Maj 2021

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
<< maj 2021 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

13 maja[edytuj | edytuj kod]

 • Konflikt izraelsko-palestyński: Liczba ofiar śmiertelnych w wyniku nalotów w Gazie wzrosła do 103 osób, a 530 zostało rannych. Miasto Rafah było atakowane przez liczne izraelskie naloty. Na Zachodnim Brzegu trwały protesty, w wyniku których 35 kolejnych palestyńskich demonstrantów zostało rannych[1]. Siły Obronne Izraela stwierdziły, że wysłały dwie jednostki piechoty i jednostkę pancerną do granicy w Strefie Gazy kontrolowanej przez Hamas[2]. Następnie izraelskie ataki zniszczyły siedzibę bezpieczeństwa wewnętrznego Hamasu i bank centralny Gazy. Z kolei rzecznik Brygad Izz ad-Din al-Qassam, zbrojnego skrzydła Hamasu powiedział, że organizacja rozpoczęła "masowe uderzenia rakietowe", większe niż jakikolwiek inny atak na Izrael od 1948 roku[3].
 • Wojna w Afganistanie: W czterech zamachach bombowych zginęło jedenastu cywilów, a dziesiątki innych zostało rannych w całym kraju podczas trzydniowego zawieszenia broni ogłoszonego przez Talibów w celu obserwacji Id al-Fitr. Żadna grupa nie przyznała się do ataków[4]. Ponadto ostatni żołnierze hiszpańscy w Afganistanie powrócili do Hiszpanii, kończąc swoją misję po 19 latach[5].
 • Były prezydent Malediwów Mohamed Nasheed został przewieziony do Niemiec na dalsze leczenie po tym, jak został ciężko ranny wraz z trzema innymi osobami, podczas próby zamachu w Male tydzień temu. Władze Malediwów obwiniły islamskich ekstremistów, wśród których był niepopularny[6].
 • Chiny „na czas nieokreślony” zawiesiły wszelką działalność w ramach strategicznego dialogu gospodarczego między Chinami a Australią. Stało się to po tym, jak Chiny nałożyły sankcje na australijskie wino i węgiel oraz nie odnowiły australijskich zezwoleń na import siana. Z kolei stany Australii anulowały swój udział w chińskiej inicjatywie Jeden pas i jedna droga i przeanalizowały dzierżawę chińskiej firmy Landbridge Group w Port Darwin, poprzednio przewidzianą na 99 lat na sumę 506 mln dolarów australijskich[7][8].
 • Colonial Pipeline ponownie próbowało uruchomić ruch zasobów po cyberataku z 7 maja. W międzyczasie ujawniono, że cyberatak był wymierzony w komputery firmowe, a dostawa zasobów fizycznych została w odpowiedzi wyłączona. Ponadto przed atakiem skradziono 100 GB danych korporacyjnych Colonial Pipeline. Grupa hakerów DarkSide próbowała zdystansować się od ataku, mówiąc, że dostarcza oprogramowanie Ransomware as a Service (RaaS), sprzedaje licencje innym przestępcom, a „podmioty stowarzyszone nie mogą atakować szpitali, szkół, uniwersytetów, organizacji non-profit i podmiotów sektora publicznego”[9][10][11].
 • Zespół naukowców od chemii i inżynierii materiałowej z Japonii opublikował metodę przygotowania wytrzymałych i rozciągliwych hydrożeli oraz dostrojenia warunków polimeryzacji bez wprowadzania specjalnej struktury. Metoda ma zastosowanie w sztucznych stawach, elastycznych soczewkach kontaktowych, bioczujnikach, podawaniu leków i miękkiej robotyce[12][13].

