasopismo „Machina” rankingu 50 najlepszych polskich wokalistek. Redaktorzy argumentowali, że „artystycznie matkuje co najmniej kilkudziesięciu polskim wokalistkom i niezliczonemu zastępowi tekściarzy obojga płci”[477]. Dziennikarz muzyczny Grzegorz Brzozowicz ocenił, że po dziesięciu latach kariery była najważniejszą postacią polskiej sceny rockowej, o randze porównywalnej do Boba Dylana czy Neila Younga w Stanach Zjednoczonych[471]. Dziennikarz Paweł Piotrowicz nazwał ją „artystką absolutnie wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju” i napisał, że „osiągnęła w tym kraju sukces dostępny nielicznym”[478]. Marta Waszkiewicz z czasopisma „Zwierciadło” napisała: „W polskiej kulturze i zbiorowej wyobraźni Katarzyna Nosowska to postać wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju, która nigdy nikogo nie udaje”[419]. W 2022 Janusz Fogler, prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, nazwał ją „jedną z najbardziej spełnionych obietnic własnej drogi artystycznej w polskiej kulturze ostatnich trzech dekad”[479].
Wraz z zespołem Hey należy do czołowych reprezentantów polskiej muzyki rozrywkowej lat 90.[480][481] Brzozowicz ocenił, że w połowie lat 90. była najpopularniejszą polską wokalistką, a jej sukces doprowadził do spopularyzowania rocka śpiewanego przez kobiety. Dodał: „To głównie dzięki Nosowskiej dziesiątki tysięcy dzieciaków w całej Polsce natychmiast utożsamiły się z Heyem. Ona była koleżanką z sąsiedztwa. Nie wdzięcząc się do słuchacza, śpiewała o bólu młodzieńczego istnienia”[471]. Piotrowicz napisał, że „każda dziewczyna chciała być jak niepozorna i śpiewająca egzystencjalne teksty Katarzyna Nosowska”[478]. Przemysław Dziubłowski z czasopisma „Ozon” ocenił, że jej sukces „zapoczątkował wielką falę kobiecego rocka. Wypłynęły na niej m.in. Edyta Bartosiewicz, Kasia Kowalska, Kayah i grupa O.N.A. z Agnieszką Chylińską”[482]. Dziennikarka Karolina Korwin Piotrowska wspominała: „Jej teksty były kronikarskim zapisem tego, jak myślały dziewczyny, które dorastały razem z nią”[483]. Napisany przez nią i wykonywany przez Hey utwór „Moja i twoja nadzieja” (1993) znalazł się w zestawieniach najważniejszych polskich przebojów[484][485][486][487].
Teksty piosenek
[edytuj | edytuj kod]Zaczynała od rzeczy okropnych, ale już trzecia płyta [?] okazała się czystą poezją. To było dla mnie przełomowe doświadczenie, bo wywracało myślenie o tekście piosenki: okrutna prawda egzystencjalna, rzeczy odrażające zmysłowo i brutalnie odważny przekaz. Oczywiście Kora pierwsza przesunęła granice, jeśli chodzi o kobiecą ekspresję, ale to jednak Nosowska dokonała rewolucji. (…) to było dzikie, a przez to zupełnie nieseksowne. Zerwała z założeniem, że kobieta ma w piosence czarować i uwodzić.
Reporter Jacek Antczak nazwał ją najlepszą polską autorką tekstów piosenek[489], zaś Robert Majewski z „Gazety Wyborczej” wymienił w „ekstraklasie tekściarzy”[490]. Dziennikarz portalu Gazeta.pl wyraził nadzieję na nominowanie jej do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, na wzór Boba Dylana (jej laureata w 2016)[491]. Pisarka i felietonistka Dorota Masłowska wyraziła opinię, że istnieją nieudane generatory piosenek mające imitować jej styl pisania[488]. Kulturoznawca Mirosław Pęczak ocenił, że wraz z innymi przedstawicielkami polskich autorek tekstów lat 90. przełamała „specyficzny stereotyp autorskiego tekstu kobiecego, którego bohaterka dokładnie odwzorowywała cechy przypisywane jej przez tak zwany tradycyjny męski punkt widzenia”[445]. Pisarka Olga Drenda wyraziła opinię, że przywiązanie Nosowskiej do tekstów i stosowana przez nią gra słowem wpłynęły na twórczość innych artystek, na przykład Brodki i Meli Koteluk[492].
Wielokrotnie była porównywana do poetki i autorki tekstów Agnieszki Osieckiej[493][482][489][494]. Antczak nazwał ją „rockową Osiecką”[489], zaś Bartek Chaciński z „Polityki” wyraził opinię, że Nosowską i Osiecką „można w tej chwili stawiać na tej samej półce, jeśli chodzi o ciężar gatunkowy piosenkowej poezji”[494].
W 2008 nakładem Wydawnictwa MG ukazała się książka Piosenka musi posiadać tekst: wokół twórczości Katarzyny Nosowskiej, praca zbiorowa pod opieką naukową literaturoznawczyni Izoldy Kiec, w której badacze akademiccy analizują wybrane teksty jej piosenek[495]. W 2019 wytwórnia Magic Records wydała album z utworami, do których napisała teksty, w ramach cyklu wydawniczego Poeci polskiej piosenki[277].
Wpływ na innych artystów
[edytuj | edytuj kod]Nosowską pośród swoich inspiracji muzycznych lub idoli wymienili Kora[496], Krzysztof Zalewski[121][497], Daria Zawiałow[498], Natalia Nykiel[227], Bovska[499] i Gienek Loska[500]. Natalia Przybysz nazwała ją swoją ulubioną autorką tekstów w Polsce[501]. Taco Hemingway rapował w piosence „BXL” z minialbumu Wosk (2016): „Nie chcę być nowym Tupakiem, chcę być nową Nosowską”[502].
Dorobek artystyczny
[edytuj | edytuj kod]Muzyka
[edytuj | edytuj kod]
|
|
Książki
[edytuj | edytuj kod]- A ja żem jej powiedziała… (2018)[362]
- Powrót z Bambuko (2020)[367]
- Nie mylić z miłością (2023)[371]
Filmografia
[edytuj | edytuj kod]Rok | Tytuł | Rola | Dodatkowe informacje | Źr.
|
---|---|---|---|---|
2009 | Niania | Dorota | serial telewizyjny; odcinek „Spotkanie klasowe” | [373] |
2018 | Pitbull. Ostatni pies | kobieta na posterunku | film | [379] |
Druga szansa | ona sama | serial telewizyjny; odcinki „Zamęt” i „Muszę zacząć od nowa” | [381] | |
2019 | Pisarze. Serial na krótko | — | serial telewizyjny; scenariusz odcinka 3 | [366] |
2020 | Maryjki | pani Kaloria | film | [383] |
Bóg internetów | matka Kuby | film | [385] |
Spektakle
[edytuj | edytuj kod]- Cienie. Eurydyka mówi jako Eurydyka (2014)[374]
- Zmalowane wrota (2019)[399]
- Beksiński.Live (2023–2024)[333][334]
Trasy koncertowe
[edytuj | edytuj kod]- puk.puk (1996)[54]
- Sushi 2000 (2000)[87]
- UniSexBlues Show (2007–2008)[155][161]
- Osiecka (2009)[181]
- 8 (2011)[202]
- Nosowska.zip (2013)[223]
- Na tłusto (2018)[270]
- Na tłusto i basta (2019)[274]
- Widzimy się wieczorem (2023–2024)[331]
- Jenin-Piaseczno (2024, z Błażejem Królem)[348]
Uwagi
[edytuj | edytuj kod]- ↑ W sierpniu 1994 Izabelin Studio został zakupiony przez międzynarodowy koncern PolyGram, który utworzył w Polsce lokalny oddział, PolyGram Polska. W wyniku transakcji PolyGram Polska stał się automatycznie nową wytwórnią Hey[43][44].
- ↑ W listopadzie 1998 PolyGram został zakupiony przez kanadyjski koncern Seagram, który wcielił go do swojego przedsiębiorstwa muzycznego Universal Music Group. Spadkobiercą katalogu PolyGram Polska i nową wytwórnią Nosowskiej została Universal Music Polska[43].
- ↑ Fire.
- ↑ Ho! i MTV Unplugged.
- ↑ Osiecka, Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy! i Męskie Granie 2019.
- ↑ Live!, ?, Echosystem, Do rycerzy, do szlachty, doo mieszczan, 8, Błysk, Basta oraz „Sobie i Wam”.
- ↑ puk.puk, Karma, Yugoton, Przystanek Woodstock, UniSexBlues, „Tramwaje i gwiazdy”, CDN, Poeci polskiej piosenki: Jeśli wiesz co chcę powiedzieć… i „Awejniak”.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Estrada: Katarzyna Nosowska. Polityka, 2009-11-03. [dostęp 2023-06-08].
- ↑ Robert Rient: Kasia Nosowska: Śpiewająca dziewczyna. Zwierciadło, 2013-05-23. [dostęp 2023-06-08].
- ↑ Konrad Szczęsny: Tak wygląda mama Katarzyny Nosowskiej! Jest niezwykle stylowa. Viva!, 2022-08-30. [dostęp 2023-06-08].
- ↑ a b Jacek Cieślak: Ego strącone z tronu. Rzeczpospolita, 2009-10-31. [dostęp 2023-06-09].
- ↑ Robert Rient: Katarzyna Nosowska: A ja żem jej powiedziała!. Przekrój, 2018-04-30. [dostęp 2023-06-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-21)].
- ↑ Agnieszka Szlachta: Jubileusz szkoły, która pomaga dzieciom w Afryce. Radio Szczecin, 2011-10-07. [dostęp 2023-06-08].
- ↑ Karol Sowa: Znają się od dziecka. Zawsze się wspierają. Historia przyjaźni Agaty Kuleszy i Katarzyny Nosowskiej chwyta za serce.... Viva!, 2023-03-02. [dostęp 2023-06-08].
- ↑ a b Katarzyna Nosowska. Szkolne Obrachunki. „Filipinka”, 1999-09-01. [dostęp 2023-06-09]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Paweł Przybyszewski. Hey tam na rybach!. „Wodomaniak”, 2005-11-01. [dostęp 2023-06-09]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ a b c Mikołaj Lizut: Kasia Nosowska. Bez gniewu. Gazeta Wyborcza, 2007-09-10. [dostęp 2023-06-09].
