Szablon:Dobry artykuł/archiwum/2013/12

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Aktualnie na stronie głównej

Julio Pinedo (ur. 19 lutego 1942 w Mururacie) – boliwijski rolnik, król społeczności afroboliwijskiej od 1992 roku. Tradycja ustna przypisuje mu pochodzenie od afrykańskiego księcia sprzedanego w niewolę, następnie zaś sprowadzonego do Mururaty do pracy w posiadłościach Ignacia Pinedo de Mustafy. W 1992 i 2007 roku był koronowany na króla Afroboliwijczyków, a podczas drugiej ceremonii oficjalnie uznany przez władze państwowe. Nie ma władzy politycznej, ale kierowana przez niego instytucja wpisuje się w proces emancypacji Afroboliwijczyków. Jako król i reprezentant społeczności afroboliwijskiej bywa zapraszany na rozmaite wydarzenia kulturalne czy polityczne. Odwiedzają go niekiedy turyści czy naukowcy różnych specjalizacji. Monarcha posługuje się specjalnie dla niego zaprojektowanym herbem, którego dewiza brzmi prowadzą mnie moi przodkowie. Osobowość króla budzi niekiedy niechęć. Zarzuca mu się, że jest nazbyt skryty. Niektórzy czarnoskórzy mieszkańcy Boliwii mają nikłe pojęcie tak o władcy, jak i o kierowanej przezeń instytucji. Czytaj więcej…


Archiwum ekspozycji dobrych artykułów

Archiwum artykułów, które zostały umieszczone na stronie głównej w rubryce Dobry Artykuł.

2008: wrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2009: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2010: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2011: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2012: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2013: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2014: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2015: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2016: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2017: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2018: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2019: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2020: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2021: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2022: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2023: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień


1 grudnia[edytuj kod]

Irlandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 – siedmioosobowa kadra sportowców reprezentowała Irlandię na igrzyskach w 2010 roku w Vancouver. W reprezentacji znalazło się trzech mężczyzn i cztery kobiety. Irlandczycy współzawodniczyli w czterech dyscyplinach sportowych: biegach narciarskich, bobslejach, narciarstwie alpejskim i skeletonie. Reprezentanci Irlandii nie zdobyli żadnego medalu. Najwyższą pozycję zajęły bobsleistki Aoife Hoey i Claire Bergin, które zostały sklasyfikowane na 17. miejscu w dwójkach kobiet. Rolę chorążego reprezentacji podczas ceremonii otwarcia igrzysk pełniła Aoife Hoey, a podczas ceremonii zamknięcia – Shane O’Connor. Najmłodszym zawodnikiem w reprezentacji był biegacz narciarski Petter-James Barron, natomiast najstarszym – narciarz alpejski Shane O’Connor. Był to piąty start Irlandii na zimowych igrzyskach olimpijskich, a zarazem drugi, w którym Irlandczycy wystartowali w czterech dyscyplinach sportowych.

2 grudnia[edytuj kod]

Rivendell – siedziba elfów ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, znana jako dom Elronda z fabuły Hobbita i Władcy Pierścieni. W mitologii Śródziemia odgrywa rolę bezpiecznego miejsca, w którym pielęgnuje się tradycje i dawną wiedzę. Rivendell było położone na wschodnim krańcu Eriadoru, w głębokiej, ukrytej dolinie o stromych stokach u podnóża Gór Mglistych. Dolinę tę porastały buki, dęby i sosny. Lokalizacja została zainspirowana doliną Lauterbrunnental w Szwajcarii, którą Tolkien odwiedził w roku 1911, mając 19 lat. Rivendell przedstawiono w filmach animowanych Ralpha Bakshiego (Władca Pierścieni), Arthura Rankina Jr i Julesa Bassa (Hobbit, Powrót Króla) oraz w filmowych trylogiach Petera Jacksona: Władcy Pierścieni i Hobbicie. Liczne doń nawiązania występują w różnorodnych formach: jego nazwa jest nadawana utworom muzycznym i literackim, przedsięwzięciom i wydarzeniom, a także przedsiębiorstwom; jest tematem utworów zarówno fanowskich, jak i profesjonalnych, pojawia się także w grach komputerowych.

