Zamek w Borszczowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Borszczowie
Państwo  Ukraina
Obwód  tarnopolski
Miejscowość Borszczów
Typ budynku zamek
Położenie na mapie obwodu tarnopolskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu tarnopolskiego
Zamek w Borszczowie
Zamek w Borszczowie
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Zamek w Borszczowie
Zamek w Borszczowie
Ziemia48°48′N 26°03′E/48,800000 26,050000

Zamek w Borszczowie – obronny zamek zbudowany w Borszczowie[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Okolica zamku, dawniej na samej granicy z Turcją i Wołoszczyzną, była gęsto zasiana małymi zameczkami, służącymi ludności za ochronę przed nagłymi napadami Tatarów i mołdawskich bandytów. Zamki położone były nad rzekami ze stromymi brzegami[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz miejscowość wzmiankowana była w 1456 r.[2] W 1629 roku Borszczów uzyskał prawo magdeburskie[2] i herb Wazów - Snopek. Miasto w tym czasie posiadało wały obronne, a nad rzeką znajdował się murowany zamek. Można przyjąć, że zamek nie był tylko mieszkaniem właściciela, ale także bastionem, który dawał schronienie mieszkańcom, kiedy fortyfikacje miejskie nie były w stanie zatrzymać ataku przeciwnika[3]. W 1655 roku armia moskiewsko-kozacka zajęła zamek.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Na początku XVIII w. część zamku została przebudowana na klasycystyczny pałac[3] w miejscu, w którym dawniej istniał obronny zamek. Rozległe podziemne lochy świadczyły o wielkości i ważności tego starożytnego grodu[1]. W 1763 r. w pobliżu pałacu rozpoczęto budowę kościoła, który znajdował się na terenie jednego z odcinków fortyfikacji zamku. Główną fasadę kościoła stanowiła trzypoziomowa wieża, która została przebudowana ze starej wieży zamku z XVII w. Ściany dolnej kondygnacji wieży były bardzo grube. Obecnie z zamku pozostały jedynie fragment kamiennych fortyfikacji: przebudowana obrona wieża, która stała się dzwonnicą kościoła[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. I. Warszawa: 1880-1902, s. 326-28.
  2. a b Aleksander Strojny, Krzysztof Bzowski, Artur Grossman: Ukraina zachodnia: tam szum Prutu, Czeremoszu.... Kraków: Wyd. Bezdroża, 2005, s. 307. ISBN 83-921981-6-6.
  3. a b c Борщевский замок в городе Борщев. zamki-kreposti.com.ua. [dostęp 13.10.13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]