- ↑ a b Wojciech Staszewski: Katarzyna Nosowska. Wysokie Obcasy, 2002-04-12. [dostęp 2023-06-09].
- ↑ Oda do przyjaźni Joanny Prykowskiej, czyli od „Harry’ego” wszystko się zaczęło. Interia, 2022-01-21. [dostęp 2023-06-09].
- ↑ Katarzyna Nosowska. Nauczyła się myśleć o sobie. Interia, 2019-05-23. [dostęp 2023-06-09].
- ↑ a b c d Stefanowicz 1994 ↓, s. 37–41.
- ↑ a b c Paweł Gzyl. Jestem hipochondryczką. „Miasto Kobiet”, 2005-07-01. [dostęp 2023-06-09]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Łucja Siennicka: Założyciel grupy Włochaty został skatowany i walczy o życie. Gest fana wzrusza do łez. Radio Zet, 2022-10-04. [dostęp 2023-06-09].
- ↑ a b Stefanowicz 1994 ↓, s. 10–11.
- ↑ Jacek Nizinkiewicz: Dni zespołu Hey są policzone – rozmowa z Katarzyną Nosowską. Przegląd, 2010-08-29. [dostęp 2023-06-09].
- ↑ Futurista. pidzamaporno.pl. [dostęp 2023-06-09].
- ↑ a b Aneta Dolega. Piotr Banach: Chciałbym znów grać z Kasią. „Magazyn Prestiż”, 2015. Szczecin: Wydawnictwo Prestiż. [dostęp 2023-06-09].
- ↑ a b c Historia: rok 1992. hey.pl. [dostęp 2022-12-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-23)].
- ↑ Stefanowicz 1994 ↓, s. 11–14.
- ↑ Stefanowicz 1994 ↓, s. 14–18.
- ↑ Stefanowicz 1994 ↓, s. 76.
- ↑ Stefanowicz 1994 ↓, s. 23.
- ↑ Pozycje Hey na Liście Przebojów Programu Trzeciego:
- Hey. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2022-12-26].
- Moja i twoja nadzieja. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2022-12-26].
- Moja i twoja nadzieja '97. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2022-12-26].
- Angelene. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2022-12-26].
- Z przyczyn technicznych. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2022-12-26].
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s Oficjalna lista wyróżnień. OLiS, Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2024-07-19]. Należy wyszukać odpowiedni tytuł.
- ↑ a b c d Wiesław Królikowski. Kilka piór do skrzydeł. „Teraz Rock”, 2003-11-01. [dostęp 2023-06-11]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Dezerter – Dezerter. Archiwum Polskiego Rocka. [dostęp 2023-06-11].
- ↑ Stefanowicz 1994 ↓, s. 23–24.
- ↑ IMTM, czyli zespół inny niż wszystkie. Polskie Radio Program III, 2014-05-10. [dostęp 2023-06-11].
- ↑ IMTM – Enjoy!. Archiwum Polskiego Rocka. [dostęp 2023-06-11].
- ↑ Kobranocka – Niech popłyną łzy. Archiwum Polskiego Rocka. [dostęp 2023-06-11].
- ↑ a b c Stefanowicz 1994 ↓, s. 30–31.
- ↑ a b c d Laureaci i nominowani Paszportów Polityki- chronologicznie. Polityka, 2022-01-18. [dostęp 2023-06-11].
- ↑ Tymoteusz Kociński: 25 lat... Hey – „Ho”. Koncertomania, 2019-04-24. [dostęp 2022-11-27].
- ↑ Hey. Interia. [dostęp 2022-11-27].
- ↑ a b Historia: rok 1994. hey.pl. [dostęp 2022-12-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-23)].
- ↑ Koncert HEY z 1994 roku po latach! Spotkanie wspominkowe w Gdyni. RMF24. [dostęp 2022-07-21].
- ↑ Nominowani i laureaci 1994. Fryderyki. [dostęp 2022-12-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-30)].
- ↑ a b Banach: Szarpałem się z Hey. Polskie Radio Program III, 2012-05-16. [dostęp 2023-06-11].
- ↑ Anita Bartosik. Coś zmarło, coś się rodzi, coś ze mną się dzieje. „Brum”, 1996-01-01. [dostęp 2023-06-18]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ a b O firmie. Universal Music Polska. [dostęp 2022-12-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-29)].
- ↑ a b Piotr Parysz: Hey. „W latach 90. spaliśmy z karaluchami”. interia.pl, 2021-11-27. [dostęp 2022-12-09].
- ↑ a b Historia: rok 1995. hey.pl. [dostęp 2022-12-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-23)].
- ↑ Wojciech Staszewski. Pomarańcze w tornistrze. „Wysokie Obcasy”, 2002-04-08. [dostęp 2022-12-31]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ a b Anita Bartosik. Najwyższa forma tworzenia. „Brum”, 1996-05-01. [dostęp 2022-12-31]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Ania Bąk. Hey ho! Buntować by się szło!. „XL”, 1999-06-01. [dostęp 2022-12-17]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Danny Goldberg Lands At Mercury Records. MTV, 1995-10-23. [dostęp 2022-12-10]. (ang.).
- ↑ Nominowani i laureaci 1995. Fryderyki. [dostęp 2022-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-12)].
- ↑ puk.puk. nosowska.pl. [dostęp 2023-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-06)].
- ↑ a b puk.puk. Wirtualna Polska. [dostęp 2023-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-15)].
- ↑ a b c d e f g h i Regulaminy przyznawania wyróżnień:
- Dla wydawnictw do maja 2002: Zasady. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2019-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2001-05-24)].
- Dla wydawnictw od maja 2002 do lipca 2005: Regulamin przyznawania wyróżnień. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2019-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-19)].
- Dla wydawnictw od lipca 2005: Regulamin przyznawania wyróżnień. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2018-07-27].
- ↑ a b c Bartek Koziczyński. Czuję się wolna. „Tylko Rock”, 1998-04-01. [dostęp 2023-06-17]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Kasia Nosowska. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2023-06-17].
- ↑ 2 sierpnia 1996. 30 ton – lista, lista przebojów. TVP2.
- ↑ a b Nominowani i laureaci 1996. Fryderyki. [dostęp 2022-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-17)].
- ↑ Flota zjednoczonych sił – Voo Voo. Archiwum Polskiego Rocka. [dostęp 2023-06-17].
- ↑ a b Historia. voovoo.pl. [dostęp 2023-06-17].
- ↑ Flota Zjednoczonych Sił – najlepsi śpiewają Voo Voo. Tele Magazyn. [dostęp 2023-06-17].
- ↑ Nim stanie się tak jak gdyby nigdy nic nie było. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2023-06-17].
- ↑ Historia: rok 1997. hey.pl. [dostęp 2022-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-23)].
- ↑ Tomasz Słoń: „Moja i twoja nadzieja”: Hymn wielkiej powodzi w serialu Netflixa. Interia, 2022-10-13. [dostęp 2022-11-18].
- ↑ Milena. Wirtualna Polska. [dostęp 2023-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-15)].
- ↑ Goran Cziwotioff. Nie tylko o złośliwym dziennikarzu. „XL”, 1998-04-01. [dostęp 2023-06-17]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ a b Anita Bartosik. Skutki uboczne rachunku sumienia. „Brum”, 1998-03-01. [dostęp 2023-06-18]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Nosowska* – Gdy Rozum Śpi. Discogs. [dostęp 2023-06-18]. (ang.).
- ↑ Nosowska* – Milena. Discogs. [dostęp 2023-06-18]. (ang.).
- ↑ Zoil. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2020-06-11].
- ↑ 29 marca 1998. 30 ton – lista, lista przebojów. TVP2.
- ↑ Oov Oov – Voo Voo. Archiwum Polskiego Rocka. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ Kim więc jestem. patrycja.pl. [dostęp 2023-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-09-29)].
- ↑ Voo Voo – Wzgórze. Discogs. [dostęp 2023-06-18]. (ang.).
- ↑ Patrycja Kosiarkiewicz – A Nas To. Discogs. [dostęp 2023-06-18]. (ang.).
- ↑ Nominowani i laureaci 1998. Fryderyki. [dostęp 2022-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-14)].
- ↑ a b Historia: rok 1999. hey.pl. [dostęp 2022-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-23)].
- ↑ Nominowani i laureaci 1999. Fryderyki. [dostęp 2022-10-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-14)].
- ↑ Dzień i Noc – Justyna Steczkowska. Interia. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ Tyle słońca. nataliakukulska.pl. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ Tyle Słońca – różni wykonawcy. Interia. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ Maanam i goście. Przeżyj jeszcze raz legendarny koncert. Polskie Radio, 2018-10-16. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ „Maanam i goście”: Rojek, Nosowska i Staszczyk na płycie upamiętniającej Korę. Onet.pl, 2018-09-26. [dostęp 2023-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-07-05)].
- ↑ Się ściemnia. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2020-06-11].
- ↑ Sushi – Katarzyna Nosowska. Interia. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ Katarzyna Nosowska świętuje 40. urodziny. Onet.pl, 2001-08-29. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ Falstart festiwalu – Jarocin 2000. Interia, 2000-08-13. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ a b Kasia Nosowska w trasie. Interia, 2000-10-12. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ Lady Pank. Interia. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ Koncertówka 2 – drugi szczyt. pidzamaporno.pl. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ a b Nominowani i laureaci 2000. Fryderyki. [dostęp 2022-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-15)].
- ↑ Ścianka – …only your bus doesn’t stop here e.p.. scianka.pl. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ Yugoton: Nowa supergrupa. Interia, 2000-12-19. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ Yugoton – Yugoton. Interia. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 30.04.2001 – 06.05.2001. OLiS, 2001-05-14. [dostęp 2021-01-17].
- ↑ Yugoton – Yugoton. Archiwum Polskiego Rocka. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ 20 lat temu ukazał się kultowy album „Yugoton”. Open.fm, 2021-03-05. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ Rzadko widuję Cię z dziewczętami. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2020-06-11].
- ↑ 20 maja 2001. 30 ton – lista, lista przebojów. TVP2.