12 maja[edytuj | edytuj kod]

 • 37 palestyńskich cywilów zostało zabitych w kolejnych nalotach przeprowadzonych przez Izrael w Strefie Gazy, co zwiększyło liczbę ofiar śmiertelnych do 69. Wśród ofiar było dziecko i jego rodzice, którzy zginęli, gdy zawalił się budynek mieszkalny oraz pięciu rolników, którzy zginęli w swoich gospodarstwach. Co najmniej 390 osób zostało rannych. Główna siedziba Palestyny i wszystkie posterunki policji w Gazie zostały zniszczone przez naloty. Protesty wybuchły również na Zachodnim Brzegu, w wyniku czego zginęło trzech demonstrantów[14]. Trzy kolejne osoby zginęły od rakiet Hamasu w Lod, a jeden żołnierz IDF został zabity podczas bombardowania wojskowego jeepa poza Gazą, co zwiększyło liczbę ofiar śmiertelnych Izraela do siedmiu osób[15]. Następnie Siły Obronne Izraela stwierdziły, że przeprowadziły „złożoną i pierwszą tego typu operację” w Strefie Gazy, zabijając kilku wysokich rangą członków Hamasu[16]. Z kolei Premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosił stan wyjątkowy w mieście Lod w następstwie zamieszek między Arabami i Żydami. Jest to pierwsze użycie nadzwyczajnych uprawnień wobec społeczności arabskiej w Izraelu od 1966 roku[17]. Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił, że administracja Bidena wyśle dyplomatę Hady'ego Amra, aby pomógł rozładować napięcie. Blinken bronił również prawa Izraela do istnienia i potępił Hamas za wystrzeliwanie rakiet[18].
 • Protestujący zebrali się w Paryżu we Francji w celu poparcia Palestyny po atakach na meczet Al-Aksa i Strefę Gazy. Protestujące tłumy zostały rozproszone przez policję[19]. Ponadto protesty wybuchły również w Chicago w stanie Illinois przeciwko okupacji Izraela[20].
 • Wojna w Afganistanie: Mułła Mannan Niazi, zastępca przywódcy odłamowej grupy Talibów pod przywództwem mułły Rasula, został ranny i pozostawiony w śpiączce po tym, jak napastnicy zaatakowali obszar, w którym mieszkał w prowincji Herat. Podczas starcia zginęło również trzech ludzi Niaziego, a czterech innych zostało rannych[21]. Ponadto urzędnicy afgańscy potwierdzili, że dystrykt Nirkh w prowincji Maidan Wardak został zajęty przez Talibów, gdy grupa zajęła budynek dystryktu. Ataki znacznie wzrosły, ponieważ wojska Stanów Zjednoczonych zaczęły wycofywanie się z kraju przed ostatecznym terminem 11 września 2021[22].
 • Prezydent Kolumbii Iván Duque Márquez ogłosił, że wobec 65 funkcjonariuszy rozpoczęto postępowanie dyscyplinarne za akty brutalności popełnione podczas tłumienia demonstracji antyrządowych. Spośród tych działań osiem dotyczyło zabójstw, 27 nadużyć władzy, a 11 za napaści fizyczne[23].
 • Rząd Sierra Leone postanawia dążyć do zniesienia kary śmierci[24].
 • Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab poinformował, że zbrodniarz wojenny i były prezydent Republiki Serbskiej Radovan Karadžić będzie odbywał resztę dożywocia w Wielkiej Brytanii. Karadžić został skazany przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w 2019 roku za zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione podczas wojny w Bośni[25].
 • Amazon wygrał spór prawny przeciwko nakazowi Unii Europejskiej zwrotu 250 milionów euro (303 milionów dolarów) podatków. Ta porażka ponownie wezwała prawodawców UE do zawarcia globalnej umowy w sprawie podatku od osób prawnych oraz wyrazili swoje poparcie dla proponowanej przez administrację Bidena minimalnej stawki podatkowej wynoszącej 21% dla przedsiębiorstw międzynarodowych[26].
 • Tesla ogłosiła, że nie będzie już akceptować Bitcoina jako środka płatności. Elon Musk oświadczył, że spółce nie podoba się wysokie zużycie energii związane z kryptowalutami[27].
 • Amerykańska komik Ellen DeGeneres ogłosiła, że jej talk-show The Ellen DeGeneres Show po produkcji nadchodzącego 19. sezonu zakończy swoją emisję (po 19 latach)[28].

