Emisje krajowe monet 2 euro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Emisje krajowe są to emisje monet z poszczególnych krajów Unii Europejskiej związane z ważnym wydarzeniem historycznym lub społecznym w danym kraju. Pierwszym krajem, który wyemitował taką monetę, była Grecja, która uczyniła to w 2004 roku z okazji Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Do roku 2012 każdy kraj mógł wyemitować tylko jedną monetę rocznie. W roku 2012 zmieniono regulację i począwszy od 2012 roku każdy kraj strefy euro oraz kraj stowarzyszony ze strefą euro może wyemitować maksymalnie 2 monety rocznie.

Lista dotychczas wydanych monet od 2004 roku wraz z krótkim opisem oraz datą i wielkością emisji poszczególnej monety:

rok 2004[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji

[1]

Grecja Grecja Letnie Igrzyska w Atenach 35 milionów monet 14 marca 2004[1]
Opis: Dyskobol (klasyczny grek dłuta Myrona) jest umieszczony w centrum monety. Po prawej[2] stronie dyskobola znajduje się logo igrzysk olimpijskich (ATHENS 2004) oraz pięć kół olimpijskich, po lewej[2] stronie znajduje się nominał monety po grecku (2 ΕΥΡΩ). Dwanaście gwiazd symbolizujących Unię Europejską jest rozmieszczonych wokół krawędzi monety. Rok jest umieszczony w dole pośrodku, pomiędzy gwiazdą (20*04), a znak mennicy znajduje się w górnym prawym rogu[2] obok głowy dyskobola[3].
[2] Finlandia Finlandia Piąte rozszerzenie Unii Europejskiej 1 milion monet FDI[4] 1 czerwca 2004
FDC[5] 1 lipca 2004[6]
Opis: Wygląd monet przypomina stylizowany filar, z którego rośnie w górę dziesięć pędów. To jest metafora: dziesięć kiełków reprezentuje wzrost Unii Europejskiej (w 2004 r. do wspólnoty zostało przyjętych 10 państw), filar obrazuje fundament tego wzrostu. Na dole monety, pod filarem, jest napisane słowo EU i wraz z umieszczoną po lewej[2] stronie filaru, reprezentującą grecką literę ρ czytamy jako „euro”. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otaczają monetę wzdłuż jej krawędzi, a u góry[2] jest umieszczony rok[7].
[3] Luksemburg Luksemburg Wizerunek i monogram wielkiego księcia Henryka 2,481,800 monet 23 czerwca 2004[8]
Opis: Po prawej[2] stronie w centralnej części monety widać wizerunek wielkiego księcia Henryka, który spogląda w lewo[2]. Po lewej[2] stronie widoczny jest monogram (litera H z widoczną koroną). Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej znajduje się po lewej[2] stronie tworząc półokrąg wokół monogramu. Rok, znak mennicy i inicjały grawera są wpisane w okrąg przy krawędzi monety, od góry znajduje się napis LËTZEBUERG („Luksembourg” w luksemburskim), a w dolnej części HENRI – Grand-Duc de Luxembourg[9].
[4] Włochy Włochy 50. rocznica powstania Światowego Programu Żywnościowego 16 milionów monet 13 grudnia 2004[10]
Opis: w centrum monety znajduje się globus, przechylony w lewo[2]. Trzy zboża wyłaniają się z tyłu globusa, nachodząc na okrąg przy krawędzi monety. Są to kukurydza, ryż i pszenica, reprezentujące podstawowe pożywienie na świecie. Litery R i I, nałożone jedna na drugą są umieszczone na lewo[2] od globusa (reprezentują Repubblica Italiana) a poniżej są inicjały (Uliana Pernazza) grawera (kombinacja liter U i P). Znak mennicy (R) jest u góry po prawej[2] stronie globusa, natomiast rok znajduje się pod globusem. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej na okręgu wokół monety tworzą trzy grupy po cztery gwiazdy, które oddzielone są od siebie trzema zbożami[11].
[5] San Marino San Marino Bartolomeo Borghesi 110,000 monet 15 grudnia 2004[12]
Opis: W centralnej części monety znajduje się popiersie sławnego historyka i numizmatyka Bartolomeo Borghesi. Jest otoczony napisem SAN MARINO po lewej[2] stronie oraz napisem BARTOLOMEO BORGHESI, znakiem mennicy (R) i inicjały grawera (E.L.F.) z prawej[2] strony. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej i rok na dole w centrum[13].
[6] Watykan Watykan 75. rocznica powstania Watykanu 100,000 monet 15 grudnia 2004[14]
Opis: Centralną część monety tworzy schemat reprezentujący graniczne mury okalające Watykan z bazyliką św. Piotra na pierwszym planie, wraz z inskrypcjami 75° ANNO DELLO STATO (po prawej[2] stronie), 1929-2004 i znakiem mennicy (R, umieszczonymi po lewej[2] stronie). Dodatkowo jest nazwa projektanta (VEROI) oraz inicjały grawera (L.D.S. INC.) znajdujące się po lewej[2] stronie, napisane małą czcionką. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej i inskrypcja CITTÀ DEL VATICANO[15].

rok 2005[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[7] Luksemburg Luksemburg 50. rocznica urodzin wielkiego księcia Henryka, oraz 5. rocznica
akcesji do tronu i 100. rocznica śmierci wielkiego księcia Adolfa
2,769,000 monet 15 stycznia 2005[16]
Opis: W centrum monety znajduje się wizerunki wielkiego księcia Henryka i Adolfa spoglądający w lewo[2], wizerunek Henryka jest nałożony na Adolfa. Inskrypcja GRANDS-DUCS DE LUXEMBOURG pojawia się nad wizerunkami książąt, a inskrypcja HENRI * 1955 i ADOLPHE †1905 znajdują się pod poszczególnymi wizerunkami. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej, umieszczonych między literami napisu LËTZEBUERG oraz rokiem wydania, który jest na środku pod wizerunkami, przed rokiem znajduje się inicjał (S) po prawej[2] stronie i znak mennicy po lewej[2] stronie[17].
[8] Belgia Belgia Belgijsko-luksemburska Unia Ekonomiczna 6 milionów monet FDI[4]: 1 marca 2005
FDC[5]: 1 kwietnia 2005[18]
Opis: W centrum monety widać wizerunki wielkiego księcia Luksemburga – Henryka i króla Belgów – Alberta II, którzy spoglądają w prawo[2]. Inicjały grawera (LL) znajdują się po lewej[2] stronie w dole, a rok wydania znajduje się pod wizerunkami. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej, a na dole między nimi znajduje się znak mennicy, monogram wielkiego księcia Henryka przecina gwiazdy w połowie po lewej[2] stronie, a monogram króla Alberta II po prawej[2] stronie[19].
[9] Hiszpania Hiszpania 400-lecie pierwszego wydania powieści Miguela de Cervantesa
El ingenioso hidalgo Don Quixote de la Mancha (Don Kichot)
8 milionów monet 1 kwietnia 2005[20]
Opis: W centrum monety widać Don Kichota trzymającego lancę, a w tle wiatraki, na które przypuszczał często ataki. Inskrypcja ESPAÑA jest umieszczony w półokręgu po prawej[2] stronie obrazka, a znak mennicy (M na którym znajduje się korona) poniżej tej inskrypcji. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej jest umieszczona okręgu przy krawędzi, z czego cztery po lewej[2] stronie wbite w powierzchnie monety, rok wydania umieszczony na dole znajduje się między trzeba gwiazdami (* 20*05* )[21].
[10] Austria Austria 50. rocznica austriackiego traktatu państwowego 7 milionów monet 11 maja 2005[22]
Opis: Centrum monety przedstawia pieczęcie i podpisy austriackiego traktatu państwowego, podpisanego przez ministrów spraw zagranicznych sił alianckich (Wiaczesław Mołotow ze Związku Radzieckiego, John Foster Dulles ze Stanów Zjednoczonych, Harold Macmillan z Wielkiej Brytanii i Antoine Pinay z Francji), wysokich komisarzy czterech sektorów, jak również ministra spraw zagranicznych Austrii (Leopolda Figla) 15 maja 1955. Inskrypcja 50 JAHRE STAATSVERTRAG znajduje się nad pieczęciami, a rok wydania pod nimi. W tle, pionowe paski w heraldyce wyobrażają flagę Austrii (czerwono-biało-czerwoną). Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[2][23].
[11] San Marino San Marino Światowy Rok Fizyki 130,000 monet 14 października 2005[24]
Opis: Centrum monety zawiera dowolną interpretację alegorycznego obrazu Galileusza znanego z La fisica antica. Rok wydania znajduje się poniżej globusa, który stoi na biurku. Znak mennicy (R) jest po prawej[2] stronie obrazka, a inicjały grawera (LDS) znajdują się po lewej[2] stronie. Inskrypcja SAN MARINO jest umieszczona nad obrazkiem w półokręgu, podobnie z inskrypcją ANNO MONDIALE DELLA FISICA, która znajduje się pod obrazkiem w półokręgu. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej, które są oddzielone od siebie elipsami symbolizującymi atom[25].
[12] Finlandia Finlandia 60. rocznica powołania Organizacji Narodów Zjednoczonych i
50. rocznica członkostwa Finlandii w ONZ
2 miliony monet 25 października 2005[26]
Opis: W centrum monety znajduje się część puzzli, które pokazują symbol pokoju. Poniżej centralnej części znajduje się inskrypcja FINLAND – UN oraz rok jej wydania. Inicjał artysty (K) znajduje się po lewej[2] stronie, natomiast znak mennicyk (M) nad inskrypcją. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[27].
[13] Włochy Włochy 1. rocznica podpisania konstytucji Unii Europejskiej 18 milionów monet 29 października 2005[28]
Opis: W centrum monety znajduje się Europa oraz byk (Zeus, razem z Konstytucją Unii Europejskiej. Europa trzyma pióro, co symbolizuje podpisanie jej. Znak mennicy (R) znajduje się w górnym prawym[2] roku obrazka, inicjały (MCC) grawera (Maria Carmela Colaneri) w dolnym lewym[2] roku, a rok wydania w górny lewym[2] rogu. Monogram Republiki Włoskiej (RI) jest na dole pośrodku, skierowany nieco w prawą[2] stronę. Na dole okręgu przy krawędzi monety znajduje się inskrypcja COSTITUZIONE EUROPEA, a powyżej dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[29].
[14] Watykan Watykan XX Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii 100,000 monet 6 grudnia 2005[30]
Opis: W centrum monety znajduje się katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii, a nad nią kometa. Inskrypcja XX GIORNATA MONDIALE DELLA GIOVENTÙ jest wpisana w łuk znajdujący się nad katedrą i podzielona na dwie części przez kometę. Na dole okręgu przy krawędzi monety znajduje się inskrypcja CITTÀ DEL VATICANO, a w górnej części umieszczonych jest dwanaście gwiazd Unii Europejskiej, które podzielone są pośrodku rokiem wydania i znakiem mennicy (R)[31].

rok 2006[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[15] Włochy Włochy Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Turynie 40 milionów monet FDI[4] 10 stycznia 2006
FDC[5] 10 lutego 2006[32]
Opis: Moneta przedstawia biegnącego narciarza oraz atrakcję turystyczną w Turynie, Mole Antonelliana (która również znajduje się na włoskiej monecie 2 centów), wraz z dużą ilością inskrypcji: nad głową narciarza znajduje się napis GIOCHI INVERNALI („Zimowe Igrzyska Olimpijskie”), pod wieżą nazwa miasta olimpijskiego TORINO, po lewej[2] stronie narciarza inicjały grawera (MCC) oraz rok wydania monety (pionowo). Po lewej[2] stronie wieży monogram Włoskiej Republiki (RI) oraz znak mennicy (R). Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[33].
[16] Luksemburg Luksemburg 25. rocznica urodzin następcy tronu Wilhelma 1,047,500 monet 11 stycznia 2006[34]
Opis: W centrum monety znajduje się wizerunek wielkiego księcia Henryka po lewej[2] stronie oraz nałożony wizerunek następcy tronu, wielkiego księcia Wilhelma po prawej[2] stronie, oboje spoglądają w lewo[2]. Rok wydania znajduje się pod wizerunkami, a przed nim znajduje się litera S, a za nim znak mennicy. Inskrypcja LËTZEBUERG w kształcie łuku znajduje się nad wizerunkami książąt. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[35].
[17] Niemcy Niemcy Brama Holsztyńska w Lubece – (Szlezwik-Holsztyn)
1. moneta z serii "Kraje związkowe Niemiec" - edycja I
30 milionów monet 3 lutego 2006[36]
Opis: Moneta w centralnej części przedstawia Bramę Holsztyńską w Lubece, wraz z inskrypcją SCHLESWIG-HOLSTEIN, która znajduje się pośrodku pod wizerunkiem bramy. Znak mennicy znajduje się po prawej[2] stronie, a inicjały projektanta (HH) po lewej[2] stronie. Inskrypcja BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND znajduje się na okręgu przy krawędzi monety na dole tworząc półokrąg. Rok wydania znajduje się u góry dzieląc dwanaście gwiazd Unii Europejskiej, które tworzą półokrąg na połowę[37].
[18] Belgia Belgia Renowacja Atomium w Brukseli 5 milionów monet 10 kwietnia 2006[38]
Opis: Moneta przedstawia Atomium w centralnej części, ze znakiem mennicy w lewym[2] dolnym rogu oraz prawym[2] dolnym rogu. Znak autora (LL) znajduje się po prawej[2] stronie. Litera B pochodząca od słowa Belgia znajduje się u góry na okręgu przy krawędzi monety, a rok wydania monety na dole, dwanaście gwiazd Unii Europejskiej jest podzielona na dwie grupy przez rok wydania i literę B[39].
[19] Finlandia Finlandia 100-lecie wprowadzenia powszechnych i równych praw wyborczych 2.5 miliona monet 4 października 2006[40]
Opis: Moneta w centralnej części przedstawia dwie stylizowane twarze, jednego mężczyznę i jedną kobietę, którzy są oddzieleni powyginaną linią. Dwie duże litery M są widoczne po prawej[2] stronie przy twarzach, jedna z nich, to znak mennicy, a druga to inicjał artysty. Po prawej[2] stronie znajduje się data wprowadzenia powszechnych i równych praw wyborczych (1. 10. 1906), a po lewej[2] stronie monety znajduje się rok wydania, który jest przedzielony przez litery FI oznaczające państwo (20 FI 06). Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[41].
[20] San Marino San Marino 500. rocznica śmierci Krzysztofa Kolumba 120,000 monet 17 października 2006[42]
Opis: Portret Krzysztofa Kolumba (spoglądającego w lewo[2]), w tle widać trzy karawele (Niña, Pinta oraz Santa María), które zostały użyte podczas pierwszej wyprawy przez Ocean Atlantycki w 1492 r., wszystko to znajduje się w centrum monety. W górnej części monety znajduje się inskrypcja SAN MARINO w kształcie łuku, a pod nią róża wiatrów. Na samym środku monety widać znak mennicy R, a na dole kartusz zawierający inskrypcję 1506 – 2006 oraz inskrypcja autora (LDS). Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[43].
[21] Watykan Watykan 500. rocznica Gwardii Szwajcarskiej 100,000 monet 9 listopada 2006[44]
Opis: W centralnej części monety znajduje się przyszły członek Gwardii Szwajcarskiej składający przysięgę na flagę Gwardii Szwajcarskiej, skierowany twarzą w lewą[2] stronę. W górnej części monety znajduje się inskrypcja GUARDIA SVIZZERA PONTIFICIA wokół strażnika, a na dole widoczna jest inskrypcja CITTÁ DEL VATICANO. Strażnik jest otoczony przez inne inskrypcje, przez rok 1506 i inicjały artysty O. ROSSI po prawej[2] stronie oraz rok wydania 2006 i znak mennicy R po lewej[2] stronie. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[45].

rok 2007[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[22] Niemcy Niemcy Zamek w Schwerinie - (Meklemburgia-Pomorze Przednie)
2. moneta z serii "Kraje związkowe Niemiec" - edycja I
30 milionów monet 2 lutego 2007[46]
Opis: Zamek w Schwerinie jest umieszczony w centrum monety. Pod wizerunkiem zamku znajduje się inskrypcja MECKLENBURG-VORPOMMERN oraz inicjały projektanta (HH). Nad zamkiem znajduje się znak mennicy (A). Inskrypcja BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND znajduje się na okręgu przy krawędzi monety na dole tworząc półokrąg. Rok wydania znajduje się u góry dzieląc dwanaście gwiazd Unii Europejskiej, które tworzą półokrąg na połowę[47].
[23] Luksemburg Luksemburg Pałac Wielkich Książąt w Luksemburgu 1,031,000 monet 2 lutego 2007[48]
Opis: Moneta składa się z dwóch części. Po lewej[2] stronie pokazano wielkiego księcia Henryka (który patrzy w prawą[2] stronę). Natomiast po prawej[2] stronie widoczny jest Pałac Wielkich Książąt w Luksemburgu. Rok wydania monety napisany jest w pionie po prawej[2] stronie blisko otoczki monety, powyżej którego znajdują się inicjały grawera, a poniżej roku wydania znajduje się znak mennicy. Inskrypcja LËTZEBUERG w kształcie łuku znajduje się pod wizerunkiem pałacu i księcia. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[49].
[24] Watykan Watykan 80. rocznica urodzin papieża Benedykta XVI 100,000 monet FDI: 16 kwietnia 2007
FDC: 1 października 2007[50]
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia popiersie papieża Benedykta XVI, z prawego profilu[2]. Wokół popiersia znajduje się inskrypcja BENEDICTI XVI PM AETATIS ANNO LXXX Città del Vaticano. Po lewej[2] stronie znajduje się znak mennicy R, rok wydania monety oraz inicjały grawera M.C.C. INC, natomiast po prawej[2] stronie znajduje się nazwa autora LONGO. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[51].
[25] Portugalia Portugalia Portugalska Prezydencja Rady Unii Europejskiej 2 miliony monet FDI[4]: 1 czerwca 2007
FDC[5]: 1 lipca 2007[52]
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia dąb korkowy (Quercus suber), który zajmuje większą część monety, po lewej[2] stronie umieszczono herb Portugalii, a po prawej słowo POR TU GAL napisane w trzech linijkach. Inskrypcja 2007 PRESIDÊNCIA DO CONSELHO DA UE umieszczona jest w półkolu pod drzewem. Po lewej[2] stronie umieszczony jest podpis artysty, a obok herbu znak mennicy. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[53].
[26] Monako Monako 25. rocznica śmierci Grace Kelly 20,001 monet 1 lipca 2007[54]
Opis: W środkowej części monety znajduje się popiersie monakijskiej księżnej, Grace Kelly z prawego[2] profilu. Napis MONACO, rok wydania monety, znak mennicy i grawera są umieszczone w łuku po lewej[2] stronie na dole. Nazwa artysty R. B. BARON znajduje się nad włosami księżnej. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[55].
[27] San Marino San Marino 200. rocznica urodzin Giuseppe Garibaldiego 130,000 monet 9 października 2007[56]
Opis: W środkowej części monety znajduje się portret Giuseppe Garibaldi. Inskrypcja SAN MARINO, rok wydania monety, znak grawera są umieszczone w łuku po lewej[2] i prawej[2] stronie. Znak mennicy R oraz inicjały autora E.L.F. (Ettore Lorenzo Frapiccini) znajdują się po lewej[2] stronie. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[55].
[28] Finlandia Finlandia 90. rocznica niepodległości Finlandii 2 miliony monet 1 grudnia 2007[57]
Opis: W środkowej części monety znajduje się dziewięcioosobowa łódka z długimi wiosłami. Rok 2007 i rok 1917 (wtedy Finlandia odzyskała niepodległość) znajdują się odpowiednio nad i pod wizerunkiem łódki. Znak mennicy znajduje się po prawej[2] stronie, natomiast inskrypcja FI po lewej[2]. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[55].

rok 2008[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[29] Niemcy Niemcy Kościół św. Michała w Hamburgu – (Hamburg)
3. moneta z serii "Kraje związkowe Niemiec" - edycja I
30 milionów monet 1 lutego 2008[58]
Opis: Kościół św. Michał w Hamburgu jest umieszczony w centrum monety. Nazwa kraju związkowego HAMBURG znajduje się nad wizerunkiem kościoła. Po lewej[2] stronie kościoła znajdują się inicjały grawera OE i powyżej bliżej środkowej części znajduje się znak mennicy. Inskrypcja BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND znajduje się na okręgu przy krawędzi monety na dole tworząc półokrąg. Rok wydania znajduje się u góry dzieląc dwanaście gwiazd Unii Europejskiej, które tworzą półokrąg na połowę[59].
[30] Luksemburg Luksemburg Zamek Berg 1,3 miliona monet 2 lutego 2008[60]
Opis: W środkowej części monety po prawej[2] stronie znajduje się podobizna Wielkiego Księcia Henryka, który spogląda w lewo[2], a w tle po lewej[2] stronie znajduje się obraz Zamku Berg. Rok wydania monety przedziela znak mennicy oraz znajduje się w górnej części monety. Nazwa wydającego kraju LËTZEBUERG umieszczona jest w łuku w dolnej części monety. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[61].
[31] San Marino San Marino Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego 130 000 monet 20 maja 2008[62]
Opis: Centralna część monety przedstawia różne kultury z pięciu regionów kontynentu europejskiego, symbolizowane pięcioma ludzkimi sylwetkami oraz widoczne są cztery książki symbolizujące święte teksty z różnych religii. Inskrypcje umieszczone w łuku dopełniają wygląd monety: na górze SAN MARINO, a poniżej rok wydania monet. Na dole napis ANNO EUROPEO DEL DIALOGO INTERCULTURALE oraz inicjały autora E.L.F. (Ettore Lorenzo Frapiccini), po prawej[2] stronie znajduje się znak mennicy. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[63].
[32] Słowenia Słowenia 500. rocznica urodzin Primoža Trubara 1 milion monet 26 maja 2008[64]
Opis: W środkowej części monety znajduje się wizerunek Primoža Trubara z prawego[2] profilu. Po prawej[2] stronie znajduje się inskrypcja PRIMOŽ TRUBAR oraz 1508–1586 wpisana w łuk w dwóch liniach w dolnej części monety. Po lewej[2] stronie znajduje się inskrypcja SLOVENIJA 2008 wpisana w łuk w dolnej części monety. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[65].
[33] Belgia Belgia 60. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka 5 milionów monet 1 czerwca 2008[66]
Opis: W centralnej części monety pokazane są zakrzywione linie wokół prostokąta, w którym znajduje się liczba 60. Rok wydania monety znajduje się powyżej monety, a pod prostokątem inskrypcja UNIVERSAL DECLARATION OF HUMAN RIGHTS. Nazwa kraju jest w trzech oficjalnych językach (BELGIE – BELGIQUE – BELGIEN) wpisana w łuk na dole monety. Znak mennicy znajduje się po lewej[2] i prawej[2] stronie monety. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[67].
[34] Francja Francja Francuska Prezydencja Rady Unii Europejskiej 20 milionów monet 1 lipca 2008[68]
Opis: W centralnej części monety znajduje się inskrypcja 2008 PRÉSIDENCE FRANÇAISE UNION EUROPÉENNE RF, znak mennicy oraz grawera znajduje się poniżej po lewej[2] i prawej[2] stronie. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[69]
[35] Portugalia Portugalia 60. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka 1 milion monet 15 września 2008[70]
Opis: W centralnej części monety znajduje się herb Portugalii u góry, a poniżej nazwa kraju wydającego monetę PORTUGAL, rok wydania i geometryczny wzór w dolnej połowie monety. Inskrypcja 60 ANOS DA DECLARAÇÃO UNIVERSAL DOS DIREITOS HUMANOS znajduje się wokół monety zajmując 2/3 miejsca. Po prawej[2] stronie znajduje się inskrypcja Esc. J. Duarte INCM napisana małymi literami. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[71].
[36] Watykan Watykan 2008 – Rok św. Pawła Apostoła 106 000 monet 15 października 2008[72]
Opis: W środkowej części monety mamy ukazanego św. Pawła w drodze do Damaszku (z miastem widocznym w tle). Święty jest oślepiony światłem z nieba, które powoduje upadek z konia. Wokół sceny znajdują się dwie inskrypcje: po prawej[2] stronie inskrypcja informująca o kraju wydającym monetę CITTÀ DEL VATICANO, a po lewej[2] stronie napis ANNO SANCTO PAULO DICATO. Rok wydania monety znajduje się po lewej[2] stronie sceny wraz ze znakiem mennicy R, nazwą artysty VEROI. Pod portretem znajdują się inicjały grawera (Luciana De Simoni) L.D.S. INC. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[73].
[37] Finlandia Finlandia 60. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka 1,5 miliona monet 24 października 2008[74]
Opis: W środkowej części monety można dostrzec postać człowieka widocznego przez otwór w kształcie serca w kamiennym murze. Tekst HUMAN RIGHTS znajduje się pod sercem, a rok wydania monety nad. Kraj wydający monetę FI, litera K (inicjały autora – Tapio Kettunen) oraz znak mennicy znajdują się w dolnej części monety. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[75].
[38] Włochy Włochy 60. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka 5 milionów monet 10 grudnia 2008[76]
Opis: W centralnej części monety znajduje się kobieta i mężczyzna z gałązką oliwną oraz kłosem zboża, znajduje się tam też koło zębate oraz drut kolczasty, które symbolizują odpowiednio prawo do pokoju, żywności, pracy i wolności, Popsuty łańcuch formuję symbol 60°. W środkowej części monety są inicjały kraju wydającego monetę RI, po prawej[2] stronie znajduje się rok wydania, a po lewej[2] inicjały autora MCC (Maria Carmela Colaneri) oraz znak mennicy. Na dole znajduje się inskrypcja DIRITTI UMANI. Na okręgu przy krawędzi monety znajduje się dwanaście gwiazd Unii Europejskiej[77]

rok 2009[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[39] Luksemburg Luksemburg 90. rocznica wstąpienia na tron wielkiej księżnej Luksemburga Charlotty 837 500 monet 15 stycznia 2009[78]
Opis: Lewa strona wewnętrznej części awersu monety przedstawia wizerunek wielkiego księcia Henryka, nakładający się częściowo na wizerunek Wielkiej Księżnej Luksemburga Charlotty; obie postaci są zwrócone w lewą stronę. Po prawej stronie wewnętrznej części awersu monety widnieje, w układzie pionowym, tekst „LËTZEBUERG” oraz rok „2009”, a po obu stronach oznaczenia roku – znak mincerski i znak mennicy. Dwanaście gwiazd flagi europejskiej umieszczonych jest na zewnętrznym otoku monety.
[40] Niemcy Niemcy Kościół Ludwika w Saarbrücken – (Saara)
4. moneta z serii "Kraje związkowe Niemiec" - edycja I
30 milionów monet 6 lutego 2009[79]
Opis: Wewnętrzna część awersu monety przedstawia kościół św. Ludwika w Saarbrücken. Pod wizerunkiem budynku widnieje nazwa „Saarland” oraz znak mennicy: „A”, „D”, „F” lub „J”. Po prawej stronie wizerunku widnieją inicjały projektanta Friedricha Brennera: „FB”. Na zewnętrznym otoku, w dolnej jego części, widnieje nazwa państwa emitującego „BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND”, natomiast w jego części górnej oznaczenie roku wybicia (2009) i dwanaście gwiazd.
[41] Portugalia Portugalia II Igrzyska Luzofonii 1,25 miliona monet 6 czerwca 2009[80]
Opis: Wewnętrzna strona monety przedstawia gimnastyka ze wstążką. U góry, pośrodku umieszczono herb Portugalii, pod którym widnieje tworzące półkole oznaczenie państwa emitującego „PORTUGAL”. Na dole, między inicjałami „INCM” po lewej stronie a nazwiskiem artysty „J. AURÉLIO” po prawej, umieszczono tworzący półkole napis: „2. os JOGOS DA LUSOFONIA LISBOA”. W pętli wstążki, po lewej stronie umieszczono rok wybicia monety „2009”. Dwanaście gwiazd flagi europejskiej umieszczonych jest na zewnętrznym otoku monety[81].
[42] San Marino San Marino Europejski Rok Kreatywności i Innowacji 130 000 monet 5 września 2009[82]
Opis: Wewnętrzna strona monety przedstawia przedmioty symbolizujące badania naukowe: książkę, cyrkiel, probówkę, kolbę. Po lewej stronie umieszczono trzy pióra stanowiące symbol Republiki San Marino, a po prawej rok wybicia monety „2009” i znak mennicy „R”. Na górze umieszczono napis „CREATIVITÁ INNOVAZIONE”. Pod spodem natomiast oznaczenie państwa emitującego „SAN MARINO” i inicjały artysty „A.M.”. Dwanaście gwiazd flagi europejskiej umieszczonych jest na zewnętrznym otoku monety[83].
[43] Belgia Belgia 200. rocznica urodzin Luisa Brailla 5 milionów monet 25 września 2009[84]
Opis: Wewnętrzna strona monety przedstawia portret Louis Braille′a, umieszczony pomiędzy jego inicjałami „L” i „B”, zapisanymi w alfabecie, którego był twórcą. Nad portretem znajduje się podpis „LOUIS BRAILLE”; pod portretem, pomiędzy datami 1809 i 2009, znajduje się oznaczenie państwa emitującego „BE”. Po lewej i po prawej stronie znajdują się odpowiednio znak mennicy i znak mincerski. Dwanaście gwiazd flagi europejskiej umieszczonych jest na zewnętrznym otoku monety[85].
[44] Finlandia Finlandia 200. rocznica pierwszego sejmu fińskiego i
utworzenia centralnych instytucji rządowych w Finlandii
1 600 000 monet 23 października 2009
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia rysunek katedry w Porvoo, która była miejscem pierwszego posiedzenia sejmu fińskiego. U góry widnieje data „1809”. Po prawej stronie umieszczone jest oznaczenie roku emisji monety „2009”. Po lewej stronie znajduje się oznaczenie państwa emitującego „FI” oraz znak mennicy. Dwanaście gwiazd flagi europejskiej umieszczonych jest na zewnętrznym otoku monety[86].
[45] Słowacja Słowacja 20. rocznica rozpoczęcia aksamitnej rewolucji 1 milion monet 10 listopada 2009[87]
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia wystylizowany rysunek dzwonu składającego się z kilku kluczy, upamiętniający demonstrację z dnia 17 listopada 1989 r., podczas której obywatele kraju maszerowali w pochodzie potrząsając pękami dzwoniących kluczy, co stało się początkiem „aksamitnej rewolucji”. Pod rysunkiem, po prawej stronie umieszczono znak artysty oraz znak mennicy Słowacji (Mincovna Kremnica). Wokół rysunku na górze znajduje się napis „17 NOVEMBER SLOBODA – DEMOKRACIA” (wolność i demokracja) oraz daty „1989–2009”; na dole zaś oznaczenie państwa emitującego „SLOVENSKO”. Dwanaście gwiazd flagi europejskiej umieszczonych jest na zewnętrznym otoku monety[88].
[46] Watykan Watykan Międzynarodowy Rok Astronomii 106,084 monet 18 listopada 2009[89]
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia w sposób alegoryczny narodziny gwiazd i planet, jak również kilka instrumentów astronomicznych. Znak mennicy „R” znajduje się w dolnej lewej ćwiartce koła, rok wybicia monety „2009” umieszczono na dole. Wokół rysunku, na dole z lewej strony znajduje się napis „ANNO INTERNAZIONALE DELL’ASTRONOMIA”; na górze z prawej strony – oznaczenie państwa emitującego „CITTÁ DEL VATICANO”. Dwanaście gwiazd flagi europejskiej umieszczonych jest na zewnętrznym otoku monety[90].
[47] Włochy Włochy 200. rocznica urodzin Luisa Brailla 2 miliony monet 18 grudnia 2009[91]
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia rysunek ręki w trakcie czytania dotykowego otwartej książki. Nad palcem wskazującym, skierowanym w stronę pionowo umieszczonego napisu „LOUIS BRAILLE 1809–2009”, znajdują się dwa ptaki symbolizujące swobodny dostęp do wiedzy. Oznaczenie państwa emitującego „RI” znajduje się w górnej części po prawej stronie, a znak mennicy „R” w części dolnej po prawej stronie. Pod książką umieszczono nazwisko Braille’a zapisane w alfabecie, którego był twórcą. Całkiem na dole znajdują się inicjały „MCC” artystki Marii Carmeli Colanéri. Dwanaście gwiazd flagi europejskiej umieszczonych jest na zewnętrznym otoku monety[92].