- ↑ Yugoton na żywo. Interia, 2001-09-25. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ Thiele (2)* – Monogatari. Discogs. [dostęp 2023-06-18]. (ang.).
- ↑ Lubię, kiedy kobieta – Michał Żebrowski. Interia. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ Złe misie – Świetliki. Interia. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ T.Love. Polskie Radio. [dostęp 2023-06-22].
- ↑ Moje pieniądze – T.Love. Archiwum Polskiego Rocka. [dostęp 2023-06-22].
- ↑ [sic!] – Hey. Interia. [dostęp 2023-06-18].
- ↑ Nominowani i laureaci 2001. Fryderyki. [dostęp 2022-11-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-10)].
- ↑ Artur Rawicz: Hey w Palladium. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2012-02-12. [dostęp 2023-06-22].
- ↑ Archiwum Koncertów. dezerter.pl. [dostęp 2023-06-22].
- ↑ Nominowani i laureaci 2002. Fryderyki. [dostęp 2022-11-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-10)].
- ↑ Projekt SI 031 – różni wykonawcy. Interia. [dostęp 2023-06-22].
- ↑ Mietall Waluś świętuje w Mysłowicach. Wśród gości m.in. Katarzyna Nosowska, Zbigniew Hołdys i Titus. Interia, 2018-08-16. [dostęp 2023-06-22].
- ↑ Dagmara Leszkowicz: Renata Przemyk: Życie mnie bawi. Onet.pl, 2003-07-23. [dostęp 2023-06-22].
- ↑ Renata Przemyk. Onet.pl. [dostęp 2023-06-22].
- ↑ Kochana. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2020-06-11].
- ↑ Polskie wokalistki, polskie hity. Onet.pl, 2003-10-14. [dostęp 2023-06-22].
- ↑ Zielono mix – Nosowska. Archiwum Polskiego Rocka. [dostęp 2023-06-22].
- ↑ „Ladies” na koncertach galowych. Onet.pl, 2003-11-03. [dostęp 2023-06-22].
- ↑ Historia: rok 2003. hey.pl. [dostęp 2022-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-23)].
- ↑ Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 24.11.2003 – 30.11.2003. OLiS, 2003-12-08. [dostęp 2022-12-17].
- ↑ Nominowani i laureaci 2003. Fryderyki. [dostęp 2022-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-15)].
- ↑ a b Jeszcze dużo muszę się nauczyć. Interia, 2004-03-19. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Pistolet – Krzysztof Zalewski. Interia. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ CHCEMY DOBRZE I SZCZERZE ZABRZMIEĆ – duety Krawczyka. Empik, 2016-11-16. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ To, co w życiu ważna – Krzysztof Krawczyk. Interia. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Tadeusz Bisewski. Mam totalny odjazd na słowa. „Pro Rock”, 2004-08-07. [dostęp 2023-06-24]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Zapełnia się pole namiotowe Przystanku Woodstock. Onet.pl, 2004-07-28. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ a b Zakończył się 13. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film 2004. Onet.pl, 2004-10-10. [dostęp 2022-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-17)].
- ↑ Premiera piosenki „Prosta rzecz” 4 maja. Gazeta Wyborcza, 2005-05-03. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Rojek z Nosowską i Grabażem. Interia, 2005-04-29. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Toronto: Zakochana uczennica. Interia, 2005-06-09. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Miasto – Toronto. Interia. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Lesław Dutkowski. Kompletnie bezkonfliktowo. „Onet”, 2005-12-13. [dostęp 2023-06-24]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Kochać. marylarodowicz.pl. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Hey i „Echosystem”. Onet.pl, 2005-11-21. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Unhappy Songs – Silver Rocket. Interia. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Silver Rocket – Unhappy Songs. Discogs. [dostęp 2023-06-24]. (ang.).
- ↑ a b c Nominowani i laureaci 2005. Fryderyki. [dostęp 2003-06-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-12)].
- ↑ Fryderyki 2005: Triumf Heya i Kasi Nosowskiej. Wirtualnemedia.pl, 2006-03-30. [dostęp 2023-06-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-11)].
- ↑ Maciej Petruczenko: Maryli Rodowicz bieg przez płotki i plotki. Na Gali Mistrzów Sportu nie mogło jej zabraknąć. Przegląd Sportowy, 2023-01-09. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Biografia: 2000–2009. marylarodowicz.pl. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Pocztówka do św. Mikołaja – Pocztówka do św. Mikołaja. Interia. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Various – Pocztówka Do Świętego Mikołaja 2006. Discogs. [dostęp 2023-06-24]. (ang.).
- ↑ Jasne błękitne okna – Michał Żebrowski. Interia. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Kobieca piosenka Waglewskiego i Nosowskiej. Onet.pl, 2007-01-03. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Fryderyki 2006: coś się zmienia na lepsze?. Onet.pl, 2007-04-18. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ a b Nominowani i laureaci 2006. Fryderyki. [dostęp 2023-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-10)].
- ↑ Koedukacyjny blues Nosowskiej 28 maja. Onet.pl, 2007-05-16. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Paweł Piotrowicz: Zbilansowani. Onet.pl, 2007-12-28. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 28.05.2007 – 03.06.2007. OLiS, 2007-06-11. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 11.06.2007 – 17.06.2007. OLiS, 2007-06-25. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ 26 września 2007 – Nosowska – „Karatetyka”. Polskie Radio Program III, 2007-09-26. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ a b c Nosowska. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Kasia Nosowska na Off Festival. Wprost, 2007-08-10. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ a b Ogłoszono nominacje do nagród MTV. Onet.pl, 2007-09-24. [dostęp 2023-06-14].
- ↑ a b Nosowska: nowy singel i koncerty. Onet.pl, 2007-09-20. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ a b Piotr Babicki: Radio Wawa przyznało Złote Dzioby. media2.pl, 2007-11-16. [dostęp 2023-06-16].
- ↑ Hey na jubileuszowej trasie koncertowej. Onet.pl, 2007-11-07. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Notowania OLiS z albumem MTV Unplugged na 1. miejscu:
- Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 12.11.2007 – 18.11.2007. OLiS, 2007-11-26. [dostęp 2022-12-17].
- Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 19.11.2007 – 25.11.2007. OLiS, 2007-12-03. [dostęp 2022-12-17].
- Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 26.11.2007 – 02.12.2007. OLiS, 2007-12-10. [dostęp 2022-12-17].
- Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 03.12.2007 – 09.12.2007. OLiS, 2007-12-17. [dostęp 2022-12-17].
- Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 29.10.2012 – 04.11.2012. OLiS, 2012-12-12. [dostęp 2022-12-17].
- ↑ Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!. Interia, 2009-09-02. [dostęp 2022-11-28].
- ↑ Dziennikarze nagrali płytę. media2.pl, 2007-12-11. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ a b Kolejna część trasy Nosowskiej. Onet.pl, 2008-02-05. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ a b Historia: rok 2008. hey.pl. [dostęp 2022-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-23)].
- ↑ Kasia Nosowska na otwarciu 29. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Onet.pl, 2008-04-05. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ a b c Nominowani i laureaci 2008. Fryderyki. [dostęp 2022-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-10)].
- ↑ Fryderyki 2008: triumf Nosowskiej. Onet.pl, 2008-04-07. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Maryli Rodowicz jest cudnie. Onet.pl, 2008-04-15. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Reanimacja polskiej piosenki. Rzeczpospolita, 2008-06-15. [dostęp 2023-06-16].
- ↑ Znamy finalistów Superjedynek!. Interia, 2008-05-14. [dostęp 2023-06-16].
- ↑ Trójka ogłosiła nominacje do Mateuszy. Wirtualnemedia.pl, 2008-06-30. [dostęp 2023-06-16].
- ↑ Węgorzewo 2008: kolejni artyści. Onet.pl, 2008-03-12. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Grafik festiwalu Jarocin 2008. Onet.pl, 2008-07-14. [dostęp 2023-06-24].
- ↑ Nosowska zaśpiewa Osiecką. Interia, 2008-09-15. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ a b Kasia Nosowska nagrała piosenki Osieckiej. Rzeczpospolita, 2008-11-14. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Nosowska już w tym miesiącu. Wirtualnemedia.pl, 2008-11-24. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Notowania OLiS z albumem Osiecka na 1. miejscu:
- Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 01.12.2008 – 07.12.2008. OLiS, 2008-12-15. [dostęp 2023-06-25].
- Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 08.12.2008 – 14.12.2008. OLiS, 2008-12-22. [dostęp 2023-06-25].
- Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 15.12.2008 – 28.12.2008. OLiS, 2009-01-05. [dostęp 2023-06-25].
- Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 29.12.2008 – 04.01.2009. OLiS, 2009-01-12. [dostęp 2023-06-25].
- Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 12.01.2009 – 18.01.2009. OLiS, 2009-01-26. [dostęp 2023-06-25].
- Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 19.01.2009 – 25.01.2009. OLiS, 2009-02-02. [dostęp 2023-06-25].
- Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 26.01.2009 – 01.02.2009. OLiS, 2009-02-09. [dostęp 2023-06-25].
- Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 02.02.2009 – 08.02.2009. OLiS, 2009-02-16. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Złota płyta dla Kasi Nosowskiej za „Osiecką”. Onet.pl, 2008-12-02. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Płyta Kasi Nosowskiej „Osiecka” już platynowa. Onet.pl, 2008-12-15. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Podwójna platyna dla albumu Nosowskiej. Onet.pl, 2009-05-12. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ 28 listopada 2008 – Nosowska – „Kto tam u Ciebie jest”. Polskie Radio Program III, 2008-11-28. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ a b Nosowska z „Kokainą”. Interia, 2009-05-26. [dostęp 2023-06-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-19)].
- ↑ a b Nosowska koncertowo zaśpiewa Osiecką. dlaStudenta.pl, 2009-01-28. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ a b Nominowani i laureaci 2009. Fryderyki. [dostęp 2023-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-17)].
- ↑ Fryderyki 2009 rozdane. Wprost, 2009-04-20. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ a b Dowiedz się, kto jest na topie!. Tele Magazyn, 2009-06-27. [dostęp 2023-06-14].
- ↑ a b Wideoklip do utworu L.U.C feat. Ula Dudziak zwycięzcą Yach Film 2009. Onet.pl, 2009-10-05. [dostęp 2023-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-02)].
