Zamek w Czerkasach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek w Czerkasach
(nieistniejący)
ilustracja
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Czerkasy

Rozpoczęcie budowy

XVI w.

Zniszczono

XIX w.

Pierwszy właściciel

starostowie czerkawscy

Położenie na mapie obwodu czerkaskiego
Mapa konturowa obwodu czerkaskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Zamek w Czerkasach(nieistniejący)”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Zamek w Czerkasach(nieistniejący)”
Ziemia49°25′N 32°04′E/49,416667 32,066667

Zamek w Czerkasach (łac. Czircassi, Czircassia castrum et capitaneatus in palatinatum Kijoviae) – średniowieczny zamek położony w Czerkasach, nad Dnieprem, niegdyś należący do starostów czerkawskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamek umocnił Eustachy Daszkiewicz, wojewoda kijowski, który otrzymał go za wstawiennictwem księcia ostrogskiego[1]. Celem zamku było odpieranie ataków tatarskich i wspieranie wypraw na Siewierszczyznę. Sławna jest wyprawa Daszkiewicza z 1514 roku zakończona bitwą pod Orszą.

W dniu 22 maja 1593 roku podczas powstania Kosińskiego zamek obległy oddziały powstańcze, jednakże szybkie przeciwuderzenie wyprowadzonej z zamku jazdy starosty Aleksandra Wiśniowieckiego rozgromiło Kozaków i doprowadziło do śmierci Kosińskiego i upadku powstania.

W 1648 roku zamek broniony był przed kozakami Chmielnickiego przez Mikołaja Potockiego, kasztelana krakowskiego i hetmana wielkiego koronnego[1] i hetmana polnego Marcina Kalinowskiego. W 1768 roku zamek został wzięty szturmem przez zbuntowanych chłopów i zniszczony[1]. Po II rozbiorze Polski miasto Czerkasy zajęła Rosja i znalazło się ono w guberni kijowskiej Imperium Rosyjskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. I. Warszawa: 1880. OCLC 5066360.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]