Przejdź do zawartości

Zamek w Białej Cerkwi: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
Konarski (dyskusja | edycje)
Linia 35: Linia 35:


== Historia ==
== Historia ==
W 1550 roku [[wojewoda kijowski]] [[Fryderyk Proński]] wybudował w tym miejscu obronny zamek mający chronić ludność przed Tatarami<ref name=Zamek/>. Warownia została zdobyta przez Kozaków w 1591 roku<ref name=Zamek/>. W 1596 roku obronił go przed Nalewajką kniaź Roman Różyński. W 1612 roku wzmiankowana jest na jego terenie kaplica katolicka, dwór podstarościego, stajnia, kuchnia, cekhauz na armaty, prochownia i cztery baszty w narożach. W 1648 roku zajął go [[Bohdan Chmielnicki]]<ref name=Zamek/>, ale już w 1649 roku odzyskane umocnienia w Białej Cerkwi zostały rozbudowane i wzmocnione przez [[Stefan Czarniecki|Stefana Czarnieckiego]], [[wojewodowie ruscy|wojewodę ruskiego]], [[hetman polny koronny|hetmana polnego koronnego]]<ref name=Zamek/>, który zorganizował również na nowo obronę zamku. Według legendy w tym zamku miał mieszkać również [[Semen Palej]]. W końcu XVII wieku jego załogę stanowiło 2 tysiące żołnierzy. W latach 1664-1668 komendantem twierdzy był generał [[Jan Stachurski (generał)|Jan Stachórski]], który utrzymał twierdzę, mimo odcięcia dostaw zaopatrzenia i oblężeń.
W 1550 roku [[wojewoda kijowski]] [[Fryderyk Proński]] wybudował w tym miejscu obronny zamek mający chronić ludność przed Tatarami<ref name=Zamek/>. Warownia została zdobyta przez Kozaków w 1591 roku<ref name=Zamek/>. W 1596 roku obronił go przed Nalewajką kniaź Roman Różyński. W 1612 roku wzmiankowana jest na jego terenie kaplica katolicka, dwór podstarościego, stajnia, kuchnia, cekhauz na armaty, prochownia i cztery baszty w narożach. W 1648 roku zajął go [[Bohdan Chmielnicki]]<ref name=Zamek/>, ale już w 1649 roku odzyskane umocnienia w Białej Cerkwi zostały rozbudowane i wzmocnione przez [[Stefan Czarniecki|Stefana Czarnieckiego]], [[wojewodowie ruscy|wojewodę ruskiego]], [[hetman polny koronny|hetmana polnego koronnego]]<ref name=Zamek/>, który zorganizował również na nowo obronę zamku. Według legendy w tym zamku miał mieszkać również [[Semen Palej]]. Podczas wyprawy zadnieprzańskiej, w dniu 23 października 1663 roku na zamku w Białej Cerkwi odbyła się wielka narada wojenna, w której udział wziął król [[Jan II Kazimierz Waza|Jan Kazimierz]], [[Jan III Sobieski|Jan Sobieski]], [[Stefan Czarniecki]], [[Stanisław Rewera Potocki]], hetman kozacki [[Paweł Tetera]], [[Szymon Kawiecki]]. W końcu XVII wieku jego załogę stanowiło 2 tysiące żołnierzy. W latach 1664-1668 komendantem twierdzy był generał [[Jan Stachurski (generał)|Jan Stachórski]], który utrzymał twierdzę, mimo odcięcia dostaw zaopatrzenia i oblężeń.
Do 1739 dowódcą twierdzy białocerkiewskiej był Dominik Ignacy Bekierski<ref>http://www.ipsb.nina.gov.pl/index.php/a/dominik-ignacy-h-jastrzebiec-bekierski#</ref>.
Do 1739 dowódcą twierdzy białocerkiewskiej był Dominik Ignacy Bekierski<ref>http://www.ipsb.nina.gov.pl/index.php/a/dominik-ignacy-h-jastrzebiec-bekierski#</ref>.
Ostatni opis twierdzy pochodzi z 1765 roku i wzmiankuje, że broniło go 25 armat, dwa moździerze i cztery bastiony, a całość otaczały fosy i rzeka Roś. Po II rozbiorze Polski w 1793 roku zamek znalazł się na terytorium Rosji, której władczyni [[Katarzyna II Wielka]] rozkazała rozebrać fortyfikację<ref name=Zamek/>.
Ostatni opis twierdzy pochodzi z 1765 roku i wzmiankuje, że broniło go 25 armat, dwa moździerze i cztery bastiony, a całość otaczały fosy i rzeka Roś. Po II rozbiorze Polski w 1793 roku zamek znalazł się na terytorium Rosji, której władczyni [[Katarzyna II Wielka]] rozkazała rozebrać fortyfikację<ref name=Zamek/>.