- ↑ Artur Rawicz: Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2009-09-03. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 26.10.2009 – 01.11.2009. OLiS, 2022-12-17. [dostęp 2022-12-26].
- ↑ Bartosz Chmielewski: Sidney Polak – „Cyfrowy styl życia”. Polskie Radio, 2009-04-28. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Michał Boroń: Pustki wypełnione poezją. Interia, 2009-11-17. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Kalambury – Pustki. Interia. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Ekshumacja 2 – T-raperzy znad Wisły. Interia. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Gaba Kulka, Kasia Nosowska, Nergal i Czesław Śpiewa. Wirtualnemedia.pl, 2010-03-29. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ a b Nominowani i laureaci 2010. Fryderyki. [dostęp 2022-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-30)].
- ↑ Wojtek Ekonomiuk: Fryderyki 2010 – ogłoszono zwycięzców. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2010-04-19. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Doda sprzedaje muzykę jeszcze przed premierą. Onet.pl, 2011-05-24. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Doda: „Sens” to piosenka pełna ukrytych symboli. Polskie Radio Program I, 2017-05-07. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Płyta tygodnia: Nosowska – „8”. Polskie Radio Program III, 2011-09-18. [dostęp 2022-12-18].
- ↑ Notowania OLiS z albumem 8 na 1. miejscu:
- Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 19.09.2011 – 25.09.2011. OLiS, 2011-10-03. [dostęp 2023-06-25].
- Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 26.09.2011 – 02.10.2011. OLiS, 2011-10-10. [dostęp 2023-06-25].
- Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 03.10.2011 – 09.10.2011. OLiS, 2011-10-17. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ „Nomada” – nowy singel Kasi Nosowskiej tylko w Trójce. Wirtualnemedia.pl, 2011-08-20. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Nosowska o naturze: nowy singiel z płyty „8”. Forbes, 2011-11-14. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Kolejny singiel Nosowskiej. Radio Złote Przeboje, 2012-02-02. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ a b Nosowska – trasa promująca album 8. Magazyn Gitarzysta, 2011-09-27. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ a b Nominowani i laureaci 2012. Fryderyki. [dostęp 2023-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-16)].
- ↑ Fryderyki 2012 rozdane!. Onet.pl, 2012-04-27. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ July Stars – June. Interia. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ June (18) – July Stars. Discogs. [dostęp 2023-06-25]. (ang.).
- ↑ Katarzyna Nosowska nowy dyrektorem Męskiego Grania. Onet.pl, 2012-05-11. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Męskie granie trwa. Magazyn Gitarzysta, 2012-07-17. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Open’er 2012: Perfekcja M83, dygotanie Nosowskiej, rezerwa The Cardigans. Interia, 2012-07-07. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Jarocin 2012 wystartował. Interia, 2012-07-21. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Monika Stolarska: OFF Festival 2012: zdjęcia z pierwszego dnia. Onet.pl, 2012-08-04. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Radiowa Trójka organizuje uroczysty koncert z okazji jubileuszu 50-lecia. Wirtualnemedia.pl, 2012-10-23. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Rodzina Hey się rozrasta. Polskie Radio, 2012-11-02. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Płyty tygodnia: 10–16 grudnia. Polskie Radio Program III, 2012-12-10. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ a b Katarzyna Nosowska i Tomasz Stańko laureatami Mateuszy 2012 (wideo). Polskie Radio, 2012-12-17. [dostęp 2023-06-16].
- ↑ Paweł Niestrój: HEY i Nosowska w Kayaxie. Wyspa.fm, 2013-01-28. [dostęp 2022-12-19].
- ↑ Wojtek Ekonomiuk: Nosowska i O.S.T.R dyrektorami artystycznymi Męskiego Grania 2013. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2013-06-12. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Maciek Kancerek: Męskie Granie – znamy gwiazdy wszystkich koncertów. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2013-07-01. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Maciek Kancerek: Muzyczne interpretacje stolicy na Męskim Graniu 2013. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2013-08-20. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Maciek Kancerek: Męskie Granie 2013 – płyta już w przyszłym tygodniu. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2013-09-07. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Album „Męskie Granie 2013” już do kupienia. Polskie Radio Program III, 2013-09-09. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Nowa odsłona koncertów „Made in Polska”. Onet.pl, 2013-09-04. [dostęp 2022-12-19].
- ↑ a b Katarzyna Nosowska: trasa koncertowa „Nosowska.zip”. Onet.pl, 2013-09-26. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Olek Mika: Sara Brylewska „Skąd przyszłaś”: Siła współdziałania (recenzja). Interia, 2014-04-24. [dostęp 2020-06-04].
- ↑ Maciek Kancerek: Justyna Steczkowska – „Terra” (audio). Codzienna Gazeta Muzyczna, 2014-04-23. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Jesteś zwycięzcą! – piosenka z Gali Ekstraklasy. Ekstraklasa, 2014-06-03. [dostęp 2020-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-04)].
- ↑ a b Natalia Nykiel „Lupus Electro”: Finalistka „The Voice Of Poland” z płytą. Interia, 2014-09-24. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Natalia Nykiel jako „Pół dziewczyna”: Zobacz teledysk. Interia, 2016-11-23. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Męskie Granie 2014: premiera tegorocznego singla. Onet.pl, 2014-06-04. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Jarocin Festival 2014 – dzień 1: Kiedyś bezlitośnie przegoniony ze sceny, dziś wraca w chwale. Koncert „Grabaż 30", Dezerter, Anathema, Ania Rusowicz i inni [zdjęcia]. Onet.pl, 2014-07-19. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Tymon & The Transistors – Rock’n’Roll. Discogs. [dostęp 2019-12-01]. (ang.).
- ↑ Maciek Kancerek: Co łączy Fisza i Emade z Kasią Nosowską? Już wiadomo!. Dziennik.pl, 2015-09-23. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Fisz Emade Tworzywo feat. Kasia Nosowska „Wojna”. Polskie Radio Program III, 2015-11-03. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Wojna. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2020-06-11].
- ↑ W hołdzie Grzegorzowi Ciechowskiemu: Spotkanie z legendą. Interia, 2015-04-01. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Katarzyna Nosowska śpiewa „Sypnij Ziarnem Szczerych Słów”. Wirtualnemedia2.pl, 2015-01-12. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Utwór Katarzyny Nosowskiej wygrał w Konkursie Polskiej Piosenki Filmowej KamerTon 2015. Polskie Radio, 2015-11-29. [dostęp 2023-06-16].
- ↑ Maciek Kancerek: Impreza tygodnia: Red Bull Music Academy Weekender. Znamy program. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2015-04-01. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Paweł Piotrowicz: Orange Warsaw Festival 2015 – dzień 2.: dzień kobiet [ZDJĘCIA I RELACJA]. Onet.pl, 2015-06-14. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Wojciech Przylipiak: „Atramentowa” Stanisława Celińska płynie pod prąd. Dziennik.pl, 2015-06-08. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ 1+1=0. Muzyczne działanie Marcina Zabrockiego. Polskie Radio Program IV, 2015-11-02. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Maciek Kancerek: Katarzyna Nosowska w nowym singlu Zabrockiego. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2015-11-14. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Premiera: HEY „Błysk”. Kayax, 2016-04-22. [dostęp 2022-12-19].
- ↑ Kaśka Paluch: Opole 2016: Elektryczne Gitary zaskakująco o „dobrej zmianie”, świetna Nosowska i klasyka [ZDJĘCIA I RELACJA]. Onet.pl, 2016-04-04. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Opole 2016. Scena Alternatywna była prawdziwym świętem muzyki [ZDJĘCIA]. Gazeta Wyborcza, 2016-06-07. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Posłuchaj zapowiedzi albumu „Duety” Krzysztofa Krawczyka. Onet.pl, 2016-10-17. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Krzysztof Krawczyk i Katarzyna Nosowska w duecie („Bezsenni”). Interia, 2017-01-17. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Katarzyna Nosowska wspomaga Miuosha w kawałku o bezsennej nocy. Zobacz TELEDYSK „Tramwaje i gwiazdy”. Gazeta.pl, 2017-02-23. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Męskie Granie 2017. Brodka, Organek i Rogucki nagrali teledysk do „Nieboskłonu”. Gazeta Wyborcza, 2017-06-02. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Męskie Granie: każda edycja miała swój hymn. Posłuchaj wszystkich singli. Onet.pl, 2000-06-30. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Agnieszka Kublik: TVP się zgodziła, ale Kayah i Nosowska jednak nie wystąpią w Opolu. „Na znak jedności z cenzurowanymi”. Gazeta Wyborcza, 2017-05-17. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Katarzyna Nosowska nagrała nową wersję piosenki „King” T.Love [WIDEO]. Gazeta Wyborcza, 2017-08-02. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Aleksandra Degórska: T.Love wyda album „T.Cover”. Jakie covery trafią na płytę?. Antyradio, 2018-10-22. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Maciej Koprowicz: Paulina Przybysz i Katarzyna Nosowska zaprezentowały teledysk do wspólnego utwór „Papadamy”. Antyradio, 2018-09-04. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Maciek Kancerek: Hey zawiesza działalność. Teraz Muzyka, 2017-10-12. [dostęp 2022-12-19].
- ↑ Karolina Grabińska: „CDN” dwupłytowy album na 25-lecie zespołu HEY. Wirtualna Polska, 2017-10-31. [dostęp 2022-12-19].
- ↑ Fayrant Tour zespołu Hey. Kayax, 2017-05-05. [dostęp 2022-12-19].
- ↑ Wojtek Ekonomiuk: „Fayrant Tour” – Hey dokłada kolejne koncerty. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2017-12-10. [dostęp 2022-12-19].
- ↑ Dariusz Kortko: Miuosh i Smolik w NOSPR. Beznadzieja i hejt, ale czasem przecież fajnie jest. Gazeta Wyborcza, 2018-02-11. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Mateusz Ryman: Wspólny album Miuosh / Smolik / NOSPR już dostępny. JazzSoul.pl, 2018-05-25. [dostęp 2022-12-19].
- ↑ Uroczysta Gala Jubileuszowa z okazji 100-lecia ZAiKS. Rzeczpospolita. [dostęp 2023-07-19].
