Zamek w Międzyrzeczu Ostrogskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Międzyrzeczu Ostrogskim
Ilustracja
Zamek i klasztor
Państwo  Ukraina
Miejscowość Międzyrzecz Ostrogski
Styl architektoniczny gotyk, renesans
Ukończenie budowy XIV w.
Ważniejsze przebudowy XVII w.
Pierwszy właściciel Ostrogscy, Wasyl Iwan Ostrogski, Iwan Ostrogski, ks. Konstanty Ostrogski
Położenie na mapie obwodu rówieńskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu rówieńskiego
Zamek w Międzyrzeczu Ostrogskim
Zamek w Międzyrzeczu Ostrogskim
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Zamek w Międzyrzeczu Ostrogskim
Zamek w Międzyrzeczu Ostrogskim
Ziemia50°18′04″N 26°28′30″E/50,301111 26,475000

Zamek w Międzyrzeczu Ostrogskim – w XIV w. był własnością książąt Ostrogskich[1].

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

W XIV w. założenie to składało się z przedzamku i zamku właściwego. Była to drewniana budowla obronna, w skład której wchodził budynek mieszkalny, budynki gospodarcze oraz zbudowana w 1460 r. cerkiew. W XV w. kniaziowie Wasyl a później jego syn Iwan Ostrogscy przebudowali drewniany zamek na gotyckie, murowane założenie[1]. Zbudowano kamienne mury obronne oraz wały ziemne. W każdym z czterech narożników znajdowała się dwukondygnacyjna, sześcioboczna wieża. Powstałe mury miały 1,5 m szerokości a ich wysokość wynosiła od 5 do 8 m. W południowo-wschodnim narożniku zbudowano budynek gospodarczy przylegający do muru i narożnej baszty. Wjazd na dziedziniec prowadził przez trzykondygnacyjną bramę wjazdową umieszczoną w murze[1]. Na początku XVII w. Janusz Ostrogski zbudował przy cerkwi dwór dla siebie, otaczając całość założenia murami obronnymi zwieńczonymi renesansową attyką. Miasto otoczył wałami ziemnymi z bramami. Fortyfikacja ta wielokrotnie odpierała ataki wrogów w wojnach Rzeczypospolitej z Turkami i Kozakami. Do naszych czasów dotrwały: Brama Zasławska z XVI w., ruiny budynku gospodarczego i mury obronne otaczające całość i pozostała część wyniosłych wałów, która jest zabytkiem twierdz, licznie w tych okolicach wznoszonych przeciwko nabiegom Tatarów, a później Kozaków[2].

Cerkiew

Stojąca na zamkowym dziedzińcu cerkiew pw. Świętej Trójcy zbudowana została jako obronna przez ks. Konstantego Ostrogskiego w 1454 r. w miejsce wcześniejszej drewnianej, która uległa spaleniu. W 1612 r. książę Janusz Ostrogski podarował cerkiew oo. franciszkanom. Została ona przemieniona na kościół katolicki i dobudowano do niej klasztor, który był opasany murem, broniły go cztery baszty i silna brana wchodowa, należycie w strzelnice opatrzone[2]. Po kasacie zakonu kościół zamieniono na cerkiew. Obecnie oglądać możemy prawosławną cerkiew zamkową[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Międzyrzecz Ostrogski. [dostęp 25.8.13].
  2. a b Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. VI. Warszawa: 1880–1902, s. 378-79.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. VI, Warszawa, 1880–1902, s. 378-79.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]