11 maja[edytuj | edytuj kod]

 • Izrael przeprowadził kolejną serię nalotów w Strefie Gazy, zabijając osiem osób i raniąc kilka innych, w wyniku czego całkowita liczba ofiar nalotów wzrosła do 32. Ponadto Wieża Hanadi również zostało zniszczona podczas incydentu. Hamas odpowiadział na ataki wystrzeliwując rakiety w kierunku Izraela, w tym kilka w kierunku Tel Awiwu, zabijając trzy osoby[30]. Następnie mężczyzna został zabity, a dwóch kolejnych zostało rannych po tym, jak żydowski napastnik otworzył ogień do grupy protestujących w Lod[31]. Palestyńska aktorka Maisa Abd Elhadi została ranna po postrzeleniu przez izraelską policję w Hajfie[32].
 • Z kolei w Londynie, Nowym Jorku i innych miastach na całym świecie wybuchły protesty wyrażające solidarność z Palestyną. Na Manhattanie pro-palestyńscy protestujący gromadzili się przy izraelskim konsulacie przy East 42nd Street. Ponadto przedstawiciele USA, Rashida Tlaib i André Carson, uczestniczyli w proteście przed Departamentem Stanu w Waszyngtonie[33][34].
 • Uzbrojeni górnicy na siedmiu łodziach zaatakowali rdzenną społeczność Yanomami w brazylijskim lesie deszczowym Amazonii, otwierając do nich ogień i raniąc jedną osobę. Janomamowie odpowiedzieli na atak, zabijając trzech górników i raniąc czterech innych[35].
 • Niektórym stacjom benzynowym w stanach Alabama, Floryda i Karolina Północna w Stanach Zjednoczonych zaczęło brakować paliwa, gdy zamknięto rurociągu Colonial Pipeline po cyberataku z 7 maja 2021 roku[36].

10 maja[edytuj | edytuj kod]

9 maja[edytuj | edytuj kod]

8 maja[edytuj | edytuj kod]

7 maja[edytuj | edytuj kod]

6 maja[edytuj | edytuj kod]

5 maja[edytuj | edytuj kod]

4 maja[edytuj | edytuj kod]

3 maja[edytuj | edytuj kod]

 • Co najmniej 30 cywilów zostajło zabitych, a 20 zostało rannych, gdy kilku uzbrojonych napastników zaatakowało wioskę w departamencie Foutouri w Burkina Faso[84].
 • W wyniku zawalenia się wiaduktu między stacjami Tezonco–Olivos na Linii 12 metra w Meksyku zginęły co najmniej 23 osoby, a co najmniej 70 innych zostało rannych, gdy pociąg spadł na drogę poniżej[85].
 • Co najmniej 26 osób zginęło, gdy łódź motorowa zderzyła się ze statkiem przewożącym piasek na rzece Padma w Bangladeszu[86].
 • 16 żołnierzy z Nigerii zostało zabitych, a sześciu innych zostało rannych, gdy ich patrol wpadł w zasadzkę w regionie Tahoua[87].
 • Konflikt kirgisko–tadżykistański: Kirgistan i Tadżykistan zakończyły wycofywanie wojsk znad granicy[88]. Tadżykistan przyznał, że w starciach granicznych zginęło kilka osób. Liczba ofiar śmiertelnych w Kirgistanie wzrosła do 36 osób po śmierci 4-letniego chłopca[89][90]. Ponadto prokuratura generalna Tadżykistanu wszczęła śledztwo w sprawie żołnierzy i obywateli Kirgistanu za „rozpętanie agresywnej wojny”[91]. Z kolei Kirgizi w Niemczech i Wielkiej Brytanii organizowali wiece i protesty pod ambasadami Tadżykistanu, natomiast mieszkańcy San Francisco protestowali w obronie mieszkańców Batkenu i wzywali międzynarodowe instytucje do „postawienia przed sądem prezydenta Tadżykistanu Rahmona[92].
 • Konflikty wewnętrzne w Mjanmie: Armia Niepodległości Kaczinu (KIA) stwierdziła, że zestrzeliła wojskowy helikopter sił zbrojnych Mjanmy. Szef działu informacji separatystów poinformował, że zostali zaatakowani nalotami, w wyniku czego odpowiedzieli ogniem[93].
 • Wojna w Afganistanie: Bomba eksplodowała w pobliżu szkoły w mieście Farah, raniąc 21 osób, w tym 10 uczniów[94].
 • Prezydent Kolumbii Iván Duque Márquez stwierdził, że wycofuje kontrowersyjną propozycję reformy podatkowej po tym, jak tysiące ludzi, w większości robotników, wyszło na ulice w proteście przeciwko planom, które, jak mówią, są niesprawiedliwe w stosunku do biednych. W protestach zginęło sześć osób[95].
 • Niemiecka policja podała, że zlikwidowała jedną z największych na świecie sieci z pornografią dziecięcą w dark webie, z ponad 400 tys. zarejestrowanych użytkowników. Cztery osoby zostały zatrzymane podczas nalotów, w tym mężczyzna z Paragwaju, podejrzany o prowadzenie sieci. Europol stwierdził, że kilka witryn z czatami pedofilskimi również zostało usuniętych podczas operacji wywiadowczej kierowanej przez Niemcy[96].
 • Pandemia COVID-19: Według stanu na 3 maja liczba potwierdzonych zachorowań na całym świecie przekroczyła 154 miliony osób, zaś liczba potwierdzonych zgonów to ponad 3,2 miliona[97].