- ↑ Lady Pank: płyta „LP1”. Goście na płycie – Nosowska, Janerka, Rojek i inni. Onet.pl, 2018-06-14. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Kasia Nosowska na Jarocin Festiwal 2018. Zobacz zdjęcia!. Interia, 2018-07-14. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Katarzyna Nosowska nagrała na nowo swój wielki przebój [WIDEO]. Gazeta Wyborcza, 2018-07-19. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Agnieszka Holland, Magdalena Cielecka, Janda... – kobiety zabrały głos podczas ostatniego koncertu Męskie Granie 2018! To już koniec tegorocznej trasy. Noizz.pl, 2018-08-26. [dostęp 2023-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-09)].
- ↑ Nosowska podała datę premiery nowej płyty. Polskie Radio Program IV, 2018-09-12. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 12.10.2018 – 18.10.2018. OLiS, 2018-10-25. [dostęp 2023-06-25].
- ↑ Katarzyna Nosowska wypuściła nowy singiel. Oto „Ja pas!” [WIDEO]. Gazeta Wyborcza, 2018-04-26. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ „Nagasaki”, czyli Nosowska w muzeum. Niezwykły nowy TELEDYSK wokalistki. Dziennik.pl, 2018-09-12. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ a b Maciek Koprowicz: Nosowska zapowiedziała trzy dodatkowe koncerty trasy „Na tłusto”. Antyradio, 2018-07-11. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Nosowska i Korzyński ludźmi ze złotym uchem. TVP3 Łódź, 2018-10-25. [dostęp 2023-07-07].
- ↑ „Coraz bliżej Święta” w reklamie Coca-Coli śpiewa w tym roku Katarzyna Nosowska. Wirtualnemedia.pl, 2018-11-26. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ „Joystick” – nowy singiel Nosowskiej. Polskie Radio Program IV, 2007-09-10. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ a b Nosowska i Miuosh prezentują klip do wspólnego utworu. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2019-01-28. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Nominowani i laureaci 2019. Fryderyki. [dostęp 2022-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-17)].
- ↑ Sabina Obajtek: Fryderyki 2019: Poznaliśmy zwycięzców!. RMF FM, 2019-03-10. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ a b Poeci Polskiej Piosenki / Nosowska – Jeśli wiesz co chcę powiedzieć.... Telewizja Polska, 2019-03-08. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 14.06.2019 – 20.06.2019. OLiS, 2019-06-27. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Męskie Granie 2019. Nosowska, Igo, Organek, Zalewski – posłuchaj nowego nagrania „Sobie i Wam”. Dziennik.pl, 2019-05-30. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Airplay – Top – Archiwum: 10.08. – 16.08.2019. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2019-08-20].
- ↑ Najpopularniejsze albumy i single 2019 roku. Związek Producentów Audio-Video, 2020-01-27. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Sobie i wam. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2020-06-11].
- ↑ Sobie i wam – Męskie Granie Orkiestra 2019. RMF FM. [dostęp 2019-08-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-28)].
- ↑ Męskie Granie 2019 – poznaliśmy line-up koncertów tegorocznej edycji. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2019-06-05. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Przemysław Kokot: Pat Jacob: „Całkiem nowy człowiek” już w przedsprzedaży. Wyspa.fm, 2019-05-30. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Nosowska i „Wieje”. Płyta „Janerka na basy i głosy” – hołd dla Lecha Janerki. Interia, 2019-05-06. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Różni wykonawcy – „Janerka na basy i głosy” (recenzja). Codzienna Gazeta Muzyczna, 2019-07-31. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Nominowani i laureaci 2020. Fryderyki. [dostęp 2022-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-17)].
- ↑ Męskie Granie 2019 – znamy datę premiery płyty!. Polskie Radio Program III, 2019-10-31. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 15.11.2019 – 21.11.2019. OLiS, 2019-11-28. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Roksana Pertek: Nowy utwór od Męskie Granie 2019 – „Sing sing” (Zalewski, Nosowska, Igo). Muzykoholicy, 2020-03-02. [dostęp 2022-06-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-26)].
- ↑ Acid Drinkers i „Ladies and Gentleman on Acid”. Kiedy premiera płyty?. Interia, 2019-11-18. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ 70 muzyków, 60 godzin montażu wideo i 12 godzin montażu dźwięku – imponujący klip Miuosha. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2020-04-21. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Katarzyna Nosowska: „Jak nie zwariować w pandemii? Nie polecam ucieczki w używki”. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2020-05-10. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Marta Korycka: Męskie Granie 2020. Nosowska nie tylko z Matą, ale i synem, a co potem? Najlepsze momenty koncertu z Żywca. Gazeta.pl, 2020-08-09. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Michał Grzybowski: Voo Voo i Katarzyna Nosowska w utworze Marka Grechuty i Anawy [WIDEO]. Teraz Muzyka, 2020-10-16. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Nosowska w nowym singlu Miuosha. Zobacz klip wyreżyserowany przez Ralpha Kaminskiego. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2021-01-24. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Bestsellery Empiku: Rapowi artyści zwyciężają w kategoriach odkrycie i wydarzenie roku. Nosowska z nagrodą w kategorii Literatura Piękna. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2021-02-10. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Muchy z nowym singlem i teledyskiem. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2021-06-18. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ „Psy miłości”, czyli nowy singiel od zespołu Muchy. Dziennik.pl, 2021-11-16. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Hey wraca na scenę po ponad trzech latach. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2021-05-20. [dostęp 2022-12-19].
- ↑ Hey wystąpił na scenie po czteroletniej przerwie. Radio Złote Przeboje, 2021-07-19. [dostęp 2022-12-19].
- ↑ Paweł Piotrowicz: Po to wolność. Po jubileuszowym koncercie TVN24 na zakończenie Top Of The Top Sopot Festival 2021 [RELACJA]. Onet.pl, 2021-08-21. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Piotr Parzysz: Oda do przyjaźni Joanny Prykowskiej, czyli od „Harry’ego” wszystko się zaczęło. Interia, 2022-01-21. [dostęp 2022-12-29].
- ↑ Michał Grzybowski: Anieli, czyli Joanna Prykowska i Paweł Krawczyk w nowej odsłonie. Utwór z Nosowską! [WIDEO]. Teraz Muzyka, 2022-01-21. [dostęp 2022-12-30].
- ↑ „Blask” debiutancka płyta duetu Anieli – muzyków z przeszłością. Polskie Radio Czwórka, 2022-09-10. [dostęp 2022-12-30].
- ↑ a b Katarzyna Nosowska nagrała z ING utwór „Wystarczy”. Wirtualnemedia.pl, 2023-02-07. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Bartosz Sąder: Pomieszanie z poplątaniem. Za nami trzeci dzień Top of the Top Sopot Festival [RELACJA, ZDJĘCIA]. Onet.pl, 2022-08-18. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Nosowska przerabia Zakopower na 20-lecie Kayaxu. „Boso” z udziałem Sebastiana Karpiel-Bułecki. Interia, 2022-10-07. [dostęp 2022-10-08].
- ↑ Już jest – album „Kayax XX Rework”. Zobacz podsumowanie całorocznego świętowania urodzin Kayaxu!. Kayax, 2022-12-15. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Tomasz Makowiecki powraca z numerem „Nie ma nas” i zapowiada nową płytę. Polskie Radio Program IV, 2022-09-21. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Dawid Podsiadło ujawnia tracklistę płyty „Lata dwudzieste”. Gościnnie sanah oraz Katarzyna Nosowska. Interia, 2022-10-18. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ „Wielkie oczy”: Zespół Zakopower nagrał utwór z Kasią Nosowską [WIDEO]. Radio Złote Przeboje, 2022-12-12. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ a b Jarek Szubrycht: Apokalipsa według św. Katarzyny. Nosowska się żegna. Gazeta Wyborcza, 2023-05-19. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ OLiS – oficjalna lista sprzedaży: Albumy. OLiS. [dostęp 2023-06-01]. Należy wybrać tydzień 19.05.2023–25.05.2023.
- ↑ OLiS – oficjalna lista sprzedaży: Albumy fizycznie. OLiS. [dostęp 2023-06-02]. Należy wybrać tydzień 19.05.2023–25.05.2023.
- ↑ Nominowani i laureaci 2024. Fryderyki. [dostęp 2024-02-23].
- ↑ Nosowska powraca z piosenką „Larum”. Open.fm, 2022-11-08. [dostęp 2023-05-07].
- ↑ Robert Filipowski: Nosowska i Natalia Szroeder w nowym singlu promującym film „Rój” [WIDEO]. Teraz Muzyka, 2023-03-24. [dostęp 2023-05-07].
- ↑ Michał Grzybowski: Nosowska opublikowała singiel zwiastujący jej solowy album „Degrengolada” [WIDEO]. Teraz Muzyka, 2023-04-14. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Dominika Pawłowska: Katarzyna Nosowska z drugim singlem z nowej płyty! Jak brzmi „Runo”?. Eska Rock, 2023-05-05. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Adrianna Kot: Katarzyna Nosowska o nowym albumie: „«Piękna degrengolada» może być przypominajką…”. Radio Złote Przeboje, 2023-05-19. [dostęp 2023-07-09].
- ↑ Jarocin Festiwal 2023: drugi dzień. „Tu się nie poguje do grzecznych dziewczynek” [RELACJA]. Interia, 2023-07-16. [dostęp 2023-09-04].
- ↑ Tak dobrze jeszcze nie było, czyli trzeci dzień Top of the Top Sopot Festival [ZDJĘCIA, RELACJA]. Onet.pl, 2023-08-23. [dostęp 2023-09-04].
- ↑ Kamil Kacperski: Żywiec Męskie Granie 2023 prezentuje tegoroczny line-up. Zagrają Brodka, Daria Zawiałow, Ralph Kaminski, Zalewski. Wirtualnemedia.pl, 2023-04-27. [dostęp 2023-05-10].
- ↑ Męskie Granie wystartowało. Za nami pierwsze koncerty w Szczecinie. Onet.pl, 2023-06-18. [dostęp 2023-09-04].