3 grudnia[edytuj kod]

HMS Albion – brytyjski pancernik z przełomu XIX i XX wieku, jeden z sześciu okrętów typu Canopus. Stępkę okrętu położono w stoczni Thames Iron Works w Blackwall 3 grudnia 1896 roku. Ceremonia wodowania 21 czerwca 1898 roku miała tragiczny przebieg. Wkrótce po tym, gdy księżna Yorku nadała nazwę jednostce, kadłub zsuwający się po pochylni wywołał w basenie stoczniowym falę, która zalała i rozbiła tymczasową konstrukcję z około 200 widzami. W wypadku zginęły 34 osoby, głównie kobiety i dzieci. Po wybuchu I wojny światowej okręt uczestniczył w zabezpieczaniu brytyjskich linii żeglugowych i działaniach w Afryce Południowo-Zachodniej. W początkach 1915 roku dołączył do zespołu okrętów wyznaczonych do forsowania cieśnin tureckich. Kilkakrotnie uszkodzony w pojedynkach artyleryjskich z bateriami brzegowymi, operował przez pewien czas w rejonie Salonik, by w kwietniu 1916 roku powrócić do Wielkiej Brytanii. W 1919 roku pancernik sprzedano na złom.

4 grudnia[edytuj kod]

Rangers Football Club – klub piłkarski z siedzibą w Glasgow w Szkocji. Rangers, powstały w 1872 roku, jest jednym z dziesięciu klubów, z których inicjatywy powołano Scottish Football League – pierwszą w kraju organizację kontrolującą zawody ligowe w Szkocji. Nieprzerwanie, aż do sezonu 2011/2012 „The Gers” występowali w najwyższej klasie rozgrywkowej. W sezonie 2013/2014 klub występuje w Scottish League One. Rangers jest najbardziej utytułowanym przedstawicielem piłki nożnej na świecie, będąc 54-krotnym Mistrzem Szkocji oraz mając wywalczone 33 Puchary Szkocji i 27 Pucharów Ligi Szkockiej, a także Puchar Zdobywców Pucharów zdobyty w 1972 roku, po wygranej na Camp Nou z Dynamem Moskwa. Od końca lat 90. dziewiętnastego stulecia Rangers toczą rywalizację z lokalnym przeciwnikiem – Celtikiem, a ich derbowe pojedynki, nazywane Old Firm Derby rozegrano już 399 razy.

5 grudnia[edytuj kod]

.sjinternetowa krajowa domena najwyższego poziomu zarezerwowana dla dwóch terytoriów zależnych NorwegiiSvalbardu i Jan Mayen. Domena jest administrowana i utrzymywana przez organizację non-profit Uninett Norid AS. Nie została jeszcze otwarta na rejestrację i nie jest obecnie w użyciu. Norweska polityka określa, że dla instytucji związanych z arktycznym archipelagiem Svalbard oraz wulkaniczną wyspą Jan Mayen wystarczająca jest domena .no i z tego powodu domena .sj nie zostanie dopuszczona do użytku. Poza tym norweska polityka nie przewiduje komercjalizacji zasobów domen, a więc nie planuje wystawić domeny na sprzedaż. Istnieje możliwość dopuszczenia domeny do użytku w przyszłości.

6 grudnia[edytuj kod]

Hawker P.1127 – eksperymentalny i rozwojowy samolot, który dał początek serii samolotów Hawker Siddeley Harrier, pierwszych produkowanych seryjnie odrzutowych samolotów bliskiego wsparcia powietrznego pionowego/krótkiego startu i lądowania. P.1127 powstawał od 1957 roku na bazie nowego silnika Bristol Pegasus z ciągiem wektorowanym. W ciągu kolejnych sześciu lat testowano różne rodzaje startów i lądowań, także na lotniskowcach. Samolot przechodził wiele modyfikacji – zmieniano projekty m.in. skrzydeł, części ogonowej oraz stosowano mocniejsze silniki. Trzy pierwsze prototypy rozbiły się podczas testów, jeden podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Paryżu w 1963 roku. Prace nad pokrewnym, naddźwiękowym samolotem Hawker Siddeley P.1154 zostały zarzucone w 1965 roku. W rezultacie P.1127, wariant zbliżony do Kestrela, w 1967 roku został skierowany do produkcji masowej pod nazwą Harrier.

