Zamek w Nowej Czartorii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Nowej Czartorii
Państwo  Ukraina
Miejscowość Nowa Czartoria
Typ budynku zamek
Położenie na mapie obwodu żytomierskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu żytomierskiego
Zamek w Nowej Czartorii
Zamek w Nowej Czartorii
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Zamek w Nowej Czartorii
Zamek w Nowej Czartorii
Ziemia50°01′42″N 27°42′29″E/50,028333 27,708056

Zamek w Nowej Czartorii – zamek obronny wybudowany w Nowej Czartorii nad rzeką Słucz[1] dopływem Horynia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W dawnych czasach był tu zamek obronny, z którego pod koniec XIX w. pozostały tylko ślady wałów. Z zamkiem związana jest legenda[1].

Legenda[edytuj | edytuj kod]

Legenda opowiada o księżniczce Nastii, właścicielce zamku i o wojowniku Boniaku, który chciał go zdobyć. Widok bardzo pięknej dziewicy, zagrzewającej na wałach załogę do walki zamienił tego pogromcę w pokornego sługę księżniczki, który poprosił ją o rękę, w zamian obiecując zaprzestania mordów i podpaleń. Boniak danego słowa jednak nie dotrzymał. Nastia za ujęcie się za swoim ciemiężonym ludem została przez dworzan Boniaka wywieziona na północ w kierunku jego dawnej stolicy, gdzie przywiązana do drzewa poniosła śmierć głodową. Z jej łez wytrysnęło słynne źródło nazwane jej imieniem. Lud czcząc cnoty Nastii postawił w tym miejscu świątynię. W zamian za to otrzymał opiekę i obfitość darów bożych. Zazdrosny o powodzenie ludności czart postanowił wybudować granitową tamę na rzece i zalać okolicę. Jego pracę przerwało jednak pianie koguta. Ślady czarciej tamy były widoczne jeszcze w XIX w.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. I. Warszawa: 1880-1902, s. 772-73.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]