rok 2010[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[48] Luksemburg Luksemburg Herb wielkiego księcia 529 500 monet 14 stycznia 2010
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia z lewej strony portret Wielkiego Księcia Henryka zwrócony w prawo, a z prawej strony herb Wielkiego Księcia, powyżej którego widnieje rok między znakami menniczymi, nakładające się nieznacznie na pierścień zewnętrzny. Poniżej nazwa kraju emitującego LËTZEBUERG lekko nachodzi na zewnętrzny pierścień. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[93]
[49] Niemcy Niemcy Ratusz i Posąg Rolanda w Bremie – (Brema)
5. moneta z serii "Kraje związkowe Niemiec" - edycja I
30 000 000 monet 29 stycznia 2010
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia ratusz w Bremie ze znajdującym się na pierwszym planie posągiem Rolanda. Na dole, po prawej stronie widnieje napis „BREMEN”; po lewej stronie u góry zamieszczono znak mennicy w postaci litery A, D, F, G lub J, pod motywem znajdują się inicjały artysty Boda Broschata. Litera „D” oznaczająca państwo emitujące oraz rok wybicia monety „2010” znajdują się na zewnętrznym otoku, odpowiednio u góry i u dołu motywu, na tle dwunastu gwiazd flagi europejskiej[94].
[50]  Hiszpania Kolumny Wielkiego Meczetu w Kordobie
1. moneta z serii "Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Hiszpanii"
4 miliony monet 3 marca 2010
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia wnętrze meczetu-katedry w Kordobie. Po lewej stronie znajduje się znak mennicy, a poniżej nazwa kraju emisji oraz rok emisji ESPAÑA 2010. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[95]
[51] Słowenia Słowenia 200. rocznica ogrodu botanicznego w Lublanie 1 milion monet 10 maja 2010
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia roślinę Rebrinčevolistna Hladnikija. Po lewej stronie pod rysunkiem rośliny znajduje się inskrypcja z jej nazwą „HLADNIKIA PASTINACIFOLIA” w kształcie łuku. Wokół rysunku w okręgu umieszczono napis „SLOVENIJA 2010. 200 LET. BOTANIČNI VRT. LJUBLJANA”. Dwanaście gwiazd flagi europejskiej umieszczonych jest na zewnętrznym otoku monety[96].
[52]  Francja 70. rocznica odezwy z 18 czerwca 20 000 000 monet 25 maja 2010
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia generała Charles’a de Gaulle’a, w mundurze i z odkrytą głową, przy typowym dla tamtych czasów mikrofonie, czytającego Apel, w którym umieszczona jest nazwa kraju RF. U góry umieszczony jest rok, a pod nim napisy "70 ANS" i "APPEL 18 JUIN". Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[97]
[53]  Belgia Belgijska Prezydencja Rady Unii Europejskiej 5 000 000 monet 10 czerwca 2010
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia stylizowane litery EU oraz trio.be. Powyżej liter widnieje napis BELGIJSKA PREZYDENCJA W RADZIE UE 2010, a poniżej trójjęzyczny napis BELGIE BELGIQUE BELGIEN. Pod logo po lewej stronie widnieje znak mennicy, a po prawej znak mincmistrza. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[98]
[54]  Portugalia 100. rocznica powstania Republiki Portugalskiej 1 milion monet 7 września 2010
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia pośrodku herb Portugalii i wizerunek Republiki, dwa najbardziej reprezentatywne symbole Republiki Portugalskiej, otoczone słowami República Portuguesa – 1910–2010, znakiem mennicy i nazwą projektanta JOSE CÂNDIDO. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[99]
[55]  San Marino 500-lecie śmierci Sandra Botticellego 130 000 monet 7 września 2010
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia „Przyjemność”, fragment jednej z trzech tańczących Gracji, swobodnie inspirowany obrazem Primavera autorstwa Sandro Botticellego. Na górze znajduje się rok, po lewej nazwa kraju SAN MARINO i znak mennicy, a po prawej inicjał "m" projektanta Roberto Mauri. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[100]
[56]  Watykan Rok Księży 111 000 monet 12 października 2010
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia pasterza wyciągającego jagnię z paszczy lwa. Wokół wzoru wygrawerowane są dwa napisy: nazwa kraju emisji CITTA' DEL VATICANO na górze i temat upamiętnienia ANNO SACERDOTALE poniżej. Po lewej stronie projektu znajduje się oznaczenie roku, na dole znak mennicy, a po prawej nazwisko artysty VEROI. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[101]
[57]  Grecja 2500. rocznica bitwy pod Maratonem 2 500 000 monet 25 października 2010
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia kompozycję tarczy i biegacza/wojownika symbolizującego walkę o wolność oraz szlachetne ideały wywodzące się z bitwy pod Maratonem. Ptak na tarczy symbolizuje narodziny zachodniej cywilizacji w jej obecnej formie. Wokół obrazu znajduje się grecki napis ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ / 2500 ΧΡΟΝΙΑ / 490 Π.Χ. / 2010 Μ.Χ. (Maraton/2500 lat/490 BC/2010 AD) oraz nazwa kraju emitującego (ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ). Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[102]
[58]  Finlandia Dekret walutowy z 1860 roku przyznający Finlandii
prawo do emisji banknotów i monet
1 600 000 monet 11 listopada 2010
Opis: Motyw składa się z lewej strony stylizowanej postaci lwa z herbu Finlandii i roku, a z prawej strony znaku mennicy i zestawu cyfr symbolizujących wartości monet. Na dole kraj emisji jest oznaczony napisem FI. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[103]
[59]  Włochy 200. rocznica urodzin Camilla Cavoura 4 000 000 monet 9 grudnia 2010
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia pośrodku szczegół portretu włoskiego męża stanu, po lewej inskrypcje CAVOUR i RI oraz znak mennicy, daty 1810 i 2010 oraz inicjały artystki Claudii Momoni (CM) po prawej stronie. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[104]

rok 2011[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[60]  Słowacja 20. rocznica utworzenia Grupy Wyszehradzkiej 1 000 000 monet 10 stycznia 2011
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia mapę czterech krajów wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej (Czech, Węgrier, Polski i Słowacji). Mapę uzupełnia stylizowany skrót "V IV"; w prawej dolnej części znajduje się nazwa kraju emitującego SLOVENSKO, a w lewej – oznaczenie roku. Projekt otacza napis VYŠEHRADSKÁ SKUPINA • VISEGRAD GROUP i data powstania Grupy Wyszehradzkiej 15 lutego 1991 roku. Inicjały projektanta monety Miroslava Rónaia oraz znak mennicy widnieje pod nazwą kraju. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[105]
[61]  Holandia 500. rocznica wydania Pochwały głupoty przez Erazma z Rotterdamu 4 000 000 monet 24 stycznia 2011
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia Erazma piszącego swoją książkę oraz wizerunek królowej Beatrycze z Holandii. Pomiędzy tymi dwoma wizerunkami znajduje się napis Beatrix Koningin der Nederlanden (napisany pionowo), rok, znak mincmistrza i znak mennicy. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[106]
[62]  Niemcy Katedra w Kolonii – (Nadrenia Północna-Westfalia)
6. moneta z serii "Kraje związkowe Niemiec" - edycja I
30 000 000 monet 28 stycznia 2011
Opis: Projekt przedstawia katedrę w Kolonii w całości jako arcydzieło architektury gotyckiej, podkreślając piękno portalu południowego. Nazwa NORDRHEIN-WESTFALEN, znajduje się tuż pod budynkiem, łączy przedstawiony budynek ze nazwą kraju związkowego. Znak mennicy (litera A, D, F, G lub J) znajduje się w prawej górnej części środka, z inicjałami artysty Heinza Hoyera w prawej części środka. Oznaczenie roku i literę D (od Deutschland) są umieszczone pomiędzy gwiazdami w zewnętrznej części monety, odpowiednio na dole i na górze. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[107]
[63]  Luksemburg 50. rocznica nadania przez wielką księżną Charlottę jej synowi Henrykowi tytułu „lieutenant-représentant” 1 400 000 monet 3 lutego 2011
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia Henryka, Wielkiego Księcia Luksemburga po prawej stronie, patrząc w lewo i nałożone na wizerunki Jana, wielkiego księcia Luksemburga i Charlotty, wielkiej księżnej Luksemburga. Nad trzema wizerunkami znajduje się napis LËTZEBUERG. U góry widnieje rok 2011 otoczony znakiem mennicy i znakiem mincmistrza. Imię i nazwisko przedstawionej osoby znajduje się pod odpowiednim wizerunkiem. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[108]
[64]  Hiszpania Dziedziniec Lwów i Pałac Alhambra w Grenadzie
2. moneta z serii "Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Hiszpanii"
8 000 000 monet 21 marca 2011
Opis: Motyw przedstawia wizerunek Dziedzińca Lwów w Alhambrze w Granadzie. U dołu monety znajduje się napis ESPAÑA oraz oznaczenie roku, a na górze znak mennicy. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[109]
[65]  Słowenia 100. rocznica urodzin Franca Rozmana „Stane” 1 000 000 monet 21 marca 2011
Opis: Motyw przedstawia po lewej stronie wizerunek Franca Rozmana – Stane'a z pięcioramienną gwiazdą pod nim. Napis SLOVENIJA oddziela górną i dolną część prawej strony monety; pod napisem pionowo widnieje oznaczenie roku, a nad napisem napisy FRANC, ROZMAN, STANE (w pionie) oraz lata 1911, 1944 (w poziomie). Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[110]
[66]  Włochy 150. rocznica zjednoczenia Włoch 10 000 000 monet 22 kwietnia 2011
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia trzy włoskie flagi na wietrze, reprezentujące trzy rocznice (1911, 1961 i 2011) i ilustrujące związek między pokoleniami; to logo 150. rocznicy zjednoczenia Włoch. Istnieje kilka napisów: u góry napis 150º DELL'UNITÀ d’Italia; po prawej inicjały RI; u dołu daty 1861 i 2011; pod datami pośrodku znak mennicy, a po prawej inicjały artysty Ettore Lorenzo Frapiccini i jego zawodu ELF INC. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[111]
[67]  Belgia 100. rocznica Międzynarodowego Dnia Kobiet 5 000 000 monet 3 maja 2011
Opis: Moneta przedstawia wizerunki Isali Van Diest, pierwszej belgijskiej lekarki, oraz Marie Popelin, pierwszej belgijskiej prawniczki. Ich imiona (I. VAN DIEST i M. POPELIN) są napisane pod wizerunkami rozdzielonymi oznaczeniem roku, a nad napisami znajdują się symbole ich profesji (Laska Asklepiosa i Wagi Sprawiedliwości). Nad wizerunkami znajduje się napis BE, znak mincerzy i znak mennicy. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[112]
[68]  Grecja Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych – Ateny 2011 1 000 000 monet 30 maja 2011
Opis: Środek monety przedstawia symbol Igrzysk, promieniujące słońce, „źródło życia, które podkreśla doskonałość i siłę sportowca biorącego udział w Igrzyskach”. „Doskonałość” jest przedstawiona na gałązce oliwnej, a „moc” w formie spirali w środku słońca. Pośrodku, w prawej połowie, otaczają dwa napisy, XIII SPECIAL OLYMPICS W.S.G. ATHENS 2011 i ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ze znakiem mennicy pomiędzy nimi. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[113]
[69]  San Marino 500. rocznica urodzin Giorgia Vasariego 130 000 monet 4 czerwca 2011
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia fragment z obrazu Judyta i Holofernes Giorgio Vasariego. Na dole znajdują się daty 1511–2011, z napisem G. Vasari i znakiem mennicy po lewej stronie oraz napisami San Marino i CM (inicjały mennicy Claudii Momoni) po prawej. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[114]
[70]  Francja 30-lecie Święta Muzyki 10 000 000 monet 21 czerwca 2011
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia wesoły tłum (ze stylizowanym wizerunkiem instrumentu muzycznego i nutami unoszącymi się w powietrzu) ​​symbolizujący atmosferę świętowania w Dniu Muzyki, który we Francji obchodzony jest od 1981 roku każdego letniego przesilenia. W centrum rysunku widnieją słowa "Fête de la MUSIQUE" i data 21 CZERWCA 2011. U góry, pochylone w prawo, znajdują się słowa "30e ANNIVERSAIRE", a na dole litery RF. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[115]
[71]  Monako Ślub księcia Alberta i Charlene Wittstock 148 000 monet 2 lipca 2011
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia pośrodku wizerunki księcia Alberta i Charlene Wittstock; na dole znajduje się napis MONACO i rok, a po bokach napis znak mennicy i znak grawera. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[116]
[72]  Portugalia 500. rocznica urodzin Fernão Mendesa Pinto 520 000 monet 8 września 2011
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia żaglowiec na kilku napisach w kształcie fali nawiązujących do Portugalii, Lizbony, jego książki Peregrinação i niektórych celów podróży. Pod spodem widnieje napis Portugal, a powyżej jego imię. Lata 1511 i 2011 znajdują się odpowiednio po lewej i prawej stronie środkowego obrazu. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[117]
[73]  Finlandia 200-lecie banku centralnego Finlandii – (Suomen Pankki) 1 500 000 monet 17 października 2011
Opis: Środek monety przedstawia łabędzia krzykliwego (fiński ptak narodowy). Skrzydło łabędzia rozdziela lata 1811 (po prawej u dołu) i 2011 (pośrodku po lewej). Litera V pod lewym skrzydłem łabędzia oznacza nazwisko projektanta Hannu Veijalainena. Na dole wewnętrznego pierścienia widnieje napis FI i znak mennicy. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[118]
[74]  Malta Pierwsze wybory reprezentantów w 1849 roku
1. moneta z serii "Maltańska historia konstytucyjna"
420 000 monet 17 października 2011
Opis: Środek monety przedstawia rękę oddającą głos do urny wyborczej. Znajdują się tam dwa napisy: na dole wewnętrznej części monety oznaczenie roku, a na górze i po prawej stronie napis MALTA – Pierwsi wybrani przedstawiciele 1849. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[119]
[75]  Watykan XXVI Światowe Dni Młodzieży 115 000 monet 18 października 2011
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia trzech młodych ludzi i dwie flagi, a także znak mennicy i rok. W górnej części wewnętrznego pierścienia, przerwanego przez koronę i flagi, znajduje się napis XXVI GMG (po włosku 26ª Giornata Mondiale della Gioventù). U dołu wewnętrznego pierścienia znajduje się napis CITTÀ DEL VATICANO. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[120]

rok 2012[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[76] Niemcy Niemcy zamek Neuschwanstein niedaleko Füssen – (Bawaria)
7. moneta z serii "Kraje związkowe Niemiec" - edycja I
30 milionów monet 3 lutego 2012
Opis: Projekt Ericha Otta przedstawia najsłynniejszy widok zamku Neuschwanstein. Projekt przedstawia widok od wschodu, który widzą odwiedzający podczas wspinaczki na zamek, z bramą na pierwszym planie oraz średniowiecznymi wieżami i wieżyczkami. Przedstawiono również panoramiczną górę znajdującą się za zamkiem, ponieważ zamek znajduje się na klifie z widokiem na Pöllatschlucht. Pod projektem widnieje napis BAYERN . Po prawej stronie znajduje się znak mennicy, po lewej inicjały artysty. Znacznik roku pojawia się pomiędzy 3 najniższymi gwiazdami na zewnętrznym pierścieniu. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[121]
[77] Luksemburg Luksemburg 100. rocznica śmierci wielkiego księcia Wilhelma IV 722,500 monet 9 lutego 2012
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia Wielkiego Księcia Henryka (patrzącego w prawo) po lewej stronie, nałożonego na Wielkiego Księcia Wilhelma IV, patrzącego w prawo. Nad wizerunkami widnieje napis GRAND-DUCS DE LUXEMBOURG i oznaczenie roku, otoczone znakiem mennicy i inicjałami mincmistrza. Przed wizerunkami w tle pojawia się zarys miasta Luksemburg. Pod wizerunkami znajdują się nazwiska HENRI i GUILLAUME IV oraz tekst † 1912 . Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[122]
[78] Hiszpania Hiszpania Katedra w Burgos
3. moneta z serii "Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Hiszpanii"
8 milionów monet 1 marca 2012
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia widok na katedrę w Burgos. W lewym górnym rogu widnieje nazwa kraju emitującego ESPAÑA , a z prawej – rok i znak mennicy. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[123]
[79] Belgia Belgia 75. rocznica Międzynarodowego Konkursu Muzycznego
im. Królowej Elżbiety Belgijskiej
5 milionów monet 6 czerwca 2012
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia godło Konkursu Królowej Elżbiety nałożone na wizerunek Królowej Elżbiety, patrząc w lewo, otoczony z lewej i prawej strony znakiem mincmistrza i znakiem mennicy brukselskiej , profil w hełmie Archanioła Michała. Nad wizerunkiem widnieją lata 1937–2012, a pod nim słowa „KONKURS KRÓLOWEJ ELŻBIETY”. Po prawej stronie portretu królowej umieszczono znak „BE”. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[124]
[80] San Marino San Marino 10 lat monet i banknotów euro 130,000 monet 19 czerwca 2012
Opis: Pośrodku monety znajduje się znak euro. Elementy projektu wokół symbolu euro na monecie wyrażają znaczenie euro dla ludzi, świata finansów (wieża EBC), handlu (statki), przemysłu (fabryki), sektora energetycznego oraz badań i rozwoju (elektrownie wiatrowe). Pod wizerunkiem wieży EBC widnieją inicjały artysty AH. U góry widnieje nazwa kraju SAN MARINO, po prawej znak mennicy, u dołu napis 2002–2012. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[125]

Uwaga: Chociaż wzór jest taki sam, jak w przypadku wspólnej emisji krajów strefy euro z 2012 roku, to moneta ta jest emitowana jako moneta krajowa, ponieważ wspólne emisje są ograniczone do państw członkowskich UE.

[81] Portugalia Portugalia GuimarãesEuropejska Stolica Kultury 2012 520,000 monet 21 czerwca 2012
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia stylizowany wizerunek Afonso Henriquesa, pierwszego króla Portugalii, wraz z jego mieczem i zamkiem Guimarães, uważanym za miejsce narodzin niepodległego narodu Portugalii w XII wieku. Po lewej stronie obrazu znajduje się portugalska tarcza nad słowem „PORTUGAL”. W prawym dolnym rogu znajduje się napis „GUIMARÃES 2012” z logo Europejskiej Stolicy Kultury Guimarães 2012. Wzdłuż dolnej krawędzi wewnętrznej części znajduje się znak mennicy „INCM” i nazwisko projektanta „JOSÉ DE GUIMARÃES”. Na zewnętrznym pierścieniu znajduje się 12 gwiazd flagi europejskiej.[126]
[82] Francja Francja 100. rocznica urodzin Abbé Pierre 1 milion monet 24 czerwca 2012
Opis: Moneta przedstawia portret księdza Pierre’a z beretem na głowie i logo fundacji oraz mikrotekstem "Et les autres?" (jego ulubione motto przypominające, że nigdy nie należy zapominać o pomaganiu innym). Po lewej stronie widnieją litery RF i znak mennicy, po prawej znak rozpoznawczy pracowni grawerskiej. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[127]
[83] Monako Monako 500. rocznica powstania suwerenności Monako 110,000 monet 1 lipca 2012
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia portret LUCIENA I Grimaldiego z profilu zwróconego w lewo. Słowa „SOUVERAINETE DE MONACO” widnieją nad portretem w łuku wzdłuż górnej krawędzi wewnętrznej części monety, po bokach znajdują się lata „1512” i „2012”. Na początku i na końcu tekstu wygrawerowane są dwa ozdobne detale. U dołu po lewej i prawej stronie portretu umieszczono róg obfitości, znak mennicy „Monnaie de Paris” i „fleurette”, znak rozpoznawczy warsztatu grawerskiego. Nad znakiem mennicy wygrawerowany jest napis „LUCIEN Ier”. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[128]
[84] Włochy Włochy 100. rocznica śmierci Giovanniego Pascoliego 15 milionów monet 18 lipca 2012
Opis: W centrum monety widnieje wizerunek Giovanniego Pascoliego. Pod jego wizerunkiem widnieje napis G. PASCOLI. W prawej części monety znajduje się oznaczenie roku (2012), a pod nim monogram włoski (RI). W lewej części monety wybity jest rok śmierci Pascoli (1912), a pod nim znak mennicy i znak projektanta. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.
[85] Malta Malta Reprezentacja Większości z 1887 roku
2. moneta z serii "Maltańska historia konstytucyjna"
455,000 monet 20 sierpnia 2012
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia ośmiu mężczyzn przed parlamentem maltańskim w Valletcie. W górnej części monety znajduje się napis MALTA – Reprezentacja Większości 1887. W dolnej części monety wybity jest rok bicia monety (2012). Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[129]
[86] Finlandia Finlandia 150 lat Helene Schjerfbeck 2 miliony monet 5 października 2012
Opis: Motyw przedstawia stylizowany autoportret artystki z tekstem Helene SCHJERFBECK z lewej strony i rocznikami 1862–1946 z prawej. Na dole monety po lewej stronie znajduje się oznaczenie roku 2012 oraz oznaczenie FI. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[130]
[87] Watykan Watykan VII Światowe Spotkanie Rodzin 115,000 monet 16 października 2012
Opis: Wewnętrzny pierścień przedstawia rodzinę z katedrą w Mediolanie. Napis „VII INCONTRO MONDIALE DELLE FAMIGLIE” otacza wzór, tworząc półkole, które w prawym górnym rogu uzupełnia nazwa państwa emitującego „CITTÁ DEL VATICANO”. Po prawej stronie widnieje rok 2012 oraz nazwisko artysty „G. TITOTTO”, a po lewej stronie oznaczenie grawera „LDS Inc”. Znak mennicy „R” znajduje się na dole wzoru, pomiędzy matką a dzieckiem.[131]
[88] Luksemburg Luksemburg Królewskie wesele Henryka, dziedzicznego wielkiego księcia Luksemburga ze Stefanią hrabianka de Lannoy 512,000 monet 19 grudnia 2012
Opis: Po lewej stronie wewnętrznej części monety widnieje wizerunek wielkiego księcia Jana, a po prawej stronie – wizerunek następcy tronu wielkiego księcia Henryka nałożony na wizerunek hrabiny Stefanii. Na dole wewnętrznej części monety widnieją napisy w języku luksemburskim „PRËNZENHOCHZAÏT” i „LËTZEBUERG” oraz data (2012), otoczone znakiem mennicy i inicjałami mincmistrza. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.

