Zamek w Kałuszu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Kałuszu
Państwo  Ukraina
Miejscowość Kałusz
Typ budynku zamek
Rozpoczęcie budowy XVI w.
Ważniejsze przebudowy 1772 r.
Pierwszy właściciel Mikołaj Sieniawski
Położenie na mapie obwodu iwanofrankiwskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu iwanofrankiwskiego
Zamek w Kałuszu
Zamek w Kałuszu
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Zamek w Kałuszu
Zamek w Kałuszu
Ziemia49°01′N 24°22′E/49,016667 24,366667

Zamek w Kałuszu – wybudowany w XVI w. w Kałuszu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1549 r. król Polski Zygmunt August zezwolił Mikołajowi Sieniawskiemu, wojewodzie bełskiemu, hetmanowi polnemu koronnemu i staroście halickiemu zbudować miasto[1], wówczas także postawiono zamek[2]. Król Polski Jan III Sobieski w 1672 r. pokonał pod miastem Turków uwalniając jeńców i odbierając łupy wojenne. Po 1772 r. pod berłem Austrii warownię przebudowano i miała inne przeznaczenie[2]. Na początku XIX w. po zamku i wałach nie było żadnego śladu, zachowała się tylko tradycja o ich istnieniu[1].

Architektura, wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Lustracja z 1661 r. tak opisuje zamek: izdebka na bramie. W zamku znajdowała się izba stołowa z komorą oraz osiem pokoi z izdebkami. Do ogrodu włoskiego prowadziła bramka, w pobliżu stały stajnia i kuchnia. Uzbrojenie: wielkie działo spiżowe, dwa działka żelazne, 10 hakownic[1].

Lustracja z 1771 r. informowała: Zamek od wschodu otoczony był wałem, na nim znajdowały się przeważnie popalone parkany; na zachodzie stały sztachety na murowanych fundamentach; na południu od cmentarza zamek ogrodzony był płotem z chrustu a od północy opasany parkanem pokrytym daszkiem z gont. Brama murowana, w niej izba dla żołnierzy do usług skarbowych i skarbczyk; brama od folwarku była nowo wymurowana, na górze znajdowała się rezydencja z ganeczkiem wokoło. W środku dziedzińca stały oficyny: stara drewniana i ekonomów, spichlerzyk, stajnia itd.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. III. Warszawa: 1880–1902, s. 720-728.
  2. a b Kałusz. [dostęp 15.8.13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]