2 maja[edytuj | edytuj kod]

 • Konflikt kirgisko–tadżykistański: Liczba ofiar konfliktu wzrosła do 46, setki osób zostało rannych, a ponad 100 budynków zostało zniszczonych[98]; ponad 33 tys. kirgiskich cywilów ewakuowało się z Obwodu batkeńskiego w pobliżu granicy z Tadżykistanem[99]. Z kolei Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Kirgistanu i Tadżykistanu doniosły, że sytuacja na granicy jest stabilna i spokojna. Oba kraje zgodziły się również na wycofanie wojsk znad granicy[100]. Ponadto MSW Kirgistanu wszczęło 11 śledztw w sprawie wydarzeń na granicy z Tadżykistanem[101].
 • Prezydent Syrii Baszszar al-Asad podpisał dekret przewidujący amnestię i zmniejszający wyroki dla więźniów przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się 26 maja 2021 roku[102].
 • Policja w Stambule ogłosiła, że w środę (28 kwietnia 2021 roku) aresztowała Afgańczyka, który był bliskim współpracownikiem byłego przywódcy Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Baghdadiego i który pomógł mu ukryć się w syryjskiej prowincji Idlib po tym, jak organizacja straciła swoje terytorium w 2019 roku. Mężczyzna żył w dzielnicy Ataşehir po azjatyckiej stronie miasta[103].