7 grudnia[edytuj kod]

Róża pomarszczonagatunek krzewu z rodziny różowatych. Pochodzi z Azji wschodniej, skąd została sprowadzona do Europy i Ameryki Północnej, gdzie rozprzestrzeniła się w środowisku naturalnym jako uciekinier z upraw (agriofit). W Europie jest zaliczana do 100 najbardziej inwazyjnych gatunków. W hodowli róż od końca XIX wieku jest wykorzystywana do uzyskiwania różnych odmian uprawnych, przy czym ceniona jest z powodu swojej zmienności oraz odporności na mróz, choroby i szkodniki. Odmiany uzyskane z udziałem tej róży są nazywane mieszańcami Rugosa. Poza uprawą do celów ozdobnych róża pomarszczona jest też gatunkiem jadalnym. Jej owoce rzekome (hypancja) są źródłem witaminy C. Już 1–3 owoce rzekome w zupełności wystarczą do pokrycia dziennego zapotrzebowania człowieka na tę witaminę. Także wyróżniające się silnym aromatem płatki tej róży są cenione w kuchni.

8 grudnia[edytuj kod]

Maciej Czaczykpolski wokalista. W czerwcu 2011 roku wziął udział w precastingu do programu Must Be the Music. Tylko muzyka telewizji Polsat. W etapie castingowym zaprezentował utwór I co Tadeusza Nalepy, który zagwarantował mu udział w półfinale, w którym wykonał balladę Tears in Heaven z repertuaru Erica Claptona. Podczas finałowego występu ponownie wykonał utwór I co, dzięki któremu zwyciężył w II edycji programu i wygrał 100 000 złotych oraz występ podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. W 2012 roku wydał swój pierwszy singel Nie bój się, który skomponował lider zespołu Varius Manx, Robert Janson, z którym współpracował nad swoją debiutancką płytą. W tym samym roku ukazały się również kolejne single wokalisty: Dla Ciebie oraz Liście na wietrze. Jego debiutancki album zatytułowany Maciej Czaczyk ukazał się w grudniu. Utwór Sam już nie wiem był ostatnim singlem promującym debiutancki album wokalisty.

9 grudnia[edytuj kod]

Białe autobusy – akcja humanitarna Szwedzkiego Czerwonego Krzyża przeprowadzona wiosną 1945 roku na zlecenie rządu Szwecji. Celem akcji początkowo było uwolnienie skandynawskich więźniów z niemieckich obozów koncentracyjnych przed zakończeniem II wojny światowej w obawie przed planowaną przez Niemców masową egzekucją i likwidacją obozów przed nadejściem frontu. W wyniku rozwoju sytuacji na wojnie i pojawiających się możliwości negocjacyjnych, po pewnym czasie akcją udało się objąć również więźniów innych narodowości. Kierownikiem akcji i głównym negocjatorem został hrabia Folke Bernadotte. Nazwa akcji pochodzi od koloru autobusów które posłużyły do transportu więźniów. Aby nie zostały pomylone z celami militarnymi, pomalowano je całe na biało i oznaczono znakiem czerwonego krzyża. Ze względu na braki i nieścisłości w dokumentach, dokładna liczba uratowanych nie jest znana. Szwedzki Czerwony Krzyż szacuje tę liczbę na ponad 15 tys. osób. Nie obejmuje ona jednak wielu tysięcy więźniów, których uratowanie nie było bezpośrednim wynikiem negocjacji hrabiego Bernadotte.

10 grudnia[edytuj kod]

Grand Prix Wielkiej Brytanii 1950 – pierwsza runda Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonie 1950. Grand Prix odbyła się 13 maja na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii. Organizatorzy wyścigu mieli do dyspozycji mały budżet, dlatego trasę wyznaczono poprzez ułożenie siana w odpowiednich miejscach, a aleja serwisowa była wykonana prowizorycznie. Do wyścigu zostało zgłoszonych 24 kierowców z czternastu prywatnych i czterech fabrycznych zespołów. Na wyścig przybyło 200 000 widzów, w tym para królewska Jerzy VI Windsor i Elżbieta Bowes-Lyon. W czasie wyścigu panowała łagodna, słoneczna i sucha pogoda. Kierowcy ustawili się na pozycjach w formie sześciu rzędów po cztery i trzy bolidy na przemian. Wyścig zakończył się zwycięstwem Alfa Romeo. Pierwsze trzy miejsca zajęli kolejno: Giuseppe Farina startujący z pole position, Luigi Fagioli oraz Reg Parnell. Najszybsze okrążenie wyścigu ustanowił Giuseppe Farina na drugim okrążeniu.

