Smordwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Smordwa
Смордва
ilustracja
Państwo  Ukraina
Obwód rówieński
Rejon młynowski
Powierzchnia 39,63 km²
Nr kierunkowy +380 3659
Kod pocztowy 35160
Położenie na mapie obwodu rówieńskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu rówieńskiego
Smordwa
Smordwa
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Smordwa
Smordwa
Ziemia50°27′28″N 25°33′44″E/50,457778 25,562222
Portal Portal Ukraina

Smordwa[1] (ukr. Смордва) – wieś na Ukrainie w rejonie młynowskim obwodu rówieńskiego.

Pałac Ledóchowskich w Smordwie

Zamek w Smordwie[edytuj | edytuj kod]

W XVI wieku istniał tu zamek z basztami. Prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII w. dobra stały się dziedzictwem Ledóchowskich h. Szaława, których gniazdo rodzinne znajdowało się w Ledóchowie w powiecie krzemienieckim. Miejscowość stała się wkrótce centrum ich dóbr. Przypuszczalnie Józef Piotr Ledóchowski wybudował pałac klasycystyczny, wykorzystując może mury dawnego zamku. Wygląd tego pałacu nie jest znany, gdyż w połowie XIX w. Janusz Ledóchowski budynek ów przebudował na rezydencję. Po rozbudowie, dokonanej według projektu Henryka Marconiego, bryła pałacu została znacznie wydłużona. Niezadowolony z kształtu nadanego pała­cowi przez Marconiego, Michał Ledóchowski zaangażował Stefana Szyllera do ponownej przebudowy, którą wykonano w pierwszej deka­dzie XX w., nie naruszając samej bryły budyn­ku, znacznie ją tylko wzbogacono w stylu neorenesansowym[2]. W lipcu 1943 roku UPA napadła na 60 mieszkańców wsi, którzy schronili się w majątku, jednak po całonocnej walce udało się atak odeprzeć, jednak 15 obrońców zginęło. Po 1945 roku pałac zburzono.

We wsi zachowała się prawosławna cerkiew z 1787 roku (pierwotnie unicka) z grobowcami Ledóchowskich. W XIX wieku w ramach rusyfikacji dodano na jej dachu cebulaste kopułki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. X. Warszawa: 1880-1902, s. 915.
  2. Roman Aftanazy "Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej", Tom 5, Województwo wołyńskie", 1994, str. 472-478.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]