1 maja[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Virginia Pietromarchi, Arwa Ibrahim: Israel says troops attack Gaza, as strikes continue: Live news (ang.). Al Jazeera, 2021-05-13. [dostęp 2021-05-14].
 2. James Rothwel, Josie Ensor: Israel declares assault on Gaza as crisis deepens (ang.). The Telegraph, 2021-05-13. [dostęp 2021-05-14].
 3. Anna Ahronheim: IDF: Air and ground troops attacking in Gaza Strip (ang.). jpost.com, 2021-05-13. [dostęp 2021-05-14].
 4. Bombs kill 11 Afghan civilians on first day of three-day ceasefire (ang.). Reuters, 2021-05-13. [dostęp 2021-05-14].
 5. España retira a sus últimos soldados tras 19 años de misión en Afganistán (hiszp.). elperiodico.com, 2021-05-13. [dostęp 2021-05-14].
 6. Ex-Maldives president flies to Germany after bomb attack (hiszp.). dw.com, 2021-05-13. [dostęp 2021-05-14].
 7. Mark Saunokonoko: Australia's $160m hay exports to China under threat as permits lapse (ang.). 9news.com.au, 2021-05-13. [dostęp 2021-05-14].
 8. Mark Saunokonoko: China suspends economic dialogue with Australia as ties worsen (ang.). 9news.com.au, 2021-05-06. [dostęp 2021-05-14].
 9. Rich Mckay: U.S. retail gasoline shortages worsen as pipeline attempts restart (ang.). Reuters, 2021-05-13. [dostęp 2021-05-14].
 10. Jordan Robertson, William Turton: Colonial Hackers Stole Data Thursday Ahead of Shutdown (ang.). Bloomberg, 2021-05-13. [dostęp 2021-05-14].
 11. America Hernandez, Laurens Cerulus: What the US Colonial pipeline cyberattack means for Europe (ang.). politico.eu, 2021-05-11. [dostęp 2021-05-14].
 12. Chisa Norioka, Yuino Inamoto, Chika Hajime, Akifumi Kawamura, Takashi Miyata: A universal method to easily design tough and stretchable hydrogels (ang.). nature.com, 2021-05-13. [dostęp 2021-05-14].
 13. Thamarasee Jeewandara: A universal method to easily design tough and stretchable hydrogels (ang.). nature.com, 2021-05-13. [dostęp 2021-05-14].
 14. Gaza marks deadly Eid al-Fitr amid Israeli bombardment: Live (ang.). Al Jazeera, 2021-05-12. [dostęp 2021-05-14].
 15. Israel-Gaza: Fears of war as violence escalates (ang.). BBC, 2021-05-12. [dostęp 2021-05-14].
 16. Nidal Al-mughrabi, Jeffrey Heller: U.S. sends envoy as Israel-Gaza barrages spiral, Hamas commander killed (ang.). Reuters, 2021-05-13. [dostęp 2021-05-14].
 17. Tal Schneider: Netanyahu declares state of emergency in Lod (ang.). timesofisrael.com, 2021-05-12. [dostęp 2021-05-14].
 18. Reuters: U.S. sends diplomat to try to quell Israeli-Palestinian violence (ang.). ynetnews.com, 2021-05-12. [dostęp 2021-05-14].
 19. French police disperse demonstration in support of Palestine (ang.). aa.com.tr, 2021-05-13. [dostęp 2021-05-14].
 20. Associated Press: Chicago Protesters March in Opposition to Israel Gaza Bombing (ang.). voanews.com, 2021-05-13. [dostęp 2021-05-14].
 21. Deputy Leader of Taliban Splinter Group Wounded in Herat (ang.). tolonews.com, 2021-05-12. [dostęp 2021-05-14].
 22. Afghanistan: Taliban captures strategic district close to Kabul (ang.). dw.com, 2021-05-12. [dostęp 2021-05-14].
 23. Colombia: Duque announces disciplinary actions against those involved in brutal repression (ang.). mercopress.com, 2021-05-12. [dostęp 2021-05-14].
 24. Sierra Leone government moves to abolish death penalty (ang.). Agence France Presse, 2021-05-12. [dostęp 2021-05-14].
 25. Bosnian Serb ex-leader Karadzic to serve genocide term in UK jail (ang.). Al Jazeera, 2021-05-12. [dostęp 2021-05-14].
 26. Foo Yun Chee: Amazon wins $303 mln court fight in blow to EU tax crusade (ang.). Reuters, 2021-05-12. [dostęp 2021-05-14].
 27. Michał Żuławiński: Bitcoin "zdradzony" przez Teslę i Muska. Kryptowaluty mocno w dół (ang.). bankier.pl, 2021-05-13. [dostęp 2021-05-14].