11 grudnia[edytuj kod]

System umundurowania M65 – system umundurowania zimowego Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Prace nad systemem M65 rozpoczęto w roku 1963, a oficjalnie został on wprowadzony w roku 1966, zastępując starszy system M51. W systemie M65 po raz pierwszy masowo zastosowano materiały sztuczne, dzięki czemu zmniejszono masę poszczególnych sortów oraz zwiększono ich wytrzymałość. Ponadto zwiększono ergonomię i wygodę ich użytkowania. System M65 cieszył się dużą popularnością i był lubiany przez żołnierzy. Elementem szczególnie popularnym była kurtka z systemu M65, która stała się elementem kultury masowej. Mimo zastąpienia systemu M65 systemem ECWCS w latach 80. XX wieku, produkcja niektórych elementów trwała do początku XXI wieku.

12 grudnia[edytuj kod]

PESA 620Mszerokotorowy spalinowy wagon silnikowy produkowany od 2004 roku przez PESA Bydgoszcz dla Kolei Litewskich i Ukraińskich, a od 2011 roku, we współpracy z Biełkommunmasz, także dla Kolei Białoruskich. Wagon zaprezentowano na targach InnoTrans w Berlinie. 620M jest wersją rozwojową wagonu spalinowego PESA 214M. Podstawową różnicą między pierwowzorem jest przystosowanie do szerszego toru i szerszej skrajni, co umożliwiło zastosowanie w przestrzeni pasażerskiej układu siedzeń 2+3. Zasięg pojazdu zaplanowano na 1000 km, a czas eksploatacji na 40 lat. Wnętrze pojazdów jest w pełni klimatyzowane i wyposażone w monitoring. Przy jednym z wejść znajduje się przestrzeń wielofunkcyjna.

13 grudnia[edytuj kod]

Codex Zacynthius – grecki kodeks uncjalny Nowego Testamentu, z VI wieku. Kodeks zawiera tekst Ewangelii według Łukasza oraz komentarz do niej. Do naszych czasów zachowała się 1/3 rękopisu. Codex Zacynthius jest palimpsestem, którego górny tekst jest datowany na XIII wiek i również zawiera tekst biblijny, co jest rzadkim przypadkiem. Jest jednym z najbardziej znanych palimpsestów biblijnych. Tekst Ewangelii reprezentuje aleksandryjską tradycję tekstualną, jednak z pewną liczbą obcych, mniej cenionych zapożyczeń. Jest cytowany w krytycznych wydaniach greckiego Nowego Testamentu. Rękopis przechowywany jest w Cambridge University Library, gdzie jest skatalogowany pod numerem BFBS 213.

14 grudnia[edytuj kod]

Uncharted: Drake's Fortuneprzygodowa gra akcji przedstawiona z perspektywy osoby trzeciej, wyprodukowana przez amerykańskie studio Naughty Dog i wydana przez Sony Computer Entertainment na konsolę gier wideo PlayStation 3. Światowa premiera gry miała miejsce w listopadzie 2007 roku. Główny bohater gry, Nathan Drake, jest poszukiwaczem skarbów oraz potomkiem angielskiego podróżnika i korsarza sir Francisa Drake'a. Z pomocą przyjaciela i mentora Victora Sullivana oraz dziennikarki Eleny Fisher podąża śladami swojego przodka, mając nadzieję na dotarcie do legendarnego zaginionego miasta – El Dorado. Gra zdobyła uznanie wśród krytyków, osiągając średnią ocen 89,7% oraz 88/100 odpowiednio w agregatorach GameRankings i Metacritic. Recenzenci zachwalali jej lekki, hollywoodzki klimat, przywodzący na myśl filmy z serii Indiana Jones.

