Droga krajowa nr 10 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Grando (dyskusja | edycje) o 11:21, 20 mar 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
GP10
Długość

467 km

Województwa

zachodniopomorskie,
wielkopolskie,
kujawsko-pomorskie,
mazowieckie

Mapa
Mapa GP10
Przebieg drogi krajowej nr 10 w Polsce

     Droga krajowa nr 10

     Droga ekspresowa S10

     Wspólny odcinek (jako S10) z płatną autostradą A1 w Toruniu

Zdjęcie
Most im. AK na Wiśle w Czerniewicach (Toruń), przed dobudowaniem drugiej jezdni
Most im. AK na Wiśle w Czerniewicach (Toruń), przed dobudowaniem drugiej jezdni
Dawna droga nr 10 przed Stargardem

Droga krajowa nr 10droga krajowa klasy GP[1] łącząca aglomeracje: szczecińską, bydgosko-toruńską oraz warszawską. Trasa przebiega przez województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i mazowieckie.

We wrześniu 2007 roku wojewoda zachodniopomorski zaproponował Ministrowi Transportu włączenie drogi krajowej nr 10 do międzynarodowego korytarza transportowego, inicjatywa ta została rozpatrzona pozytywnie. Ostateczna decyzja o włączeniu drogi nr 10 do tras europejskich należy do Unii Europejskiej[potrzebny przypis].

Pomimo nieobjęcia drogi nr 10 programem Drogi Zaufania na odcinku PłońskSierpc wykonano prace analogiczne do wykonywanych w ramach tego programu, czyli ustawiono nowe oznakowanie, zbudowano wysepki drogowe, azyle dla pieszych, nowe chodniki wzdłuż wiosek, oświetlenie drogi, a także rondo w Górze[potrzebny przypis]. Oddano również do użytku nową drogę na odcinku KobylankaStargard[potrzebny przypis].

Historia numeracji

Na przestrzeni lat trasa posiadała różne oznaczenia:

Numer Przebieg Lata obowiązywania Źródło Uwagi
19 T81 SzczecinStargardWałczPiłaNakło nad NoteciąBydgoszcz – (Solec Kujawski) – ToruńLipnoSierpcDrobinPłońsk Na odcinku Bydgoszcz – Toruń droga T81 biegła śladem dzisiejszej drogi krajowej nr 80, z pominięciem Solca Kujawskiego

Droga ekspresowa S10

 Osobny artykuł: Droga ekspresowa S10 (Polska).

Na obwodnicach Stargardu, Wyrzyska i Bydgoszczy oraz odcinku południowej i wschodniej obwodnicy Torunia droga posiada status drogi ekspresowej S10.

Dopuszczalny nacisk na oś

Droga krajowa nr 10 objęta jest ograniczeniami dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi[2]:

Znak Dopuszczalny nacisk Odcinek
do 10 ton

Ważniejsze miejscowości leżące na trasie 10

Bezpieczeństwo na drodze

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Między Stargardem a Zieleniewem zbudowano drogę pieszo-rowerową a w rejonie Mierzyna (powiat policki) droga nr 10 posiada szerokie pobocza. Poprawy wymaga bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów[potrzebny przypis].

Na początkowym odcinku obwodnicy Płońska droga posiada pobocze asfaltowe. Następnie aż do Sierpca jezdnia została poszerzona do 10 metrów. Na odcinku obwodnicy bydgoskiej także występuje pobocze asfaltowe. Na odcinku o wspólnym przebiegu z drogą krajową nr 5 droga została przebudowana do parametrów dwujezdniowej drogi ekspresowej.

Galeria

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Zarządzenie nr 34 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 3 października 2017 r. w sprawie klas istniejących dróg krajowych. gddkia.gov.pl. [dostęp 2017-10-22]. (pol.).
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. poz. 878).