rok 2013[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[89] Francja Francja 50 lat przyjaźni francusko-niemieckiej - (Traktat Elizejski)[132]
wspólna emisja krajowa z Niemcami
10,017,789 monet 22 stycznia 2013
Opis: Moneta zaprojektowana wspólnie przez Yves’a Sampo z Monnaie de Paris, Stefanie Lindner z Berlińskiej Mennicy Państwowej, Alinę Hoyer (Berlin) i Sneschanę Russewą-Hoyer (Berlin), przedstawia stylizowane portrety sygnatariuszy Traktatu Elizejskiego (ówczesny kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Konrad Adenauer i były prezydent Republiki Francuskiej Charles de Gaulle), ich podpisy oraz słowa 50 ANS JAHRE z rokiem 2013 ​​pośrodku, napis w języku francuskim TRAITÉ DE L'ÉLYSÉE na górze i napis w języku niemieckim ÉLYSÉE-VERTRAG na dole. Po prawej stronie wewnętrznej strony znajduje się znak mennicy oraz kod państwa emitującego RF, a po lewej fleurette, znak rozpoznawczy pracowni grawerskiej.[133]
[90] Niemcy Niemcy 50 lat przyjaźni francusko-niemieckiej - (Traktat Elizejski)[132]
wspólna emisja krajowa z Francją
11 milionów monet 22 stycznia 2013
Opis: Moneta zaprojektowana wspólnie przez Yves’a Sampo z Monnaie de Paris, Stefanie Lindner z Berlińskiej Mennicy Państwowej, Alinę Hoyer (Berlin) i Sneschanę Russewą-Hoyer (Berlin), przedstawia stylizowane portrety sygnatariuszy Traktatu Elizejskiego (ówczesny kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Konrad Adenauer i były prezydent Republiki Francuskiej Charles de Gaulle), ich podpisy oraz słowa 50 ANS JAHRE z rokiem 2013 ​​pośrodku, napis w języku francuskim TRAITÉ DE L'ÉLYSÉE na górze i napis w języku niemieckim ÉLYSÉE-VERTRAG na dole. Po prawej stronie wewnętrznej części znajduje się również znak mennicy odpowiedniej mennicy (A, D, F, G lub J) oraz kod państwa emitującego D.[134]
[91] Niemcy Niemcy Opactwo Maulbronn – (Badenia-Wirtembergia)
8. moneta z serii "Kraje związkowe Niemiec" - edycja I
30 milionów monet 1 lutego 2013
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia po lewej stronie Klasztor Maulbronn, najlepiej zachowany średniowieczny kompleks klasztorny na północ od Alp, założony w 1147 roku, a od 1993 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po prawej stronie wnętrze domu z fontanną lub lavatorium. U góry rok emisji 2013, u dołu napis BADEN-WÜRTEMBERG, a poniżej oznaczenie kraju emisji D. Po prawej stronie widnieje znak mennicy, składający się z liter A, D, F, G lub J, a na dole po lewej inicjały artysty. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.
[92] Słowenia Słowenia 800. rocznica odkrycia jaskini Postojna 1 milion monet 4 lutego 2013
Opis: Wizerunek na środku monety to stylizowana spirala, która z lewej strony monety rozpoczyna się napisem POSTOJNSKA JAMA • 1213–2013 • SLOVENIJA i kończy się dwoma stylizowanymi naciekami (stalagmity).[135]
[93] Holandia Holandia Ogłoszenie abdykacji z tronu przez królową Beatrycze 20 milionów monet 7 lutego 2013
Opis: Motyw przedstawia na pierwszym planie wizerunek królowej Beatrycze, a w tle, częściowo zakryty wizerunkiem królowej, wizerunek księcia Wilhelma-Aleksandra. Napis wokół obu wizerunków brzmi: WILLEM-ALEXANDER PRINS VAN ORANJE (symbol korony) BEATRIX KONINGIN DER NEDERLANDEN (znak mennicy) 28 januari 2013 (znak mennicy). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[136]
[94] Hiszpania Hiszpania Zespół pałacowo-klasztorny Escorial w San Lorenzo de El Escorial
4. moneta z serii "Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Hiszpanii"
8 milionów monet 2 marca 2013
Opis:Wewnętrzna część monety przedstawia widok na klasztor San Lorenzo del Escorial. W górnej części nazwa kraju emitującego ESPAÑA, zapisywana drukiem okrągłym i drukowana wielkimi literami. Z prawej strony rok emisji „2013” ​​i znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[137]
[95] Włochy Włochy 200. rocznica urodzin Giuseppe Verdiego 10 milionów monet 20 maja 2013
Opis: Rysunek przedstawia Giuseppe Verdiego z popiersiem w trzech czwartych po lewej stronie. Po lewej stronie znajdujemy nałożone na siebie litery monogramu Republiki Włoskiej RI, a następnie datę 1813, natomiast po prawej literę R (monogram mennicy rzymskiej) i datę 2013. W exergue pojawiają się napisy MCC (monogram autorki Marii Carmeli Colaneri) i G. VERDI. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[138]
[96] Francja Francja 150. rocznica urodzin Pierre’a de Coubertin 1,014,338 monet 3 czerwca 2013
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia na pierwszym planie młodego Pierre’a de Coubertin, natomiast w tle znajdują się stylizowane koła olimpijskie. Koła otaczają figury symbolizujące sporty olimpijskie. Po lewej stronie widnieje kod kraju emitującego RF i rok 2013, a na górze półkolem napis PIERRE DE COUBERTIN. Na zewnętrznym otoku monety znajduje się dwanaście gwiazd flagi europejskiej.[139]
[97] Watykan Watykan Sede vacante 125,000 monet 3 czerwca 2013
Opis: Moneta przedstawia herb kardynała Kamerlinga, a nad herbem symbol Komnaty Apostolskiej, dwa małe krzyże, po lewej stronie widnieje napis CITTÀ DEL VATICANO, a po prawej stronie SEDE VACANTE MMXIII. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[140]
[98] Monako Monako 20. rocznica wstąpienia Monako do Organizacji Narodów Zjednoczonych 1,249,131 monet 17 czerwca 2013
Opis: Moneta przedstawia gołębia z gałązką oliwną w dziobie. W środkowym półokręgu po lewej stronie znajduje się róg obfitości, a po prawej znak pracowni grawerskiej mennicy paryskiej. U góry, w półokręgu, widnieje nazwa państwa emitującego MONACO, a na dole, także w półokręgu, napis 1993 ADMISSION À L'ONU 2013. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[141]
[99] Portugalia Portugalia 250. rocznica wieży Clérigos w Porto 525,000 monet 20 czerwca 2013
Opis: Wieża jest przedstawiona z ulicy, obok typowego wizerunku Porto widzianego z południowego brzegu rzeki Duero. Moneta zaprojektowana przez Hugo Maciela przedstawia również imponujący most Dom Luís. Otwarty w 1886 roku, jest również częścią historycznego centrum Porto, a od 1996 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. U góry w półokręgu widnieje napis 250 ANOS TORRE DOS CLÉRIGOS – 2013. U dołu po prawej herb Portugalii, a poniżej oznaczenie kraju emitującego PORTUGAL. Po lewej stronie znak mennicy i nazwisko artysty INCM - HUGO MACIEL. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.
[100] Malta Malta Utworzenie samorządu w 1921 roku
3. moneta z serii "Maltańska historia konstytucyjna"
542,500 monet 24 czerwca 2013
Opis: Motyw przedstawia mapę archipelagu maltańskiego oraz reprezentację ludności. Rok 2013 ​​pokazano poniżej rysunku. Powyżej łukowaty napis MALTA – Self-government 1921. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[142]
[101] Słowacja Słowacja 1150 lat od bizantyjskiego przyjścia Misji Świętego Cyryla i Metodego
na Wielkie Morawy.
1 milion monet 5 lipca 2013
Opis: Projekt przedstawia braci Tesaloniczan Cyryla i Metodego wraz z symbolicznym podwójnym krzyżem stojącym na trzech wzgórzach. Krzyż jest jednocześnie pastorałem biskupim, łącząc w ten sposób symbole państwowości i chrześcijaństwa oraz podkreślając znaczenie misji braci, co pomogło zapewnić pełną suwerenność i legitymizację Wielkomoraw – pierwszego państwa słowiańskiego w Europie Środkowej. Postać Cyryla trzyma księgę przedstawiającą edukację i wiarę, a u Metodego ukazano kościół symbolizujący wiarę i chrześcijaństwo instytucjonalne. Wzdłuż dolnej krawędzi wewnętrznej części monety widnieje nazwa kraju emitującego SLOVENSKO, rok 863 i rok 2013, z podziałką pomiędzy nimi. Wzdłuż górnej krawędzi wewnętrznej części znajdują się imiona KONŠTANTÍN i METOD. Po lewej stronie braci znajdują się stylizowane litery mh, inicjały projektanta monety Miroslava Hrica, a po prawej znak mennicy kremnickiej, składający się z liter MK umieszczonych między dwoma stemplami. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[143]
[102] Włochy Włochy 700. rocznica urodzin Giovanniego Boccaccio 10 milionów monet 25 lipca 2013
Opis: Rysunek przedstawia twarz Giovanniego Boccaccio, w trzech czwartych, zwróconą w prawo, zaczerpniętą z fresku Andrei del Castagno, ok. 1450. (Galeria Uffizi, Florencja); u dołu napis BOCCACCIO 1313 2013; po prawej litery R (monogram Mennicy Rzymskiej), RI (monogram Republiki Włoskiej) i m (monogram autora Roberto Mauri). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[144]
[103] Finlandia Finlandia 150. rocznica powstania parlamentu w 1863 roku 1 milion monet 4 września 2013
Opis: Moneta przedstawia napis 1863 i wyrastający z niej pęd symbolizujący początek demokracji i rozwój Finlandii. U dołu w półokręgu nazwa kraju emisji SUOMI FINLAND rozdzielonymi znakiem mennicy oraz rok 2013. W Finlandii rok 1863 zapoczątkował prawdziwą demokrację, przejrzyste działania prasowe i prawo do używania języka fińskiego. Wraz z rozpoczęciem regularnych spotkań sejmowych możliwości Finów wpływania na sprawy własnego kraju poprawiły się w bezprecedensowy sposób. Rok ten zapoczątkował okres oświecenia dla fińskiej demokracji. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[145]
[104] San Marino San Marino 500. rocznica śmierci Pinturicchio 115 000 monet 13 września 2013
Opis: Na pierwszym planie fresk Spór Jezusa z lekarzami; w dolnej części półokręgiem napis SAN MARINO; po lewej litera R, symbol Mennicy Włoskiej; u podstawy fresku nazwisko autora MOMONI; nad freskiem półokrągły napis PINTURICCHIO, a poniżej lata 1513 i 2013. Na zewnętrznym otoku monety widnieje dwanaście gwiazd flagi Unii Europejskiej.[146]
[105] Belgia Belgia 100 lat Królewskiego Instytutu Meteorologicznego 2,010,000 monet 18 września 2013
Opis: W środku monety znajduje się liczba 100, z której pierwsze zero otacza skróty KMI i „IRM, a drugie symbolizuje słońce. Na lewo od słońca znajdują się izobary, krople deszczu i płatki śniegu. Rok 2013 i skrót państwa 'BE są umieszczone odpowiednio na górnym i dolnym promieniu słońca. Pod cyfrą 1 liczby 100 widnieje znak mincmistrza i znak mennicy brukselskiej, profil Archanioła Michała w hełmie. Na zewnętrznym otoku monety widnieje dwanaście gwiazd flagi Unii Europejskiej.[147]
[106] Grecja Grecja 100. rocznica unii Krety z Grecją 754,000 monet 1 października 2013
Opis: Wnętrze monety przedstawia kreteńskich rebeliantów wznoszących grecką flagę, symboliczny obraz walki Krety o zjednoczenie z Grecją. W górnej części widnieje po grecku nazwa państwa wydającego, czyli Republiki Greckiej, zapisana okrągłym i wielkimi literami. W dolnej części, również w języku greckim, widnieje napis „100 lat unii Krety z Grecją”. Po prawej stronie monety znajdują się daty „1913-2013” ​​oraz monogram greckiej mennicy. Na dole znajduje się napis ΣΤΑΜ (monogram autora G. Stamatopoulosa). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[148]
[107] Grecja Grecja 2400. rocznica powstania Akademii Platońskiej 754,000 monet 1 października 2013
Opis: Moneta przedstawia portret Platona (z profilu), założyciela Akademii Platońskiej. Po lewej stronie monety widnieje grecki napis 2400 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΤΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΠΛΑΤΩΝΟΣ (2400 lat od założenia Akademii Platońskiej) oraz starożytną grecką czcionką nazwa kraju emitującego ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (Republika Grecka). Po prawej stronie znajduje się znak mennicy i rok 2013. Na dole znajduje się monogram ΣΤΑΜ autora G. Stamatopoulosa. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[149]
[108] Watykan Watykan 28. Światowe Dni MłodzieżyRio de Janeiro 2013 94,000 monet 15 października 2013
Opis: Motyw przedstawia najbardziej znany pomnik Rio de Janeiro, Statuę Chrystusa Zbawiciela i kilku młodych ludzi wokół niego. U góry w półokręgu napis XXVIII GMG CITTÀ DEL VATICANO RIO 2013. Z prawej strony znak mennicy R i nazwisko artysty P DANIELE. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[150]
[109] Luksemburg Luksemburg Hymn Wielkiego Księstwa Luksemburg 522,000 monet 16 października 2013
Opis: Moneta przedstawia po prawej stronie wewnętrznej strony wizerunek Wielkiego Księcia Henryka patrzącego w lewo, a po lewej stronie zapis nutowy oraz tekst hymnu narodowego. Tekst Ons Heemecht widnieje w górnej części, a nazwa kraju emitującego LËTZEBUERG oraz data roku 2013, otoczone znakiem mennicy i inicjałami mincmistrza, znajdują się u dołu monety. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[151]
[110] Finlandia Finlandia 125. rocznica urodzin Fransa Eemila Sillanpää 1,500,000 monet 4 listopada 2013
Opis: Na wewnętrznej stronie monety widnieje wizerunek Fransa Eemila Sillanpää. Powyżej w półokręgu nazwa F.E. SILLANPÄÄ. Z lewej strony rok 1888 i znak mennicy. Po prawej stronie rok 1964, inicjały państwa emitującego FI i rok emisji 2013. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[152]
[111] Holandia Holandia 200. rocznica Królestwa Niderlandów 3,500,000 monet 25 listopada 2013
Opis: Wewnętrzna część wzoru przedstawia ciągłą wstążkę, która zaczyna się od zewnętrznej strony i przedstawia wizerunek króla Willema-Aleksandra i kontynuuje przedstawienia wizerunków jego sześciu poprzedników: królowej Beatrycze, królowej Juliany, królowej Wilhelminy, króla Willema III, króla Willema II i Króla Willema I. Podobizny otoczone są napisem Willem-Alexander Koning der Nederlanden, po którym znajduje się znak mennicy Royal Dutch, znak mincmistrza, rok 2013 oraz inicjały projektanta. Po lewej stronie bardziej w głąb monety przedstawiony jest napis 200 jaar Koninkrijk der Nederlanden. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[153]

rok 2014[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[112] Luksemburg Luksemburg 175. rocznica powstania niepodległości Luksemburga 519,500 monet 6 stycznia 2014
Opis: Moneta przedstawia po prawej stronie wewnętrznej części wizerunek Wielkiego Księcia Henryka, patrzącego w prawo, a po lewej pionowo lata 1839 i 2014 oraz nazwę kraju emitującego LËTZEBUERG. Na dole widnieją napisy ONOFHÄNGEGKEET i 175 Joër. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[154]
[113] Hiszpania Hiszpania Park Güell, dzieło Antoniego Gaudiego
5. moneta z serii "Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Hiszpanii"
8,094,000 monet 7 lutego 2014
Opis: Moneta przedstawia na pierwszym planie rzeźbę jaszczurki, która jest godłem Parku Güell i została zaprojektowana przez architekta Antoniego Gaudiego. W tle fragment jednego z pawilonów znajdujących się przy wejściu do parku. U góry, w kształcie koła słowa ESPAÑA i PARK GÜELL – GAUDÍ. Po lewej stronie rok emisji 2014, a po prawej znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[155]
[114] Niemcy Niemcy Kościół św. Michała w Hildesheim – (Dolna Saksonia)
9. moneta z serii "Kraje związkowe Niemiec" - edycja I
30,824,300 monet 7 lutego 2014
Opis: Moneta przedstawia Kościół Św. Michała. U góry przesunięty w lewo widnieje rok wydania 2014; u dołu napis identyfikujący kraj związkowy NIEDERSACHSEN, a z lewej strony znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[156]
[115] Włochy Włochy 200. rocznica powstania karabinierów 6,525,000 monet 25 marca 2014
Opis: Reinterpretacja rzeźby "Patrol karabinierów podczas burzy", dzieła Antonio Bertiego w 1973 roku; u dołu w półkolu napis CARABINIERI, po lewej stronie rok założenia 1814, po prawej akronim Republiki Włoskiej RI oraz rok emisji 2014; poniżej LDS, inicjały autorki Luciany De Simoni; powyżej znak RMennicy Rzymskiej. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[157]
[116] Słowacja Słowacja 10 lat członkostwa Słowacji w Unii Europejskiej 1 milion monet 1 kwietnia 2014
Opis: W środku monety widnieją stylizowane znaki „”, skrót od Unii Europejskiej, z herbem Republiki Słowackiej na pierwszym planie. Po prawej stronie wewnętrznej strony monety, w dwóch wierszach, znajduje się data przystąpienia Republiki Słowackiej do Unii Europejskiej 1.5.2004 oraz bezpośrednio poniżej rok 2014. Wzdłuż dolnej krawędzi wewnętrznej części wygrawerowana jest nazwa kraju emisji SLOVENSKO a wzdłuż górnej, w półokręgu VÝROČIE VSTUPU DO EURÓPSKEJ ÚNIE. U dołu po lewej stronie znajduje się znak mennicy Kremnica (składający się z liter MK między dwiema stęplami), a po lewej stronie stylizowane litery MP, inicjały projektantki Marii Poldaufovej. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[158]
[117] Portugalia Portugalia 40 lat od rewolucji goździków 520,000 monet 23 kwietnia 2014
Opis: Dwie krzywe przedstawiają ogólny kształt goździka, kwiatu symbolizującego ruch, od którego pochodzi nazwa rewolucji. W górnej części kwiatu znajduje się nazwa kraju emitującego PORTUGAL i herb państwa. Na środku obrazu znajduje się data wydarzenia 25 DE ABRIL (25 kwietnia), a na dole liczba lat od rewolucji 40 ANOS (40 lat) oraz rok emisji 2014 . Kształt liter i cyfr inspirowany jest tymi używanymi na plakatach i innych nośnikach informacji politycznych sprzed 40 lat, jako symbol okresu euforii przeżywanego tuż po tym wydarzeniu. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[159]
[118] Belgia Belgia 100. rocznica wybuchu I Wojny Światowej 1,750,000 monet 12 maja 2014
Opis: Centralne pole monety przedstawia kwiat maku nad latami 2014–18. Poniżej tych lat widnieje napis The Great War Centenary, pod którym znajduje się sygnatura mistrza mennicy oraz znak mennicy brukselskiej, profil archanioła Michała w hełmie. W górnej części środkowego pola widnieje trójjęzyczny napis BELGIE – BELGIQUE – BELGIEN. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[160]
[119] Holandia Holandia Król Wilhelm-Aleksander i księżniczka Beatrycze 5,291,000 monet 22 maja 2014
Opis: Na wewnętrznej stronie monety widnieją wizerunki króla Wilhelma Aleksandra i byłej królowej Beatrycze. Z lewej strony półkolem napis WILLEM-ALEXANDER KONING DER NEDERLANDEN a z prawej strony półkolem napis BEATRIX PRINSES DER NEDERLANDEN. Pomiędzy dwoma napisami u góry widnieje symbol korony, a na dole rok emisji 2014, między znakiem dyrektora mennicy a znakiem mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[161]
[120] Malta Malta Uzyskanie niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1964 roku
4. moneta z serii "Maltańska historia konstytucyjna"
432,500 monet 3 czerwca 2014 (zestaw)
29 października 2014 (rolka)
Opis: Moneta upamiętniająca konstytucję niepodległości Malty z 1964 roku jest czwartą z serii pięciu monet upamiętniających konstytucyjne kamienie milowe w historii Malty. Strona narodowa monety przedstawia fragment brązowego pomnika upamiętniającego niepodległość, który został zaprojektowany przez artystę Gianniego Bonnici w 1989 roku. Przedstawia on młodą kobietę reprezentującą Maltę, niosącą maltańską flagę. Z prawej strony w półokręgu napis MALTA – Independence 1964, a u dołu rok emisji 2014. Na zewnętrznym otoku monety przedstawiono 12 gwiazd flagi europejskiej.[162]
[121] Francja Francja 70 lat od lądowania w Normandii – (D-Day) 3,019,675 monet 11 czerwca 2014
Opis: W środkowym polu monety napis D-DAY jest napisany w taki sposób, aby przedstawiał statek desantowy i lufę czołgu. Lata 1944–2014 widnieją nad działem czołgowym, a niżej napis 70e anniversaire du débarquement (70. rocznica lądowania). Charakterystyczne ślady pozostawione przez buty noszone przez wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie stopniowo znikają w piasku, zmywane przez falę. Na fali wyryto słowa wierszaVerlaine’a użytego jako kod początku lądowania: Les sanglots longs des violons de l'automne blessent mon coeur d'une langueur monotone (Długie szlochy jesiennych skrzypiec ranią moje serce monotonną ospałością). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[163]
[122] Finlandia Finlandia 100 lat od narodzin Tove Jansson 1,500,000 monet 16 czerwca 2014
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia portret Tove Jansson. Pod portretem podpis Tove Jansson oraz lata 1914–2001. Z lewej strony oznaczenie kraju emisji FI. Po prawej rok emisji 2014 i znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[164]
[123] Włochy Włochy 450 lat od narodzin Galileusza 6,500,000 monet 17 czerwca 2014 (zestaw)
21 listopada 2014 (rolka)
Opis: Na monecie widnieje portret Galileusza zaczerpnięty z obrazu Justusa Sustermansa "Konflikt Galileusza z Kościołem katolickim" z 1636 rku, zachowany w Galerii Uffizi we Florencji. U góry półkolem napis GALILEO GALILEI; w prawym polu teleskop Galileusza z obiektywem, wystawiony w "Museo Galileo" we Florencji, litera R i inicjały nazwiska autorki Claudii Momoni, cm; w lewym polu akronim RI oznaczający Republikę Włoską. u dołu monety daty 1564 – 2014, odpowiednio rok urodzenia i wydania. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[165]
[124] San Marino San Marino 500. rocznica śmierci Donato Bramante 114,000 monet 23 czerwca 2014
Opis: Na monecie widnieje portret Donato Bramante i część „Tempietto”, małego pamiątkowego budynku zbudowanego przez Bramante według projektu z 1502 roku, znajdującego się na dziedzińcu klasztoru San Pietro in Montorio w Rzymie i uważanego za arcydzieło włoskiej architektury renesansowej. Napis BRAMANTE LAZZARI DELLE PENNE DI SAN MARINO niemal w całości otacza rysunek. roczniki 1514 i 2014 pojawiają się odpowiednio po lewej i prawej stronie. Poniżej inicjały artystki Marii Carmeli Colaneri MCC oraz znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[166]
[125] Malta Malta 200. rocznica Policji Maltańskiej 300,000 monet 16 lipca 2014
Opis: Moneta upamiętnia 200. rocznicę powstania maltańskich sił policyjnych, które zostały utworzone proklamacją XXII z 1814 roku. Tym samym maltańskie siły policyjne są jednymi z najstarszych w Europie. Strona narodowa monety przedstawia odznakę maltańskich sił policyjnych z legendą 200 Years Malta Police Force (200 lat maltańskich sił policyjnych) i datami 1814–2014. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[167]
[126] Łotwa Łotwa RygaEuropejska Stolica Kultury 2014 1,005,000 monet 12 sierpnia 2014
Opis: Centralny wizerunek monety przedstawia panoramę Rygi i historyczne centrum miasta, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przedstawione są od lewej do prawej: Kościół św. Jana, Katedra św. Jakuba, Wieża Trzygwiazdkowa zamku w Rydze, Kościół św. Piotra i Katedra w Rydze. U góry wizerunku napis EIROPAS KULTŪRAS GALVASPILSĒTA (Europejska Stolica Kultury), a na dole nazwa miasta i rok emisji RĪGA – 2014, a pod spodem oznaczenie kraju emisji LV. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[168]
[127] Belgia Belgia 150 lat belgijskiego Czerwonego Krzyża 287,500 monet 18 września 2014
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia krzyż z liczbą 150 pośrodku. Pionowe i poziome paski krzyża noszą odpowiednio napisy Rode Kruis i Croix-Rouge (Czerwony Krzyż odpowiednio w języku holenderskim i francuskim). Krzyż otacza znak mennicy brukselskiej (profil archanioła Michała w hełmie), sygnatura mistrza mennicy, rok 2014 oraz kod kraju BE. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[169]
[128] Grecja Grecja 400 lat od śmierci El Greco 754,000 monet 24 września 2014
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia portret Domenikosa Theotokopoulosa (El Greco). W tle typowa postać z jego pracy, ilustrująca jego technikę. Po lewej: rok 2014 i charakterystyczny podpis artysty (Domenikos Theotokopoulos Epoiei). Po prawej: znak mennicy greckiej mennicy państwowej. Całość jest otoczona napisem w języku greckim ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ 1541–1614 (DOMENIKOS THEOTOKOPOULOS 1541–1614) oraz nazwą emitującego państwa ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[170]
[129] Grecja Grecja 150. rocznica unii Wysp Jońskich z Grecją 754,000 monet 24 września 2014
Opis: „Siedmioramienna Gwiazda” symbolizuje „Wymiar Joński” („Ιόνια Διάσταση”): „Grupę Siedmiu Wysp” („Ἑπτάνησα” / Eptanisa) na Morzu Jońskim, która inspirowała wybitnych przedstawicieli w dziedzinie sztuki, muzyki, poetów, malarzy i polityków. Zgodnie z ruchem wskazówek zegara wizualizacje symbolizują następujące wyspy: KORFU – Emblematem Korfu jest apēdalos naus („Άπήδαλος Naαῦς”: statek bez urządzenia sterowego), ponieważ wyspie przypisywano wielkie zdolności żeglarskie, a jego żeglarze słynęli z ich zdolności żeglarskich i umiejętności od czasów starożytnych. ZAKINTOS – Zakintos jest reprezentowany przez trójnóg ofiarny Apolla. ITAKA – wyspa przedstawiona jest ze starożytnym kapeluszem Pileus. PAKSOS – godłem Paksos jest trójząb: według opowieści mitologicznej powstał, gdy Posejdon uderzył swoim trójzębem na wyspę Korfu, dzieląc ją na dwie części. KITHIRA – wyspa niebiańskiej Afrodyty , przedstawiona na przegrzebku, symbolizującym jej „wyjście z morza”. LEUKADA – Leukade reprezentuje „harfa apollońska” („Απολλώνια Άρπα”), symbolem jej wielkiej muzycznej tradycji. KEFALINIA – godłem wyspy jest jej mityczny – tytułowy bohater Kefalos. Monetę zaprojektowała Maria Andonatou, której sygnet widnieje w lewym dolnym rogu.[171]
[130] San Marino San Marino 90. rocznica śmierci Giacomo Pucciniego 100,000 monet 29 września 2014
Opis: Wizerunek Giacoma Pucciniego otoczony z lewej strony nazwiskiem G. PUCCINI oraz z prawej strony nazwą kraju emisji SAN MARINO. Rok 2014 znajduje się w lewym dolnym rogu. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[172]
[131] Watykan Watykan 25 lat od upadku Muru Berlińskiego 103,000 monet 14 października 2014
Opis: Projekt przedstawia na pierwszym planie kilka cegieł częściowo zawalonego muru berlińskiego z napisem XXV ANNIVERSARIO DEL CROLLO DEL MURO DI BERLINO 1989 2014 (25. rocznica upadku muru berlińskiego 1989 2014) na cegłach. Pośrodku, w szczelinie między cegłami a kawałkiem drutu kolczastego, widoczna jest gałązka oliwna, a w tle Brama Brandenburska. U góry napis CITTA DEL VATICANO. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[173]
[132] Portugalia Portugalia Międzynarodowy Rok Rolnictwa Rodzinnego 520,000 monet 31 października 2014
Opis: W centralnej części motywu znajdują się narzędzia typowe dla tradycyjnego rolnictwa wraz z produktami rolniczymi: pośrodku kurczak otoczony dyniami, kosz ziemniaków oraz inne warzywa i kwiaty. Po lewej stronie, w półokręgu, temat upamiętnienia AGRICULTURA FAMILIAR (Rolnictwo rodzinne), a po prawej stronie w półokręgu nazwa kraju emisji PORTUGAL, po której następuje rok emisji 2014. U dołu po lewej stronie znak mennicy INCM. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej[174]
[133] Luksemburg Luksemburg 50. rocznica wstąpienia na tron ​​wielkiego księcia Jana 512,000 monet 6 listopada 2014
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia wizerunki wielkiego księcia Henryka i wielkiego księcia Jana, oba zwrócone w lewo. Nad wizerunkiem wielkiego księcia Jana rok 1964 pośrodku nad głowami obu ksążąt znajduje się korona. Na dole imiona Jean i Henri znajdują się pod odpowiednim wizerunkiem oraz rok 2014. Napis 50e ANNIVERSAIRE DE L'ACCESSION AU TRÔNE DU GRAND-DUC JEAN otacza w formie kolistej górną wewnętrzną część monety. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[175]
[134] Finlandia Finlandia 100 lat od narodzin Ilmari Tapiovaara 1 milion monet 10 listopada 2014
Opis: W wewnętrznej przestrzeni monety po lewej stronie widnieje imię Ilmari Tapiovaara oraz rok urodzenia i śmierci; po prawej stronie charakterystyczny detal mebla zaprojektowany przez Ilmari Tapiovaara, wewnątrz którego wskazany jest skrót kraju emisji FI wraz ze znakiem mennicy i rokiem emisji 2014. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[176]
[135] Słowenia Słowenia 600-lecie koronacji Barbary Cylejskiej 1 milion monet 17 listopada 2014
Opis: Centralny wizerunek monety, z motywem pasków, to portret królowej Barbary Cylejskiej, przedstawiony z berłem. Nad obrazem widnieją trzy sześcioramienne gwiazdy, symbol hrabiów Celje. Po lewej stronie znajduje się napis SLOVENIJA, a po prawej BARBARA CELJSKA i lata 1414-2014. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[177]
[136] Francja Francja Światowy Dzień AIDS 3 miliony monet 24 listopada 2014
Opis: W centralnym polu monety widnieje czerwona wstążka, symbolizująca walkę z AIDS. Wstążka została stworzona przez Koło Artystów Wizualnych AIDS i amerykańskiego malarza Franka Moore’a. Powinien być noszony blisko serca, aby symbolizować solidarność z chorymi na AIDS i mieć kształt odwróconej litery V. Pomysł polega na tym, aby pewnego dnia doprowadzić V do właściwej pozycji, aby wskazać zwycięstwo nad chorobą. W polu centralnym znajdują się trzy wstążki. Jedna z nich znajduje się w pozycji konwencjonalnej i będzie pomalowana na czerwono dla wersji brylantowej (BU) i próbnej (PRF). Pozostałe dwie wstążki są odwrócone i powiązane z dwoma V, aby wzmocnić symbolikę wielce oczekiwanego zwycięstwa nad chorobą. W górnej części centralnego pola widnieje data 1 grudnia, Światowy Dzień AIDS Unesco. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[178]
[137] Hiszpania Hiszpania Wstąpienie na tron ​​króla Filipa VI 12 milionów monet 10 grudnia 2014
Opis: Motyw przedstawia nałożone na siebie portrety królów Filipa VI i Juana Carlosa I. Poniżej znajduje się nazwa kraju emisji i rok emisji ESPAÑA – 2014, po prawej stronie znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[179]
[138] Andora Andora 20 lat członkostwa Andory w Radzie Europy 105,000 monet 29 luty 2016
Opis: Centralny motyw przedstawia po lewej stronie herb heraldyczny Andory, po którym następuje napis 20, w którym zero jest stylizowane na flagę Rady Europy. Na górze pojawia się napis ANDORRA, a poniżej AL CONSELL D'EUROPA. W lewym dolnym rogu widnieje rok 2014, po którym następuje ukośna linia. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[180]