15 grudnia[edytuj kod]

Tescelozaurrodzaj niewielkiego dinozaura z grupy ornitopodów, który pojawił się na samym końcu okresu kredowego w Ameryce Północnej, należąc do ostatniej fauny przed wymieraniem kredowym około 66 milionów lat temu. Ten dwunożny ornitopod znany jest z kilku niepełnych szkieletów i czaszek wskazujących, że osiągał pomiędzy 2,5 i 4 m długości. Miał silne tylne łapy, niewielkie szerokie palce i głowę zaopatrzoną w wydłużony, zaostrzony pysk. Budowa jego zębów i pazurów sugeruje, że żywił się roślinami. Rodzaj ten opisywany jest jako wyspecjalizowany ornitopod bazalny, tradycyjnie określany jest mianem hipsylofodonta, ale współcześnie uznaje się jego odrębność. Zwierzę przyciągnęło uwagę mediów w 2000, gdy odkryto w okazie odsłoniętym w 1993 w Dakocie Południowej w USA coś, co uznano za skamieniałe serce.

16 grudnia[edytuj kod]

Harri Rovanperäfiński kierowca rajdowy. Swoją karierę rajdową Rovanperä rozpoczął 1989 roku, a jego pierwszym samochodem był Sunbeam Avenger. W sierpniu 1993 roku zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata jadąc samochodem Opel Manta 2.0 E. Debiutanckiego Rajdu Finlandii jednak nie ukończył. W 1995 roku został mistrzem Finlandii w grupie A. W listopadzie 1999 roku podczas Rajdu Wielkiej Brytanii 1999 po raz pierwszy w karierze stanął na podium w rajdzie mistrzostw świata. Zajął wówczas trzecie miejsce. W lutym 2001 roku wygrał swój jedyny rajd w mistrzostwach świata, Rajd Szwecji 2001. W swojej karierze jeździł z takimi pilotami jak: Risto Pietiläinen, Juha Repo czy Voitto Silander. Nosi przydomek "Rovis".

17 grudnia[edytuj kod]

Konfederacja polsko-czechosłowacka – koncepcja polityczna z okresu II wojny światowej propagowana przez Rząd RP na uchodźstwie. Idea ta, wspierana przez rząd Wielkiej Brytanii, nawiązywała do przedwojennych planów ustanowienia bloku państw „Międzymorza”. Początkowo częściami składowymi konfederacji miały być Polska, Czechosłowacja i Węgry. Projekt federacji (konfederacji) polsko-czechosłowackiej był wstępem do odbudowy mocarstwowości i znaczenia Polski w Europie Środkowo-Wschodniej. Według opinii historyków układ polsko-czechosłowacki nie miał szans powodzenia. Wynikało to m.in. z antypolskiej i proradzieckiej polityki, którą prowadzili politycy czechosłowaccy oraz z tego, że od 1943 roku o losach świata decydowała tzw. „wielka trójka”: Józef Stalin, Winston Churchill i Franklin Delano Roosevelt. Politycy ci nie chcieli jeszcze jednego uzurpatora do terenów europejskich, za jakiego uważano gen. Władysława Sikorskiego.

18 grudnia[edytuj kod]

Eugeniusz Jagiełło – działacz Polskiej Partii Socjalistycznej – Lewicy, poseł do Czwartej Dumy w latach 1912-1917. Był jedynym posłem socjalistycznym z obszaru Królestwa Polskiego w Dumie Państwowej. W Dumie Jagiełło został przyjęty do frakcji Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji, pomimo zastrzeżeń bolszewików, którzy obawiali się utraty wpływów. W grudniu 1913 roku uczestniczył w III Ogólnokrajowej Konferencji PPS-Lewicy w Krakowie. W czasie I wojny światowej Jagiełło został zmobilizowany i wziął udział w walkach jako żołnierz armii carskiej. Dostał się do niewoli austriackiej. W 1918 roku powrócił do Polski, podejmując pracę w zakładach metalowych w Warszawie. Działał w ruchu związkowym, lecz nie brał już znaczącego udziału w życiu politycznym. Zmarł 19 sierpnia 1947 w Warszawie.

19 grudnia[edytuj kod]

Honorowi Obywatele Gminy Sulechów – osoby, którym Rada Miejska w Sulechowie przyznała honorowe obywatelstwo gminy Sulechów. Wyróżnienie to zostało ustanowione przez władze miasta w kwietniu 2001 roku. Honorowe obywatelstwo przyznawane jest za wyjątkowe zasługi na rzecz gminy we wszelkich możliwych dziedzinach. Zgodnie z regulaminem nadawania honorowego obywatelstwa gminy Sulechów, aby zgłosić kandydaturę do tego odznaczenia, należy uzyskać akceptację mieszkańców gminy wyrażoną w postaci minimum 50 podpisów popierających zgłoszenie. Ponadto kandydat do takiej godności musi wyrazić pisemną zgodę na jej przyznanie, a zgłoszenie musi zawierać uzasadnienie w postaci opisu zasług danej osoby dla miasta i gminy. W sumie tytuł Honorowego Obywatela Gminy Sulechów przyznano 13 osobom, w tym 3 obcokrajowcom.

