Zamek w Czerkasach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Czerkasach
(nieistniejący)
ilustracja
Państwo  Ukraina
Miejscowość Czerkasy
Pierwszy właściciel starostowie czerkawscy
Położenie na mapie obwodu czerkaskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu czerkaskiego
Zamek w Czerkasach (nieistniejący)
Zamek w Czerkasach
(nieistniejący)
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Zamek w Czerkasach (nieistniejący)
Zamek w Czerkasach
(nieistniejący)
Ziemia49°25′N 32°04′E/49,416667 32,066667

Zamek w Czerkasach (łac. Czircassi, Czircassia castrum et capitaneatus in palatinatum Kijoviae) – średniowieczny zamek położony w Czerkasach, nad Dnieprem, niegdyś należący do starostów czerkawskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamek umocnił Eustachy Daszkiewicz, wojewoda kijowski, który otrzymał go za wstawiennictwem księcia ostrogskiego[1]. Celem zamku było odpieranie ataków tatarskich i wspieranie wypraw na Siewierszczyznę. Sławna jest wyprawa Daszkiewicza z 1514 roku zakończona bitwą pod Orszą.

W dniu 22 maja 1593 roku podczas Powstania Kosińskiego zamek obległy oddziały powstańcze, jednakże szybkie przeciwuderzenie wyprowadzonej z zamku jazdy starosty Aleksandra Wiśniowieckiego rozgromiło Kozaków i doprowadziło do śmierci Kosińskiego i upadku powstania.

W 1648 roku zamek broniony był przed kozakami Chmielnickiego przez Mikołaja Potockiego, kasztelana krakowskiego i hetmana wielkiego koronnego[1] i hetmana polnego Marcina Kalinowskiego. Na mocy Rozejmu andruszowskiego Rzeczpospolita utraciła na rzecz Caratu rosyjskiego Lewobrzeżną Ukrainę, ziemie smoleńską, siewierską, czernichowską i Czerkasy. W 1768 roku zamek został wzięty szturmem przez zbuntowanych chłopów i zniszczony[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. I. Warszawa: 1880. OCLC 5066360.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]