rok 2015[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[139] Niemcy Niemcy Kościół Świętego Pawła we Frankfurcie nad Menem – (Hesja)
10. moneta z serii "Kraje związkowe Niemiec" - edycja I
30,765,000 monet 30 stycznia 2015
Opis: Projekt przedstawia klasyczne spojrzenie na kościół św. Pawła we Frankfurcie (Paulskirche był w 1849 r. siedzibą pierwszego swobodnie wybranego organu ustawodawczego w Niemczech i jest uważany za kolebkę niemieckiej demokracji) i dlatego jest perspektywą o największej wartości rozpoznawczej. Projekt dobitnie podkreśla napięcie między dominującą wieżą a eliptyczną konstrukcją kościoła. Nieco przerysowany bieg schodów ma charakter zachęcenia do wejścia do środka, a jednocześnie stanowi wsparcie dla znajdującego się pod nim napisu HESSEN. W wewnętrznej części znajduje się również rok 2015 oraz znak mennicy odpowiedniej mennicy (A, D, F, G lub J). Po lewej stronie znajduje się również znak kraju D oraz znak mincmistrza HH (Heinz Hoyer). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[181]
[140] Niemcy Niemcy 25 lat Zjednoczenia Niemiec 30,500,000 monet 30 stycznia 2015
Opis: Przed Bramą Brandenburską, symbolem jedności Niemiec, stoją ludzie na pierwszym planie, którzy uosabiają nowy początek i postęp ku lepszej przyszłości. Przedstawienie stwierdzenia Wir sind ein Volk (jesteśmy jednym narodem) jest wyrazem zbiorowej woli obywateli niemieckich – jest drogą ku zjednoczeniu Niemiec. Wewnątrz znajduje się również znak mennicy odpowiedniej mennicy (A, D, F, G lub J), a także kod kraju emitującego D i znak grawera BW (Bernd Wendhut). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[182]
[141] Francja Francja 70 lat pokoju w Europie 4,020,000 monet 2 lutego 2015
Opis: Na awersie monety gołąb jest zaprojektowany w sposób graficzny i nowoczesny. Niesie gałązkę oliwną, symbol pokoju, której gałązki zostały zastąpione 12 gwiazdami flagi europejskiej. 28 krajów Unii Europejskiej jest oznaczonych kodem ISO. U dołu monety widnieją litery RF (République Française), po lewej stronie znajdują się dwa znaki mennicy, a po prawej rok emisji 2015.[183]
[142] Hiszpania Hiszpania jaskinia Altamira
6. moneta z serii "Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Hiszpanii"
8 milionów monet 2 lutego 2015
Opis: Motyw przedstawia na pierwszym planie malowidło żubra z jaskini Altamira znajdującej się w Kantabrii. W górnej części wizerunku, zapisany w kółko i wielkimi literami, napis ESPAÑA, u dołu rok emisji 2015, a po prawej stronie znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[184]
[143] Łotwa Łotwa Łotewska Prezydencja Rady Unii Europejskiej 1,025,000 monet 10 lutego 2015
Opis: Motyw przedstawia oficjalne logo prezydencji Łotwy w Radzie Unii Europejskiej. Logo uzupełniają słowa LATVIJAS PREZIDENTŪRA ES PADOMĒ (ŁOTEWSKA PREZYDENCJA RADY UE) oraz strona internetowa prezydencji EU2015.LV. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[185]
[144] Finlandia Finlandia 150 lat od narodzin Jeana Sibeliusa 1 milion monet 18 lutego 2015
Opis: W wewnętrznej części monety znajduje się niebo z gwiazdami, z prawej strony wierzchołki drzew. W lewej wewnętrznej części monety umieszczono napis JEAN SIBELIUS oraz rok emisji 2015. Po prawej stronie znajduje się oznaczenie kraju emisji FI oraz znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[186]
[145] San Marino San Marino 750 lat od narodzin Dante Alighieri 100,000 monet 8 kwietnia 2015
Opis: Projekt autorstwa Annalisy Masini przedstawia portret Dantego zaczerpnięty z fresku Botticellego. Z prawej strony portretu napis DANTE w pionie. Na prawo od środka monety nazwa kraju emisji SAN MARINO w półokręgu. Pomiędzy tymi dwoma napisami znajduje się znak mennicy 'R', lata '1265' i '2015' oraz inicjały artysty 'AM'. Styl liternictwa użyty do identyfikacji narodu i tematu monety został zainspirowany literami z pierwszych egzemplarzy Boskiej Komedii dantego (Divina Commedia). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[187]
[146] Portugalia Portugalia 150 lat Portugalskiego Czerwonego Krzyża 520,000 monet 15 kwietnia 2015
Opis: Motyw przedstawia kompozycję wizualną opartą na dobrze znanym krzyżu, symbolu organizacji, kilkakrotnie powielonym w celu przedstawienia ekspansji akcji humanitarnej zarówno w Portugalii, jak i za granicą. Kontur dłoni w tle symbolizuje różnego rodzaju pomoc udzielaną przez organizację ludziom, głównie medyczną, ale także m.in. współpracującą, konstruującą i wspierającą. Z lewej strony w półokręgu napis CRUZ VERMELHA PORTUGUESA. U góry herb i nazwa kraju emitującego PORTUGAL, a na dole lata 1865 i 2015. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[188]
[147] Malta Malta 100 lat od pierwszego lotu z Malty 325,000 monet 25 maja 2015
Opis: Moneta upamiętnia ważny kamień milowy w historii lotnictwa Malty – 100 lat od pierwszego lotu z Malty. 13 lutego 1915 kapitan Kilmer wystartował z Grand Harbour wodolotem linii HMS Ark Royal. Samolot wylądował w porcie po 55 minutach lotu. Moneta przedstawia hydroplan kapitana Kilmera z Senglea Point, ważnym elementem Grand Harbour w tle. U góry półkolem napis FIRST FLIGHT FROM MALTA (PIERWSZY LOT Z MALTY). Po prawej lata 1915–2015. U dołu z lewej strony napis 100TH ANNIVERSARY, a u dołu inicjały projektanta NGB (Noel Galea Bason).Na zewnętrznym otoku monety przedstawiono 12 gwiazd flagi europejskiej.[189]
[148] Luksemburg Luksemburg 15. rocznica wstąpienia na tron ​​wielkiego księcia Henryka 517,500 monet 8 czerwca 2015
Opis: Moneta przedstawia wielkiego księcia Henryka i wielką księżną Marię Teresę. Nad nimi widnieje rok wstąpienia na tron 2000, państwo emitujące Luxembourg oraz oznaczenie roku emisji 2015. Pod nimi widnieje napis 15e anniversaire de l'accession au trône de SAR le Grand-Duc (15. rocznica wstąpienia na tron ​​wielkiego księcia). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[190]
[149] Malta Malta Proklamacja Republiki Malty w 1974 roku.
5. moneta z serii "Maltańska historia konstytucyjna"
435,000 monet 23 czerwca 2015 (zestaw)
3 października 2015 (rolka)
Opis: Moneta jest ostatnią z serii pięciu upamiętniających historię konstytucyjną Malty. Malta została ogłoszona republiką w dniu 13 grudnia 1974 roku, po zmianach konstytucyjnych, które zostały uzgodnione przez zdecydowaną większość w parlamencie maltańskim. Projekt odwzorowuje marmurową tablicę przytwierdzoną do fasady Pałacu Prezydenckiego w Valletcie, aby zaznaczyć zmianę Malty z monarchii w republikę. U góry po prawej stronie półokręgiem napis MALTA – Republic 1974. Na dole rok 2015. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[191]
[150] Włochy Włochy 750 lat od narodzin Dante Alighieri 3,515,000 monet 26 czerwca 2015 (zestaw)
22 lipca 2015 (rolka)
Opis: Rysunek przedstawia Dantego z otwartą księgą w lewej ręce, a za nim górę "Czyśćca". Jest to fragment obrazu „Alegoria Boskiej Komedii” Domenico di Michelino (1417-1491) w katedrze św. Maria del Fiore we Florencji. W centrum znajduje się monogram Republiki Włoskiej RI, po prawej stronie napis R Mennicy Rzymskiej, u dołu inicjały SP (Silvii Petrassi) i daty 1265 2015, odpowiadające odpowiednio rokowi rocznicy i roku emisji monety; u góry widnieje napis w formie łuku DANTE ALIGHIERI. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[192]
[151] Portugalia Portugalia 500 lat od pierwszego kontaktu Portugalii z Timorem 520,000 monet 15 lipca 2015
Opis: Projekt przedstawia XVI-wieczny statek, przedstawiający przybycie portugalskich żeglarzy na wyspę, oraz lokalny dom kryty strzechą, w tym typowe drewniane rzeźby, trwałe wspomnienia mitów i legend. Ten przedstawiony na monecie przedstawia historię pierwszych mieszkańców, którzy przybyli łodzią z innych części kontynentu azjatyckiego oraz znaczenie konia w podróżowaniu po stromych górach, które pokrywają większą część wyspy. W prawym górnym rogu rok 1515 i nazwa kraju emitującego PORTUGAL. U dołu z lewej strony napis TIMOR oraz rok 2015. U dołu podpis artysty Fernando Fonseca. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[193]
[152] Francja Francja 225. rocznica Święta Federacji 4,020,000 monet 22 lipca 2015
Opis: Francuskie święto narodowe reprezentuje moment zjednoczenia narodowego w obchodach Republiki. Projekt przedstawia Mariannę, symbol Republiki Francuskiej, przedstawiony z profilu w graficznym, współczesnym stylu, z głową nakrytą czapką frygijską. Po prawej stronie znajduje się symbol RF, nad którym pojawia się kokarda z naszkicowanymi liniami. Pośrodku monety widnieje rok, a po lewej stronie znajduje się werset z dzieła francuskiego poety Paula Éluarda zatytułowany Liberté, przywołujący motto republikańskie. Obok tego cytatu pojawiają się znaki mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[194]
[153] Włochy Włochy Światowa WystawaExpo 2015 w Mediolanie 3,525,000 monet 22 lipca 2015
Opis: Motyw przedstawia kompozycję symbolizującą płodność Ziemi. Na półokręgu oznaczającym sferę ziemską karmione wodą ziarno czeka, by wykiełkować; nad ziemią z pnia drzewa wyrasta winorośl, gałązka oliwna i ucho; wokół napis NUTRIRE IL PIANETA. po lewej inicjały projektantki Marii Grazi Urbani MGU. Z prawej strony monogram Republiki Włoskiej RI i R oznaczający Mennicę Rzymską; pośrodku logo EXPO MILANO 2015. Na zewnętrznym otoku monety przedstawiono 12 gwiazd flagi europejskiej.[195]
[154] Belgia Belgia Europejski Rok Rozwoju 250,000 monet 17 września 2015
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia dłoń trzymającą kulę ziemską z rośliną na pierwszym planie. Napis 2015 EUROPEAN YEAR FOR DEVELOPMENT znajduje się w łuku nad kulą ziemską. Pod ręką widnieje kod kraju BE, a po jej lewej stronie znajduje się podpis mistrza mennicy i znak mennicy brukselskiej, profil w hełmie archanioła Michała.[196]
[155] San Marino San Marino 25 lat Zjednoczenia Niemiec 100,000 monet 29 września 2015
Opis: Motyw przedstawia Bramę Brandenburską, która w czasie zimnej wojny znajdowała się w Berlinie Wschodnim, w dwóch przedstawieniach splecionych jak dwie dłonie, symbolizujących zjednoczenie dwóch części Berlina. Z lewej strony znak mennicy R oraz inicjały artysty ES (Erik Spiekermann). Wokół wzoru wokoło znajduje się napis 25° ANNIVERSARIO DELLA RIUNIFICAZIONE DELLA GERMANIA 1990–2015 (25. rocznica zjednoczenia Niemiec) oraz kraj i rok emisji San Marino MMXV. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[197]
[156] Watykan Watykan VIII Światowe Spotkanie RodzinFiladelfia 2015 122,000 monet 6 października 2015
Opis: Wzór przedstawia dwie rodziny, które idealnie obejmują całą Ziemię. U góry rok emisji 2015. Po lewej stronie nazwisko artysty C. Principe. Znak mennicy R widnieje na ramieniu jednego z członków rodziny po prawej stronie. Projekt otacza napis VIII INCONTRO MONDIALE DELLE FAMIGLIE (VIII Światowe Spotkanie Rodzin), od lewej do prawej w półokręgu oraz CITTA' DEL VATICANO u dołu. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[198]
[157] Luksemburg Luksemburg 125. rocznica panowania dynastii Nassau-Weilburg 511,500 monet 15 października 2015
Opis: Po lewej stronie monety znajduje się wizerunek wielkiego księcia Henryka, a po prawej, w układzie kolistym i w porządku chronologicznym ich wstąpienia na tron, portrety wielkich książąt: Adolf, Wilhelm IV, Maria Adelajda, Charlotta oraz Jan. Po prawej stronie, również w formie koła, widnieje napis 1890 – Dynastie Nassau-Weilbourg. Pośrodku wzoru znajdują się pionowo nazwa kraju emisji Luxembourg i rok 2015. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[199]
[158] Finlandia Finlandia 150 lat od narodzin Akseli Gallen-Kallela 500,000 monet 22 października 2015
Opis: Na górze przedstawiony jest łabędź Tuoneli pływający w wodach, w których duch tworzy fale podczas schodzenia. Kraj emisji FI jest umieszczony po prawej stronie linii horyzontu. Poniżej znajduje się paleta malarska ze wskazaniem roku urodzenia Akseli Gallen-Kallela 1865 i roku emisji 2015. Obok palety wybity jest znak mennicy. Nazwisko artysty AKSELI GALLEN KALLELA znajduje się poniżej linii horyzontu. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[200]
[159] Słowacja Słowacja 200 lat od narodzin Ľudovíta Štúra 1 milion monet 23 października 2015
Opis: Motyw przedstawia portret Ľudovíta Štúra. Z prawej strony portretu, równolegle do krawędzi wewnętrznej części monety, wpisany jest rok emisji 2015, a dalej, po prawej stronie, nazwa kraju emitującego SLOVENSKO. Z lewej strony portretu, równolegle do wewnętrznej krawędzi, są wpisane daty urodzin i śmierci Štúra 1815–1856, a dalej z lewej strony wzdłuż krawędzi nazwisko ĽUDOVÍT ŠTÚR. W prawej górnej części wzoru znajduje się znak mennicy Kremnickiej (Mincovňa Kremnica), składający się z inicjałów MK umieszczonych między dwoma stemplami. W prawej dolnej części stylizowane litery , inicjały projektanta Ivana Řeháka.[201]
[160] Słowenia Słowenia 2000. rocznica założenia Emony 1 milion monet 9 listopada 2015
Opis: Centralny wizerunek monety to kompozycja liter tworzących słowo EMONA lub AEMONA oraz stylizowany wzór twierdzy Emona. U dołu okrągły napis EMONA LJUBLJANA SLOVENIJA 2015. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[202]
[161] Monako Monako 800. rocznica budowy pierwszej Twierdzy na Skale z 1215 roku 10,000 monet 14 listopada 2015
Opis: Motyw przedstawia wieżę na szczycie skały. U góry nazwa kraju emitującego MONACO, otoczona znakiem mennicy paryskiej i znakiem mincmistrza. U dołu napis FONDATION DE LA FORTERESSE (Fundacja twierdzy), między latami 1215 i 2015. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[203]
[162] Łotwa Łotwa Natura w niebezpieczeństwie – Bocian czarny 1,020,000 monet 1 grudnia 2015
Opis: motyw przedstawia bociana czarnego (Ciconia nigra), uważanego za jeden z symbolicznych gatunków ochrony przyrody w Europie. W 2005 roku Łotwa przyjęła plan ochrony bociana czarnego. U dołu rysunku widnieje nazwa kraju emisji LATVIJA, a poniżej rok emisji 2015. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[204]
[163] Litwa Litwa Język litewski 1 milion monet 14 grudnia 2015
Opis: Na monecie widnieje słowo AČIŪ (dziękuję), jedno z najpiękniejszych słów w języku litewskim. W projekcie wykorzystano oryginalną litewską czcionkę, stworzoną specjalnie na podstawie czcionki łacińskiej z okazji stulecia restauracji litewskiej drukarni, aby lepiej odpowiadała najczęściej używanym kombinacjom liter w języku litewskim. Wszystkie litery języka litewskiego pojawiają się na tle słowa AČIŪ, ułożonego jak chmura tagów. Poniżej znajduje się nazwa kraju emitującego LIETUVA, a poniżej rok 2015. W prawym dolnym rogu, pod słowem AČIŪ, znajduje się znak mennicy litewskiej. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[205]
[164] Grecja Grecja 75 lat od śmierci Spyridona Louisa 750,000 monet 15 grudnia 2015
Opis: Motyw przedstawia Spyrosa Louisa i przyznany mu puchar, a w tle stadion Panathinaiko. Kraj emisji ΕΛΛΗNIKH ΔHMOKPΑTIA oraz napis 75 ΧΡΟΝΙΑ ΜΝΗΜΗΣ ΣΠΥΡΟΥ ΛΟΥΗ (75 LAT PAMIĘCI SPYROSA LUISA w języku greckim) są pokazane wzdłuż wewnętrznej krawędzi. Nad kielichem widnieje rok emisji 2015, a po prawej palmeta (grecki znak mennicy). U dołu rysunku znajduje się monogram artysty George’a Stamatopoulosa. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[206]
[165] Andora Andora 25. rocznica podpisania umowy celnej z Unią Europejską 85,000 monet 18 lipca 2016
Opis: Motyw przedstawia u góry mapę Andory z zaznaczonym w środku herbem Księstwa. U dołu motywu dwie przeciwstawne strzałki przeplatane, symbolizujące porozumienie celne między Andorą a UE, pokazują upamiętniane lata 1990 i 2015 (ten ostatni jest również rokiem emisji monety) oraz nazwa kraju emitującego ANDORRA. Wokół mapy Andory widnieje napis 25è aniversari de la Signatura de l'Acord Duaner amb la Unió Europea (25. rocznica podpisania umowy celnej z Unią Europejską). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[207]
[166] Andora Andora 30. rocznica nadania pełnoletności i przyznania praw politycznych
mężczyznom i kobietom w wieku osiemnastu lat
85,000 monet 18 lipca 2016
Opis: Rysunek odwzorowuje częściowy wizerunek młodej kobiety w trakcie składania głosu w urnie wyborczej. Na karcie do głosowania widnieje napis ANDORRA. Po lewej stronie obrazu widnieją lata, na które przypada rocznica: 1985 i 2015 (ten ostatni jest również rokiem emisji monety). Rysunek otacza wstęga, w której przedmiot celebracji jest wpisany w formie skróconej: 30è ANIVERSARI MAJORIA D'EDAT ALS 18 ANYS (trzydzieści lat od przypisania osiemnastego wieku pełnoletności). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[208]

rok 2016[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[167] Austria Austria 200. rocznica założenia Austriackiego Banku Narodowego -
(Österreichische Nationalbank)
16,060,000 monet 2 grudnia 2015 (zestaw)
18 stycznia 2016 (rolka)
Opis: Rysunek przedstawia dwóch bogów mitologii rzymskiej przedstawionych na płaskorzeźbie nad wejściem do siedziby Austriackiego Banku Narodowego (Österreichische Nationalbank - OeNB); po lewej stronie Merkurego, posłańca bogów i boga kupców i handlu; po prawej, z rogiem obfitości Fortune, boginię przypadku i dobrobytu. Od lewego marginesu do prawego marginesu wewnętrznego okręgu w tle znajduje się siedziba OeNB. U dołu wewnętrznego koła biegnie ozdobna wstęga nawiązująca do czerwono-biało-czerwonych barw austriackiej flagi; zgodnie z zasadami monochromatycznego przedstawienia heraldycznego czerwień symbolizują równoległe pionowe linie. Na lewo od Merkurego daty 1816 i 2016 przypominają odpowiednio: rok założenia i dwustolecie OeNB. Na krawędzi wewnętrznego złotego koła widnieją napisy REPUBLIK ÖSTERREICH (Republika Austrii) i 200 JAHRE OESTERREICHISCHE NATIONALBANK (dwusetlecie Oesterreichische Nationalbank). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[209]
[168] Estonia Estonia 100 lat od narodzin Paula Keresa 500,000 monet 7 stycznia 2016
Opis: Moneta przedstawia wielkiego estońskiego szachistę Paula Kérèsa z kilkoma figurami szachowymi. U góry po lewej stronie w półokręgu znajduje się napis PAUL KERES. Po lewej stronie znajduje się nazwa kraju emisji EESTI, poniżej której wskazano rok emisji 2016. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[210]
[169] Irlandia Irlandia 100 lat od Powstania Wielkanocnego 4,500,000 monet 20 stycznia 2016
Opis: Projekt przedstawia posąg Hibernii umieszczony na budynku Poczty Głównej, której okupacja w 1916 roku oznacza początek buntu wielkanocnego. Hibernia to symbol Irlandii. Jego nazwa wywodzi się od terminu używanego w starożytnej grece w odniesieniu do Irlandii; posąg wykonał rzeźbiarz John Smyth. Uważana za świadka wydarzeń z 1916 roku, w ciągu 100 lat, które minęły od tego czasu, widziała na jej oczach rozkwit narodu opartego na ideałach przedstawionych w proklamacji. Hibernia nadal patrzy w przyszłość i jest symbolem przeszłości, teraźniejszości i przyszłości kraju. W górnej części wewnętrznego kręgu widnieje napis HIBERNIA imitujący pismo odręczne, które czerpie inspirację z historycznej Księgi z Kells. Promienie słoneczne dobrze reprezentują podstawową koncepcję buntu i proklamacji: świt nowego narodu / republiki. Po bokach wizerunek posągu znajduje się w latach 1916 i 2016. W dolnej części wewnętrznego kręgu widnieje nazwa kraju emisji éire i pod nią rok emisji 2016. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[211]
[170] Francja Francja XV Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej – UEFA Euro 2016 France 10,020,500 monet 5 lutego 2016
Opis: Moneta przedstawia Puchar Henriego Delaunaya zamknięty w środku sylwetki Francji, do której dodano dwa znaki mennicy paryskiej. Po prawej stronie szablonu wpisane są litery RF oznaczające Republikę Francuską. Nazwa turnieju UEFA EURO 2016 FRANCE stanowi swego rodzaju koronę nad sylwetką Francji. Poniżej piłka podąża trajektorią startu, która wypycha ją na pierwszy plan. Tło projektu stanowi grafika przedstawiająca turniej. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[212]
[171] Hiszpania Hiszpania Akwedukt w Segowii
7. moneta z serii "Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Hiszpanii"
4 miliony monet 5 lutego 2016
Opis: Rysunek przedstawia akwedukt w Segowii na pierwszym planie. W górnej części wewnętrznego koła, półokrągło, znajduje się nazwa kraju emisji ESPAÑA, poniżej umieszczono rok emisji 2016. W prawym górnym rogu znajduje się znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[213]
[172] Niemcy Niemcy Pałac Zwinger w Dreźnie – (Saksonia)
11. moneta z serii "Kraje związkowe Niemiec" - edycja I
30,663,000 monet 5 lutego 2016
Opis: Motyw przedstawia widok na Kronentor (Bramę Koronną) z wewnętrznego placu drezdeńskiego Zwingera. Wewnątrz monety występują również: nazwa SACHSEN i kod kraju emitującego D na dole, znak mennicy (A, D, F, G lub J) oraz znak grawera (inicjały JT - Jordi Truxa) w prawym górnym rogu i rok 2016 w lewym górnym rogu. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[214]
[173] Słowacja Słowacja Słowacka Prezydencja Rady Unii Europejskiej 1 milion monet 7 marca 2016
Opis: W centrum wzoru znajduje się herb Republiki Słowackiej na tle dynamicznych linii dośrodkowych, reprezentujących jej pozycję i znaczenie podczas sprawowania prezydencji Rady Unii Europejskiej. Po prawej stronie herbu widnieje rok 2016. Nazwa kraju SLOVENSKO i słowa PREDSEDNÍCTVO SR V RADE EÚ (słowacka prezydencja Rady UE) są wpisane wokół wewnętrznego okręgu, oddzielone symbolami graficznymi. W dolnej części kompozycji znajduje się znak mennicy kremnickiej (litery MK” zamknięte między dwiema emplemami) oraz stylizowane inicjały VP projektanta strony narodowej Vladimíra Pavlicy . Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej[215].
[174] Belgia Belgia XXXI Letnie Igrzyska OlimpijskieRio de Janeiro 2016 375,000 monet 24 marca 2016
Opis: Na monecie widnieje rysunek który przedstawia, zaczynając od góry, stylizowaną postać ludzką, pięć kół olimpijskich oraz napis TEAM BELGIUM. Po lewej stronie widnieje rok wydania 2016. Po prawej stronie między znakiem mennicy brukselskiej, (głową Archanioła Michała w hełmi)e i znakiem mincerza wpisany jest narodowy identyfikator BE. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[216]
[175] San Marino San Marino 550 lat od śmierci Donatello 87,800 monet 5 kwietnia 2016
Opis: Rysunek przedstawia na pierwszym planie, po lewej stronie twarz Dawida, fragment rzeźby z brązu wykonanej przez Donatello. U góry, pośrodku, znak mennicy R, po prawej nazwa kraju emitującego SAN MARINO, w prawym dolnym rogu napis DONATELLO, z datami 1466-2016, a pośrodku inicjały artysty MB (Matt Bonaccorsi). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[217]
[176] Finlandia Finlandia 90. rocznica śmierci Eino Leino 1 milion monet 25 kwietnia 2016
Opis: W środku monety po prawej stronie znajduje się płomień i pogrzebacz skierowany do góry. Po prawej stronie w półokręgu widnieje napis EINO LEINO oraz rok emisji 2016. W lewym dolnym rogu znajduje się oznaczenie kraju emisji FI oraz znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[218]
[177] Litwa Litwa Kultura Bałtycka 1 milion monet 3 maja 2016
Opis: Motyw przedstawia bursztynowy krążek, jeden z najbardziej charakterystycznych symboli kultury bałtyckiej. Dysk ozdobiony jest ukośnym perforowanym krzyżem symbolizującym oś ziemi. Powyżej znajduje się kraj emisji LIETUVA między znakiem mennicy a rokiem emisji 2016. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[219]
[178] Portugalia Portugalia Portugalscy sportowcy biorący udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 680,000 monet 3 maja 2016
Opis: Na monecie przedstawiono kompozycję wizualną na podstawie słynnego dzieła sztuki "Serce z Viany" autorstwa Joanny Vasconcelos, inspirowanej tradycyjnymi klejnotami obszaru Viana do Castelo w północnej Portugalii. Projekt symbolizuje poparcie Portugalczyków dla narodowej drużyny sportowców, którzy wezmą udział w igrzyskach olimpijskich. Po lewej i prawej stronie rysunku są wpisane w półokręgu odpowiednio słowa JOANA VASCONCELOS i EQUIPA OLÍMPICA DE PORTUGAL 2016. Na dole widoczny znak mennicy INCM. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[220]
[179] Luksemburg Luksemburg 50 lat Mostu wielkiej księżnej Charlotty 517,500 monet 6 maja 2016
Opis: Motyw przedstawia most wielkiej księżnej Charlotty, który jest głównym łącznikiem między centrum Luksemburga a dzielnicą miejską Kirchberg, w której mieszczą się instytucje Unii Europejskiej obecne w mieście. Na obrazie mostu znajduje się napis Pont Grande-Duchesse Charlotte (most Wielkiej Księżnej Charlotty) oraz poniżej data 1966. Zwieńczeniem projektu jest wizerunek wielkiego księcia Henryka, któremu po lewej stronie widnieje rok emisji monety 2016. Poniżej znajduje się nazwa kraju emitującego LUXEMBOURG. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[221]
[180] Belgia Belgia Międzynarodowy Dzień Zaginionych Dzieci 1,020,000 monet 25 maja 2016
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia pośrodku twarz dziecka otoczoną napisami MISSING-DISPARU-VERMIST, WWW.CHILDFOCUS.BE oraz trzyjęzycznym identyfikatorem narodowym BELGIQUE-BELGIE-BELGIEN, po którym następuje rok 2016. Znak mennicy brukselskiej, (głowa Archanioła Michała w hełmie) i znak mincmistrza mennicy znajdują się odpowiednio po lewej i prawej stronie twarzy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[222]
[181] Monako Monako 150. rocznica założenia Monte Carlo przez Karola III 15,000 monet 1 czerwca 2016
Opis: Motyw przedstawia Karola III na tle Monte Carlo. Powyżej znajduje się kraj emisji MONACO pomiędzy znakiem mennicy a znakiem mincmistrza mennicy. Poniżej, w półokręgu od lewej do prawej, znajduje się napis 1866 CHARLES III FONDE MONTE CARLO 2016. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[223]
[182] Watykan Watykan 200. rocznica Żandarmerii Watykańskiej 90,000 monet 2 czerwca 2016
Opis: Na awersie przed kopułą Bazyliki św. Piotra przedstawiony jest agent Żandarmerii Watykańskiej. Powyżej półkolem napis CORPO DELLA GENDARMERIA 1816-2016. U dołu w półokręgu nazwa kraju emisji CITTÀ DEL VATICANO. Po lewej i prawej stronie wzoru znajduje się znak mennicy R” oraz nazwa projektanta (D. Longo). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[224]
[183] Słowenia Słowenia 25 lat niepodległości 1 milion monet 20 czerwca 2016
Opis: Po lewej stronie wewnętrznego koła znajduje się ukośna linia. W prawym górnym rogu monety znajduje się napis 25 LET, a pod nim REPUBLIKA SLOVENIJA. Pod tymi nagłówkami znajduje się oryginalny pisemny rejestr Prešerena części słoweńskiego hymnu Zdravljica dočákat' dan. W dolnym środku widnieje rok 2016. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[225]
[184] Łotwa Łotwa Sektor rolno-spożywczy na Łotwie 1,010,000 monet 19 lipca 2016
Opis: Motyw przedstawia brązową krowę łotewską, która w tradycji ludowej i w prawdziwym życiu symbolizuje produkcję mleka na Łotwie. Pod rysunkiem po lewej stronie znajduje się rok emisji 2016, a w dolnym środku kraj emisji „LATVIJA. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[226]
[185] Portugalia Portugalia 50. rocznica inauguracji Mostu 25 Kwietnia 520,000 monet 19 lipca 2016
Opis: Wzór przedstawia Most 25 Kwietnia. W prawym górnym rogu znajduje się kraj emisji PORTUGAL. W prawym dolnym rogu znajdują się słowa PONTE, 25 DE ABRIL, 1966 i 2016, jedno pod drugim. Znak mennicy INCM widnieje w lewym dolnym rogu, a nazwisko projektanta JOSÉ AURÉLIO na środku. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[227]
[186] Włochy Włochy 550 lat od śmierci Donatello 1,500,000 monet 21 lipca 2016
Opis: Na monecie umieszczona jest głowa Donatella (szczegół rzeźby z brązu przechowywanej w Muzeum Narodowym Bargello we Florencji); po lewej monogram Republiki Włoskiej RI z datami 1466 i 2016 poniżej, w dwóch wierszach; po prawej inicjały CM (autorki Claudii Momoni); u dołu napis DONATELLO. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[228]
[187] Włochy Włochy 2200 lat od śmierci Plauta 1,500,000 monet 21 lipca 2016
Opis: Maski teatralne przedstawiające dwie postacie nowej komedii, młodą kobietę i niewolnika, zaczerpnięte z mozaiki z II wieku p.n.e. przechowywanej w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie. Nad maskami wygięty łukowo plan budowy teatru rzymskiego z monogramem Republiki Włoskiej RI pośrodku; po lewej oznaczenie mennicy R, po prawej inicjały LDS (Luciana De Simoni). Poniżej daty 184 AC i 2016 oraz napis PLAUTO. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[229]
[188] Malta Malta Ġgantija
1. moneta z serii "Megalityczne świątynie Malty"
410,000 monet 22 sierpnia 2016
Opis: Moneta przedstawia świątynie Ġgantija, znajdujące się na wyspie Gozo. Ġgantija to kompleks megalitycznych świątyń datowanych na neolit. Jest to jedna z najstarszych samonośnych konstrukcji na świecie i jedna z najstarszych budowli religijnych. Wzniesiona około 36 wieku p.n.e., miejsce Ġgantija poprzedza Stonehenge i egipskie piramidy. W prawym górnym rogu znajduje się napis GANTIJA TEMPLES, a poniżej lata 3800-3200 BC. Poniżej po lewej stronie znajduje się kraj emisji MALTA, a poniżej rok emisji 2016, otoczone znakiem mincmistrza i znakiem mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[230]
[189] Francja Francja 100 lat od narodzin François Mitterranda 10,020,000 monet 12 września 2016
Opis: Rysunek przedstawia François Mitterranda z profilu. Z prawej strony osobisty symbol człowieka, mieszany dąb i drzewo oliwne. Całość wieńczą daty stulecia urodzin 1916 i 2016 oraz napis François Mitterrand. Poniżej oznaczenie kraju emitującego RF. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[231]
[190] San Marino San Marino 400 lat od śmierci Williama Shakespeare’a 82,800 monet 22 września 2016
Opis: Rysunek odtwarza portret poety. Po prawej stronie w półokręgu daty 1616-2016 i nazwa kraju emitującego San Marino; w prawym dolnym rogu inicjały artysty MB. Z lewej strony półkolem napis William Shakespeare; w lewym dolnym rogu znak mennicy R. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[232]
[191] Watykan Watykan Święty Rok Miłosierdzia 90,000 monet 13 października 2016
Opis: Strona narodowa przedstawia św. Marcina z Tours dzielącego swój płaszcz z biednym człowiekiem. Rysunek otaczają napisy GIUBILEO DELLA MISERICORDIA z lewej strony i CITTÀ DEL VATICANO z prawej strony, oba w półokręgu. Po prawej stronie widnieje również rok emisji 2016, a znak mennicy R i nazwisko artysty M. CRISCIOTTI. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[233]
[192] Finlandia Finlandia 100. rocznica urodzin Georga Henrika von Wright 1 milion monet 17 października 2016
Opis: Na wewnętrznej stronie monety widnieje starożytna kolumna dorycka i gałązka dębu. Napis GEORG HENRIK VON WRIGHT jest przedstawiony w półokręgu od lewej do prawej, a rok emisji 2016 jest pokazany w prawym górnym rogu. W lewym górnym rogu znajduje się oznaczenie kraju emisji FI oraz znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[234]
[193] Łotwa Łotwa Liwonia – (Vidzeme)
1. moneta z serii " Krainy historyczne Łotwy"
1,010,000 monet 15 listopada 2016
Opis: Motyw przedstawia herb historycznego regionu Łotwy - Liwonii. U góry oznaczenie kraju emisji LATVIJA, a na dole nazwa regionu VIDZEME. Po prawej stronie widnieje rok wydania 2016. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[235]
[194] Malta Malta Solidarność przez miłość
1. moneta z serii "Od dzieci w solidarności"
380,000 monet 5 grudnia 2016
Opis: Moneta ma na celu uczczenie społecznej roli "Malta Community Chest Fund" poprzez program "Od dzieci w solidarności” dla uczniów szkół średnich. Program ma na celu afirmację społecznej roli dzieci i młodzieży widzianej z pięciu różnych perspektyw: pierwsza poświęcona jest tematowi solidarność przez miłość. Autorką rysunku jest Sarah Cilia, uczennica gimnazjum, która przedstawiła temat za pomocą dwóch rąk połączonych w serce, w którym znajduje się wyobrażenie flagi maltańskiej. Pod rysunkiem widnieje napis MALTA 2016. Na lewym nadgarstku narysowano dwie stylizowane postacie ludzkie, a na prawym dwie kolejne. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[236]
[195] Grecja Grecja 150 lat od podpalenia klasztoru Arkadi 750,000 monet 16 grudnia 2016
Opis: Motyw przedstawia Klasztor Arkadi. Na lunecie pod rysunkiem pośrodku znajdują się napisy ΜΟΝΗ ΑΡΚΑΔΙΟΥ oraz ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ wzdłuż krawędzi wewnętrznego koła po lewej stronie (KLASZTOR ARKADI” i REPUBLIKA GRECKA w języku greckim). W prawym górnym rogu widnieje rok emisji 2016, a pod centralnym napisem lunety widnieje palmeta (znak mennicy greckiej). W prawym dolnym rogu znajduje się monogram artysty George’a Stamatopoulosa. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[237]
[196] Grecja Grecja 120 lat od narodzin Dimitri Mitropoulosa 750,000 monet 16 grudnia 2016
Opis: Moneta przedstawia Dimitri Mitropoulosa na tle nut. Wzdłuż krawędzi wewnętrznego kręgu, po lewej stronie, znajdują się napisy 120 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ i ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (120 LAT OD URODZENIA DIMITRIEGO MITROPOULOSA i REPUBLIKA GRECKA w języku greckim). W lewym górnym rogu widnieje rok emisji 2016, a za nim palmeta (znak mennicy greckiej). W prawym dolnym rogu znajduje się monogram artysty George’a Stamatopoulosa. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[238]
[197] Andora Andora 25-lecie Radia i Telewizji Andory 85,000 monet 1 czerwca 2017
Opis: Rysunek przedstawia mikrofon i antenę otoczone różnymi koncentrycznymi liniami ze słowami 25è ANIVERSARI DE RÀDIO I TELEVISIÓ D'ANDORRA, rokiem emisji 2016 oraz nazwą państwa emitującego ANDORRA. Ta okolicznościowa moneta upamiętnia 25. rocznicę powstania mediów publicznych w Andorze wraz z rozpoczęciem publicznych audycji radiowych i telewizyjnych w Andorze. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[239]
[198] Andora Andora 150 lat Nowej Reformy z 1866 roku 85,000 monet 1 czerwca 2017
Opis: Moneta przedstawia główną salę Casa de la Vall (siedziby parlamentu Andory) z napisem 150 ANYS DE LA NOVA REFORMA DE 1866, rok emisji 2016 i nazwą emitenta ANDORRA. Ta pamiątkowa moneta upamiętnia 150. rocznicę nowego dekretu reformującego, jednego z najważniejszych etapów w historii Andory i Consell General (parlamentu Andory), który wyznaczył społeczny i polityczny punkt zwrotny w Księstwie Andory. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[240]