20 grudnia[edytuj kod]

Zdobnictwo drewnianych domów na Podlasiu – styl w architekturze, powstały w XX wieku na Podlasiu, charakterystyczny tylko dla tego regionu. Ozdoby i ornamenty były wycinane na deskach, które malowano na kolor kontrastujący względem ścian i przybijano do drzwi, okien, szczytów, ganków, naroży i okapów. Motywy zdobnicze dzielone są na cztery grupy: geometryczne, roślinne, zoomorficzne i antropomorficzne. Najczęstsze są motywy geometryczne i roślinne. Podlaski styl zdobienia drewnianych domów zaczął zanikać po II wojnie światowej na skutek rozpowszechnienia budownictwa murowanego i stopniowego wyludniania wsi. Jego kres przypadł na lata siedemdziesiąte XX wieku. Do końca XX wieku zdobnictwo architektoniczne drewnianego budownictwa na Białostocczyźnie nie było przedmiotem szczególnego zainteresowania, a i później było skrajnie różnie oceniane.

21 grudnia[edytuj kod]

Krążowniki liniowe typu Amagi – typ japońskich okrętów wojennych z okresu I wojny światowej. Budowa krążowników liniowych typu Amagi była elementem realizacji tzw. planu 8-8, mającego na celu unowocześnienie Marynarki Wojennej Japonii. Typ Amagi, w skład którego miały wchodzić cztery okręty, był powiększoną wersją pancerników typu Kaga, ale z cieńszym pancerzem burtowym i pokładowym oraz zmodyfikowanym układem artylerii średniego kalibru. Ograniczenia nałożone przez traktat waszyngtoński z 1922 roku spowodowały, że budowa okrętów tego typu musiała zostać przerwana. Jedynie „Amagi” i „Akagi”, zgodnie z ustaleniami traktatu, zostały przeznaczone do ukończenia jako lotniskowce. Podczas trzęsienia ziemi w Tokio w 1923 roku, doszło do znacznych uszkodzeń kadłuba tego pierwszego. Uszkodzenia były tak duże, że okręt został zezłomowany, a w jego miejsce na lotniskowiec przerobiono pancernik „Kaga”. „Akagi” służył w czasie II wojny światowej jako część Kido Butai do momentu zatopienia w bitwie o Midway.

22 grudnia[edytuj kod]

Asan Tachtachunowkazachski skoczek narciarski, występujący w międzynarodowych zawodach w latach 2002-2011. Jest dwukrotnym uczestnikiem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym i zimowej uniwersjady, uczestnik mistrzostw świata w lotach narciarskich, mistrzostw świata juniorów i zimowych igrzysk azjatyckich. Reprezentant Kazachstanu w Pucharze Świata w skokach narciarskich w latach 2003-2011 i dwukrotny zdobywca punktów do klasyfikacji tych zawodów w sezonie 2003/2004. Trzykrotny zdobywca punktów do klasyfikacji Letniego Grand Prix. Jego rekord życiowy w długości skoku wynosi 156 metrów. Odległość tę uzyskał 21 lutego 2008 roku podczas serii treningowej przed kwalifikacjami do indywidualnego konkursu mistrzostw świata w lotach narciarskich na Heini-Klopfer-Skiflugschanze w Oberstdorfie.

23 grudnia[edytuj kod]

Steel Panthers – komputerowa strategiczna gra turowa osadzona w realiach II wojny światowej, wyprodukowana przez amerykańskie przedsiębiorstwo Strategic Simulations, Inc. oraz wydana przez Mindscape. Jej premiera odbyła się 30 lipca 1995 roku. Jest to pierwsza część serii gier komputerowych Steel Panthers. Gracz wciela się w dowódcę sił wojskowych w sile batalionu, kierując kompaniami i plutonami. Celem rozgrywanych walk jest zdobycie i utrzymanie punktów strategicznych rozmieszczonych na mapie. W grze możliwy jest wybór kampanii składającej się na ciąg bitew lub pojedynczego scenariusza. Gracz może także stworzyć batalię na losowo wygenerowanej mapie lub za pomocą edytora. Głównym autorem gry był amerykański projektant Gary Grigsby, który starał się przy jej tworzeniu dokładnie odwzorować realia historyczne. Po wydaniu Steel Panthers uzyskała przychylne recenzje, w których chwalono rozgrywkę oraz oprawę audiowizualną.

