Pałac w Szpanowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac w Szpanowie
Ilustracja
Aleksandra Radziwiłłowa
Państwo  Ukraina
Miejscowość Szpanów
Typ budynku pałac
Styl architektoniczny klasycyzm
Architekt Szymon Bogumił Zug, Henryk Ittar (oficyna)[1]
Inwestor Kazimierz Stanisław Stecki, Karol Stecki
Ważniejsze przebudowy 1830 r.
Zniszczono 1870 r.
Pierwszy właściciel Kazimierz Stanisław Stecki, Karol Stecki
Kolejni właściciele

Aleksandra Radziwiłłowa, Radziwiłłowie

Położenie na mapie obwodu rówieńskiego
Mapa konturowa obwodu rówieńskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Pałac w Szpanowie”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Pałac w Szpanowie”
Ziemia50°39′59″N 26°15′49″E/50,666389 26,263611

Pałac w Szpanowiepałac wybudowany w czasach Kazimierza Steckiego i jego syna Karola, pierwotnie klasycystyczny, prawdopodobnie projektu Szymona Zuga, przebudowany około 1830.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pałac wraz z majątkiem otrzymała w wianie córka Karola Steckiego i Marii Morsztynówny[2] Aleksandra, która w 1815 r. poślubiła Michała Radziwiłła. Zapewne nie bez wpływu opinii swej teściowej Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej, Aleksandra podjęła decyzję o przebudowie pałacu, ogrodu i parku, czyniąc ze Szpanowa jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich na Wołyniu.

Pałac został przebudowany około 1830 r. Z przebudową obiektu wiązać można nazwisko architekta Henryka Ittara[3][4] – współtwórcy parku w Arkadii nieborowskiej i twórcy pałacu w Zaborolu. Podczas przebudowy założenia pałacowego obok pałacu postawiono dużą oficynę, którą zaprojektował H. Ittar. Powstał wówczas także wjazd do pałacu przez most między dwoma stawami.

Po konfiskacie majątku generała Michała Radziwiłła, dokonanej przez rząd carski po powstaniu listopadowym, pałac przejął najstarszy syn generała Karol Andrzej, który zmuszony był zamieszkać w oficynie po pożarze pałacu około 1870 r. Karol przekazał Szpanów w spadku swemu jedynemu synowi Michałowi Piotrowi, który nie posiadał potomków. Po śmierci Michała Piotra Radziwiłła właścicielem pałacu został Janusz Radziwiłł[2]. Szpanów pozostał w rodzie Radziwiłłów do wybuchu II wojny światowej.

Po wojnie teren rezydencji należał do wojska. Mimo upływu czasu i braku nakładów potrzebnych na utrzymanie nieruchomości w należytym stanie, do dzisiaj widoczne są ślady wspaniałego założenia pałacowo-parkowego.

Park[edytuj | edytuj kod]

Park o powierzchni 20 ha znajdował się nad brzegiem stawu[5]. Twórcą szpanowskiego parku i ogrodu był Dionizy Mikler, którego projekt był na tyle udany, że podziwiany był jeszcze w 1939 r. przez prof. Gerarda Ciołka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Brzezinska
  2. a b Szpanów. www.wolhynia.com. [dostęp 2013-11-08].
  3. Ittar Henryk, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2013-11-07].
  4. Itar. www.gutenberg.czyz.org. [dostęp 2013-11-07].
  5. Wioletta Brzezińska-Marjanowska Dionizy Mikler – twórca parków i ogrodów na Wołyniu i Podolu. www.repcyfr.pl. [dostęp 2013-11-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-01)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]