rok 2017[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[199] Słowacja Słowacja 550-lecie Uniwersytetu Istropolitan 1 milion monet 4 stycznia 2017
Opis: Rysunek przedstawia nauczyciela i dwóch uczniów siedzących przed fasadą Uniwersytetu Istropolitan w Bratysławie. W lewym górnym rogu, w medalionie, znajduje się król Maciej Korwin, założyciel uniwersytetu. Nad medalionem widnieje napis 1467, rok inauguracji uczelni. Kraj emisji SLOVENSKO jest przedstawiony u podstawy wewnętrznego koła, nad rokiem emisji 2017. Wzdłuż lewego brzegu wewnętrznego koła znajduje się napis UNIVERZITA, a wzdłuż prawej napis ISTROPOLITANA. W lewym dolnym rogu znajduje się znak mennicy Kremnica (Mincovňa Kremnica) i inicjały MK. Pod znakiem mennicy widnieją inicjały MP projektantki Marii Poldaufovej. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[241]
[200] Słowenia Słowenia 10. rocznica przyjęcia euro 1 milion monet 2 lutego 2017
Opis: Motyw przedstawia 10 latających jaskółek tworzących okrąg. W dolnej połowie w półokręgu znajdują się słowa 10 LET SKUPNE EVROPSKE VALUTE. W lewym górnym rogu znajduje się napis SLOVENIJA 2017. Te dwa terminy są oddzielone kropką. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[242]
[201] Niemcy Niemcy Porta Nigra w Trewirze - (Nadrenia-Palatynat)
12. moneta z serii "Kraje związkowe Niemiec" - edycja I
30 milionów monet 3 lutego 2017
Opis: Motyw przedstawia Porta Nigra w Trewirze, prawdopodobnie najlepiej zachowaną rzymską bramę miejską na północ od Alp. W części wewnętrznej widnieje również nazwa RHEINLAND-PFALZ oraz na dole kod kraju emisji D. Po lewej stronie znajduje się znak mennicy (A, D, F, G lub J), a na górze widnieje rok 2017. Po prawej stronie znajdują się inicjały projektanta CH (Chocola Frantisek). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[243]
[202] Hiszpania Hiszpania Zabytki Oviedo i Królestwa AsturiiSanta María del Naranco
8. moneta z serii "Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Hiszpanii"
538,500 monet 6 lutego 2017
Opis: Rysunek przedstawia na pierwszym planie kościół Santa Maria del Naranco. W górnej części wewnętrznego koła, w półkolu, znajduje się nazwa kraju emisji ESPAÑA, poniżej napisu po prawej stronie widnieje rok emisji 2017. Po lewej stronie wewnętrznego koła znajduje się znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[244]
[203] Luksemburg Luksemburg 50. rocznica wprowadzenia ochotniczej służby wojskowej w armii luksemburskiej 316,000 monet 9 lutego 2017
Opis: Rysunek przedstawia, po prawej stronie wielkiego księcia Henryka, patrzącego w prawo, a po lewej słowa 50 Joer Fräiwëllegen-Arméi w formie logo. W górnej części rysunku widnieje rok emisji 2017, otoczony znakiem i inicjałami mennicy. Poniżej znajduje się nazwa kraju emitującego LËTZEBUERG. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[245]
[204] Francja Francja 100 lat od śmierci Augusta Rodina 10 milionów monet 21 lutego 2017
Opis: Rysunek przedstawia twarzą w twarz Augusta Rodina i "Myśliciela", jego najsłynniejsze dzieło. W górnej części monety wytłoczone są litery RF, co oznacza République Française. Na brodzie artysty umieszczono napis A. Rodin i odpowiednie daty, 1917-2017. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[246]
[205] San Marino San Marino 750. rocznica urodzin Giotta 73,100 monet 30 marca 2017
Opis: Po lewej stronie fragment dzwonnicy Santa Maria del Fiore we Florencji, dzieło architektoniczne autorstwa Giotto. Pionowo napisy SAN MARINO, GIOTTO i 1267-2017 wskazujące daty; z prawej strony fragment portretu Giotta i inicjały LDS (Luciana De Simoni). Poniżej identyfikator R Mennicy Rzymskiej. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[247]
[206] Belgia Belgia 200 lat Uniwersytetu w Liège 200,000 monet 21 kwietnia 2017
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia herb Uniwersytetu w Liège, po bokach daty 1817 i 2017. w okół zewnętrznej krawędzi środka monety napis 200 ANS UNIVERSITE DE LIEGE – 200 YEARS UNIVERSITY OF LIEGE oraz kod kraju BE, przedzielony po prawej i lewej stronie oznaczeniami mennicy brukselskiej (głowa Michała archanioła w hełmie) oraz herb gminy Herzele. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[248]
[207] Finlandia Finlandia 100. rocznica niepodległości Finlandii 2,500,000 monet 1 czerwca 2017
Opis: W wewnętrznym okręgu znajduje się motyw mozaiki, w którym cieńsze kafelki po prawej stronie odwzorowują kartograficzny kontur Finlandii. Pionowo po lewej stronie napis SUOMI 1917 (nazwa kraju w języku fińskim wraz z rokiem niepodległości) a w drugiej linii FINLAND 2017 (nazwa państwa w języku szwedzkim wraz z rokiem emisji). W środku koła po prawej stronie znajduje się oznaczenie kraju emisji FI oraz znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[249]
[208] Watykan Watykan 1950 lat od śmierci męczenników św. Piotra i Pawła Apostoła 90,000 monet 1 czerwca 2017
Opis: Św. Piotr i św. Paweł są przedstawieni z odpowiednimi symbolami kluczy i miecza. U góry półkolem znajduje się napis CITTÀ DEL VATICANO. U dołu w półokręgu znajduje się napis 1950º DEL MARTIRIO DEI SANTI PIETRO E PAOLO. Rok emisji 2017 jest umieszczony w lewym dolnym rogu, zaś identyfikator mennicy R w prawym dolnym rogu. Między nimi jest nazwisko autora G. TITOTTO. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[250]
[209] Włochy Włochy 400. rocznica ukończenia Bazyliki św. Marka w Wenecji 1,500,000 monet 21 czerwca 2017
Opis: Moneta przedstawia fasadę Bazyliki św. Marka w Wenecji; poniżej rysunku umieszczone są daty 1617 i 2017, odpowiednio rok ukończenia Bazyliki i rok wybicia monety. Po bokach umieszczono monogram RI; poniżej napis SAN MARCO, a po prawej LDS, inicjały autorki Luciany De Simoni. Powyżej budowli słowa VENEZIA i R identyfikujące Mennicę Rzymską. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[251]
[210] Estonia Estonia Estońska droga do niepodległości 1,500,000 monet 26 czerwca 2017
Opis: Wijący się pień dębu jest przedstawiony z jednej strony przez gałęzie, a z drugiej strony przez liście. Gałęzie symbolizują epokę rewolucji i niedostatków, z których wybrukowana została droga do niepodległości Estonii; liście symbolizują siłę, osiągnięcia i długowieczność Estonii. Na dole, po lewej stronie łuku pnia, widnieje napis MAAPÄEV (Tymczasowy Sejm Estonii), a nad nim rok 1917. Na dole, po prawej stronie, nazwa kraju emisji to EESTI, i rok emisji 2017. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[252]
[211] Malta Malta Ħaġar Qim
2. moneta z serii "Megalityczne świątynie Malty"
405,000 monet 27 czerwca 2017
Opis: Moneta przedstawia megalityczne świątynie Hagar Qim. W prawym górnym rogu znajdują się jeden pod drugim napisy HAGAR QIM, TEMPLES i 3600-3200 BC, wskazujące lata. W lewym dolnym rogu znajduje się kraj emisji MALTA, a poniżej rok emisji 2017. W prawym dolnym rogu znajdują się inicjały NGB autora Noela Galei Basona. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[253]
[212] Grecja Grecja 60 lat od śmierci Nikosa Kazantzakisa 750,000 monet 13 lipca 2017
Opis: Nikos Kazantzakis, jeden z najwybitniejszych greckich pisarzy XX wieku, jest przedstawiony z profilu. Po lewej stronie na obwodzie wewnętrznego koła znajdują się słowa ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ i ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ (REPUBLIKA GRECKA i NIKOS KAZANTZAKIS po grecku). Inskrypcje zamyka u góry rok emisji 2017, a po prawej stronie palmeta (znak mennicy greckiej). W prawym dolnym rogu znajduje się monogram artysty (George Stamatopoulos). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[254]
[213] Portugalia Portugalia 150 lat bezpieczeństwa publicznego - (PSP) 520,000 monet 13 lipca 2017
Opis: Rysunek przedstawia postacie ludzkie i budynki, symbolicznie przedstawiające mieszkańców i obszary miejskie, na których głównie działa Służba Bezpieczeństwa Publicznego oraz uproszczony symbol policji. Napisy w polu obejmują rok 1867 i rok emisji 2017, kraj emisji PORTUGAL, przedmiot upamiętnienia SEGURANÇA PÚBLICA (bezpieczeństwo publiczne), trzy główne elementy obywatelstwa DIREITOS, LIBERDADES, GARANTIAS (prawa, wolności, gwarancje) oraz nazwisko autora JOSÉ DE GUIMARÃES. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[255]
[214] Litwa Litwa Wilno, stolica kultury 1 milion monet 31 sierpnia 2017
Opis: Rysunek przedstawia spojrzenie na panoramę Wilna. Z lewej strony napis VILNIUS oraz znak autora. Po prawej stronie u góry widnieje nazwa kraju emisji LIETUVA oraz rok emisji 2017. W centrum znajduje się znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[256]
[215] San Marino San Marino Międzynarodowy Rok Turystyki Zrównoważonej 73,100 monet 31 sierpnia 2017
Opis: Rysunek przedstawia Ziemię otoczoną falami w centrum. Po prawej stronie znajduje się okrąg z literą A, symbolem projektanta Andrew Lewisa. U góry napis TURISMO SOSTENIBILE (Turystyka zrównoważona) widnieje w łuku, a na dole SAN MARINO i rok 2017. Po prawej inicjały grawera Uliany Pernazzy, UP INC; po lewej litera R, znak Mennicy Włoskiej, która nadzorowała bicie.Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[257]

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło rok 2017 Międzynarodowym Rokiem Zrównoważonej Turystyki na rzecz Rozwoju. Przez zrównoważoną turystykę rozumiemy sposób podróżowania, który szanuje planetę, nie zmienia środowiska przyrodniczego, społecznego i artystycznego oraz nie utrudnia rozwoju innej działalności społeczno-gospodarczej. Jest to rodzaj turystyki, który jest antytezą turystyki masowej i ma na celu faworyzowanie słabszych gospodarek.

[216] Francja Francja 25-lecie różowej wstążki, symbolu walki z rakiem piersi 10 milionów monet 28 września 2017
Opis: Walka z rakiem piersi od lat 90. jest przedmiotem głównych kampanii na całym świecie. Z okazji 25-lecia "Różowej Wstążki", symbolu tej walki, paryska mennica Monnaie de Paris postanowiła wesprzeć tę sprawę. Od 15 lat nagroda Nastro Rosa przyznawana jest co roku w ramach wspierania badań i innowacji. Rysunek przedstawia popiersie kobiety, której piersi są symbolicznie chronione ręką i wstążką. Po prawej stronie znajduje się napis 25e ANNIVERSAIRE DU RUBAN ROSE (25. rocznica Różowej Wstążki). Po prawej stronie wygrawerowane są również lata 1992 – 2017, inicjały państwa emitującego RF i znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[258]
[217] Belgia Belgia 200 lat Uniwersytetu w Gandawie 200,000 monet 29 września 2017
Opis: Wewnętrzny okrąg przedstawia herb Uniwersytetu w Gandawie, pod nim wygrawerowane daty 1817 – 2017, zamknięte w łuku z napisem 200 JAAR UNIVERSITEIT GENT – 200 YEARS UNIVERSITY OF GHENT oraz skrót od kraju BE. Po prawej i lewej stronie akronimu miasta, odpowiednio, głowa Michała Archanioła w hełmie (znak mennicy brukselskiej) i herb gminy Herzele (znak dyrektora mennicy). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[259]
[218] Watykan Watykan 100. rocznica objawień fatimskich 105,000 monet 5 października 2017
Opis: Rysunek przedstawia trzech pastuszków, którym objawiła się Maryja, a w tle sanktuarium fatimskie. U góry w półokręgu napis CITTÀ DEL VATICANO, pod którym widnieje rok 1917. Poniżej roku, od lewej do prawej, pojawia się napis FATIMA 2017. Po lewej stronie wygrawerowany znak mennicy R, a w dolnej części nazwisko projektanta O.ROSSI. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[260]
[219] Grecja Grecja Stanowisko archeologiczne w Filippi 750,000 monet 17 października 2017
Opis: Na monecie przedstawiono część bazyliki B i geometryczne motywy dekoracyjne inspirowane ramą mozaiki z epoki helleńskiej znalezionej w tym miejscu. Wzdłuż obwodu wewnętrznego koła znajdują się słowa ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΦΙΛΙΠΠΩΝ i ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (MIEJSCE ARCHEOLOGICZNE FILIPPI i REPUBLIKA GRECKA po grecku). Inskrypcje w tle uzupełnia rok emisji 2017, a po prawej stronie palmeta (grecki znak mennicy). W lewym dolnym rogu znajduje się monogram artysty (George Stamatopoulos). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[261]
[220] Finlandia Finlandia fińska natura 500,000 monet 21 października 2017
Opis: W wewnątrz monety znajduje się kartograficzne przedstawienie księżyca widzianego z wyspy Harmaja w Finlandii. Wrona siedząca na gałęzi jest przedstawiona przed księżycem. W dolnej części pośrodku wygrawerowany jest rok emisji 2017. W środku rysunku z lewej strony oznaczenie kraju emisji FI, a z prawej strony znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[262]
[221] Cypr Cypr PafosEuropejska Stolica Kultury 2017 430,000 monet 3 listopada 2017
Opis: Projekt przedstawia starożytny Odeon w Pafos, mały amfiteatr z II wieku p.n.e., w której latem odbywają się dziś spektakle teatralne i muzyczne. Wewnętrzny krąg narodowej strony monety przedstawia kraj emitujący ΚΥΠΡΟΣ KIBRIS oraz frazę Πάφος 2017 – Πολιτιστική πρωτεύουσα Ευρώπης (Pafos 2017 – Europejska Stolica Kultury). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[263]
[222] Malta Malta Solidarność i pokój
2. moneta z serii "Od dzieci w solidarności"
380,000 monet 13 listopada 2017
Opis: Rysunek, stworzony przez studenta, przedstawia dwoje dzieci trzymających flagę maltańską, na której unosi się gołąb pokoju. Na dole znajduje się nazwa kraju emisji Malta, a po prawej stronie rok emisji 2017. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[264]
[223] Monako Monako 200 lat od założenia Compagnie des Carabiniers du Prince 15,000 monet 13 listopada 2017
Opis: Rysunek przedstawia karabiniera, a w tle Pałac Książęcy Monako. U góry napis MONACO, otoczony znakiem mennicy i znakiem mincmistrza. Lata 1817-2017 są przedstawione u dołu monety; poniżej znajdują się słowa CARABINIERS DU PRINCE. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[265]
[224] Łotwa Łotwa Kurlandia – (Kurzeme)
2. moneta z serii " Krainy historyczne Łotwy"
507,000 monet 14 listopada 2017
Opis: Motyw odwzorowuje herb regionu Kurlandii. W górnej części wygrawerowana jest nazwa kraju emisji LATVIJA, a w dolnej napis KURZEME. Po prawej stronie widnieje rok wydania 2017. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[266]
[225] Łotwa Łotwa Łatgalia – (Latgale)
3. moneta z serii " Krainy historyczne Łotwy"
507,000 monet 14 listopada 2017
Opis: Wzór przedstawia herb regionu Łatgalia. W górnej części wygrawerowana jest nazwa kraju emisji LATVIJA, a w dolnej napis LATGALE. Po prawej stronie widnieje rok wydania 2017. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[267]
[226] Włochy Włochy 2000 lat od śmierci Tytusa Liwiusza 1,500,000 monet 20 listopada 2017
Opis: Na monecie znajduje się popiersie rzymskiego historyka Tytusa Liwiusza, zaczerpnięte z dzieła Lorenzo Larese Morettiego. W lewym polu RI, monogram Republiki Włoskiej i CM, inicjały autorki Claudii Momoni. w polu po prawej 17 i 2017, odpowiednio rok śmierci Liwiusza i rok wybicia monety, oraz R, oznaczenie Mennicy Rzymskiej. Dookoła okrąg z kropek i napis TITO • LIVIO. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[268]
[227] Portugalia Portugalia 150 lat od narodzin Raula Brandão 520,000 monet 21 listopada 2017
Opis: Wzór przedstawia twarz Raula Brandão. Po lewej stronie widnieje napis RAUL BRANDÃO, poniżej wskazano lata 1867 i 2017. W prawym dolnym rogu znajduje się nazwa kraju emisji PORTUGAL, a w prawym górnym rogu nazwisko autora LUIS FILIPE DE ABREU, po którym następuje znak mennicy INCM. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[269]
[228] Luksemburg Luksemburg 200 lat od urodzin wielkiego księcia Wilhelma III 311,000 monet 14 grudnia 2017
Opis: Rysunek przedstawia po lewej stronie wizerunek wielkiego księcia Henryka z oczami zwróconymi w lewo, a po prawej stronie wizerunek wielkiego księcia Wilhelma III. W górnej części rysunku wygrawerowany jest rok 2017. W dolnej części umieszczono słowa GRANDS-DUCS DE LUXEMBOURG. W górnej części jego wizerunku widnieje imię GUILLAUME III, po którym następuje rok urodzenia * 1817. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[270]
[229] Andora Andora 100 lat hymnu Andory 85,000 monet 8 lutego 2018
Opis: Motyw przedstawia fragment hymnu Andory opublikowanego w 1914 roku. W centralnej części motywu wyróżniają się pierwsze nuty hymnu, otoczone dekoracją roślinną i napisem Himne Andorrà (hymn Andory). U góry rysunku widnieje rok emisji 2017 oraz słowa 100 anys de l'himne d'Andorra (100 lat hymnu Andory). Moneta upamiętnia 100. rocznicę przyjęcia hymnu Andory decyzją Consell General (parlamentu Księstwa Andory) w dniu 2 kwietnia 1917 roku. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[271]
[230] Andora Andora Andora – kraj Pirenejów 85,000 monet 8 lutego 2018
Opis: W górnej części rysunku znajduje się trójkąt złożony z trzech falistych pasów, który przedstawia w stylizowanej formie mapę geograficzną kraju ze słowami Andora i EL PAÍS DELS PIRINEUS (kraj Pirenejów). Te trzy elementy stanowią symbol Księstwa, własności rządu Andory, używany w komunikacji graficznej dla nadania jednolitego, spójnego i skoordynowanego obrazu, a jednocześnie pozwalają na pewne i natychmiastowe rozpoznanie. W dolnej części rysunku wygrawerowany jest rok emisji 2017. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[272]