 28. Lisa Richwine: Ellen DeGeneres to end US talk show after 19th season (ang.). abs-cbn.com, 2021-05-13. [dostęp 2021-05-14].
 29. Several children killed in Russia school shooting (ang.). Al Jazeera, 2021-05-12. [dostęp 2021-05-13].
 30. Nidal Al-mughrabi, Stephen Farrell, Jeffrey Heller: Dozens dead as Israel and Hamas escalate aerial bombardments (ang.). Reuters, 2021-05-12. [dostęp 2021-05-13].
 31. Idan Zonshine: 33-year-old man killed in Lod amid violent riots across Israel (ang.). jpost.com, 2021-05-11. [dostęp 2021-05-13].
 32. Ellie Harrison: Baghdad Central star Maisa Abd Elhadi ‘shot by Israeli forces’ during protest (ang.). The Independent, 2021-05-11. [dostęp 2021-05-14].
 33. Large protests held in solidarity with Palestinians around the world (ang.). arabnews.com, 2021-05-12. [dostęp 2021-05-13].
 34. Aila Slisco: Reps. Rashida Tlaib and André Carson Protest Outside Biden's State Department for Palestine (ang.). Newsweek, 2021-05-11. [dostęp 2021-05-13].
 35. Brazil Amazon: Illegal miners fire on indigenous group (ang.). BBC, 2021-05-11. [dostęp 2021-05-13].
 36. Joe Carroll, Andres Guerra Luz, Jill R Shah: Gas Stations Run Dry as Pipeline Races to Recover From Hacking (ang.). Bloomberg, 2021-05-09. [dostęp 2021-05-13].
 37. At least 11 killed in Afghanistan bus bombing (ang.). Al Jazeera, 2021-05-10. [dostęp 2021-05-12].
 38. Khaled Nikzad: Over 40 Killed in Past Day Amid Sharp Rise in Violence (ang.). tolonews.com, 2021-05-10. [dostęp 2021-05-12].
 39. Afghan Taliban declares three-day ceasefire for Eid celebration this week - spokesman (ang.). Reuters, 2021-05-10. [dostęp 2021-05-12].
 40. 24 Palestinians killed in Israeli air raids on Gaza (ang.). Al Jazeera, 2021-05-10. [dostęp 2021-05-13].
 41. Duque militarizes Cali and neighbouring areas as situation worsens in Colombia (ang.). mercopress.com, 2021-05-10. [dostęp 2021-05-13].
 42. Batken evacuees return home (ang.). akipress.com, 2021-05-10. [dostęp 2021-05-13].
 43. Nepal PM loses confidence vote amid surging pandemic (ang.). Al Jazeera, 2021-05-10. [dostęp 2021-05-13].
 44. Caroline Delbert: Nuclear Fission Reactions Are Happening at Chernobyl Again (ang.). popularmechanics.com, 2021-05-10. [dostęp 2021-05-13].
 45. Richard Stone: ‘It’s like the embers in a barbecue pit.’ Nuclear reactions are smoldering again at Chernobyl (ang.). sciencemag.org, 2021-05-05. [dostęp 2021-05-13].
 46. Russia to hold three test launches of its newest Sarmat ICBM this year — source (ang.). tass.com, 2021-05-05. [dostęp 2021-05-13].
 47. Guinea gold mine collapse: 15 dead in Siguiri (ang.). BBC, 2021-05-09. [dostęp 2021-05-09].
 48. Colorado Springs: Gunman shoots dead six people and himself at birthday party (ang.). BBC, 2021-05-09. [dostęp 2021-05-12].
 49. At least 68 killed in Afghan school blast, families bury victims (ang.). Reuters, 2021-05-09. [dostęp 2021-05-09].
 50. Associated Press: U.S. Navy seizes weapons in Arabian Sea (ang.). politico.com, 2021-05-09. [dostęp 2021-05-09].
 51. Oliver Holmes: Israeli settlement ruling delayed as Jerusalem tensions run high (ang.). The Guardian, 2021-05-09. [dostęp 2021-05-12].
 52. Mary-Ann Russon: US fuel pipeline hackers 'didn't mean to create problems' (ang.). BBC, 2021-05-11. [dostęp 2021-05-12].
 53. Atención: Se va del cargo la canciller Claudia Blum (ang.). semana.com, 2021-05-09. [dostęp 2021-05-12].
 54. Kyrgyz court fines Canadian gold miner 2.5bn euros (ang.). brecorder.com, 2021-05-09. [dostęp 2021-05-12].
 55. S. Korea has most standard-essential patents declared to 3 major standards bodies (ang.). yna.co.kr, 2021-05-09. [dostęp 2021-05-12].
