Zamek w Latyczowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Latyczowie
Ilustracja
Zamek w Latyczowie
Państwo  Ukraina
Miejscowość Latyczów
Typ budynku zamek
Ukończenie budowy XVI w.
Pierwszy właściciel Jan Potocki
Położenie na mapie obwodu chmielnickiego
Mapa lokalizacyjna obwodu chmielnickiego
Zamek w Latyczowie
Zamek w Latyczowie
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Zamek w Latyczowie
Zamek w Latyczowie
Ziemia49°23′N 27°37′E/49,383333 27,616667

Zamek w Latyczowie – zamek wybudowany przed 1598 rokiem własnym nakładem przez Jana Potockiego, starostę kamienieckiego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyznaczeni w 1598 r. komisarze oszacowali wyłożone koszty na budowę zamku, co zatwierdziwszy sejm zapewnił staroście 12000 zł na dobrach królewskich, które przez 50 lat otrzymywać mieli jego potomkowie[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Według lustracji z 1765 r. zamek fosami u ściany kamieniem i ziemią przysypanymi i palisadą podwójną od miasta otoczony, wjazd przez fosę mostem, za nim brama z cywek dębowych, a przy niej kordegarda dla żołnierzy i więźniów, budynek i oficyna drewniane, ku południowi pokoje murowane i wielka izba sądowa, wieża szlachecka górna z drzewa, a pod nią dolna w głąb ziemi wykopana[1]. Według lustracji z 1789 r. zamek, czyli kancelaria, w której akta publiczne umieszczone, izba sądowa obszerna i wygodna, rezydencje dla susceptanta i innych tudzież porządna oficyna, na koniec wieże kosztem księcia wymurowane i dachówką pokryte zdobią miasto[1].

Wybudowany później kościół z klasztorem dominikanów otoczony był tym samym wysokim murem, jaki kiedyś otaczał zamek z pozostałą po nim strzelnicą[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. V. Warszawa: 1880-1902, s. 99-104.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. V, Warszawa, 1880–1902, ss. 99-104.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]