24 grudnia[edytuj kod]

Wczesne przekłady Nowego Testamentu – przekłady Nowego Testamentu powstałe w I tysiącleciu. Wśród nich najwyżej cenione i istotne dla współczesnej krytyki tekstu Nowego Testamentu są przekłady starożytne. Dotarły one do rąk badaczy w odpisach i także ulegały zmianom, jednak dalsza historia ich tekstu była niezależna od tekstu greckiego i dlatego są pomocne w odtworzeniu wersji możliwie pierwotnych. Trzy z przekładów – syryjski, łaciński, koptyjski – pochodzą z końca II wieku i są starsze niż zachowane pełne rękopisy greckiego tekstu Nowego Testamentu. Powstały przed pierwszymi recenzjami greckiego Nowego Testamentu i dlatego są najwyżej oceniane. Są one też obowiązkowo cytowane we wszelkich krytycznych wydaniach tekstu greckiego. Przekłady powstałe po roku 300 - ormiański, gruziński, etiopski - są już uzależnione od recenzji, niemniej są też ważne i z reguły są wykorzystywane przy krytycznej analizie tekstów. Przekład gocki i słowiański rzadko są cytowane w wydaniach krytycznych. Pomijane są te spośród przekładów I tysiąclecia, które nie zostały przełożone bezpośrednio z greckiego oryginału, lecz w oparciu o inny przekład.

25 grudnia[edytuj kod]

Nazaret – największe miasto i stolica administracyjna Dystryktu Północnego w Izraelu. Jest to największe arabskie miasto w kraju i dlatego często jest nazywane „arabską stolicą Izraela”. Stanowi gospodarczą, polityczną, kulturalną i medialną stolicę izraelskich Arabów. Nastroje panujące w mieście są ważnym wskaźnikiem nastrojów panujących w arabskiej społeczności Izraela. W Ewangeliach Nazaret zostało przedstawione jako miejsce dorastania Jezusa Chrystusa, w związku z czym wybudowano tutaj liczne sanktuaria upamiętniające wydarzenia biblijne. Stały się one celem pielgrzymek chrześcijan. Nazaret odwiedziło trzech papieży: Paweł VI, Jan Paweł II oraz Benedykt XVI.

26 grudnia[edytuj kod]

Rytel Wieś – kolejowy przystanek osobowy w Rytlu, w województwie pomorskim. Stacja kolejowa znajduje się na północy wsi Rytel, przy ulicy Ostowskiej. Przystanek powstał, ponieważ stacja Rytel została wybudowana daleko od wsi. Przystanek powstał w 1947 roku. Przez stację kolejową przechodzi linii kolejowa nr 203. Na szlakach przyległych jest ona jednotorowa. Linią nr 203 przejeżdżają lokalne pociągi regionalne, łączące Chojnice z Tczewem oraz pociąg przyspieszony Tur relacji Chojnice – Gdynia Główna. Relacja ta, jako jedna z ostatnich, została przejęta przez autobusy szynowe. Oprócz tego przez stację przejeżdżają pociągi towarowe obsługujące lokalny przemysł, a także między innymi TEM2 + specjalna platforma + wagon obsługi + TEM2, którym przewozi się po jednym generatorze z zakładów Alstom we Wrocławiu do portu w Gdyni.

27 grudnia[edytuj kod]

Bogumił z Dobrowabłogosławiony Kościoła katolickiego, arcybiskup gnieźnieński, pustelnik. W miarę pewne informacje na jego temat ograniczają się do tego, że należał do szlacheckiej rodziny Leszczyców, przez kilka lat sprawował urząd arcybiskupa gnieźnieńskiego i jako arcybiskup nadał cystersom część swoich dóbr rodowych w Wielkopolsce na wsparcie ich misji w Prusach (tzw. fundacja dobrowska). Dokument księcia wielkopolskiego Władysława Odonica z 29 czerwca 1232 roku dotyczący tej fundacji jest zarazem jedynym, który wymienia jego imię, jego autentyczność nie budzi jednak wątpliwości. Zgodnie z akceptowaną na ogół tradycją, po kilku latach ustąpił ze stanowiska metropolity i wycofał się do pustelni w Dobrowie, gdzie zmarł. W literaturze nie ma zgody co do dokładnego czasu życia i posługi arcybiskupiej Bogumiła.

