Funkcja ograniczona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ilustracja funkcji ograniczonej (czerwona) i nieograniczonej (niebieska). Dla funkcji ograniczonej da się znaleźć linię poziomą, której wykres nie przekracza, a dla funkcji nieograniczonej taka linia nie istnieje.

Funkcja ograniczonafunkcja, której zbiór wartości (obraz) jest ograniczony. Pojęcie to stosuje się w teorii porządku, topologii metrycznej i analizie funkcjonalnej – dotyczy funkcji o wartościach w zbiorach skierowanych, przestrzeniach metrycznych lub liniowo-topologicznych. Funkcję, która nie jest ograniczona, nazywa się nieograniczoną[1].

Dla funkcji rzeczywistych ograniczenie sprowadza się do zawarcia wszystkich wartości w pewnym przedziale ograniczonym lub równoważne do ograniczenia modułu wartości funkcji[2][3].

Dla funkcji w zbiorach skierowanych definiuje się też pewne uogólnienia ograniczenia, będące jego warunkami koniecznymi. Funkcja jest:

  • ograniczona z góry, jeżeli wszystkie jej wartości są mniejsze od pewnego ustalonego elementu;
  • ograniczona z dołu, jeżeli wszystkie jej wartości są większe od pewnego ustalonego elementu;
  • ograniczona wtedy i tylko wtedy, gdy jest jednocześnie ograniczona z góry i z dołu.

Przykłady i własności[edytuj | edytuj kod]

Funkcja odwrotna do ograniczonej nie musi być ograniczona; przykładowo funkcją odwrotną do arcus tangensa jest tangens obcięty do pewnego przedziału, w którym jednak nie jest ograniczony.

Twierdzenie Weierstrassa podaje warunek wystarczający na ograniczenie funkcji rzeczywistej. Mówi ono, że każda funkcja ciągła na zbiorze zwartym musi być ograniczona.

Ciągi ograniczone[edytuj | edytuj kod]

Pojęcie ograniczoności funkcji stosuje się w szczególności do ciągów punktów w przestrzeniach metrycznych i liniowo-topologicznych, na przykład do ciągów liczbowych[3]. Podstawowe fakty:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. funkcja nieograniczona, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2022-12-16].
  2. funkcja ograniczona, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2022-12-16].
  3. a b ciąg ograniczony, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2024-01-22].