Zamek w Bohusławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Bohusławiu
Państwo  Ukraina
Miejscowość Bohusław
Typ budynku zamek
Ukończenie budowy XVI w.
Zniszczono 1678 r.
Odbudowano 1765 r.
Pierwszy właściciel Janusz Ostrogski
Położenie na mapie Kijowa i obwodu kijowskiego
Mapa konturowa Kijowa i obwodu kijowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Zamek w Bohusławiu”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Zamek w Bohusławiu”
Ziemia49°32′48″N 30°52′22″E/49,546667 30,872778

Zamek w Bohusławiu – zamek stał na wzgórzu nad rzeką Rosią[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto Bohusław przyznane zostało ks. Januszowi Ostrogskiemu, wojewodzie wołyńskiemu przywilejem króla Polski Zygmunta III Wazy nadanym w Krakowie 22 lipca 1591 roku[1]. W 1678 roku Jerzy Chmielnicki z Sajtanem baszą tureckim ogniem i mieczem zamek zniszczył, który odbudowano w 1765 roku[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Według lustracji z 1622 r. na wstępie do zamku był przygródek palami dębowymi z baszteczkami obwiedziony, z którego na dziedziniec zamkowy most prowadził. Zamek składał się z bramy drewnianej, na której była sala, obok niej budynków trzy; w jednym z nich były cztery świetlice, w innych były komory, stajnie, wozownie, kuchnie, piwnice. Wszystkie te budynki opadłe, niedobre. Zamek był niedbale uzbrojony. Cała obrona jego składała się z działka spiżowego z herbem króla Augusta, z 10 hakownic, 4 muszkietów, 3 baryłek prochu, 5 z ołowiu kamieni, 30 kul. Po Naliwjace znaleziono zakopanych 5 dział, z których jedno zostało, resztę zabrał starosta Janusz Ostrogski i nie wrócił. Widzimy, że zamek nie był w te czasy w należytym opatrzeniu, zapewne przez niedbłość starostów[1]. W 1653 r. był on już dobrze utwierdzonym miejscem[1]. Według lustracji z 1765 r. stanął tu zamek odnowiony na wzgórzu miernej wysokości, nad rzeką, otoczony częstokołem nad fosą, na wale częstokół też dębowy ze strzelnicami, pod dachem z dębowych desek. Droga do wrót z obu stron ogrodzona częstokołem, we wrotach izba ze strzelnicami. Pośród zamku drewniana kaplica, koszary, łaźnie, na kaplicy wielka bójnica ze strzelnicami i kopuła na wierzchu. Wielki dom ekonomiczny i inne zabudowania. Studnia pokryta w rodzaju altany; baszta, na niej bójnica ze strzelnicami i dwie małe baszty na rogu zamku[1]. Podczas koliszczyzny w 1768 roku zamek został zdobyty przez zbuntowanych chłopów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. I. Warszawa: 1880-1902, s. 288-91.
  2. Bohusław. [dostęp 23.9.13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. I, Warszawa, 1880–1902, ss. 288-91.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]