 56. Blasts targeting Afghan school in Kabul kill 40, injures dozens (ang.). Reuters, 2021-05-08. [dostęp 2021-05-08].
 57. Fighters of breakaway Muslim group storm southern Philippine town (ang.). Al Jazeera, 2021-05-08. [dostęp 2021-05-08].
 58. About 90 Palestinians injured in Israeli crackdown: Live (ang.). Al Jazeera, 2021-05-08. [dostęp 2021-05-09].
 59. Severin Carrell, Libby Brooks: SNP election win: Johnson sets up summit as Sturgeon pledges second referendum (ang.). The Guardian, 2021-05-08. [dostęp 2021-05-09].
 60. Scores of Palestinians hurt as Israel police storm Al Aqsa: Live (ang.). Al Jazeera, 2021-05-07. [dostęp 2021-05-08].
 61. Nigeria Rivers attack: Gunmen kill at least seven police officers (ang.). BBC, 2021-05-08. [dostęp 2021-05-09].
 62. French envoy warns Lebanese leaders against 'collective suicide' (ang.). Reuters, 2021-05-07. [dostęp 2021-05-08].
 63. Reuters: U.S. pipeline operator that transports 45% of East Coast fuel shuts entire network after cyberattack (ang.). CNBC, 2021-05-07. [dostęp 2021-05-08].
 64. DNA Study Confirms There Are Four Giraffe Species (ang.). sci-news.com, 2021-05-07. [dostęp 2021-05-08].
 65. Brazil: At least 25 killed in Rio de Janeiro shootout (ang.). BBC, 2021-05-06. [dostęp 2021-05-08].
 66. 136 houses and 84 objects destroyed. Damage to Batken being calculated (ang.). akipress.com, 2021-05-06. [dostęp 2021-05-08].
 67. In First Official Count, Tajikistan Says 19 Killed In Kyrgyz Border Clashes (ang.). rferl.org, 2021-05-06. [dostęp 2021-05-08].
 68. Mohamed Nasheed: Maldives ex-president injured in blast (ang.). BBC, 2021-05-07. [dostęp 2021-05-08].
 69. Joe Mayes, Ania Nussbaum: French Fishing Boats Begin Leaving Jersey Waters: Brexit Update (ang.). Bloomberg, 2021-05-06. [dostęp 2021-05-08].
 70. Latvia Recognizes Armenian Genocide (ang.). rferl.org, 2021-05-06. [dostęp 2021-05-08].
 71. 4 Pak soldiers killed in terrorist attack while fencing border with Afghanistan (ang.). dtnext.in, 2021-05-05. [dostęp 2021-05-05].
 72. Greg Norman: Mississippi plane crash: 4 dead after small aircraft strikes home (ang.). Fox News, 2021-05-05. [dostęp 2021-05-05].
 73. One killed in Israeli attack on Syria’s Latakia, state media says (ang.). Al Jazeera, 2021-05-05. [dostęp 2021-05-05].
 74. Syria says Israeli missile attack kills 1 person, wounds 6 (ang.). Associated Press, 2021-05-05. [dostęp 2021-05-05].
 75. Bahtiyar Abdülkerimov: Death toll rises to 55 from Kyrgyz-Tajik border clashes (ang.). aa.com.tr, 2021-05-05. [dostęp 2021-05-05].
 76. Fatma Bendhaou: Congo-Brazzaville: Le premier ministre présente la démission de son gouvernement (ang.). aa.com.tr, 2021-05-05. [dostęp 2021-05-09].
 77. President Sadyr Zhaparov signs decree on Cabinet of Ministers of Kyrgyzstan (ang.). kabar.kg, 2021-05-05. [dostęp 2021-05-05].
 78. Jackie Wattles: Success! SpaceX lands Mars rocket prototype for the first time (ang.). CNN, 2021-05-05. [dostęp 2021-05-08].
 79. Amanda Yeo: LiveLeak is finally dead after 15 years (ang.). mashable.com, 2021-05-06. [dostęp 2021-05-08].
 80. Taliban launches major Afghan offensive after deadline for U.S. pullout (ang.). Reuters, 2021-05-04. [dostęp 2021-05-05].
 81. Five killed in machete attack at Brazil nursery (ang.). BBC, 2021-05-04. [dostęp 2021-05-05].
 82. Marta Hurtado: Press briefing note on Colombia (ang.). ohchr.org, 2021-05-04. [dostęp 2021-05-05].
 83. EU calls for calm in Colombia protests, condemns deaths (ang.). Reuters, 2021-05-04. [dostęp 2021-05-05].
 84. Dozens killed in eastern Burkina Faso attack (ang.). Al Jazeera, 2021-05-03. [dostęp 2021-05-05].