Wersja z 11:21, 8 kwi 2016

Zamek w Białej Cerkwi
(niezachowany)
Ilustracja
Kościół katolicki zbudowany w miejscu zamku
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Biała Cerkiew

Typ budynku

Twierdza bastionowa

Inwestor

Fryderyk Proński

Rozpoczęcie budowy

1550

Ważniejsze przebudowy

1649

Zniszczono

1793

Właściciel

I Rzeczpospolita

Położenie na mapie Kijowa i obwodu kijowskiego
Mapa konturowa Kijowa i obwodu kijowskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Zamek w Białej Cerkwi, zamek starostów białocerkiewskich – niezachowany średniowieczny zamek położony w Białej Cerkwi, nad Rosią[1].

Historia

W 1550 roku wojewoda kijowski Fryderyk Proński wybudował w tym miejscu obronny zamek mający chronić ludność przed Tatarami[1]. Warownia została zdobyta przez Kozaków w 1591 roku[1]. W 1596 roku obronił go przed Nalewajką kniaź Roman Różyński. W 1612 roku wzmiankowana jest na jego terenie kaplica katolicka, dwór podstarościego, stajnia, kuchnia, cekhauz na armaty, prochownia i cztery baszty w narożach. W 1648 roku zajął go Bohdan Chmielnicki[1], ale już w 1649 roku odzyskane umocnienia w Białej Cerkwi zostały rozbudowane i wzmocnione przez Stefana Czarnieckiego, wojewodę ruskiego, hetmana polnego koronnego[1], który zorganizował również na nowo obronę zamku. Według legendy w tym zamku miał mieszkać również Semen Palej. Podczas wyprawy zadnieprzańskiej, w dniu 23 października 1663 roku na zamku w Białej Cerkwi odbyła się wielka narada wojenna, w której udział wziął król Jan Kazimierz, Jan Sobieski, Stefan Czarniecki, Stanisław Rewera Potocki, hetman kozacki Paweł Tetera, Szymon Kawiecki. W końcu XVII wieku jego załogę stanowiło 2 tysiące żołnierzy. W latach 1664-1668 komendantem twierdzy był generał Jan Stachórski, który utrzymał twierdzę, mimo odcięcia dostaw zaopatrzenia i oblężeń. Do 1739 dowódcą twierdzy białocerkiewskiej był Dominik Ignacy Bekierski[2]. Ostatni opis twierdzy pochodzi z 1765 roku i wzmiankuje, że broniło go 25 armat, dwa moździerze i cztery bastiony, a całość otaczały fosy i rzeka Roś. Po II rozbiorze Polski w 1793 roku zamek znalazł się na terytorium Rosji, której władczyni Katarzyna II Wielka rozkazała rozebrać fortyfikację[1].

Komendanci twierdzy

  • generał major głównej komendy fortecy Jan Stachórski, 1664–1668
  • podpułkownik (oberszterlejtnat) Jan Zygmunt Löbel (Loebel), 1668–1671
  • Gerhard Fitinghof, 1671–1672
  • pułkownik Ernest Otto Rappe, 1678
  • Ludwik de Orgewalt (Orgewald, Orgewal) kapitan, a następnie major i podpułkownik, 1693
  • pułkownik, miecznik podolski Jan Gałecki, 1694

Architektura zamku

Lustracja z 1612 roku podaje, że drewniany zamek otoczony wałem miał cztery baszty na rogach, budynek starosty, prochownię, piekarnię, arsenał i kaplicę katolicką. W XVII wieku warownia miała pięć drewnianych baszt a w obrębie umocnień stało trzydzieści domów[1]. Do połowy XIX wieku widoczne było w tym miejscu jeszcze zamczysko.

Pałac w Białej Cerkwi

Pod koniec XVIII wieku lub na początku XIX wieku Franciszek Ksawery Branicki wybudował na Górze Zamkowej pałac zimowy Branickich. Był to jedenastoosiowy, dwukondygnacyjny pałac zbudowany w stylu klasycystycznym o dość oszczędnej elewacji. Postawiono go z drewna na wysokiej podmurówce. Wnętrza urządzone były w stylu empire i zdobiło je też popiersie króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po lewej stronie od pałacu zbudowano piętrową trzynastoosiową oficynę z portykiem wgłębnym z ośmioma kolumnami. W pobliżu znajdował się budynek skarbca, prawa oficyna oraz brama. Pałac okradli i podpalili uczestnicy rewolucji 1917 roku[1].

Zobacz też

  1. a b c d e f g h Biała Cerkiew. www.ruinyizamki.pl. [dostęp 8.8.13].
  2. http://www.ipsb.nina.gov.pl/index.php/a/dominik-ignacy-h-jastrzebiec-bekierski#

Linki zewnętrzne