rok 2018[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[231] Austria Austria 100 lat od powstania Republiki Austrii 18,100,100 monet 2 stycznia 2018
Opis: Moneta przedstawia posąg Pallas Ateny stojący przed neoklasycystycznym budynkiem austriackiego parlamentu w Wiedniu. Bogini mądrości, ucieleśnienie mądrości, rozumu i talentu strategicznego, symbolizuje austriacki parlamentaryzm. Po lewej stronie wskazany jest rok 2018, poniżej którego pojawiają się słowa 100 JAHRE (100 LAT). Tekst REPUBLIK ÖSTERREICH (REPUBLIKA AUSTRII) jest pokazany w prawym dolnym rogu w formie półokręgu. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[273]
[232] Słowacja Słowacja 25. rocznica powstania Republiki Słowackiej 1 milion monet 3 stycznia 2018
Opis: Wzór symbolizuje wejście Słowacji do Unii Europejskiej i strefy euro oraz przedstawia stylizowany portal, który tworzy łuk na karcie Słowacji i symbol euro otoczony gwiazdami Unii Europejskiej, z których część jest zakryta kartą. Po lewej stronie motywu widnieje herb Republiki Słowackiej. W lewym dolnym rogu, w półokręgu, znajduje się nazwa kraju emitującego SLOVENSKÁ REPUBLIKA. Data powstania Republiki Słowackiej 1.1.1993 i rok wydania 2018 widnieją jeden nad drugim pod prawą częścią karty. Pomiędzy kartą a datą znajduje się identyfikator Kremnickiej Mennicy (Mincovňa Kremnica), czyli inicjały MK umieszczone między dwiema monetami oraz stylizowane litery PK, inicjały projektanta Pavla Károlego. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[274]
[233] Niemcy Niemcy 100 lat od narodzin Helmuta Schmidta 30 milionów monet 30 stycznia 2018
Opis: Rysunek przedstawia Helmuta Schmidta w charakterystycznej pozie, prowadzącego dialog ze swoim rozmówcą. U góry po prawej stronie półkolem napis HELMUT SCHMIDT a po prawej stronie lata 1918-2015. Pod latami widnieje identyfikator mennicy. Po lewej stronie znajduje się kod kraju emisji D, poniżej którego wskazany jest rok emisji 2018. Poniżej znajdują się inicjały artysty. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[275]
[234] Niemcy Niemcy Pałac Charlottenburg – (Berlin)
13. moneta z serii "Kraje związkowe Niemiec" - edycja I
30 milionów monet 30 stycznia 2018
Opis: Moneta przedstawia główny budynek Pałacu Charlottenburg widziany od strony dziedzińca honorowego. Po wewnętrznej stronie monety na dole znajduje się oznaczenie BERLIN oraz oznaczenie odpowiedniej mennicy (A, D, F, G lub J). W prawym górnym rogu kod kraju wydania D, a w lewym górnym rogu – rok 2018; znak grawera jest pokazany w lewym dolnym rogu. Na zewnętrznym otoku monety widnieje dwanaście gwiazd flagi europejskiej.[276]
[235] Estonia Estonia 100. rocznica powstania niepodległych państw bałtyckich
wspólna emisja krajowa z Litwą i Łotwą
500,000 monet 31 stycznia 2018
Opis: Trzy byłe sowieckie republiki bałtyckie są symbolicznie reprezentowane przez pleciony sznur. W rzeczywistości łączy ich historia, dzieląc przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Na monecie znajduje się również stylizowana liczba przedstawiająca stulecie oraz symbole heraldyczne trzech państw. Po lewej stronie znajduje się nazwa kraju emisji EESTI, a po prawej rok emisji 2018. Projekt został wybrany w głosowaniu publicznym w trzech krajach bałtyckich. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[277]
[236] Litwa Litwa 100. rocznica powstania niepodległych państw bałtyckich
wspólna emisja krajowa z Estonią i Łotwą
1 milion monet 31 stycznia 2018
Opis: Trzy byłe sowieckie republiki bałtyckie są symbolicznie reprezentowane przez pleciony sznur. W rzeczywistości łączy ich historia, dzieląc przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Na monecie znajduje się również stylizowana liczba przedstawiająca stulecie oraz symbole heraldyczne trzech państw. Po lewej stronie znajduje się nazwa kraju emisji LIETUVA i znak mennicy, po prawej rok emisji 2018 i identyfikator projektanta JP. Projekt został wybrany w głosowaniu publicznym w trzech krajach bałtyckich. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[278]
[237] Łotwa Łotwa 100. rocznica powstania niepodległych państw bałtyckich
wspólna emisja krajowa z Estonią i Litwą
512,000 monet 31 stycznia 2018
Opis: Trzy byłe sowieckie republiki bałtyckie są symbolicznie reprezentowane przez pleciony sznur. W rzeczywistości łączy ich historia, dzieląc przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Na monecie znajduje się również stylizowana liczba przedstawiająca stulecie oraz symbole heraldyczne trzech państw. Po lewej stronie znajduje się nazwa kraju emisji LATVIJA, a po prawej rok emisji 2018. Projekt został wybrany w głosowaniu publicznym w trzech krajach bałtyckich. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[279]
[238] Hiszpania Hiszpania Stare miasto w Santiago de Compostela
9. moneta z serii "Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Hiszpanii"
300,000 monet 7 lutego 2018
Opis: miasto Santiago de Compostela zostało ogłoszone światowym dziedzictwem kulturowym UNESCO w 1985 roku, ze względu na jego miejskie piękno i monumentalną integralność, które dodają głębokiego echa duchowego i kulturowego znaczenia miasta w średniowieczu, związanego ze szlakiem pielgrzymkowym św. Jakuba. Droga św. Jakuba składa się z rozległej sieci starożytnych szlaków pielgrzymkowych, które rozciągają się przez Europę i spotykają się przy grobie św. Jakuba w Santiago de Compostela, w północno-zachodniej Hiszpanii. Rysunek odwzorowuje łuki Katedry w Santiago de Compostela. Po lewej stronie w półokręgu napis ESPAÑA, po lewej stronie na dole rok emisji 2018, a pod znakiem mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[280]
[239] Hiszpania Hiszpania 50. rocznica urodzin Filipa VI króla Hiszpanii 400,000 monet 7 lutego 2018
Opis: Wzór odwzorowuje herb króla Filipa VI. Po lewej stronie w półokręgu widnieje napis ESPAÑA, a pod rokiem emisji 2018. W prawym dolnym rogu, w półokręgu, znajduje się napis 50 ANIVERSARIO DE SM FELIPE VI. Znak mennicy znajduje się w prawym górnym rogu. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[281]
[240] Estonia Estonia 100. rocznica Republiki Estońskiej 1,317,800 monet 19 lutego 2018
Opis: Wzór przedstawia jednocześnie liczby 18 i 100, które symbolizują moment, w którym Estonia stała się niepodległym krajem, a także odzwierciedlają ostatnie sto lat. W prawym dolnym rogu znajduje się tekst SADA AASTAT EESTI VABARIIKI, a obok nazwa kraju EESTI i rok emisji 2018. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[282]
[241] Francja Francja Bleuet de France - odznaka niebieskiego kwiata chabru 10,020,000 monet 19 lutego 2018
Opis: Od 100 lat chaber (bleuet) jest kwiatem pamięci i solidarności Francji. Zrodził się z chęci niesienia pomocy okaleczonym żołnierzom wojny 1914–1918. Ten kwiatek szybko stał się symbolem całego narodu francuskiego wdzięcznego za poświęcenie swoich żołnierzy w obronie swojego kraju i swoich ideałów. Dziś francuski chaber kontynuuje swoją tradycyjną misję moralnego i finansowego wsparcia weteranów i ofiar wojen wczorajszych i dzisiejszych oraz ofiar terroryzmu. Chaber przyczynia się również do przekazywania najmłodszym przykładów i wartości takich jak szacunek, pokój i tolerancja. Dzieło pamięci, które oddaje cześć tym, którzy walczyli i nadal walczą o naszą wolność dzisiaj. Chaber jest przedstawiony w centrum rysunku, otoczony słowami Le Bleuet de France, fleur de mémoire et de solidarité (Chaber Francji, kwiat pamięci i solidarności). Na rysunku widoczne są również daty 1918-2018, napis RF oraz znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[283]
[242] Andora Andora 25. rocznica Konstytucji Andory 75,000 monet 13 marca 2018
Opis: Motyw przedstawia "Pomnik mężczyzn i kobiet Andory, którzy chcieli Konstytucji", który znajduje się na placu Consell General (parlamentu Andory). Pomnik ten przedstawia sylwetki mężczyzny i kobiety oraz upamiętnia wolę wyrażoną przez obywateli Andory w referendum 14 marca 1993 roku, aby stać się państwem konstytucyjnym, demokratycznym i społecznym, zgodnie z wymogami art.1 Konstytucji. Na prawo od pomnika reprodukowana jest mapa geograficzna Andory z łacińskim napisem VIRTVS VNITA FORTIOR (cnota jest silniejsza w jedności), co jest mottem Księstwa Andory. Wokół rysunku widnieją słowa 25è ANIVERSARI DE LA CONSTITUCIÓ 1993-2018 (25. rocznica Konstytucji 1993-2018) oraz nazwa kraju ANDORRA. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[284]
[243] San Marino San Marino 500. rocznica urodzin Tintoretta 60,500 monet 5 kwietnia 2018
Opis: w środku monety reprodukowany jest fragment obrazu Tintoretta "Nawiedzenie" (uścisk Matki Boskiej i Elżbiety), na obwodzie widnieją daty 1518-2018, u góry napis SAN MARINO, poniżej Tintoretto, po lewej stronie inicjały autorki Luciany de Simoni LDS i litera R, która identyfikuje Mennicę Rzymską. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[285]
[244] Słowenia Słowenia Światowy Dzień Pszczół 1 milion monet 14 maja 2018
Opis: Pośrodku wewnętrznej części monety znajduje się wizerunek plastra miodu w postaci wschodniej półkuli globu. Wokół plastra miodu w lewej górnej części wyróżnia się napis SVETOVNI DAN ČEBEL, a w prawej dolnej części napis SLOVENIJA 2018. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[286]
[245] Portugalia Portugalia 250-lecie mennicy portugalskiej - (Imprensa Nacional Casa da Moeda) 520,000 monet 22 maja 2018
Opis: Na monecie widnieje napis 1768-2018 IMPRENSA NACIONAL DUZENTOS E CINQUENTA 250 ANOS PORTUGALIA MMXVIII jakby litery i cyfry były księgami biblioteki. U dołu wewnętrznego pierścienia po lewej stronie znajduje się nazwisko artysty Eduardo Aires, a po prawej znak mennicy INCM. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[287]
[246] Finlandia Finlandia Park Narodowy Koli 1 milion monet 28 maja 2018
Opis: Rysunek przedstawia krajobraz widoczny z najwyższego punktu fińskiego parku narodowego Koli. W dolnej części, pośrodku, wygrawerowany jest rok emisji 2018. Oznaczenie kraju emisji FI znajduje się w środkowej lewej części, natomiast znak mennicy znajduje się w środkowej prawej części. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[288]
[247] Watykan Watykan Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 86,000 monet 1 czerwca 2018
Opis: Moneta przedstawia rzeźbę Laokoona i jego synów, zwaną także grupą Laokoona, fundamentalne dzieło rzeźby światowej i kolekcji Muzeów Watykańskich. W dolnym środku znajduje się oznaczenie kraju emisji Città del VATICANO. Od lewej do prawej, półokręgiem napis ANNO EUROPEO DEL PATRIMONIO CULTURAL (EUROPEJSKI ROK DZIEDZICTWA KULTUROWEGO). W prawym górnym rogu znajduje się rok emisji 2018 i znak mennicy R. Na dole po prawej nazwisko artysty, D. LONGO. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[289]
[248] Belgia Belgia 50. rocznica buntu studenckiego z maja 1968 roku 257,500 monet 18 czerwca 2018
Opis: Rysunek przedstawia dwóch studentów trzymających broszurę i flagę, nawiązujących do demonstracji, które miały miejsce w Belgii w reakcji na zmiany społeczno-kulturowe z maja 1968 roku. Wydarzenia sprzed 50 lat miały wielkie znaczenie narodowe i wpłynęły na narodowość Belgii, polityki i kolejnych reform rządowych. Po lewej stronie znajduje się kaduceusz, znak Mennicy Utrechckiej oraz herb gminy Herzele, znak mincmistrza Mennicy Belgijskiej. Również po lewej stronie widnieje rok emisji 2018 i inicjały kraju BE oraz inicjały projektanta monety, Luca Luycxa. W tle przedstawiona jest fasada audytorium, nawiązująca do kontekstu studenckiego. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[290]
[249] Luksemburg Luksemburg 150. rocznica Konstytucji Luksemburga 316,000 monet 21 czerwca 2018
Opis: Rysunek przedstawia po lewej stronie wizerunek wielkiego księcia Henryka, patrzącego w prawo. Po prawej stronie rysunku są lata 1868-2018 i tekst 150 ans. Poniżej wizerunku wielkiego księcia znajduje się tekst Constitution du Grand-Duché de Luxembourg oraz boczna część otwartej księgi. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[291]
[250] Monako Monako 250 lat od narodzin François'a Joseph'a Bosio 16,000 monet 25 czerwca 2018
Opis: Rysunek przedstawia François Joseph Bosio i posąg w tle. W górnej części obrazu, w półokręgu, widnieje napis MONACO. Na dole, również w półokręgu, znajdują się słowa FRANÇOIS JOSEPH BOSIO a poniżej 1768 – SCULPTEUR - 2018. Po lewej i prawej stronie tych dwóch wpisów znajduje się znak mennicy i znak mincmistrza. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[292]
[251] Francja Francja Simone Veil 15 milionów monet 26 czerwca 2018
Opis: Rysunek przedstawia portret Simone Veil, ikony walki o prawa kobiet. Simone Veil, panieńskie nazwisko Jacob, zmarła w czerwcu 2017 roku w wieku 89 lat. Przeżyła deportację do Auschwitz i była jednym z protagonistów budowy Europy. Pierwsza prezydent, wybrana w powszechnych wyborach Parlamentu Europejskiego w latach 1979-1982, która stała się symbolem dekryminalizacji aborcji, o którą walczyła, co nastąpiło wraz z prawem noszącym jej imię, przegłosowanym w 1975 roku. W 2008 roku została wybrana przez "Académie française". Pod portretem, na kołnierzu, wygrawerowany jest jej numer rejestracyjny deportacji. W tle znajduje się sala obrad Parlamentu Europejskiego z wygrawerowanym jej nazwiskiem, datą urodzenia i śmiercią, kodem RF i rokiem emisji 2018. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[293]
[252] Litwa Litwa Litewski Festiwal Pieśni i Tańca 500,000 monet 26 czerwca 2018
Opis: Motyw przedstawia stylizowane postacie ludzi i ptaków, typowe dla gatunku litewskiej sztuki ludowej, wycinki z papieru, symbolizujące tańce i pieśni ludowe. W dolnej części monety, pośrodku, znajduje się oznaczenie kraju emisji – LIETUVA, natomiast rok emisji 2018 i znak mennicy litewskiej znajdują się odpowiednio po lewej i prawej stronie. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[294]
[253] Malta Malta Mnajdra
3. moneta z serii "Megalityczne świątynie Malty"
335,000 monet 20 lipca 2018
Opis: Moneta przedstawia prehistoryczne świątynie maltańskie Mnajdra, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W prawej górnej części rysunku widnieją jedno pod drugim napisy MNAJDRA i TEMPLES oraz lata 3 600 – 2 500 BC. W lewym dolnym rogu znajduje się nazwa kraju emisji MALTA, a poniżej rok emisji 2018. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[295]
[254] Portugalia Portugalia 250 lat od założenia Ogrodu Botanicznego Ajuda 520,000 monet 25 lipca 2018
Opis: Wzór przedstawia bardzo starożytny okaz Draceny, drzewa znalezionego w ogrodzie botanicznym Ajuda i symbolizującego go. W górnej części rysunku, od lewej do prawej, półokręgiem napis 250 ANOS JARDIM BOTÂNICO DA AJUDA. W dolnej części, od lewej do prawej, półkolem napis PORTUGAL 2018. Pod wizerunkiem drzewa po lewej stronie inicjały artysty J. FAZENDA a po prawej znak mennicy INCM. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[296]
[255] Włochy Włochy 70 lat od Konstytucji Włoch 4 miliony monet 13 sierpnia 2018
Opis: Moneta przedstawia Enrico De Nicole, tymczasową głowę państwa, który podpisuje akt Konstytucji Republiki Włoskiej w dniu 27 grudnia 1947 roku. Po prawej premier Alcide De Gasperi, po lewej Umberto Terracini, przewodniczący włoskiego Zgromadzenia Ustawodawczego. Powyżej napis COSTITUZIONE i monogram RI Republiki Włoskiej. u dołu napis CON SICURA COSCIENZA (Z BEZPIECZNYM SUMIENIEM), identyfikator Mennicy Rzymskiej R oraz daty 1948 • 2018, odpowiednio rok wejścia w życie włoskiej konstytucji i rok emisji waluty. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[297]
[256] Belgia Belgia 50 lat od wystrzelenia europejskiego satelity ESRO 2B 257,500 monet 6 września 2018
Opis: Rysunek przedstawia satelitę ESRO 2B, pierwszego satelitę z powodzeniem wystrzelonego przez Europejską Organizację Badań Kosmicznych w maju 1968 roku i umieszczonego na orbicie okołoziemskiej. ESRO 2B, znany również jako "IRIS" (International Radiation Investigation Satellite, Międzynarodowy Satelita Badania Promieniowania), kiedyś na orbicie prowadził głównie badania nad promieniowaniem rentgenowskim, promieniowaniem kosmicznym i pasami radiacyjnymi Ziemi. Poniżej kaduceusz, znak Mennicy Utrecht oraz herb gminy Hezele, znak mincmistrza Mennicy Belgijskiej, inicjały państwa BE oraz inicjały LL nawiązujące do projektanta monety Luca Luycx. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[298]
[257] San Marino San Marino 420 lat od narodzin Giana Lorenza Berniniego 63,100 monet 20 września 2018
Opis: Środek monety przedstawia fragment dzieła Berniniego „Popiersie Costanzy Bonarelli” oraz daty 1598-2018. Wokół wizerunku po lewej stronie napis SAN MARINO, a po prawej napis BERNINI, litera R identyfikująca Mennicę Rzymską oraz inicjały AM odnoszące się do monety projektantka Annalisa Masini. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[299]
[258] Łotwa Łotwa Semigalia – (Zemgale)
4. moneta z serii " Krainy historyczne Łotwy"
507,000 monet 26 września 2018
Opis: Wzór monety przedstawia herb regionu Semigalia. W górnej części umieszczona jest nazwa kraju emisji LATVIJA, a w dolnej napis ZEMGALE. Po prawej stronie widnieje rok wydania 2018. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[300]
[259] Watykan Watykan 50. rocznica śmierci Ojca Pio 94,000 monet 4 października 2018
Opis: Rysunek przedstawia prawy profil Ojca Pio. U góry, od lewej do prawej, w półokręgu znajduje się oznaczenie kraju emisji CITTÀ DEL VATICANO. Na dole znajduje się napis Padre Pio, a po prawej stronie znak mennicy R. Po lewej stronie rysunku widnieje rok 1968, po prawej – rok emisji 2018. W lewym dolnym rogu można przeczytać nazwisko artysty P. DANIEL. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[301]
[260] Finlandia Finlandia Kultura fińskiej sauny 1 milion monet 22 października 2018
Opis: Rysunek przedstawia fiński krajobraz, w centrum którego, w pobliżu brzegu jeziora, widoczna jest typowa fińska sauna. W dolnej części, pośrodku, wygrawerowany jest rok emisji 2018. Oznaczenie kraju emisji FI znajduje się na środkowym lewym pasku, a znak mennicy na środkowym prawym pasku. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[302]
[261] Grecja Grecja 75. rocznica śmierci Kostisa Palamasa 750,000 monet 31 października 2018
Opis: Rysunek przedstawia portret greckiego poety Kostisa Palamasa (1859-1943). Wzdłuż krawędzi wewnętrznego koła po lewej stronie znajduje się napis ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ i nazwa KOSTIS PALAMAS w języku greckim. Przedstawiono również palmetę (znak mennicy greckiej) oraz rok emisji 2018. W prawym dolnym rogu znajduje się monogram artysty (George Stamatopoulos). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[303]
[262] Grecja Grecja 70. rocznica unii wysp Dodekanezu z Grecją 750,000 monet 31 października 2018
Opis: Na środku monety znajduje się róża, mówiący symbol Rodos, inspirowany monetą wybitą przez starożytne miasto Rodos – jedną z najbardziej charakterystycznych monet Dodekanezu – otoczoną stylizowanymi falami. Wzdłuż krawędzi wewnętrznego koła znajdują się napisy w języku greckim 1948-2018 UNIA DODECKANEZU Z GRECJIĄ i REPUBLIKA GRECKA. Również po lewej stronie znajduje się palmeta (znak mennicy greckiej), a po prawej monogram artysty (George Stamatopoulos). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[304]
[263] Malta Malta Dziedzictwo kulturowe
3. moneta z serii "Od dzieci w solidarności"
320,000 monet 7 listopada 2018
Opis: Rysunek został stworzony przez ucznia i przedstawia szereg motywów charakterystycznych dla maltańskiego dziedzictwa, w szczególności: nawiązanie do prehistorycznych świątyń, które są najstarszymi wolnostojącymi konstrukcjami na świecie, kopuła i dzwonnica kościoła, elementy architektury typowe dla maltańskich miasteczek i wsi oraz przedstawienie tradycyjnej maltańskiej łodzi z flagą kraju. W górnej części wewnętrznego kręgu monety widnieje nazwa kraju emisji Malta, a na dole rok – 2018. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[305]
[264] Włochy Włochy 60. rocznica powstania Ministerstwa Zdrowia Włoch 3 milion monet 19 listopada 2018
Opis: Motyw przedstawia alegoryczne przedstawienie zdrowia, któremu towarzyszą symboliczne elementy działalności ministerstwa: środowisko, badania, żywienie i medycyna. Po lewej stronie znajduje się monogram RI, akronim Republiki Włoskiej. U góry litera R, znak Mennicy Rzymskiej, a u dołu figury kobiecej inicjały autorki Silvii Petrassi. Od lewej do prawej napis MINISTERO DELLA SALUTE i daty 1958-2018 są przedstawione w półokręgu. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[306]
[265] Andora Andora 70. rocznica Powszechnej Deklaracji praw człowieka 75,000 monet 26 listopada 2018
Opis: wzór monety przedstawia siedem schodów (reprezentujących siedem parafii lub jednostek administracyjnych Andory) w formie gór prowadzących do doliny, na której brzmi nazwa kraju emisji ANDORRA oraz rok emisji 2018”. Jednocześnie schody tworzą gałęzie drzewa symbolizującego ludzkość, którego integralną częścią jest Andora. Z gałęzi wyrasta 30 listków reprezentujących 30 artykułów Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Projekt jest otoczony katalońskim napisem 70 ANYS DE LA DECLARACIÓ UNIVERSAL DELS DRETS HUMANS (70. rocznica Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[307]
[266] Luksemburg Luksemburg 175 lat od śmierci wielkiego księcia Wilhelma I 311,000 monet 3 grudnia2018
Opis: Prawa część rysunku przedstawia wizerunek wielkiego księcia Henryka, zwrócony w lewo, podczas gdy lewa część przedstawia wizerunek wielkiego księcia Wilhelma I. Daty 1772-1843 i imię Guillaume Ier pojawia się pionowo pomiędzy dwoma wizerunkami. Na dole znajduje się tekst LUXEMBOURG oraz rok 2018. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[308]

rok 2019[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[267] Niemcy Niemcy 70. rocznica ukonstytuowania się Rady Federalnej – (Bundesrat)
W ramach serii "Kraje związkowe Niemiec"
wyemitowano monetę upamiętniającą Bundesrat.
30,507,300 monet 29 stycznia 2019
Opis: Projekt zawiera bardzo szczegółowy i precyzyjnie wyrzeźbiony obraz budynku Bundesratu. W górnej połowie wewnętrznej części monety znajduje się odpowiedni znak mennicy (A, D, F, G lub J), inicjały artysty oraz rok 2019. Dolna połowa wewnętrznej strony monety zawiera napis BUNDESRAT oraz kod kraju emitującego (Niemcy) D. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[309]
[268] Irlandia Irlandia 100. rocznica pierwszego posiedzenia Dáil Éireann 1 milion monet 13 lutego 2019
Opis: Rysunek przedstawia pierwszą sesję Dáil Éireann w Okrągłym Pokoju. Rząd narodu irlandzkiego rozpoczął się 21 stycznia, a sesja była prowadzona w całości w języku irlandzkim, aby podkreślić jego symboliczny charakter. Słowa An Chéad Dáil w środku wzoru i rok 1919 u góry zostały napisane tradycyjną irlandzką czcionką. Poniżej znajduje się nazwa kraju i rok emisji ÉIRE 2019. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[310]
[269] Hiszpania Hiszpania Mury obronne w Ávili
10. moneta z serii "Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Hiszpanii"
500,000 monet 20 lutego 2019
Opis: W centralnej części rysunku przedstawiono fragment murów Ávila. U góry widnieje napis ESPAÑA oraz znak mennicy, pod którym wskazano rok emisji 2019. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[311]
[270] Belgia Belgia 450. rocznica śmierci Pietera Bruegla 155,000 monet 1 marca 2019
Opis: W wewnętrznej części monety widnieje portret słynnego belgijskiego artysty Pietera Bruegla Starszego wraz z obrazem na sztalugach. Powyżej widnieje imię P. Bruegel, rok 1569, z cienkim obeliskiem, który nawiązuje do roku śmierci oraz rok 2019, rok emisji. Ponieważ monety były wybijane przez Królewską Mennicę Niderlandów, po lewej stronie widnieje kaduceusz, znak Mennicy Utrechckiej, herb gminy Herzele, znak mincmistrza Mennicy Belgijskiej oraz inicjały państwa BE. Po prawej stronie znajdują się inicjały LL, które nawiązują do projektanta monety, Luca Luycxa. Wreszcie, wzdłuż krawędzi wewnętrznego koła kropki tworzą okrąg. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[312]
[271] Andora Andora Finał Pucharu Świata FIS w Narciarstwie Alpejskim 2019 60,000 monet 11 marca 2019
Opis: Moneta przedstawia na pierwszym planie narciarza zjeżdżającego po zboczu. W tle cztery zakrzywione linie, zaczerpnięte z oficjalnego logo finałów Pucharu Świata w narciarstwie, reprezentują stoki, na których odbędzie się wyścig. Kilka płatków śniegu dopełnia projekt wraz z napisem FINALS DE LA COPA DEL MÓN D'ESQUÍ ANDORRA 2019 (finały Pucharu Świata w Narciarstwie 2019). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[313]
[272] San Marino San Marino 500. rocznica śmierci Leonarda da Vinci 54,150 monet 4 kwietnia 2019
Opis: Moneta przedstawia pośrodku anioła namalowanego przez Leonarda da Vinci, fragment dzieła Chrzest Chrystusa. Wzdłuż krawędzi po lewej stronie znajdują się słowa SAN MARINO, a po prawej napis 1519 Leonardo 2019. Po lewej stronie widnieją inicjały autorki Uliany Pernazzy, UP, a po prawej – litera R, oznaczająca mennicę rzymską. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[314]
[273] Słowacja Słowacja 100. rocznica śmierci Milana Rastislava Štefánika 1 milion monet 25 kwietnia 2019
Opis: Rysunek przedstawia portret Milana Rastislava Štefánika. Po lewej stronie znajdują się jedna nad drugą data urodzenia 1880 i data śmierci 1919 Štefánika. Po lewej stronie wewnętrznej strony monety, w półokręgu, znajduje się nazwa MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK oraz nazwa kraju emitującego SLOVENSKO. Pomiędzy portretem a prawą stroną widnieje rok emisji 2019. Poniżej roku znajdują się stylizowane litery PV, czyli inicjały projektanta Petera Valacha, a pod nimi znak mennicy Kremnicy (Mincovňa Kremnica), składający się z liter MK. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[315]
[274] Watykan Watykan 90. rocznica założenia Państwa Watykańskiego 79,000 monet 7 maja 2019
Opis: Rysunek przedstawia portret papieża Piusa XI (władcy państwa w 1929 roku) i Laterana w Rzymie. U góry, od lewej do prawej, w półokręgu przedstawiona jest nazwa kraju emisji STATO DELLA CITTÀ DEL VATICANO. Poniżej są lata 1929 i 2019 a poniżej nazwa artysty FUSCO. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[316]
[275] Portugalia Portugalia 500. rocznica opłynięcia świata przez Ferdynada Magellana 770,000 monet 8 maja 2019
Opis: Rysunek przedstawia portret Ferdynada Magellana. Po prawej stronie w półokręgu widnieje napis CIRCUM NAVEGAÇÃO (rejs wokółziemski), a poniżej napis 1519 FERNÃO DE MAGALHÃES. Po lewej stronie w półokręgu widnieje rok emisji 2019 oraz nazwa kraju emisji PORTUGAL. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[317]
[276] Belgia Belgia 25. rocznica powstania Europejskiego Instytutu Walutowego 155,000 monet 9 maja 2019
Opis: W wewnętrznym kręgu, po prawej stronie, widnieje portret Aleksandra Lamfalussy’ego, pierwszego prezesa EMI, pod którym widnieje jego nazwisko. W środkowej części po lewej stronie znajduje się akronim IME, nad którym umieszczono rok 1994, co nawiązuje do daty powstania Instytutu i powołania Lamfalussy’ego na jego pierwszego prezesa. Poniżej akronimu IME przedstawiono kilka monet, jedna na drugiej, z napisami EUR (euro), ECU (ecu) i BEF (frank belgijski) od góry do dołu. Z uwagi na fakt, że jest to kwestia belgijska, wybrano akronim BEF, który jest skrótem od dawnej waluty narodowej Belgii. Projekt symbolizuje przejście od walut narodowych do wspólnej waluty europejskiej, euro. Głównym celem EIW było utworzenie Europejskiego Systemu Banków Centralnych, w tym EBC i nowej waluty. W górnej części po lewej stronie monety znajduje się napis Europejski Instytut Walutowy. Ponieważ monety były wybijane przez Królewską Mennicę Niderlandów, po lewej stronie widnieje kaduceusz, znak Mennicy Utrechckiej, oraz herb gminy Herzele, znak mincmistrza Mennicy Belgijskiej. U dołu umieszczony jest skrót nazwy kraju BE oraz rok emisji 2019. Po prawej stronie przedstawiono inicjały LL, nawiązujące do projektanta monety, Luca Luycxa. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[318]
[277] Estonia Estonia 150. rocznica pierwszego Festiwalu Piosenki Estońskiej 1 milion monet 29 maja 2019
Opis: Projekt inspirowany jest procesją Festiwalu Piosenki, która płynie jak fale morza, z okrzykami radości i dumy oraz całym wachlarzem strojów ludowych. Projekt łączy muzykę, stroje ludowe i różne miejsca majestatycznego i niezwykłego Festiwalu Piosenki na wybrzeżu. Na rysunku znajdują się również pierwsze nuty hymnu Estonii, a na dole napis Laulupidu 150 (Festiwal Piosenki 150). U góry widnieje rok emisji 2019, a poniżej nazwa kraju emisji EESTI. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[319]
[278] Portugalia Portugalia 600. rocznica odkrycia Madery i Porto Santo 770,000 monet 6 czerwca 2019
Opis: Rysunek przedstawia archipelag Madery i wyspę Porto Santo. Słowa 600 anos do Descobrimento da Madera e de Porto Santo i PORTUGAL 2019 pojawiają się w półokręgu. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[320]
[279] Francja Francja 60 lat od powstania Asteriksa 310,000 monet 7 czerwca 2019
Opis: Rysunek przedstawia profil Asteriksa ze słynnym skrzydlatym hełmem na głowie. Otaczają go laurowe i rzymskie inskrypcje, które nawiązują do jego 60-lecia. Na górze widnieje nazwa ASTERIX, a tuż pod nią inicjały kraju emitującego RF (République Française). Poniżej rok emisji 2019, znak mennicy francuskiej oraz znak mincmistrza. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[321]
[280] Luksemburg Luksemburg 100. rocznica wstąpienia na tron ​​wielkiej księżnej Charlotty 306,000 monet 25 czerwca 2019
Opis: Rysunek przedstawia z lewej strony wizerunek wielkiego księcia Henryka, a z prawej strony wizerunek wielkiej księżnej Charlotty. Poniżej znajduje się nazwa kraju emisji LUXEMBOURG, a poniżej rok emisji 2019. U góry, wygięty w łuk wokół wizerunków, widnieje napis Centenaire de accesso trône de la Grande-Duchesse Charlotte (setna rocznica wstąpienia na tron ​​wielkiej księżnej Charlotty).Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[322]
[281] Litwa Litwa Sutartinės, litewskie pieśni ludowe 500,000 monet 10 lipca 2019
Opis: Motyw zawiera linearne motywy, które symbolizują unikalne polifoniczne melodie litewskiego dziedzictwa kulturowego: pieśni ludowe zwane "sutartinės". Linie rozszerzają się i zwężają, wirując w wirze ozdobionym różnymi miniaturami, figurami geometrycznymi i naturalnymi. Półkole przedstawia nazwę kraju emisji LIETUVA, napis SUTARTINĖS (litewskie pieśni wielogłosowe), rok emisji 2019 oraz znak mennicy litewskiej. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[323]
[282] Grecja Grecja 100. rocznica urodzin Manolisa Andronikosa 750,000 monet 11 lipca 2019
Opis: Rysunek przedstawia portret Manolisa Andronicosa. Wzdłuż wewnętrznej krawędzi po lewej stronie znajduje się nazwa ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ 1919-1992 (Manolis Andronikos 1919-1992), rok bicia i palmeta (znak mennicy Grecji). Po prawej stronie znajduje się napis ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (Republika Grecka). W prawym dolnym rogu widoczny jest również monogram artysty (George Stamatopoulos). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[324]
[283] Grecja Grecja 150. rocznica śmierci Andreasa Kalwosa 750,000 monet 11 lipca 2019
Opis: Na monecie widnieje portret Andreasa Kalwosa. Wzdłuż wewnętrznej krawędzi po lewej stronie znajdują się napisy ΑΝΔΤΡΕΑΣ ΚΑΛΒΟΣ 1792-1869 (Andreas Kalwos 1792-1869), rok bicia i palmeta (znak mennicy Grecji). Po prawej stronie znajduje się napis ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (Republika Grecka). W prawym dolnym rogu widoczny jest również monogram artysty (George Stamatopoulos). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[325]
[284] Malta Malta Ta’ Ħaġrat
4. moneta z serii "Megalityczne świątynie Malty"
335,000 monet 22 lipca 2019
Opis: Motyw przedstawia prehistoryczną świątynię Tà Haġrat znajdującą się w Mġarr, małej wiosce w północno-zachodniej części Malty. Świątynia składa się z dwóch budowli, z których największa pochodzi z ok. 3600-3200 p.n.e. i posiada monumentalne drzwi, które są jej wyróżnikiem. W górnej części rysunku znajduje się napis TÀ HAĠRAT TEMPLES 3600-3000 BC. Dolna część pokazuje kraj emisji MALTA i rok emisji 2019. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[326]
[285] Włochy Włochy 500. rocznica śmierci Leonarda da Vinci 3 milionów monet 12 sierpnia 2019
Opis: Rysunek przedstawia detal z obrazu Leonarda da Vinci Dama z gronostajem (Muzeum Czartoryskich w Krakowie). Po lewej stronie znajdują się słowa Leonardo, MAC (inicjały autorki Marii Angeli Cassol) i RI (akronim Republiki Włoskiej); po prawej stronie widnieje litera R oznaczająca mennicę rzymską oraz daty 1519-2019, odpowiednio rok śmierci Leonarda i rok wybicia monety. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[327]
[286] San Marino San Marino 550. rocznica śmierci Filippo Lippi 54,150 monet 29 sierpnia 2019
Opis: Moneta przedstawia pośrodku Madonnę z Dzieciątkiem, fragment dzieła Filippo Lippiego "Madonna z Dzieciątkiem i dwoma aniołami". U góry napisy SAN MARINO i FILIPPO LIPPI a po lewej stronie rok 1469 i literę R, znak Mennicy Rzymskiej. Na dole po lewej inicjały artystki Marii Angeli Cassol MAC, a pośrodku rok 2019. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[328]
[287] Litwa Litwa Żmudź – (Žemaitija)
1. moneta z serii "Regiony etnograficzne Litwy"
500,000 monet 10 września 2019
Opis: Wzór przedstawia herb Żmudzi - niedźwiedzia z obrożą wokół szyi, stojącego na tylnych łapach. Zwierzę widnieje na herbie Żmudzi od XVI wieku. Niedźwiedź przedstawiony jest na tarczy zwieńczonej koroną i podtrzymywanej przez żołnierza w zbroi (symbol odwagi, poświęcenia i patriotyzmu) oraz przez boginię trzymającą kotwicę (symbol nadziei). Pod tarczą widnieje łaciński napis PATRIA UNA (ojczyzna). Motyw otaczają napisy LIETUVA i ŽEMAITIJA, rok emisji 2019 oraz litewski znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[329]
[288] Monako Monako 200. rocznica wstąpienia Honoriusza V na tron 15,000 monet 12 września 2019
Opis: Motyw przedstawia wizerunek księcia Honoriusza V. Po lewej stronie znajduje się napis HONORÉ V, a po prawej nazwa kraju emitującego MONACO. U dołu w półokręgu znajduje się napis 1819 – Avenement – ​​2019. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[330]
[289] Łotwa Łotwa Herb wschodzącego słońca Łotwy 307,000 monet 17 września 2019
Opis: Motyw przedstawia motyw wschodzącego słońca ze stylizowanymi literami B i L pośrodku (skrót od "Brīvā Latvija" - Wolna Łotwa). Powyżej znajduje się napis UZLĒCOŠĀ SAULE (wschodzące słońce), a na dole nazwa kraju emisji LATVIJA oraz rok emisji 2019. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[331]
[290] Watykan Watykan 25. rocznica renowacji Kaplicy Sykstyńskiej 84,000 monet 1 października 2019
Opis: Rysunek przedstawia "Sąd Ostateczny" w Kaplicy Sykstyńskiej. Po lewej stronie w półokręgu znajduje się napis kraju emitującego CITTÀ DEL VATICANO. Po prawej stronie w półokręgu wygrawerowane są słowa CAPPELLA SISTINA – FINE DEI RESTAURI i 1994-2019. Po prawej stronie znajduje się znak mennicy R, a na dole nazwisko artysty D. LONGO. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[332]
[291] Niemcy Niemcy 30. rocznica upadku Muru Berlińskiego
wspólna emisja krajowa z Francją
30,297,000 monet 10 października 2019
Opis: Projekt przedstawia Mur Berliński z otworem pośrodku, przez który wychodzą gołębie (symbol międzynarodowej pacyfikacji) i wiwatujący tłum. W tle Brama Brandenburska, symbol Berlina. Po jednej stronie muru widnieje napis 30 Jahre Mauerfall (30. rocznica upadku Muru Berlińskiego). U podstawy rysunku wygrawerowany jest rok emisji 2019, a po jego prawej stronie inicjały państwa emitującego D. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[333]
[292] Francja Francja 30. rocznica upadku Muru Berlińskiego
wspólna emisja krajowa z Niemcami
15 milionów monet 15 października 2019
Opis: Projekt przedstawia Mur Berliński z otworem pośrodku, przez który wychodzą gołębie (symbol międzynarodowej pacyfikacji) i wiwatujący tłum. W tle Brama Brandenburska, symbol Berlina. Po jednej stronie muru znajduje się napis 30 Ans de la Chute du Mur de Berlin / 30 Jahre Mauerfall (30 lat od upadku Muru Berlińskiego). U podstawy rysunku wygrawerowany jest rok emisji 2019, a po jego prawej stronie inicjały państwa emitującego RF (Republika Francuska). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[334]
[293] Malta Malta Przyroda/Środowisko
4. moneta z serii "Od dzieci w solidarności"
320,000 monet 21 października 2019
Opis: Rysunek stworzony przez ucznia przedstawia drzewo owocowe i słońce w stylizowanej formie. W lewym dolnym rogu znajduje się nazwa kraju emisji MALTA, a poniżej rok emisji 2019. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[335]
[294] Andora Andora 600-lecie Rady Generalnej Dolin 60,000 monet 11 listopada 2019
Opis: Motyw przedstawia górną część portalu wejściowego Casa de la Vall (starożytnej siedziby parlamentu Andory), z herbem miasta zdominowanym przez częściowy widok z okna. Po obu stronach projektu, niczym kamienie budynku, dwie zwarte grupy ludzkich twarzy reprezentują spójność mieszkańców Andory jako społeczności zjednoczonej historią, instytucjami i wspólnymi wartościami. Rysunek uzupełnia napis 600 ANYS DEL CONSELL DE LA TERRA (600 lat Rady Dolin), u góry nazwa kraju emitującego ANDORRA oraz lata 1419 i 2019 rozdzielające liczbę 600. Na krawędzi monety widnieje 12 gwiazd flagi europejskiej.[336]
[295] Finlandia Finlandia Ustawa Konstytucyjna z 1919 roku 500,000 monet 11 listopada 2019
Opis: Wzór przedstawia trzy połączone w środku koła. Trzy koła reprezentują trio polityczne. Rozdział trzech władz: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. W środku po lewej stronie umieszczony jest rok emisji 2019. W prawym dolnym rogu znajduje się oznaczenie kraju emisji FI oraz znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[337]
[296] Estonia Estonia 100. rocznica założenia Uniwersytetu w Tartu 1 milion monet 19 listopada 2019
Opis: Projekt przedstawia dekorację głównego gmachu uniwersytetu. Ponadto widnieją na nim napisy RAHVUSÜLIKOOL 100 (Uniwersytet Narodowy 100) i UNIVERSITAS TARTUENSIS, rok 1632, kraj emisji EESTI oraz rok emisji 2019. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[338]
[297] Słowenia Słowenia 100. rocznica założenia Uniwersytetu Lublańskiego 1 milion monet 25 listopada 2019
Opis: Centralnym punktem projektu jest logo Uniwersytetu w Lublanie. Nad logiem w postaci kwadratu, umieszczonym po lewej stronie, umieszczono napis 100 LET UNIVERZE V LJUBLJANI. Tło wzoru jest teksturowane, aby wzmocnić efekt kwadratowego, jednolitego napisu. Po prawej stronie u dołu znajduje się napis SLOVENIJA 2019. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[339]
[298] Luksemburg Luksemburg 100. rocznica wyborów powszechnych w Luksemburgu 308,500 monet 5 grudnia 2019
Opis: Rysunek przedstawia po lewej stronie wizerunek wielkiego księcia Henryka, a po prawej urnę wyborczą, do której ręka wkłada kartę do głosowania. Poniżej znajduje się nazwa kraju emitującego LUXEMBOURG. U góry, w półokręgu, widnieje napis Centenaire du suffrage universel (stulecie wyborów powszechnych), a poniżej wygrawerowane są lata 1919-2019, te ostatnie oznaczone jako rok emisji. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[340]