- ↑ Michał Grzybowski: Nosowska nagrała utwór z Błażejem Królem. Posłuchaj kawałka „Neodym” [WIDEO]. Teraz Muzyka, 2023-10-04. [dostęp 2023-10-04].
- ↑ a b Michał Boroń: Doda, Nosowska czy sanah? MTV EMA 2023: Znamy nominacje. Taylor Swift faworytką. Interia, 2023-10-04. [dostęp 2023-10-04].
- ↑ Hey ogłasza drugi „Kosmiczny koncert” w Katowicach. Część fanów nie kryje rozczarowania. Interia, 2023-04-06. [dostęp 2023-04-07].
- ↑ Robert Filipowski: Hey „oszołomiony” po koncercie w Spodku. Dziś drugi występ [SETLISTA, WIDEO]. Teraz Muzyka, 2023-10-15. [dostęp 2023-10-21].
- ↑ a b Robert Filipowski: Nosowska zapowiedziała trasę koncertową [DATY, BILETY]. Teraz Muzyka, 2023-07-04. [dostęp 2023-07-05].
- ↑ „Widzimy się wieczorem” – wiosenna kontynuacja trasy Nosowskiej. Kayax, 2024-02-08. [dostęp 2024-02-10].
- ↑ a b Nosowska ponownie łączy siły z Ostrym. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2023-09-15. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ a b BEKSIŃSKI.LIVE 2024 – znamy pierwsze szczegóły przyszłorocznej odsłony wydarzenia. Rzeczpospolita, 2023-11-30. [dostęp 2023-12-03].
- ↑ Dominika Pawłowska: Projekt BEKSIŃSKI.LIVE 2024 odwiedzi trzy kolejne miasta! Projekt cieszy się wielką popularnością!. Eska Rock, 2024-04-10. [dostęp 2024-06-02].
- ↑ a b Gabriela Keklak: Katarzyna Nosowska nagrała piosenkę dla Max. Fani: Przykro patrzeć. Wprost, 2024-06-10. [dostęp 2024-06-10].
- ↑ Weronika Figiel: Top of the Top Sopot Festival. Dzień drugi. Wiemy, kto zdobył Bursztynowego Słowika [RELACJA]. Interia, 2024-08-20. [dostęp 2024-08-21].
- ↑ Dominika Pawłowska: Męskie Granie 2024 zakończyło się! Za nami największy w historii trasy finał. Eska Rock, 2024-08-25. [dostęp 2024-09-02].
- ↑ Dominika Pawłowska: „Kasia i Błażej” witają wszystkich. Album wyjątkowego duetu jest już dostępny!. Eska Rock, 2024-09-20. [dostęp 2024-09-20].
- ↑ OLiS – oficjalna lista sprzedaży: Albumy. OLiS. [dostęp 2024-10-03]. Należy wybrać tydzień 20.09.2024–26.09.2024.
- ↑ OLiS – oficjalna lista sprzedaży: Albumy fizycznie. OLiS. [dostęp 2024-10-03]. Należy wybrać tydzień 20.09.2024–26.09.2024.
- ↑ Piotr Kozłowski: „Można”. Nosowska i Król wydadzą wspólny album „Kasia i Błażej”. Dziennik.pl, 2024-07-03. [dostęp 2024-08-24].
- ↑ Dominika Soćko: Nosowska i Król wydali nowy singiel. „Wanna” to idealny podkład muzyczny pod końcówkę lata. Zwierciadło, 2024-08-23. [dostęp 2024-08-24].
- ↑ Izabela Piechocka: Nowy utwór duetu Nosowska/Król już w sieci. Teraz Muzyka, 2024-09-19. [dostęp 2024-09-20].
- ↑ Notowanie 11 z 19.07.24. Polskie Radio Program III. [dostęp 2024-07-21].
- ↑ Notowanie #142. Radio 357. [dostęp 2024-07-14].
- ↑ Powódź w Polsce: Artyści dla poszkodowanych. Powstała nowa wersja utworu „Moja i Twoja Nadzieja”. Rzeczpospolita, 2024-09-27. [dostęp 2024-09-30].
- ↑ a b Michał Boroń: Nosowska i Król razem. „Pęknięcie na skorupie się powiększyło”. Interia, 2024-07-04. [dostęp 2024-07-05].
- ↑ a b Jarosław Gowin, Sylwia Polachowska: Nosowska, Raczek i Filipinki w Radiu Szczecin. W poniedziałek premiera audiobooka [WIDEO, ZDJĘCIA]. Radio Szczecin, 2014-02-12. [dostęp 2023-07-11].
- ↑ Katarzyna Nosowska. Ta cała afera z jedzeniem. „Filipinka”, 1998-10-01. [dostęp 2023-07-11]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Katarzyna Nosowska. Pojednanie ze świnką. „Filipinka”, 2002-06-01. [dostęp 2023-07-11]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Ania Porzeczka Porzuczek. Wywiad z Kasią. „Peryskop”, 2004-04-01. [dostęp 2023-07-11]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Wydawnictwo Muza Press wypuściło na rynek „Muzę – Magazyn muzyczny”. Media i Marketing Polska, 2003-04-28. [dostęp 2023-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-22)].
- ↑ Trwa zamieszanie w miesięczniku „Sukces”. Wirtualnemedia.pl, 2006-03-31. [dostęp 2023-07-11].
- ↑ NEWSNosowska ponownie felietonistką “Zwierciadła”: Krótki film o szczęściu. przeambitni.pl, 2016-04-15. [dostęp 2023-07-11].
- ↑ Katarzyna Nosowska. Gryząc piórko. „Zwierciadło”. 10 (2052), s. 16–17, październik 2017.
- ↑ Jest trzeci numer „Gazety Magnetofonowej”. Onet.pl, 2016-03-16. [dostęp 2023-07-11].
- ↑ „Gazeta Magnetofonowa” – drugi numer w sprzedaży. „My też jesteśmy DIY”. Onet.pl, 2016-03-18. [dostęp 2023-07-11].
- ↑ Krzysztof Kowalewicz. Kasia o dzieciństwie, zespole HEY i solowych dokonaniach. „Codzienna Gazeta Muzyczna”, 2000-10-25. [dostęp 2023-07-11]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ a b c Paweł Dunin-Wąsowicz. Niefajna Kaśka. „Machina”, 2000-06-01. [dostęp 2023-07-11]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Katarzyna Rachańska, Michał Dolny: Wywiad z Katarzyną Nosowską. Trojmiasto.pl, 2005-01-25. [dostęp 2023-07-11].
- ↑ a b Robert Filipowski: Katarzyna Nosowska wyda książkę. Teraz Muzyka, 2018-04-14. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Aleksandra Żelazińska: Ale żeś powiedziała!. Polityka, 2018-06-05. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ a b Bestsellery Empiku 2018 – rok Dawida i Katarzyny. Empik, 2019-02-14. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Mróz, Nosowska i „Harry Potter” rządzą na polskim rynku audiobooków. Wirtualnemedia.pl, 2019-01-10. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ a b Cielecka i Stuhr w nowym serialu Canal+. Autorami scenariusza Nosowska, Varga, Żulczyk i Masłowska. Dziennik.pl, 2019-06-01. [dostęp 2023-07-15].
- ↑ a b Katarzyna Nosowska wydaje książkę „Powrót z Bambuko”. Wirtualnemedia.pl, 2020-08-10. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Do latryny wrzucono mnie w dzieciństwie. To tam wytresowano mnie do posłuszeństwa [NOSOWSKA]. Gazeta Wyborcza, 2023-07-14. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Jerzy Doroszkiewicz: Katarzyna Nosowska – Powrót z Bambuko. Nowe felietony 2020. Kurier Poranny, 2020-09-18. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ a b Bestsellery Empiku 2020 rozdane! Sprawdź kto dostał nagrodę. Empik, 2021-02-09. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ a b Ruszyła przedsprzedaż nowej książki Katarzyny Nosowskiej „Nie mylić z miłością”. Polskie Radio Opole, 2023-10-04. [dostęp 2023-10-04].
- ↑ a b Adam Rzeźniczak: Oto zwycięzcy Bestsellerów Empiku 2023. Kto zgarnął prestiżową nagrodę?. Radio Zet, 2024-02-13. [dostęp 2024-02-13].
- ↑ a b Chylińska i Nosowska w „Niani”. Interia, 2009-03-05. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ a b Katarzyna Nosowska w sztuce Elfriede Jelinek. Nowy spektakl Mai Kleczewskiej. Wprost, 2014-01-31. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Rozpoczął się 35. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Onet.pl, 2014-03-21. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Mateusz Węgrzyn: Oddają i nie zapominają. Dwutygodnik, 2014-05. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Bydgoszcz. Dziś premiera „Cieni. Eurydyka mówi:” w Polskim. e-teatr.pl, 2014-03-26. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Katarzyna Nosowska w Imce. Na żywo. Wprost, 2014-09-17. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ a b Katarzyna Nosowska w „Pitbull. Ostatni pies” podbija internet [WIDEO]. Gazeta Wyborcza, 2018-04-01. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ „Pitbull: Ostatni pies”: plejada gwiazd na uroczystej premierze. Onet.pl, 2018-03-13. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ a b Katarzyna Nosowska wystąpi w „Drugiej szansie”. Onet.pl, 2018-01-25. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ „Druga szansa” odcinek 5. sezon 5. Katarzyna Nosowska opowiada o swoim udziale w serialu TVN! [WIDEO+ZDJĘCIA]. Tele Magazyn, 2018-04-09. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ a b Dawid Dróżdż: Menopauza – wyzwalający czas w życiu. Polska czarna komedia o 50-letniej dziewicy na prestiżowym festiwalu. Gazeta Wyborcza, 2020-08-27. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Beata Dżon-Ozimek: Luz jest słowem kluczem. Przegląd, 2021-03-01. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ a b Rafał Skwarek: “Bóg Internetów” – przemilczane cudo 45. FPFF [RECENZJA]. Filmawka, 2020-12-29. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Akademia Fonograficzna. fryderyki.pl. [dostęp 2024-10-12].
- ↑ Kasia Nosowska, Cezik i Radzimir Dębski pomogą jurorom „X Factor”. Wirtualnemedia.pl, 2013-03-27. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Kuba Wojewódzki: Nieautoryzowana autobiografia. Wielka Litera, 2018, s. 330. ISBN 978-83-8032-288-2.
