Pałac w Lackiem Wielkim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac w Lackiem Wielkim (nieistniejący)
Państwo  Ukraina
Miejscowość Lackie Wielkie
Typ budynku pałac
Kolejni właściciele Strzemboszowie
Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu lwowskiego
Pałac w Lackiem Wielkim (nieistniejący)
Pałac w Lackiem Wielkim (nieistniejący)
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Pałac w Lackiem Wielkim (nieistniejący)
Pałac w Lackiem Wielkim (nieistniejący)
Ziemia49°48′10″N 24°45′56″E/49,802778 24,765556

Pałac w Lackiem Wielkim – nieistniejący już pałac, wybudowany w XVIII w. w stylu empire. Znajdował się w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego na Ukrainie.

Właściciele[edytuj | edytuj kod]

Pałac należał do rodziny Strzemboszów[1]. Z tej rodziny pochodziła Zuzanna, żona de Fresnela, a następnie hrabiego Ożarowskiego, która ufundowała w Lackiem klasztor Sióstr Opatrzności Bożej. Wspomnianym siostrom przekazała również swój pałac. Dzięki opiece sióstr pałac przetrwał I wojnę światową w stanie pierwotnym. Według opisu z 1926 r. obiekt nie był przebudowywany ani zniszczony. Współcześnie nie ma już po nim śladu.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jednopiętrowy budynek, nakryty był mansardem gontowym z dwoma frontonami i balkonem wspartym na czterech kolumnach. Nad dolnymi oknami znajdowały się dwa sfinksy i dwa orły napoleońskie. Figurki występowały na przemian. W tympanonie umieszczono posążki Minerwy i Fortuny. Na uwagę zasługiwała brama wjazdowa z kamiennymi figurami Herkulesa. Uważa się, że są pozostałościami z dworu, który znajdował się na tym miejscu przed wybudowaniem pałacu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Roman Aftanazy, Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej, wyd. drugie przejrzane i uzupełnione, t. 7: Województwo ruskie, Ziemia Halicka i Lwowska, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1995, s. 339-347, ISBN 83-04-04229-0, ​ISBN 83-04-03701-7​ (całość).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A. Czołowski, B. Janusz Przeszłość i zabytki województwa tarnopolskiego, nakładem Powiatowej Organizacji Narodowej, Tarnopol 1926,
  • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. V, Warszawa, 1880–1902, s. 59.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]