rok 2020[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[299] Estonia Estonia 200. rocznica odkrycia Antarktydy 750 000 monet 27 stycznia 2020
Opis: Odkrycie Antarktyki jest związane z Estonią, ponieważ jednym z pierwszych ludzi, którzy zobaczyli Antarktydę w 1820 roku i udokumentowali jego odkrycie, był Fabian Gottlieb von Bellingshausen, niemiecki żeglarz bałtycki urodzony w Sarema. Projekt przedstawia motyw żaglowca. Nosi również napisy Fabian Gottlieb von Bellingshausen i ANTARKTIKA 200, nazwę kraju EESTI oraz rok emisji 2020. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[341]
[300] Niemcy Niemcy Pałac Sanssouci w Poczdamie - (Brandenburgia)
15. moneta z serii "Kraje związkowe Niemiec" - edycja I
30 milionów monet 28 stycznia 2020
Opis: Rysunek przedstawia Pałac Sanssouci. W górnej połowie wewnętrznej części monety znajduje się odpowiedni znak mennicy (A, D, F, G lub J), inicjały artysty oraz rok 2020. W dolnej połowie wewnętrznej części monety znajduje się napis BRANDENBURG oraz kod kraju emitującego (Niemiec) D. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[342]
[301] Francja Francja 50. rocznica śmierci Charles’a de Gaulle’a 18,061,940 monet 31 stycznia 2020
Opis: Rysunek przedstawia dwa profile Charles’a de Gaulle’a w dwóch różnych epokach. Profil w tle przedstawia Charles’a de Gaulle’a w mundurze generała armii podczas wezwania do broni 18 czerwca 1940 roku lub podczas wyzwolenia Paryża. Profil na pierwszym planie przedstawia Charles’a de Gaulle’a podczas jego drugiej kadencji prezydenckiej. Skrót RF jest częściowo zintegrowany z krzyżem Lotaryngii, wybranym przez generała de Gaulle’a w 1940 roku jako symbol wolnej Francji. Na krzyżu Lotaryngii wyryte są również daty urodzin i śmierci oraz rok emisji. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[343]
[302] Estonia Estonia 100. rocznica Traktatu z Tartu 1 milion monet 1 lutego 2020
Opis: Motyw przedstawia drzewo z gałęziami, które skrywają napis TARTU RAHU (traktat pokojowy z Tartu). Nosi również nazwę kraju EESTI oraz datę emisji 2 lutego 2020. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[344]
[303] Belgia Belgia Międzynarodowy Rok zdrowia roślin 155,000 monet 5 marca 2020
Opis: Na wewnętrznym kole znajduje się oficjalne logo Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin 2020, które symbolicznie przedstawia liście, oraz tekst International year of plant health. Liście reprezentują zdrowe rośliny jako źródło tlenu, którym oddychamy, pożywienia, które spożywamy i życia na Ziemi. Ten pozytywny wizerunek liści chronionych przed szkodnikami i śmiertelnymi chorobami tworzy krąg reprezentujący świat i podkreśla, że ​​zdrowie i ochrona roślin to problem globalny. Ponieważ monety będą wybijane przez Królewską Mennicę Niderlandów, po prawej stronie znajduje się kaduceusz, znak mennicy Utrecht. Z lewej strony widnieje znak mincmistrza Mennicy Belgijskiej oraz herb gminy Herzele. W dolnej części wygrawerowany jest skrót kraju BE i rok wybicia 2020. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[345]
[304] San Marino San Marino 500. rocznica śmierci Rafaela Santi 54,000 monet 5 marca 2020
Opis: Rysunek przedstawia profil dziewicy, detal fresku Madonna di Casa Santi, pierwszego arcydzieła młodego Rafaela namalowanego w domu rodzinnym w Urbino, w którym obecnie mieści się prestiżowa Akademia Raffaello. W prawym górnym rogu znajduje się nazwa kraju emitującego SAN MARINO oraz lata 1520 i 2020. U dołu napis RAFFAELLO, po prawej akronim autorki Annalisy Masini AM, a po lewej litera R oznaczająca mennicę rzymską. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[346]
[305] Łotwa Łotwa Ceramika łatgalska 412,000 monet 5 czerwca 2020
Opis: Motyw przedstawia typowy przykład ceramiki łatgalskiej - gliniany świecznik. na monecie widnieje napis LATGALES KERAMIKA (ceramika łatgalska), nazwę kraju LATVIJA i rok emisji 2020. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[347]
[306] Hiszpania Hiszpania Architektura Mudéjar w Aragonii
11. moneta z serii "Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Hiszpanii"
4 milionów monet 10 czerwca 2020
Opis: Motyw przedstawia wizerunek wieży El Salvador de Teruel. Po lewej stronie widnieje wielkimi literami słowo ESPAÑA, a po prawej znak mennicy; poniżej rok emisji 2020. Powyżej, pośrodku, kolistym i wielkimi literami, napis ARQUITECTURA MUDÉJAR DE ARAGÓN. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[348]
[307] Watykan Watykan 100. rocznica urodzin Jana Pawła II 74,000 monet 23 czerwca 2020
Opis: Rysunek przedstawia papieża Jana Pawła II, jego miejsce urodzenia oraz pobliską bazylikę w Wadowicach. U góry po lewej stronie w półokręgu znajduje się napis PAPA GIOVANNI PAOLO II. Po prawej stronie widnieją lata 1920 2020 i znak mennicy R. U dołu w półokręgu nazwa kraju emisji CITTÀ DEL VATICANO. Pod wizerunkiem bazyliki wygrawerowane jest imię artysty G. TITOTTO i inicjały grawera MAC INC (Maria Angela Cassol). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[349]
[308] Grecja Grecja 25. rocznica bitwy pod Termopilami 750,000 monet 30 czerwca 2020
Opis: Wzór monety przedstawia starożytny grecki hełm. Na wewnętrznej krawędzi widnieją napisy 2500 LAT OD WALKI TERMOPILI i REPUBLIKA GRECKA. W tle widnieje również rok emisji 2020 oraz palmeta (grecki znak mennicy). W prawym dolnym rogu hełmu można odczytać monogram artysty (George Stamatopoulos). Bitwa pod Termopilami, choć zakończyła się klęską Greków, pozostaje ponadczasowym symbolem heroicznej wytrzymałości. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[350]
[309] Malta Malta Skorba
5. moneta z serii "Megalityczne świątynie Malty"
180,000 monet 27 lipca 2020
Opis: Projekt przedstawia prehistoryczne świątynie Skorby znajdujące się w północno-zachodniej części Malty, w pobliżu miasta Zebbiegh. W górnej części rysunku znajduje się napis SKORBA TEMPLES 3600-2500 BC (świątynie Skorby 3600-2500 BC). Na dole umieszczono napis kraju emisji MALTA oraz rok emisji 2020. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[351]
[310] Finlandia Finlandia 100. rocznica Uniwersytetu w Turku 800,000 monet 18 sierpnia 2020
Opis: Przedstawiona na monecie siatka przedstawia interakcje między uniwersytetem a społeczeństwem. Nad rysunkiem widnieje rok emisji 2020, po prawej stronie znak mennicy, a pod nim kraj emisji FI. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[352]
[311] San Marino San Marino 250. rocznica śmierci Giovaniego Battisty Tiepolo 54,000 monet 27 sierpnia 2020
Opis: Rysunek przedstawia po lewej stronie popiersie anioła, fragment dzieła Tiepolo "Agar e Ismaele" przechowywanego w Scuola Grande di San Rocco w Wenecji oraz inicjały autorki Claudii Momoni CM. Na górze znajdują się słowa TIEPOLO i litera R, która identyfikuje Mennicę Rzymską. Po prawej daty 1770 i 2020 oraz napis SAN MARINO. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[353]
[312] Portugalia Portugalia 730. rocznica Uniwersytetu w Coimbrze 360,000 monet 1 września 2020
Opis: Rysunek przedstawia wieżę Uniwersytetu w Coimbrze oraz wizualną kompozycję trójkątów przedstawiających dachy Uniwersytetu w Coimbrze, z których najwyższy przywołuje bibliotekę Joanina. Kompozycja jest umieszczona w napisie UNIVERSIDADE DE COIMBRA 730 ANOS PORTUGAL 2020 (Uniwersytet w Coimbrze 730 lat Portugalia 2020). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[354]
[313] Włochy Włochy 80. rocznica powstania Państwowej Straży Pożarnej 3 miliony monet 14 września 2020
Opis: Motyw przedstawia pośrodku logo Państwowej Straży Pożarnej. Po lewej RI, akronim Republiki Włoskiej; po prawej rok emisji monety 2020; oraz R, co oznacza Mennicę Rzymską; dalej LDS, inicjały projektantki Luciany De Simoni; powyżej łukowaty napis CORPO NAZIONALE DEI VIGILI DEL FUOCO. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[355]
[314] Litwa Litwa Auksztota – (Aukštaitija)
2. moneta z serii "Regiony etnograficzne Litwy"
500,000 monet 16 września 2020
Opis: Motyw przedstawia herb przedstawiający rycerza w zbroi trzymającego miecz w prawej ręce. Herb trzymają dwa anioły, które symbolicznie wzmacniają i chronią Litwę Właściwą, jeden z najważniejszych regionów Litwy i kolebkę jej państwowości. Pod herbem widnieje łaciński napis "PATRIAM TUAM MUNDUM EXISTIMA" (traktuj swój kraj jak cały świat). Motyw otaczają napisy: LIETUVA (nazwa kraju emisji), AUKŠTAITIJA, 2020 (rok emisji) oraz znak mennicy litewskiej. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[356]
[315] Luksemburg Luksemburg 200. rocznica urodzin księcia Henryka Orańskiego-Nassau 313,500 monet 21 września 2020
Opis: Rysunek przedstawia po prawej stronie wizerunek wielkiego księcia Henryka, a po lewej wizerunek księcia Henryka Orańskiego-Nassau. Poniżej znajduje się nazwa kraju emitującego LUXEMBOURG oraz rok 2020. Po lewej stronie, w półokręgu, znajduje się napis Prince Henri d’Orange-Nassau, a pod jego wizerunkiem napis 1820-1879. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[357]
[316] Portugalia Portugalia 75. rocznica Organizacji Narodów Zjednoczonych 510,000 monet 7 października 2020
Opis: Moneta przedstawia logo ONZ. U góry widnieje rok emisji 2020, nazwa kraju emitującego PORTUGALI oraz napis UN 75 YEARS (ONZ 75 LAT). Pod słowami UN i YEARS znajduje się odpowiednie tłumaczenie na portugalski ONU i ANOS. Z lewej strony nazwa mennicy CASA DA MOEDA, a z prawej grawera ANDRÉ LETRIA. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[358]
[317] Grecja Grecja 100. rocznica unii Tracji z Grecją 743,000 monet 8 października 2020
Opis: Rysunek przedstawiający gryfa jest repliką starożytnej monety z trackiego miasta Abdera. Na wewnętrznej krawędzi znajdują się napisy 100 LAT OD ZJEDNOCZENIA TRACJI Z GRECJĄ i REPUBLIKA GRECKA wraz z rokiem emisji „2020 i palmetą (znak mennicy greckiej). Po lewej stronie widoczny jest również monogram artysty (George Stamatopoulos). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[359]
[318] Niemcy Niemcy 50. rocznica uklęknięcia Willy’ego Brandta – (Kniefall von Warschau) 30 milionów monet 8 października 2020
Opis: Realistyczne, niemal fotograficzne przedstawienie bolesnego momentu historycznego narysowane przez autora Bodo Broschata, który wygrał konkurs na design. Na monecie widnieje obraz przyklęknięcia Willy’ego Brandta widziana w trzech czwartych. Na pierwszym planie 7-ramienny świecznik, jeden z dwóch świeczników po bokach Pomnika Bohaterów Getta, które widzimy u góry na schodach po prawej stronie. Pomiędzy pierwszym a drugim stopniem znajduje się również pamiątkowa korona z kwiatów, a pod nią symbol państwa niemieckiego D. U góry po lewej stronie półokrągły napis 50 JAHRE KNIEFALL zaczyna się od świecznika, a u dołu pod czubkiem butów i płaszcza umieszczona jest reszta napisu VON WARSCHAU. Obok znajduje się rok emisji 2020 oraz symbol meniccy (A,D,F,G lub J). Określenie Kniefall von Warschau (warszawskie przyklęknięcie) nawiązuje do gestu pokory i pokuty Willy’ego Brandta kanclerza RFN wobec ofiar powstania w getcie warszawskim.[360]
[319] Belgia Belgia Jan van Eyck 155,000 monet 15 października 2020
Opis: W wewnętrznym kręgu znajduje się portret słynnego flamandzkiego artysty Jana van Eycka, wraz z jego podpisem i paletą, na której widnieją inicjały LL projektanta monety, Luca Luycxa, oraz dwa pędzle. Na górze umieszczone jest nazwisko J. van Eyck. Ponieważ monety będą wybijane przez Królewską Mennicę Niderlandów, na dole widnieje kaduceusz, znak Mennicy Utrechtu oraz herb gminy Herzele, oraz znak mincmistrza Mennicy Belgijskiej. Skrót kraju BE i rok wybicia 2020 są usytułowane po prawej stronie. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[361]
[320] Watykan Watykan 500. rocznica śmierci Rafaela Santi 76,000 monet 16 października 2020
Opis: Rysunek przedstawia portret Rafaela i dwóch aniołów. Po prawej stronie wokół napis RAFFAELLO SANZIO. Nad wizerunkiem dwóch aniołów widnieją lata 1520 i 2020, a pod wizerunkiem nazwa kraju emitującego CITTÀ DEL VATICANO. Na dole widnieje znak mennicy R oraz nazwa artysty D. LONGO. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[362]
[321] Monako Monako 300. rocznica urodzin księcia Honoriusza III 15,000 monet 20 października 2020
Opis: Wzór przedstawia wizerunek księcia Honoreiusza III. Po lewej stronie znajduje się napis HONORÉ III, a po prawej nazwa kraju emitującego MONACO. U dołu w półokręgu widnieje napis 1720 – Naissance – 2020 (1720 – Narodziny – 2020). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[363]
[322] Francja Francja Badania medyczne 310,000 monet 27 października 2020
Opis: Moneta przedstawia po lewej kobiecą twarz w kuli z napisem UNION. Po prawej fragmenty kodu DNA, które wydają się być widoczne pod mikroskopem. W prawym górnym rogu widnieje napis RF (Republique Francaise), a na dole po lewej rok wybicia 2020, róg obfitości - symbol Mennicy Paryskiej i symbol mincmistrza mennicy Yves’a Sampo (pięciokąt z AGMP – Atelier de Gravure de la Monnaie de Paris et Pessac – oraz jego inicjały YS). Na krawędzi zewnętrznej 12 pięcioramiennych gwiazd reprezentujących Unię Europejską.
[323] Litwa Litwa Góra Krzyży 500,000 monet 4 listopada 2020
Opis: Motyw przedstawia Górę Krzyży: fragmenty drewnianych i kutych krzyży, które symbolizują kulturę popularną i litewskie wyrabianie krzyży. Produkcja krzyży i symbolika krzyży na Litwie znajdują się na reprezentatywnej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Powyżej "Góry Krzyży" widoczny napis LIETUVA (Litwa) i rok wybicia 2020. Poniżej KRYŽIŲ KALNAS (Wzgórze Krzyży) i znak mennicy litewskiej. Rysunek wykonał Rytas Jonas Belevičius. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[364]
[324] Słowacja Słowacja 20. rocznica przystąpienia Słowacji do
Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – (OECD)
1 milion monet 11 listopada 2020
Opis: W kwadracie wpisany jest napis 20 VYROCIE VSTUP SR DO OECD. Pod kwadratem umieszczono nazwe kraju emisji oraz rok emisji SLOVENSKO 2020. Okrąg, który przecina kwadrat jest symbolem OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), kołem, które staje się centralnym elementem koordynacji działań między różnymi narodami; stąd stylizacja na kształt mózgu. U dołu po prawej herb Słowacji. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[365]
[325] Finlandia Finlandia 100. rocznica urodzin Väinö Linna 700,000 monet 16 listopada 2020
Opis: Moneta upamiętnia fińskiego pisarza Väinö Linna. W tym roku przypada stulecie jej urodzin w 1920 roku. Projekt odzwierciedla pracę pisarza w przemyśle tekstylnym i przedstawia, oprócz jego twarzy, litery, tkaniny i nici przewijające się przez jego książki. Po lewej stronie znajduje się napis VEINÖ LINNA. Na dole znajdziemy napisy roku emisji 2020, kraju emisji FI oraz znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[366]
[326] Włochy Włochy 150. rocznica urodzin Marii Montessori 3 milionpów monet 16 listopada 2020
Opis: Portret Marii Montessori w kompozycji geometrycznej z elementami dydaktycznymi zaczerpniętymi z jej systemu edukacji. W prawym polu RI, akronim Republiki Włoskiej; po lewej stronie litera R, która identyfikuje Mennicę Rzymską; po prawej LDS, inicjały projektantki Luciany De Simoni. Powyżej i poniżej portretu daty 1870 i 2020, odpowiednio rok urodzenia włoskiego pedagoga i rok emisji monety. Wokół portretu napis MARIA MONTESSORI. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[367]
[327] Andora Andora XXVII Szczyt Iberoamerykański – Andora 2021 73,500 monet 9 grudnia 2020
Opis: Wzór monety przedstawia drzewo złożone z ludzkich sylwetek i kół zębatych. Sylwetki ludzkie reprezentują integrację społeczeństwa, kultury i edukacji dla realizacji zrównoważonej przyszłości. Koła zębate symbolizują synergię ruchu między pomysłami i propozycjami uczestników szczytu. Obok drzewa umieszczone jest logo 27. szczytu. Składa się z trzech trójkątów u góry; reprezentujących kolory flagi Andory i sześciu trójkątów u dołu, które symbolizują otwartość Andory na cele zrównoważonego rozwoju. Wokół rysunku pojawia się napis XXVII IBERO-AMERICAN CIMERA (27. Szczyt Iberoamerykański) oraz ANDORRA 2020. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[368]
[328] Andora Andora 50. rocznica powszechnych praw wyborczych kobietw Andorze 60,000 monet 9 grudnia 2020
Opis: Wzór monety przedstawia kobiecą twarz w spirali linii sugerujących ruch. Linie te tworzą łańcuch imion kobiecych w języku katalońskim, trudnych do odróżnienia od siebie, w hołdzie solidarności kobiet w walce o swoje prawa. Powtarza się tylko jedno imię VICTORIA, symbolizujące zwycięstwo w walce o prawo do głosowania. Projekt uzupełniają napisy 50 ANYS DEL SUFRAGI UNIVERSAL FEMENÍ (50 lat powszechnego prawa wyborczego kobiet) oraz ANDORRA 1970-2020. Napisy te uczestniczą również w ruchu spirali, nadając większe znaczenie obchodzonej rocznicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[369]
[329] Cypr Cypr 30. rocznica Cypryjskiego Instytutu Neurologii i Genetyki 412,000 monet 14 grudnia 2020
Opis: Rysunek przedstawia "neuron z jego synapsami", co przypomina działalność Cypryjskiego Instytutu Neurologii i Genetyki, który obchodzi 30-lecie swojego istnienia. Cypryjski Instytut Neurologii i Genetyki cieszy się międzynarodowym uznaniem i odgrywa aktywną i kluczową rolę jako regionalne, krajowe i międzynarodowe centrum doskonałości w zakresie świadczenia wysokiej jakości usług, innowacyjnych badań i kształcenia podyplomowego. Wokół rysunku wpisano nazwę kraju wydającego KYΠΡΟΣ – KIBRIS oraz wyrażenie ΙΝΣΤΙTOYΤΟ ΝΕΥΡΟΛΟΓΊΑΣ & ΓΕΝΕΤΙKHΣ KYΠΡΟY 1990-2020 (tj. Cypryjski Instytut Neurologii i Genetyki 1990-2020). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[370]
[330] Malta Malta Dziecięce gry
5. moneta z serii "Od dzieci w solidarności"
220,000 monet 14 grudnia 2020
Opis: Motyw przedstawia melanż tradycyjnych gier popularnych wśród maltańskich dzieci. Należą do nich kulki, bączki i tradycyjne budowanie latawców. Przedstawiono również maltańską wersję gry w dzwonki, znanej lokalnie jako "passju". Trzy latające w kółko pszczoły nawiązują do popularnej piosenki śpiewanej podczas zabawy maltańskich dzieci. Na rysunku znajduje się nazwa kraju emisji Malta oraz rok emisji 2020. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[371]
[331] Słowenia Słowenia 500. rocznica urodzin Adama Bohoriča 1 milion monet 23 grudnia 2020
Opis: W centrum rysunku znajduje się wielojęzyczne motto zaczerpnięte z okładki słoweńskiej łacińskiej gramatyki Bohoriča zatytułowanej "Proste zimske urice". W dolnej połowie monety znajduje się słoweńska dewiza pisana alfabetem bohoričica (rodzaj pisma nazwany imieniem Adama Bohoriča), łatwo rozpoznawalna dzięki zastosowaniu typowej litery ſ (s). W tle znajduje się słoweńskie motto po łacinie, które przedstawia wkład Bohoriča w międzynarodowy świat akademicki. W górnej części rysunku w półokręgu widnieje napis ADAM BOHORIČ 1520 / SLOVENIJA 2020. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[372]
[332] Luksemburg Luksemburg Narodziny księcia Karola 331,000 monet 24 grudnia 2020
Opis: W centrum rysunku znajduje się wizerunek księcia Karola wraz z wizerunkami jego rodziców, wielkiego księcia Henryka i wielkiej księżnej Stefanii. Pod tymi wizerunkami widnieje tekst S.A.R. de Prënz Charles (Jego królewska wysokość książę Karol) oraz data urodzenia 10 maja 2020. Po lewej stronie słowo LËTZEBUERG pojawia się pionowo jako oznaczenie kraju emisji. Monogram (litera „H” z koroną) przedstawia wielkiego księcia Henryka. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[373]