- ↑ „SuperSTARcie” – nowe muzyczne show TVP2. Wirtualnemedia.pl, 2014-09-09. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ „Superstarcie”: Katarzyna Zielińska za Marcina Borsa. Zmiana jurora podniesie oglądalność?. Interia, 2014-10-10. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Kto umie śpiewać? Oceni Kasia Nosowska. Każdy może się zgłosić. Gazeta Wyborcza, 2014-08-26. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Sonia Mrzygłocka: Najlepsza trójka wykonawców na Festiwalu Młodych Talentów. W finale wystąpią Georgia, Palma i Rajka. Gazeta Wyborcza, 2014-08-26. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Nosowska i Kora z autorskim programami w Radiu Roxy. Wirtualnemedia.pl, 2009-09-02. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Łukasz Szewczyk: Katarzyna Nosowska wraca do Radia Roxy. media2.pl, 2011-09-23. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Roxy FM bez audycji Grabaża, Nosowskiej i Peszek. Czas na Kubę Wojewódzkiego?. Wirtualnemedia.pl, 2013-12-27. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Rafał Gdak: Instagram Nosowskiej jest zabawniejszy niż większość polskich kabaretów. Spider’s Web, 2017-08-28. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Katarzyna Nosowska – artystka, która ostatnio podbija Instagram, kończy 46 lat! EKSKLUZYWNE VIDEO!. Viva!, 2017-08-30. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Czego słuchają Polacy? Znamy nominacje do Bestsellerów Empiku 2018!. Empik, 2019-01-08. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ a b Katarzyna Nosowska rusza w specjalną trasę „Zmalowane wrota”. Interia, 2019-05-29. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Zofia Fabjanowska-Micyk: Katarzyna Nosowska: „Ilekolwiek mi zostało, te lata mam zamiar spędzić tak, jak chcę”. Zwierciadło, 2020-10-09. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Męskie Granie rusza ze Studiem Ż. Kasia Nosowska na żywo przepyta wyjątkowych gości. Gazeta.pl, 2020-06-13. [dostęp 2023-07-31].
- ↑ Studio Ż. Daria Zawiałow, Igo i Król dopiero się rozkręcają. Co szykują na sierpień?. Gazeta.pl, 2020-07-01. [dostęp 2023-07-31].
- ↑ Dominika Pawłowska: Katarzyna Nosowska i Mikołaj Krajewski prezentują wspólny podcast! Pierwszy odcinek już jest! To nie jedyny nowy projekt artystki!. Eska Rock, 2024-04-22. [dostęp 2024-04-22].
- ↑ „Coraz bliżej Święta” w reklamie Coca-Coli śpiewa w tym roku Katarzyna Nosowska. Wirtualnemedia.pl, 2018-11-26. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Katarzyna Nosowska „Dobrym Głosem dla firm” w akcji ING Banku Śląskiego. Wirtualnemedia.pl, 2019-07-14. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Katarzyna Nosowska „Dobrym głosem dla firm” w kampanii ING. Wirtualnemedia.pl, 2021-04-07. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Katarzyna Nosowska ambasadorką Alpro. Wirtualnemedia.pl, 2022-05-17. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Katarzyna Nosowska parodiuje Caroline Derpienski w reklamie Alpro. Wirtualnemedia.pl, 2023-07-10. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Katarzyna Nosowska w kampanii Pracuj.pl. Wirtualnemedia.pl, 2023-01-03. [dostęp 2023-07-14].
- ↑ Katarzyna Nosowska z dystansem do mody w nowej kampanii Zalando. Vogue Polska, 2024-05-14. [dostęp 2024-06-02].
- ↑ Stefanowicz 1994 ↓, s. 39–40.
- ↑ Kuba Wojewódzki: Nieautoryzowana autobiografia. Wielka Litera, 2018, s. 246. ISBN 978-83-8032-288-2.
- ↑ a b Karol Sowa: Zarówno ich związek, jak i rozstanie owiane było wielką tajemnicą. Sekrety miłości Katarzyny Nosowskiej i Adama Krajewskiego. Viva!, 2023-05-23. [dostęp 2023-07-15].
- ↑ Kim jest syn Kasi Nosowskiej? Mikołaj Krajewski wystąpił z mamą na sopockiej scenie i podbił nasze serca swoim słodkim postem! [CRUSH ALERT]. Glamour, 2002-08-19. [dostęp 2023-07-15].
- ↑ Izabela Dorf: „Jestem w szoku”. Czym Kasię Nosowską zaskoczył jej syn?. Dzień dobry TVN, 2023-06-08. [dostęp 2023-07-15].
- ↑ Redbad Klynstra był zaręczony z Katarzyną Nosowską. Dlaczego im nie wyszło?. Interia, 2023-07-15. [dostęp 2023-07-15].
- ↑ Paweł Kołakowski: Mężczyźni u jej boku zawsze byli obecni, ale jej relacje z ukochanymi były trudne. Kto skradł serce Katarzyny Nosowskiej?. Plejada.pl, 2021-08-29. [dostęp 2023-07-15].
- ↑ Konrad Szczęsny: Katarzyna Nosowska po raz pierwszy skomentowała swój ślub!. Viva!, 2018-11-29. [dostęp 2023-07-15].
- ↑ a b c Marta Waszkiewicz: Katarzyna Nosowska świętuje dziś urodziny. Tak zmieniała na się na przestrzeni lat. Zwierciadło, 2023-08-30. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Nosowska, Artur Rojek i Fisz to artyści, których lubią miliony słuchaczy. Jak to się stało?. newonce.radio, 2021-02-16. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ a b c Grzesiek Kszczotek. Trzy punkty. „Teraz Rock”, 2001-09-01. [dostęp 2023-09-23]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Najlepsze polskie płyty XX wieku. Porcys, 2014-11-11. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ 20 najlepszych utworów Hey i Nosowskiej. Porcys, 2013-06-26. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ a b Kamil Babacz: Nosowska.zip w Eskulapie! Sięgnie też po starsze utwory. Głos Wielkopolski, 2013-11-15. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ a b Bartek Chaciński: Nosowska – „Sushi”. Onet.pl, 2000-06-12. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Wojtek Belke. O Sushi. „Wirtualna Polska”, 2000-06-2101. [dostęp 2023-09-23]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Karol Ludwikowski: A ja to zrobię lepiej!, czyli o wokalistach którzy bez swoich zespołów też sobie radę dawali. Spider’s Web, 2013-07-30. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Marceli Frączek: Nosowska – UniSexBlues. Screenagers.pl, 2007-07-05. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Bartek Kot: NOSOWSKA – „Osiecka”. Onet.pl, 2008-12-09. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Michał Michalak: Melancholijna pokora Nosowskiej. Interia, 2009-01-02. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Grzegorz Chojnowski: Nosowska śpiewa Osiecką (recenzja). Radio Wrocław, 2008-12-20. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Michał Michalak: Fascynująca studnia dźwięków i słów. Interia, 2023-10-04. [dostęp 2023-09-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-12-11)].
- ↑ Marek Fall: NOSOWSKA – „8”. Onet.pl, 2011-09-22. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Ewa Serzysko: Bicie serca przed zaśnięciem. Nosowska – „8”. Kultura Liberalna, 2011-10-04. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Adam Mańkowski: Nosowska, Katarzyna – 8. ArtRock.pl, 2011-09-26. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ a b Maciek Kancerek: Nosowska – „Basta”. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2018-11-02. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ a b Rafał Samborski: Recenzja Nosowska „Basta”: Mówiła mi matka, że nic się nie zmienia. Interia, 2018-10-18. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ a b Grzegorz Dusza: Kasia Nosowska: Basta. Audio. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Marcin Cichoński: „Brudne burki z podwórek będą gwałcić chihuahuy”. Nowa płyta Nosowskiej. My nie mówimy „Basta” [RECENZJA]. Gazeta.pl, 2018-10-10. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Bartek Chaciński: Katarzyna Nosowska o swojej najnowszej hiphopowej płycie „Basta”. Polityka, 2018-10-16. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Marcin Flint: Zmieszanie bez wstrząśnięcia. Recenzujemy nową Nosowską. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2023-06-08. [dostęp 2023-06-14].
- ↑ Paweł Waliński: Nosowska „Degrengolada”: Gra na własnym boisku [RECENZJA]. Interia, 2023-05-29. [dostęp 2023-05-29].
- ↑ Mirosław Pęczak: Katarzyna Nosowska: Nie da się odtworzyć młodości. Polityka, 2017-10-24. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Bartek Chaciński. Echosystem. „Przekrój”, 2005-11-23. [dostęp 2023-09-23]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ a b Mirosław Pęczak: Panie mają głos. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, 2023-04-23. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Agnieszka Dorotkiewicz, Anna Dziewit. Smutek jest bardziej. „Lampa”, 2005-11-01. [dostęp 2023-09-23]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Mariusz Krystek. Gaduła lubiąca samotność. „Kurier Ostrowski”, 2004-07-04. [dostęp 2023-09-23]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Marcin Kącki. Może gram elektro-polo. „Gazeta Poznańska”, 2000-08-14. [dostęp 2023-09-23]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ a b Michał Raińczuk. Nikt mnie już nie poznaje. „Arte”, 2006-01-01. [dostęp 2023-09-23]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Maryla Rodowicz: Adam Sztaba zostawił mnie dla Edyty Górniak. Polskie Radio Program I, 2013-07-02. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Dziesięć lat polskiej listy przebojów Olis. Rzeczpospolita, 2010-10-24. [dostęp 2023-09-29].
- ↑ Albumy z pierwszymi miejscami na OLiS:
- Yugoton: Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 30.04.2001 – 06.05.2001. OLiS, 2001-05-14. [dostęp 2023-09-29].
- Music Music: Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 17.11.2003 – 23.11.2003. OLiS, 2003-12-01. [dostęp 2023-09-29].
- UniSexBlues: Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 28.05.2007 – 03.06.2007. OLiS, 2007-06-11. [dostęp 2023-09-29].
- MTV Unplugged: Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 12.11.2007 – 18.11.2007. OLiS, 2007-11-26. [dostęp 2023-09-29].
