Zamek w Felsztynie (Hwardijśke)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Felsztynie (Hwardijśke)
Ilustracja
Pozostałości wałów
Państwo  Ukraina
Miejscowość Hwardijśke (Felsztyn)
Typ budynku zamek
Rozpoczęcie budowy 1584 r.
Pierwszy właściciel Mikołaj Herburt
Kolejni właściciele Kalinowscy[1], Daniłowiczowie, Marianna z Kalinowskich Grabianka
Położenie na mapie obwodu chmielnickiego
Mapa lokalizacyjna obwodu chmielnickiego
Zamek w Felsztynie (Hwardijśke)
Zamek w Felsztynie (Hwardijśke)
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Zamek w Felsztynie (Hwardijśke)
Zamek w Felsztynie (Hwardijśke)
Ziemia49°20′13″N 26°42′22″E/49,336944 26,706111

Zamek w Felsztynie (Hwardijśke) – zamek wybudowany nad rzeką Smotrycz przez Mikołaja Herburta, podkomorzego halickiego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamek zbudowany został za zgodą króla Polski Stefana Batorego, wydaną 23 sierpnia 1584 roku w Lublinie[1]. Przez następne kilkanaście lat ziemię te nękały częste najazdy tatarskie, m.in. w 1615 roku[1] w czasie których były niszczone[1]. Od 1641 roku nowymi właścicielami zamku i ziem została rodzina Daniłowiczów. W 1649 roku, podczas wojen kozackich, zamek został zniszczony[2]. W 1753 roku na miejscu zamku przez Mariannę z Kalinowskich Grabiankę zbudowany został kamienny kościół[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Zamek był budowlą składającą się z drewnianych budynków mieszkalnych i gospodarczych otoczoną wałem, palisadą i fosą. Wieża, jaka wznosiła się w jednym z wałów obronnych, zaopatrzona była w strzelnice i służyła jednocześnie jako brama wjazdowa oraz punkt obserwacyjny[2]. Stróżujący na wieży ludzie mieli obowiązek ciągłego śpiewania, aby pokazać, że ciągle czuwają. Wjazd prowadził przez zwodzony most. W późniejszym czasie wraz z rozwojem miasta rozbudował się też zamek. W miejsce drewnianej wieży postawiono nową, czterokondygnacyjną basztę z kamienia i cegły zakończoną attyką. Pierwsze piętro zaopatrzono w strzelnicę, a ostatnia kondygnacja służyła, jak w dawnej wieży, za punkt obserwacyjny. I tu także wjazd do zamku prowadził przez most zwodzony[2]. Z dawnego zamku do końca XIX w. pozostały tylko wały obok kościoła[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. II. Warszawa: 1880-1902, s. 381-82.
  2. a b c Felsztyn. [dostęp 19.9.13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. II, Warszawa, 1880–1902, s. 381-82.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]