Pałac w Raju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac w Raju
Ilustracja
Pałac
Państwo  Ukraina
Miejscowość Raj
Typ budynku Pałac
Inwestor Aleksander Potocki
Ukończenie budowy 1830 r.
Pierwszy właściciel Aleksander Potocki
Położenie na mapie obwodu tarnopolskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu tarnopolskiego
Pałac w Raju
Pałac w Raju
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Pałac w Raju
Pałac w Raju
Ziemia49°38′N 24°55′E/49,633333 24,916667

Pałac w Raju – piętrowy pałac wybudował w 1830 r. Aleksander Potocki z wykorzystaniem murów dawnego zameczku[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za czasów Sieniawskich, Czartoryskich, Dönhoffów i Lubomirskich był to zameczek myśliwski zbudowany na planie kwadratu. W jego czterech rogach znajdowały się baszty. W późniejszym okresie zabudowano wewnętrzny dziedziniec. Pałac stał w środku wspaniałego parku, przez który przepływał potok. Mostki nad sadzawkami powstałymi z potoku łączyły ogród z dzikim parkiem. W pałacu z pięknego westybulu prowadziły schody na piętro, na którym znajdowały się sala bilardowa i kaplica. W sali bilardowej wisiały cztery obrazy przedstawiające wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu, interesujące weneckie szkła oraz biblioteczka licząca 4032 tomy, broszury oraz rękopisy. Natomiast do kaplicy prowadziły piękne renesansowe alabastrowe drzwi, za którymi w sklepieniu umieszczony był alabastrowy ołtarz wykonany przez Leonarda Marconiego. Nad biblioteką był duży salon, który posiadał sufit pomalowany przez Henryka Contiego a na ścianach obrazy i zabytkowy gobelin. W pałacu mieszkała Izabela Lubomirska, wł. Elżbieta Czartoryska, wdowa po Stanisławie Lubomirskim[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Roman Aftanazy, Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej, wyd. drugie przejrzane i uzupełnione, t. 7: Województwo ruskie, Ziemia Halicka i Lwowska, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1995, s. 521-529, ISBN 83-04-04229-0, ​ISBN 83-04-03701-7​ (całość).
  2. Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. IX. Warszawa: 1880-1902, s. 492.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]