- Osiecka: Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 01.12.2008 – 07.12.2008. OLiS, 2008-12-15. [dostęp 2023-09-29].
- Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!: Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 26.10.2009 – 01.11.2009. OLiS, 2009-11-09. [dostęp 2023-09-29].
- 8: Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 19.09.2011 – 25.09.2011. OLiS, 2011-10-03. [dostęp 2023-09-29].
- Basta: Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 12.10.2018 – 18.10.2018. OLiS, 2018-10-25. [dostęp 2023-09-29].
- Męskie Granie 2019: Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 15.11.2019 – 21.11.2019. OLiS, 2019-11-28. [dostęp 2023-09-29].
- Poeci polskiej piosenki: Jeśli wiesz co chcę powiedzieć…: Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 14.06.2019 – 20.06.2019. OLiS, 2019-06-27. [dostęp 2023-09-29].
- ↑ Utwory z pierwszymi miejscami na Liście Przebojów Programu Trzeciego:
- 20 wykonywanych przez sam Hey: Hey. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2022-12-26].
- Kochana. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2023-09-29].
- Moja i twoja nadzieja. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2023-09-29].
- Moja i twoja nadzieja '97. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2023-09-29].
- Rzadko widuję Cię z dziewczętami. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2023-09-29].
- Sobie i wam. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2023-09-29].
- Uciekaj moje serce. Archiwum Listy Przebojów Trójki. [dostęp 2023-09-29].
- ↑ Utwory z pierwszymi miejscami na Szczecińskiej Liście Przebojów:
- 2 wykonywane solo: Nosowska. Polskie Radio Szczecin. [dostęp 2023-09-29].
- 17 wykonywanych przez sam Hey: Hey. Polskie Radio Szczecin. [dostęp 2023-09-29].
- Angelene – Hey feat. Agnieszka Chylińska. Polskie Radio Szczecin. [dostęp 2023-09-29].
- Sobie i wam – Nosowska, Igo, Organek, Zalewski. Polskie Radio Szczecin. [dostęp 2023-09-29].
- ↑ Nosowska jest rekordzistką Fryderyków, ale jest kategoria, którą można nazywać nazwiskiem zwycięzcy. Gazeta.pl, 2021-08-05. [dostęp 2023-06-17].
- ↑ Katarzyna Nosowska od dziecka miała barwne życie. Interia, 2019-08-30. [dostęp 2022-12-26].
- ↑ Doda czy Blog 27?. Wirtualnemedia.pl, 2006-09-20. [dostęp 2022-12-17].
- ↑ MTV Europe Music Awards: ogłoszono polskie nominacje. Wirtualnemedia.pl, 2008-09-10. [dostęp 2022-12-19].
- ↑ Łukasz Szewczyk: Chylińska, Hey i Afromental nominowani do MTV EMA 2010. media2.pl, 2010-10-24. [dostęp 2022-12-19].
- ↑ Festiwal TOPtrendy 2006 rozpoczyna się w Sopocie. Onet.pl, 2006-07-14. [dostęp 2022-12-17].
- ↑ Patryk Pallus: TOPtrendy 2010 w hali sprowadzonej z Wenecji. Wirtualnemedia.pl, 2010-05-11. [dostęp 2022-12-17].
- ↑ Łukasz Mantiuk: Top Trendy 2013 – Tryumf Artura Andrusa, Eneja i Sebastiana Riedela i jego zespołu. All About Music, 2013-06-09. [dostęp 2022-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-19)].
- ↑ Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2011-09-20. [dostęp 2023-06-16].
- ↑ Katarzyna Nosowska z tytułem Kreatora Kultury. Polityka, 2022-01-18. [dostęp 2023-07-15].
- ↑ Hey. Cyfrowa Biblioteka Piosenki Polskiej. [dostęp 2022-11-27].
- ↑ Hey gra już od 20 lat – jubileusz na festiwalu TOPtrendy 2013, ZDJĘCIA!. Dziennik.pl, 2013-06-08. [dostęp 2022-12-21].
- ↑ Polsat SuperHit Festiwal 2015: Dawid Podsiadło oraz Donatan i Cleo triumfują pierwszego dnia. interia.pl, 2015-05-30. [dostęp 2022-12-21].
- ↑ Katrzyna Nosowska. Urząd Miasta Szczecin. [dostęp 2023-07-31].
- ↑ Szczecińska Aleja Gwiazd?. Kurier Szczeciński, 2023-08-02. [dostęp 2023-07-31].
- ↑ Lista odznaczonych w dniu Święta Wolności. prezydent.pl, 2013-06-04. [dostęp 2023-07-15].
- ↑ a b c Grzegorz Brzozowicz: Czerwono między udami. Wprost, 2003-11-30. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Katarzyna Nosowska obchodzi 50. urodziny. Wszystkie oblicza artystki. TVN24, 2021-08-30. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Królowa paradoksów. Jubileusz Katarzyny Nosowskiej. Polskie Radio, 2021-08-30. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Katarzyna Nosowska świętuje 40.!. Dziennik.pl, 2011-08-31. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Maciej Sienkiewicz: Katarzyna Nosowska. Culture.pl. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Mieszko Piętka: Katarzyna Nosowska kończy 50 lat. Interia, 2021-08-30. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Ranking „Machiny”: 50 Najlepszych Polskich Wokalistek. Onet.pl, 2010-05-30. [dostęp 2023-09-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-30)].
- ↑ a b W czułej relacji z życiem. Kasia Nosowska kończy 50 lat!. Onet.pl, 2021-08-29. [dostęp 2022-12-26].
- ↑ Marta Waszkiewicz: Katarzyna Nosowska z nagrodą Kreatora Kultury. „Chciałabym zainspirować wszystkich do skorzystania z ciszy”. Zwierciadło, 2022-01-18. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Bartosz Sąder: Cudowne lata 90. Złoty czas polskiej muzyki rozrywkowej. Onet.pl, 2018-07-19. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Muzyka lat 90.: jakie były największe hity tej dekady?. Open.fm, 2020-07-14. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ a b Przemysław Dziubłowski. Kaśka od kołyski. „Ozon”, 2005-11-17. [dostęp 2023-09-23]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Karolina Korwin Piotrowska. Zawalczyć o siebie, cały świat. „Sukces”, 2005-12-01. [dostęp 2023-09-23]. [zarchiwizowane z adresu 2010-11-23].
- ↑ Bartosz Sąder: Zjednoczeni w obliczu tragedii. Historia piosenki „Moja i twoja nadzieja”. Onet.pl, 2022-10-05. [dostęp 2022-12-26].
- ↑ Filip Łobodziński, Robert Ziębiński: Dwanaście piosenek, które zmieniły Polskę. Newsweek Polska, 2009-04-18. [dostęp 2022-12-26].
- ↑ Oto największy przebój lat 90.!. Interia, 2012-03-24. [dostęp 2022-12-27].
- ↑ Piosenki na 100-lecie: Hey „Moja i twoja nadzieja”. Polskie Radio Czwórka, 2018-04-12. [dostęp 2022-12-26].
- ↑ a b Dorota Masłowska, Filip Łobodziński, Paweł Sołtys, Katarzyna Trzeciak, Michał Sowiński: „Dzień” bez „cień”. Tygodnik Powszechny, 2018-09-17. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ a b c Jacek Antczak: Jaka róża, taki tekst, czyli o najlepszych i najgorszych piosenkach. Gazeta Wrocławska, 2012-04-05. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Robert Majewski: Od Fogga i Niemena, przez Kazika, Piersi i Big Cyca po Peję. 440 stron anegdot, historii, wypowiedzi. Gazeta Wyborcza, 2022-10-09. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Kto jest najlepszym tekściarzem Męskiego Grania? Wystarczy popatrzeć na komentarze pod piosenkami. Gazeta.pl, 2020-07-01. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Olga Drenda: Schematy: Niezawodna droga Katarzyny Nosowskiej. Dwutygodnik, 2016-01. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ W tym samym rzędzie. Rzeczpospolita, 2009-04-10. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ a b Bartek Chaciński: Kto piorunom ostrzy groty?. Polityka, 2011-09-23. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Nosowska, Katarzyna. Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Kamil Sipowicz: Kora, Kora. A planety szaleją. Agora, 2011, s. 77. ISBN 978-83-268-0638-4.
- ↑ Inspiracje Krzysztofa Zalewskiego. Aktivist, 2016-11-28. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Dominika Pawłowska: Daria Zawiałow wskazuje swoje muzyczne idolki. Inspirują ją ikony polskiego rocka!. Eska Rock, 2023-07-28. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Mirosław Pęczak: Bovska dla „Polityki”: Nie tylko chłopaki mają prawo sobie pochuliganić. Polityka, 2023-03-10. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Tomek Kowalewicz: Polskie Nagrania: Wszyscy jesteśmy jurorami. Radio Centrum, 2013-04-21. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Daniel Kiełbasa: Natalia Przybysz: Nosowska powiedziała mi, że jestem głupia (wywiad). Interia, 2014-12-04. [dostęp 2023-09-23].
- ↑ Wojtek Ekonomiuk: Taco Hemingway – „Wosk”. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2016-07-27. [dostęp 2023-09-23].
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Igor Stefanowicz: Hey. Autoryzowana biografia. Poznań: In Rock, 1994. ISBN 83-86365-00-5.
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Strona oficjalna
- Katarzyna Nosowska w bazie AllMusic (ang.)
- Katarzyna Nosowska w bazie Discogs.com (ang.)
- Katarzyna Nosowska w bazie filmpolski.pl
- Katarzyna Nosowska w bazie Filmweb
- Katarzyna Nosowska w bazie IMDb (ang.)
- Dobre Artykuły
- Katarzyna Nosowska
- Członkowie Hey
- Polskie wokalistki rockowe
- Polskie wokalistki popowe
- Polscy tekściarze
- Polscy kompozytorzy muzyki rozrywkowej
- Polscy dziennikarze radiowi
- Zdobywcy platynowych płyt
- Zdobywcy złotych płyt
- Muzycy związani ze Szczecinem
- Ambasadorowie Szczecina
- Laureaci Fryderyków
- Laureaci Paszportu Polityki
- Laureaci Eska Music Awards
- Odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi (III Rzeczpospolita)
- Urodzeni w 1971
- Ludzie urodzeni w Szczecinie