Zamek w Janowie (Dołyna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek w Janowie (Dołyna)
Ilustracja
Państwo

 I Rzeczpospolita

Miejscowość

Dołyna

Typ budynku

zamek

Ukończenie budowy

XVII w.

Zniszczono

1675

Pierwszy właściciel

Jan Golski

Kolejni właściciele

Boguszówie

Położenie na mapie obwodu tarnopolskiego
Mapa konturowa obwodu tarnopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zamek w Janowie (Dołyna)”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej znajduje się punkt z opisem „Zamek w Janowie (Dołyna)”
Ziemia49°12′36″N 25°43′36″E/49,210000 25,726667
Schemat zamku w Janowie

Zamek w Janowie – zbudowany w XVII w. na spadzistym[1] wzgórzu[2] przez Jana Golskiego, wojewodę podolskiego i kasztelana halickiego[1], brata Stanisława Golskiego, wojewody ruskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1675 r. zamek zdobyli i zniszczyli Turcy. W późniejszym czasie nie został już odbudowany[2]. Następnie warownia znajdowała się w posiadaniu rodziny Boguszów, która zbudowała u podnóża zamku fabrykę saletry[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Obronny zamek zbudowany został na planie prostokąta, od północnej strony półwyspu[1], jedynej która prowadziła do miejscowości[1]. Była to kamienna budowla mająca: budynek mieszkalny, kaplicę oraz okrągłe i kwadratowe baszty, otoczona murem[2], które uszkodzone w późniejszym czasie w kilku miejscach, chroniły również kościół. Zamek w rogach umocniony był basztami, z których najlepiej zachowały się dwie: czworoboczna i cylindryczna od strony północnej, przerobiona na piwnicę proboszcza. Jej zachowane szczątki grubością murów świadczą o dawnej warowności zamku[1]. Kościół stojący wśród ruin[1] to prawdopodobnie przebudowana zamkowa kaplica[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. III. Warszawa: 1880–1902, s. 425-26.
  2. a b c d Janów Trembowelski (obecnie Dołyna). [dostęp 2013-08-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. III, Warszawa, 1880–1902, ss. 425-26.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]