28 grudnia[edytuj kod]

Kazimierz Świtalski – polski polityk, legionista, współpracownik Józefa Piłsudskiego, po 1926 roku należał do tzw. grupy pułkowników. W latach 19281929 minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego, w 1929 roku premier II Rzeczypospolitej, senator w 1935 roku. W okresie 1930–1935 marszałek Sejmu, w latach 19391945 przebywał w niewoli niemieckiej. W 1948 roku został zaaresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i został skazany przez władze PRL na 8 lat więzienia za faszyzację Polski. W 1955 roku otrzymał zgodę na przerwę w odbywaniu kary, w związku ze złym stanem zdrowia. 23 grudnia 1962 roku Świtalski wpadł pod tramwaj w Warszawie, zmarł 28 grudnia, nie odzyskawszy przytomności. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

29 grudnia[edytuj kod]

Czesław Janicki – polski naukowiec, wykładowca akademicki, profesor nauk rolniczych, poseł na Sejm X kadencji, minister rolnictwa i wicepremier w latach 19891990. Studiował w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu, gdzie uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1987 roku otrzymał tytuł profesora nauk rolniczych. Był autorem publikacji na temat leczenia bydła mlecznego. W Katedrze Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt Czesław Janicki kierował badaniami nad doskonaleniem użytkowości mlecznej bydła w drodze krzyżowania z bydłem rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. 12 września 1989 roku został wicepremierem oraz ministrem rolnictwa, leśnictwa i gospodarki żywnościowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Stanowiska te zajmował do 6 lipca 1990 roku, kiedy to złożył rezygnację po interwencji funkcjonariuszy policji w budynku kierowanego przez niego ministerstwa. Zmarł 29 grudnia 2012 roku w Poznaniu.

30 grudnia[edytuj kod]

Steel Panthers – komputerowa strategiczna gra turowa osadzona w realiach II wojny światowej, wyprodukowana przez amerykańskie przedsiębiorstwo Strategic Simulations, Inc. oraz wydana przez Mindscape. Jej premiera odbyła się 30 lipca 1995 roku. Jest to pierwsza część serii gier komputerowych Steel Panthers. Gracz wciela się w dowódcę sił wojskowych w sile batalionu, kierując kompaniami i plutonami. Celem rozgrywanych walk jest zdobycie i utrzymanie punktów strategicznych rozmieszczonych na mapie. W grze możliwy jest wybór kampanii składającej się na ciąg bitew lub pojedynczego scenariusza. Gracz może także stworzyć batalię na losowo wygenerowanej mapie lub za pomocą edytora. Głównym autorem gry był amerykański projektant Gary Grigsby, który starał się przy jej tworzeniu dokładnie odwzorować realia historyczne. Po wydaniu Steel Panthers uzyskała przychylne recenzje, w których chwalono rozgrywkę oraz oprawę audiowizualną.

31 grudnia[edytuj kod]

SMS Posen – jeden z czterech pancerników typu typu Nassau, pierwszych drednotów zbudowanych dla Kaiserliche Marine. Stępkę okrętu położono w stoczni Germaniawerft w Kilonii, 11 czerwca 1907 roku. Okręt zwodowano 13 grudnia 1908 roku. Jednostka służyła wspólnie z siostrzanymi pancernikami przez większość I wojny światowej. Wielokrotnie brała udział w patrolach na Morzu Północnym, gdzie uczestniczyła w kilku akcjach. Największą z nich była bitwa jutlandzka w dniach 31 maja1 czerwca 1916 roku, podczas której Posen był mocno zaangażowany w nocne starcia z lekkimi siłami brytyjskimi. Po zakończeniu wojny okręt pozostał w Niemczech, podczas gdy większość floty została internowana, a następnie uległa samozatopieniu w Scapa Flow. Posen został przekazany Brytyjczykom w zastępstwie za utracone wówczas okręty. Wkrótce sprzedano go do stoczni rozbiórkowej w Holandii i zezłomowano w 1922 roku.