 85. Mexico City metro overpass collapse kills 23 (ang.). BBC, 2021-05-04. [dostęp 2021-05-05].
 86. At least 26 killed in Bangladesh boat crash (ang.). Al Jazeera, 2021-05-03. [dostęp 2021-05-03].
 87. Sixteen soldiers killed in western Niger ambush (ang.). Al Jazeera, 2021-05-03. [dostęp 2021-05-03].
 88. Kyrgyzstan and Tajikistan complete withdrawal of forces and assets from state border line (ang.). kabar.kg, 2021-05-03. [dostęp 2021-05-03].
 89. In first admission, Tajikistan concedes deaths in recent clashes (ang.). Al Jazeera, 2021-05-03. [dostęp 2021-05-03].
 90. Kyrgyzstan's death toll in Kyrgyz-Tajik border conflict rises to 36 (ang.). akipress.com, 2021-05-03. [dostęp 2021-05-03].
 91. Tajikistan opens criminal case against Kyrgyz military personnel (ang.). trend.az, 2021-05-03. [dostęp 2021-05-03].
 92. Kyrgyz citizens abroad organize rallies in front of Tajik embassies (ang.). kabar.kg, 2021-05-03. [dostęp 2021-05-03].
 93. Myanmar rebels say they downed helicopter, pro-junta official killed (ang.). Reuters, 2021-05-03. [dostęp 2021-05-03].
 94. Haley Yamada: Bomb explodes near a school in western Afghanistan (ang.). ABC News, 2021-05-04. [dostęp 2021-05-05].
 95. Colombia’s president withdrawing tax reforms after mass protests (ang.). Al Jazeera, 2021-05-03. [dostęp 2021-05-03].
 96. Child sexual abuse: Four held in German-led raid on huge network (ang.). BBC, 2021-05-03. [dostęp 2021-05-03].
 97. Coronavirus Update (Live) (ang.). worldometers.info. [dostęp 2021-05-04].
 98. Kyrgyzstan-Tajikistan: Images of destruction after border clashes (ang.). BBC, 2021-05-02. [dostęp 2021-05-03].
 99. 33,388 Kyrgyzstanis evacuated from conflict zone in Batken (ang.). trend.az, 2021-05-02. [dostęp 2021-05-03].
 100. Kyrgyzstan and Tajikistan withdraw troops from conflict zone (ang.). prensa-latina.cu, 2021-05-02. [dostęp 2021-05-03].
 101. Kyrgyz Interior Ministry launches 11 criminal probes into Kyrgyz-Tajik border events (ang.). akipress.com, 2021-05-02. [dostęp 2021-05-03].
 102. Syria: Amnesty announced ahead of presidential elections (ang.). middleeasteye.net, 2021-05-02. [dostęp 2021-05-03].
 103. Turkish police say top ISIL figure captured in operation (ang.). Al Jazeera, 2021-05-02. [dostęp 2021-05-03].
 104. Jon Lockett: DEADLY BLAZE India Covid hospital fire kills 18 people in latest disaster as country’s virus crisis spirals out of control (ang.). rudaw.net, 2021-05-01. [dostęp 2021-05-03].
 105. Xinhua News Agency: 7 Kurdish security members killed in IS attack in Iraq (ang.). macaubusiness.com, 2021-05-01. [dostęp 2021-05-03].
 106. Hadi Salimi: ‘He never came back’: Families grieve for Peshmerga killed by ISIS (ang.). rudaw.net, 2021-05-01. [dostęp 2021-05-03].
 107. Kathy Gannon: Formal start of final phase of Afghan pullout by US, NATO (ang.). Associated Press, 2021-05-01. [dostęp 2021-05-03].
 108. Ayaz Gul: Taliban Overrun Afghan Base, Capture Troops as US, NATO Forces Exit (ang.). voanews.com, 2021-05-01. [dostęp 2021-05-03].
 109. Kyrgyzstan declares two-day nationwide mourning for border clash victims (ang.). tass.com, 2021-05-01. [dostęp 2021-05-03].
 110. Kyrgyzstan, Tajikistan agree ceasefire after border clashes (ang.). Reuters, 2021-05-01. [dostęp 2021-05-03].
 111. Kyrgyzstan, Tajikistan agree new ceasefire after border clashes (ang.). Al Jazeera, 2021-05-01. [dostęp 2021-05-03].
 112. Heads of Kyrgyz, Tajik national security committees agree to stop fire, withdraw troops (ang.). trend.az, 2021-05-01. [dostęp 2021-05-03].
 113. Agence France Presse: SpaceX Capsule With 4 Astronauts Splashes Down Off Florida: NASA (ang.). ndtv.com, 2021-05-01. [dostęp 2021-05-03].