rok 2021[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[333] Portugalia Portugalia Portugalska Prezydencja Rady Unii Europejskiej 510,000 monet 4 stycznia 2021
Opis: Rysunek przedstawia powiązanie między stolicą Portugalii a innymi stolicami europejskimi poprzez mapę z napisem PRESIDÊNCIA DO CONSELHO DA UNIÃO EUROPEIA PORTUGAL 2021 (PRZEWODNICTWO RADY UNII EUROPEJSKIEJ PORTUGALIA 2021). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[374]
[334] San Marino San Marino 450. rocznica urodzin Carravaggia 54,000 monet 1 marca 2021
Opis: Rysunek przedstawia "Magdalenę pokutną", fragment dzieła o tej samej nazwie Caravaggia, zachowanego w galerii Doria Pamphili w Rzymie. W lewej górnej części znajduje się napis SAN MARINO, pod którym widnieją daty «1571-2021. Po lewej stronie znajdują się inicjały SP autorki Silvii Petrassi. W prawej górnej części znajduje się napis CARAVAGGIO oraz znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[375]
[335] Hiszpania Hiszpania Historyczne miasto Toledo
12. moneta z serii "Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Hiszpanii"
4 milionów monet 10 marca 2021
Opis: Rysunek przedstawia widok na Puerta del Sol i fragment Synagogi El Tránsito. Oba budynki powstały w XIV wieku w stylu mudejar. Po lewej stronie wielkimi literami słowo ESPAÑA i rok emisji 2021. W prawym górnym rogu znak mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[376]
[336] Francja Francja 75-lecie założenia UNICEFu 7.5 milionów monet 16 marca 2021
Opis: Wzór przedstawia alegorię pracy UNICEF, w której kluczowym elementem są ręce. Jeden po drugim podążają za sobą, aby wspierać kulę ziemską i łączyć różne obszary Ziemi. Całość wieńczy oznaczenie 75-lecia i gałązki laurowe, któremu towarzyszy akronim RF. Na górnym obramowaniu umieszcza się nazwę UNICEF, odpowiednie daty oraz motto UNICEF Pour chaque enfant (dla każdego dziecka). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[377]
[337] Finlandia Finlandia Dziennikarstwo i otwarta komunikacja na rzecz fińskiej demokracji 800,000 monet 14 kwietnia 2021
Opis: rysunek przedstawiony na wewnętrznej stronie monety można interpretować jako stylizowane postacie ludzkie, utkane ze wstążki, a jednocześnie splecione w tę samą sieć. Na zewnętrznej części boku monety widnieje napis JOURNALISMI JOURNALISTIK. U dołu po wewnętrznej stronie napis 2021 FI poprzedzony znakiem mennicy fińskiej. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[378]
[338] Luksemburg Luksemburg 100. rocznica urodzin wielkiego księcia Jana 332,500 monet 19 kwietnia 2021
Opis: Moneta przedstawia z lewej strony wizerunek wielkiego księcia Jana, a z prawej strony wizerunek wielkiego księcia Henryka. Obok wizerunków podane jest imię każdego wielkiego księcia, a obok wielkiego księcia Jana także jego rok urodzenia 1921. Pod wizerunkami przedstawiono widok miasta Luksemburg. Po lewej stronie w formie koła przedstawiono tekst GROUSSHERZOGE VU LËTZEBUERG, który również wskazuje kraj wydania. W prawym dolnym rogu widnieje rok emisji 2021. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[379]
[339] Luksemburg Luksemburg 40. rocznica ślubu wielkiego księcia Henryka z Marią Teresą 327,500 monet 19 kwietnia 2021
Opis: Motyw przedstawia wizerunki wielkiego księcia Henryka i wielkiej księżnej Marii Teresy. Pod wizerunkami widnieją dwie obrączki poprzedzone datą ślubu "14 LUTEGO 1981" oraz rok emisji 2021. Poniżej znajduje się nazwa kraju emitującego LETZEBUERG. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[380]
[340] Grecja Grecja 200. rocznica wojny o niepodległość Grecji 1,500,000 monet 22 kwietnia 2021
Opis: Wzór przedstawia pośrodku grecką flagę, otoczoną gałązkami laurowymi. Na wewnętrznej krawędzi widnieją napisy "1821 – 2021 200 LAT PO REWOLUCJI GRECKIEJ" i "REPUBLIKA GRECKA". Poniżej, pomiędzy dwoma gałązkami wawrzynu, znajduje się palmeta (znak mennicy greckiej) oraz sygnatura artysty (George Stamatopoulos). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[381]
[341] Niemcy Niemcy Katedra w Magdeburgu – (Saksonia-Anhalt)
16. moneta z serii "Kraje związkowe Niemiec" - edycja I
30 milionów monet 10 maja 2021
Opis: Motyw przedstawia katedrę w Magdeburgu, pierwszą gotycką katedrę zbudowaną na terenie Niemiec. Również po wewnętrznej stronie, na dole, nazwa SACHSEN-ANHALT i kod kraju emisji D. Po lewej stronie odpowiedni znak mennicy (A, D, F, G lub J) i rok wybicia 2021 a po prawej stronie znak grawera. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[382]
[342] Portugalia Portugalia Reprezentacja Portugalii, biorąca udział w Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 510,000 monet 18 maja 2021
Opis: Na awersie znajduje się portugalski krzyż Zakonu Rycerzy Chrystusa, logo identyfikacyjne portugalskiej drużyny olimpijskiej z masztem, a pod nim pięć kół olimpijskich - symbol Igrzysk Olimpijskich. Wokół napis 2021 PORTUGAL NOS JOGOS OLIMPICOS DE TOQUIO '20. Po lewej stronie widnieje nazwa portugalskiej mennicy CASA DA MOEDA oraz podpis autora Francisco Providência. 12 gwiazd, symbol Unii Europejskiej, rozmieszczonych jest w kole na zewnętrznym pierścieniu monety.[383]
[343] Litwa Litwa Program UNESCO „Człowiek i biosfera” - Rezerwat biosfery Żuwinta (Žuvintas) 500,000 monet 19 maja 2021
Opis: Rysunek przedstawia charakterystyczne środowisko Rezerwatu biosfery Żuwintas, który należy do sieci światowych rezerwatów biosfery programu UNESCO "Człowiek i Biosfera": odległe wyspy jeziora z unikalnym ptactwem i największym terenem podmokłym na Litwie z jego charakterystyczną fauną. W tle widać bąka zwyczajnego sięgającego do pływającego w wodzie kumaka nizinnego. Wśród szuwarów przedstawionych po prawej stronie widać słomę, a powyżej stado żurawi i łabędzia niemego symbolizujące utworzenie rezerwatu. Projekt otaczają napisy LIETUVA (LITWA), ŽUVINTAS, UNESCO, rok emisji 2021 oraz znak mennicy litewskiej. Rysunek wykonali Eglė Ratkutė i Ernestas Žemaitis. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[384]
[344] Estonia Estonia Ludy ugrofińskie (Fenno-Ugria) 1 milion monet 16 czerwca 2021
Opis: Awers przedstawia starożytne uralskie symbole językowe. Na górze monety umieszczona jest nazwa państwa emitującego EESTI, a następnie rok emisji 2021. W dolnej części przedstawiony jest napis FENNO-UGRIA. Na zewnętrznej stronie monety w kole umieszczone są pięcioramienne gwiazdy Europy.[385]
[345] Watykan Watykan 450. rocznica urodzin Carravaggia 86,300 monet 25 czerwca 2021
Opis: Rysunek przedstawia chłopca z koszem owoców, obraz Caravaggia. W górnej części, w półokręgu, znajduje się nazwa kraju emitującego CITTÀ DEL VATICANO. Po lewej stronie znajduje się znak mennicy R. W dolnej części znajduje się napis CARAVAGGIO, pod którym widnieją lata 1571-2021. W prawej dolnej części znajdują się inicjały artystki Chiary Principe (CP). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[386]
[346] Belgia Belgia 100. rocznica belgijsko-luksemburskiej unii gospodarczej 155,000 monet 7 lipca 2021
Opis: Moneta upamiętnia Unię celną i walutową, której celem jest wzmocnienie współpracy i integracji między obydwoma krajami. Unia została podpisana 25 lipca 1921 roku na okres 50 lat. W kolejnych latach podpisano więc kilka nowych protokołów w celu przedłużenia ich obowiązywania. Ostatni protokół podpisany przez oba kraje pochodzi z 18 grudnia 2002 roku. Na stronie narodowej monety przedstawiono wizerunki króla Belgii Filipa I i wielkiego księcia Luksemburga Henryka. Oba kraje przedstawiono również z odniesieniem do Unii Gospodarczej i wzmianką o latach 1921 i 2021. Ponieważ monety będą wybijane przez Królewską Mennicę Niderlandów, w dolnej części widnieje kaduceusz, znak Mennicy Utrechckiej, a także herb gminy Herzele, znak mincmistrza Mennicy Belgijskiej. Zawiera również inicjały LL Luca Luycxa, autora projektu monety. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[387]
[347] Malta Malta Bohaterowie pandemii COVID-19 72,500 monet 2 sierpnia 2021
Opis: Rysunek autorstwa Marii Anny Frisone przedstawia dwóch lekarzy przygotowujących się do stawienia czoła nieznanemu. Moneta oddaje hołd ludziom, którzy wykazując wielki altruizm, stanęli na czele walki z pandemią COVID-19. U góry, w półokręgu, widnieje napis HEROES OF THE PANDEMIC (BOHATEROWIE PANDEMII). U dołu, w półokręgu, znajduje się napis MALTA - 2021. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[388]
[348] Finlandia Finlandia 100. rocznica autonomii Wysp Alandzkich 800,000 monet 13 sierpnia 2021
Opis: Tematem monety jest płaskorzeźba przedstawiająca archipelag wysp Alandzkich. Dolna część rysunku przedstawia pas morza, sygnały morskie, dziób łodzi i rękę trzymającą kompas. Środkowa część rysunku przedstawia morski horyzont, a górna niebo i chmury. U dołu monety w półokręgu napis "100 LAT AUTONOMII WYSP ALANDZKICH" w języku fińskim. W górnej części monety, w półokręgu, napis "100 LAT AUTONOMII WYSP ALANDZKICH" w języku szwedzkim. W centrum znajdują się dwie boje morskie w kształcie rombu, jedna po lewej, a druga po prawej. Nad bojami po prawej stronie znajduje się napis 2021 FI, a po lewej znak mennicy fińskiej. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[389]
[349] Włochy Włochy 150. rocznica ustanowienia Rzymu stolicą Włoch 3 miliony monet 16 sierpnia 2021
Opis: Rysunek przedstawia fragment bogini Rzymu, (rzeźbę Angelo Zanelli wstawioną w centrum Altare della Patria) z wielkiego ołtarza wotywnego poświęconego narodowi włoskiemu, ustawionego w kompleksie Vittoriano w Rzymie. Powyżej napis ROMA CAPITALE (RZYMSKA STOLICA); po prawej stronie daty • 1871 • 2021 •, odpowiednio rok ogłoszenia Rzymu stolicą Włoch i rok wybicia monety; po lewej RI, akronim Republiki Włoskiej i R, oznaczające Mennicę Rzymską; u dołu monety usytłowano inicjały autorki Uliany Pernazzy (UP). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[390]
[350] San Marino San Marino 550. rocznica urodzin Albrechta Dürera 54,000 monet 27 sierpnia 2021
Opis: Rysunek przedstawia Matkę Boską z dzieciątkiem Jezus, fragment obrazu "Madonna z Dzieciątkiem" zachowany w Galerii Uffizi we Florencji. Po lewej stronie napis SAN MARINO i znak mennicy R. Monogram AD, inicjały Albrechta Dürera i słowo DÜRER są umieszczone w prawym górnym rogu. W dolnej części znajdują się inicjały autora Valerio de Seta (VdS) i lata 1471-2021. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[391]
[351] Litwa Litwa Dzukia – (Dzūkija)
3. moneta z serii "Regiony etnograficzne Litwy"
500,000 monet 9 września 2021
Opis: Na awersie przedstawiony jest herb regionu etnograficznego Dzukia; sztandar podtrzymywany z prawej i lewej strony przez dwa heraldyczne lwy z wyrytym białym wojownikiem z tarczą, poniżej wstęgi wygrawerowane motto EX GENTE BELLICISISSIMA POPULIS LABORIOSUS. W górnej części monety wygrawerowany jest napis LIETUVA 2021, natomiast w dolnej – symbol mennicy LMK (Lietuvos Monetų Kalykla) i DZŪKIJA. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[392]
[352] Francja Francja Bieg Marianny
1. moneta z serii "Igrzyska Olimpijskie - Paryż 2024"
510,000 monet 21 września 2021
Opis: Projekt przedstawia Mariannę, postać narodową i ikonę francuskiej numizmatyki, zaangażowaną w sprint w „starym” stylu, który ma nawiązywać do starożytnych igrzysk olimpijskich. Sylwetka jest nałożona na Wieżę Eiffla, fundamentalny element paryskiego dziedzictwa, tworząc wspólną oś z żelazną damą. W tle znajduje się bieżnia lekkoatletyczna a po lewej stronie wkomponowano logo igrzysk Paris 2024. Pod łukiem wieży widnieje rok, akronim RF i znaki mennicy. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[393]
[353] Łotwa Łotwa 100. rocznica uznania de iure Republiki Łotewskiej 412,000 monet 5 października 2021
Opis: 26 stycznia 1921 roku łotewscy dyplomaci odnieśli sukces w epokowym przedsięwzięciu: wielkie mocarstwa światowe uznały Łotwę de iure. Chociaż Łotwa ogłosiła niepodległość 18 listopada 1918 roku, nowy naród został uznany dopiero w 1920 roku po burzliwym okresie konfliktów. Rysunek opatrzony jest artystycznym napisem 100 LATVIJA DE IURE 2021, który zawiera również nazwę kraju LATVIJA oraz rok emisji 2021. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[394]
[354] Monako Monako 10. rocznica ślubu księcia Alberta II z Charlène Wittstock 15,000 monet 6 października 2021
Opis: Rysunek przedstawia portrety profilowe księcia Alberta II i księżniczki Charlene. Na górze monety widnieje nazwa kraju emisji: MONACO. W dolnej części, w półokręgu, znajduje się napis 2011 MARIAGE PRINCIER 2021. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[395]
[355] Estonia Estonia Wilk szary – narodowe zwierzę Estonii 1 milion monet 20 października 2021
Opis: Wzór przedstawia zarys wilka oraz zarysy lasu. Wzdłuż krawędzi wewnętrznego pierścienia wygrawerowano z lewej strony nazwę kraju EESTI, z prawej strony rok wydania 2021, a u góry napis CANIS LUPUS (z łacińskiego wilk szary). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[396]
[356] Słowenia Słowenia 200. rocznica utworzenia Muzeum Regionalnego w Kranju -
pierwszego słoweńskiego muzeum
1 milion monet 25 października 2021
Opis: Projekt inspirowany jest pasami przedstawionymi na "Vače Situla" - jednym z najpiękniejszych artefaktów sztuki situl – graficznym symbolu historycznych nawarstwień, które muzeum zachowuje dla przyszłych pokoleń. Rysunek przedstawia graficznie i pod różnymi nazwami fazy muzeum w jego dwustuletniej historii. Nazwy są wyświetlane w taki sam sposób, jak paski na Vače Situla. Na monecie widnieje nazwa kraju SLOVENIJA oraz rok emisji 2021. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[397]
[357] Malta Malta Tarxien
6. moneta z serii "Megalityczne świątynie Malty"
181,000 monet 26 października 2021
Opis: Rysunek przedstawia szczegół prehistorycznej świątyni w Tarxien. Powyżej znajduje się napis TARXIEN TEMPLES 3600-2500 BC. Poniżej znajduje się nazwa kraju emisji MALTA, a bezpośrednio poniżej rok emisji 2021. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[398]
[358] Watykan Watykan 700. rocznica śmierci Dantego Alighieri 86,300 monet 26 paździenika 2021
Opis: Rysunek przedstawia portret Dantego i Palazzo Vecchio we Florencji. W prawej górnej części, w półokręgu, znajduje się nazwa kraju emitującego CITTÀ DEL VATICANO. W dolnej części napis Dante a poniżej lata 1321-2021 oraz nazwisko artysty P. DANIEL. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[399]
[359] Belgia Belgia 500 lat od wydania guldena Karola V 155,250 monet 27 paździenika 2021
Opis: Na monecie widnieje portret Karola V, a na wewnętrznej stronie napis Carolus V. Po lewej stronie znajduje się 500-letnia złota moneta,, wydana po zarządzeniu drugiego okresu emisji monet za panowania Karola V. Ponieważ monety będzie wybijać holenderska mennica królewska, na dole znajduje się kaduceusz, znak mennicy Utrecht, herb gminy Herzele oraz znak mincmistrza Mennicy Belgijskiej. Moneta zawiera również inicjały LL Luca Luycxa, autora projektu monety. Skrót kraju BE i rok emisji 2021 są pokazane po lewej stronie. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[400]
[360] Włochy Włochy Pracownicy służby zdrowia 3 miliony monet 19 listopada 2021
Opis: Rysunek przedstawia w centralnej części mężczyznę i kobietę w fartuchach, z maskami, stetoskopem i kartoteką medyczną, reprezentujących lekarzy i pielęgniarki na czele walki z COVID-19. U góry słowo GRAZIE (DZIĘKUJĘ). Po prawej symbol serca; po lewej reprodukcja krzyża medycznego; w centrum RI, akronim Republiki Włoskiej; po prawej R, oznaczenie Mennicy Rzymskiej; w lewym dolnym rogu CM, inicjały autorki Claudii Momoni. wU dołu monety 2021, rok wybicia monety. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[401]
[361] Słowacja Słowacja 100. rocznica urodzin Aleksandra Dubčka 1 milion monet 26 listopada 2021
Opis: Rysunek przedstawia portret, z profilu z lewej strony, Aleksandra Dubčka, wybitnego słowackiego polityka, którego próba wprowadzenia liberalnych reform w Czechosłowacji w 1968 roku przeszła do historii jako Praska Wiosna. Wzdłuż lewej części wewnętrznego koła monety znajduje się nazwa kraju emitującego SLOVENSKO. Na dolną część portretu nałożony jest napis Alexander Dubček, a następnie rok urodzenia 1921 i śmierci 1992, jeden pod drugim. Po prawej stronie widnieje rok emisji 2021, pod którym widnieje kremnicki znak mennicy (Mincovňa Kremnica) składający się z liter MK. Przy prawym dolnym rogu umieszczono inicjały projektanta Branislava Ronaia (BR), autora narodowej strony monety. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[402]
[362] Andora Andora 100. rocznica koronacji Matki Bożej Meritxell 73,750 monet 15 grudnia 2021
Opis: Rysunek przedstawia na pierwszym planie reprodukcję romańskiej figury Matki Bożej Meritxell (patronki Księstwa Andory) z XI i XII wieku. W tle częściowa reprodukcja bazyliki, w której przechowywany jest posąg, element graficzny symbolizujący kwiat, nazwę kraju emitującego ANDORRA oraz lata 1921-2021. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[403]
[363] Andora Andora "Zaopiekujmy się naszymi starszymi osobami" 70,000 monet 15 grudnia 2021
Opis: tematem monety jest CUIDEM LA NOSTRA GENT GRAN (Zaopiekujmy się starszymi) symbolizowany jest przez wizerunek dłoni młodego człowieka, który trzyma w dłoni drugą rękę, na której widoczne są wszystkie znaki starzenia się. Pod obiema rękami znajduje się stetoskop. Nazwa kraju emitującego ANDORRA, zwieńczona półkolem zawierającym różne reprodukcje wirusa SARS-CoV-2, reprezentuje zobowiązanie państwa do zapobiegania jego rozprzestrzenianiu się i niesienia pomocy swoim obywatelom. Na rysunku widoczna jest również data wydania 2021. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[404]

rok 2022[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[364] Francja Francja 90. rocznica urodzin Jacques’a Chiraca oraz
20. rocznica wprowadzenia euro do obiegu
9 020 000 monet 25 stycznia 2022
Opis: Jacques Chirac, prezydent Republiki Francuskiej przez dwie kadencje, był jednym z głównych architektów konstrukcji europejskiej. Podczas jego prezydentury w 2002 roku wprowadzono euro, którego dwudziestą rocznicę świętujemy na początku tego roku. Rysunek przedstawia uroczysty profil prezydenta Jacques’a Chiraca patrzącego w przyszłość. Portret otoczony jest kilkoma symbolami przedstawiającymi jego działania: symbol euro, znak jego zaangażowania we wprowadzenie euro i jego europejskiego ducha oraz francuską flagę w barwach heraldycznych, ozdobioną literami RF, w odniesieniu do jego prezydentury. Jego imięi nazwisko oraz daty 2002 i 2022 umieszczone w logo euro. Na rysunku przedstawiono również znak mennicy i rok emisji.Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[405]
[365] Niemcy Niemcy Zamek Wartburg niedaleko Eisenach – (Turyngia)
17. moneta z serii "Kraje związkowe Niemiec" - edycja I
30 511 000 monet 25 stycznia 2022
Opis: Projekt przedstawia zamek Wartburg, pierwszy zamek w Niemczech, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po wewnętrznej stronie u dołu znajduje się nazwa THÜRINGEN” i kod kraju emisji D. Odpowiedni znak mennicy (A, D, F, G lub J) oraz znak grawera znajduje się po prawej stronie nad budowlą. Natomiast po lewej stronie rok wybicia 2022. Artystą jest Olaf Stoy (Rabenau). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[406]
[366] Finlandia Finlandia 100-lecie Fińskiego Baletu Narodowego 400 000 monet 11 lutego 2022
Opis: Moneta przedstawia potężne i swobodne ruchy tancerza pokrytego lekką, płynącą tkaniną, która podkreśla piękno i płynność pozy tancerza. U góry znajduje się logo Mennicy Fińskiej (lew) oraz FI jako skrót nazwy kraju emisji. Poniżej tancerza przedtsawiony jest rok 2022. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu monety.[407]
[367] Słowenia Słowenia 150. rocznica urodzin Jože Plečnika 1 milion monet 2 marca 2022
Opis: Rysunek przedstawia szczegół okna głównego czytelni Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej, przed którym znajduje się kolumna. Towarzyszy mu kompozycja liter A R H. P L E Č N I K. Litery są uporządkowane w oknie i mogą być interpretowane metaforycznie jako sygnatura architekta, faktycznie obecna w jego pracach. Są one wstawiane w głębsze otwory okienne i (w języku Plečnika) można je traktować jako ingerencje w przestrzeń architektoniczną. U dołu widnieje napis JOŽE PLEČNIK. Po lewej stronie pionowo rok 1872”, a po prawej pionowo kraj emisji SLOVENIJA i rok emisji 2022. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[408]
[368] Estonia Estonia 150-lecie Towarzystwa Literatów Estońskich 1 milion monet 9 marca 2022
Opis: Moneta przedstawia otwartą książkę ze słowami pierwszego prezydenta Towarzystwa Jacoba Hurta Kui me ei saa suureks rahvaarvult, peame saama suureks vaimult (Jeśli nie możemy być wielkim narodem w liczbie, musimy być wielcy w duchu). na górnej krawędzi strony umieszczono datę 1872 która jest datą powstania Towarzystwa Literatów Estońskich. Powyżej strony znajduje się rok emisji 2022; a w półokręgu w górnej części monety widnieje napis 150 EESTI KIRJAMEESTE SELTS. Na zewnętrznej krawędzi monety widnieje dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.[409]
[369] Hiszpania Hiszpania Park Narodowy Garajonay – (La Gomera)
13. moneta z serii "Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Hiszpanii"
1 milion monet 23 marca 2022
Opis: Park Narodowy Garajonay na wyspie La Gomera (Wyspy Kanaryjskie) przedstawia Roque de Agando i fragment wawrzynowego lasu laurisilva. W prawym górnym rogu, półokrągło nazwa kraju ESPAÑA oraz rok emisji 2022 i znak mennicy. Na zewnętrznej krawędzi monety widnieje dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.[410]
[370] Hiszpania Hiszpania Juan Sebastián Elcano – 500. rocznica pierwszego okrążenia kuli ziemskiej 1 milion monet 23 marca 2022
Opis: W tle globusa przedstawiony jest wizerunek Juana Sebastiána Elcano. W dolnej części monety data rozpoczęcia i zakończenia wyprawy 1519 1522 widnieje w dwóch wierszach, a wielkimi łukami napis, również w dwóch wierszach JUAN SEBASTIÁN ELCANO PRIMUS CIRCUMDEDISTI ME. Po lewej stronie znajduje się znak mennicy, a po prawej, wygiętymi w łuk, nazwa kraju ESPAÑA a pod nim rok emisji 2022. Na zewnętrznej krawędzi monety widnieje dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.[411]
[371] Portugalia Portugalia 100. rocznica pierwszego pokonania południowego Atlantyku samolotem 1 015 000 monet 30 marca 2022
Opis: Moneta przedstawia dwupłatowca. Poniżej samolotu umieszczono nazwę kraju i datę emisji PORTUGAL 2022. U dołu monety widnieją cztery gwiazdy. Po lewej stronie półokrągło napis TRAVESSIA DO ATLÂNTICO SUL. Po lewej stronie pod skrzydłem samolotu nazwa mennicy portugalskiej. Na zewnętrznej krawędzi monety widnieje dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.[412]
[372] Włochy Włochy 170-lecie Włoskiej Policji Państwowej - (Polizia di Stato) 3 miliony monet 6 kwietnia 2022
Opis: Na pierwszym planie przed radiowozem stoją dwaj funkcjonariusze policji stanowej, mężczyzna i kobieta. Powyżej łukowaty napis POLIZIA DI STATO; po prawej RI, akronim Republiki Włoskiej; poniżej odpowiednio po lewej stronie w centrum i po prawej R (oznaczenie Mennicy Rzymskiej), AM (inicjały autorki Annalisy Masini) oraz daty 1852 2022 (rok założenia policji państwowej i rok emisji). Na zewnętrznej krawędzi monety widnieje dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.[413]
[373] Łotwa Łotwa 100-lecie Banku Łotwy – (Latvijas Banka) 415 000 monet 12 kwietnia 2022
Opis: Rysunek przedstawia stylizowane drzewo które symbolizuje finanse i rozwój kraju. U dołu monety widnieje rok emisji 2022 oraz nazwa kraju LATVIJA.[414]
[374] Litwa Litwa 100 lat koszykówki na Litwie 750 000 monet 21 kwietnia 2022
Opis: Moneta przedstawia boisko do koszykówki w kształcie Litwy. Wokół widnieją napisy LIETUVA i roczniki 1922-2022 przedzielone znakiem mennicy. Na zewnętrznej krawędzi monety widnieje dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.[415]
[375] San Marino San Marino 530. rocznica śmierci Piero della Franceski 57 300 monet 28 kwietnia 2022
Opis: Na monecie umieszczono wizerunek Federico da Montefeltro z lewego profilu, postać z dyptyku "Książęta Urbino" namalowanego przez artystę w latach 1465–1470 i znajdującego się w Galerii Uffizi we Florencji. po zewnętrznej stronie wewnętrznej strony monety w półkolu znajdują się napisy SAN MARINO i PIERO della FRANCESCA. Po prawej stronie znajdują się odpowiednio od góry do dołu daty 1492, 2022, znak Republiki Włoskiej RI oraz inicjały projektanta monety. Na zewnętrznej krawędzi monety widnieje dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.[416]
[376] Belgia Belgia Sektor opieki zdrowotnej 1 milion monet 11 maja 2022
Opis: Środkowa część monety podzielona jest na dwie części. Po prawej stronie widnieje postać medyka w czepku lekarskim i założoną maską. Powyżej umieszczono krzyż. Na wysokości karku wstawiono inicjały projektanta monety LL (Luc Luycx); natomiast poniżej postaci znajduje się rok emisji 2022, kod kraju BE wraz z herbem miasta Herzele i mennicy holenderskiej, która jest odpowiedzialna za bicie monet. Po lewej stronie monety umieszczono artefakty związane ze służbą zdrowia takie jak stetoskop, serce z widocznym pulsometrem, strzykawkę, znak osoby niepełnosprawnej na wózku i moździerz laboratoryjny. W półokręgu po lewej stronie znajduje się napis w trzech językach DANKE – MERCI – DANK U. Na zewnętrznej krawędzi monety widnieje dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.[417]
[377] Włochy Włochy 30. rocznica śmierci Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino 3 miliony monet 17 maja 2022
Opis: Moneta przedstawia portrety dwóch włoskich sędziów Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino inspirowane fotografią autorstwa Tony’ego Gentile'a. Powyżej łukowaty napis FALCONE - BORSELLINO; poniżej daty 1992 2022, odpowiednio rok śmierci sędziów i rok emisji monety, wśród których znajduje się akronim Republiki Włoskiej RI. Po prawej litera R”, oznaczenie Mennicy Rzymskiej a po lewej VdS, inicjały autora Valerio de Seta. Na zewnętrznej krawędzi monety widnieje dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.[418]
[378] Grecja Grecja 200. rocznica pierwszej konstytucji greckiej 750 000 monet 1 lipca 2022
Opis: Motyw przedstawia świątynię Asklepiosa w Epidauros z posągiem Asklepiosa. Powyżej znajduje się kraj emisji ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, po prawej i lewej stronie lata 1822 i 2022. Poniżej świątyni napis TO ΠPΩTO ΕΛΛΗΝΙΚO ΣYΝTAΓMA (Pierwsza grecka konstytucja) oraz palmeta mennicy greckiej i inicjały grawera (ΣΤΑΜ). Na zewnętrznej krawędzi monety widnieje dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.
[379] Luksemburg Luksemburg 10. rocznica ślubu wielkich książąt Wilhelma i Stefanii 261 000 monet 1 lipca 2022
Opis: Na monecie umieszczono postacie księcia Wilhelma i księżniczki Stefanii z lewego profilu. Powyżej postaci widnieje napis w półokręgu STÉPHANIE GUILLAUME. Poniżej wizerunku książąt umieszczono napis kraju emisji LËTZEBUERG oraz datę ślubu 20. OKTOBER 2012. po lewej stronie od nazwy kraju widnieje emblemat dynastii książąt luksemburskich. Powyżej nazwy LËTZEBUERG widac złączone dwie obrączki oraz datę emisji 2022. Na zewnętrznej krawędzi monety widnieje dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.
[380] Luksemburg Luksemburg 50. rocznica flagi Luksemburga 261 000 monet 1 lipca 2022
Opis: Po prawej stronie monety znajduje się wizerunek wielkiego księcia Henryka, natomiast po prawej stronie widnieje flaga Luksemburga. nad flagą widnieje rok 1972, a poniżej flagi rok 2022. W dolnej części monety widnieje napis LËTZEBUERG. Na zewnętrznej krawędzi monety widnieje dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.[419]
[381] Estonia Estonia Sława Ukrajini!! 2 miliony monet 8 lipca 2022
Opis: Moneta została zaprojektowana przez ukraińską uchodczynię która studiuje na Estońskiej Akademii Sztuk Pięknych. Symbol przedstawia postać kobiety we wianku trzymającą ptaka w dłoniach. Obok postaci znajdują się kłosy zboża. U góry półokręgiem widnieje napis SLAVA UKRAINI, natomiast na dole nazwa kraju i rok emisji EESTI 2022. Na zewnętrznej krawędzi monety widnieje dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.
[382] Watykan Watykan 25. rocznica śmierci Matki Teresy z Kalkuty 76 250 monet 6 września 2022
Opis: Moneta przedstawia postać Matki Teresy z dzieciątkiem na ramieniu. Wokoło postaci umieszczono następujące napisy MADRE TERESA DI CALCUTTA i CITTA' DELL VATICANO. po prawej stronie monety znajdują się daty 1997 a poniżej 2022. Powyżej tych dat znajduje sie znak mennicy R. Na zewnętrznej krawędzi monety widnieje dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.
[383] Watykan Watykan 125. rocznica urodzin papieża Pawła VI 76 250 monet 6 września 2022
Opis: w centralnej części monety przedstawiono postać papieża Pawła VI z wzniesionymi rękami które wychodzą na zewnętrzny pierścień monety. Po prawej stronie stronie półkolem napis kraju emisji CITTA' DELL VATICANO, a po prawej poniżej ramienia napis PAPA PAOLO VI wraz z inicjałami artysty. po lewej stronie również poniżej ramienia daty 1997 2022 oraz litera R znak mennicy. Na zewnętrznej krawędzi monety widnieje dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.
[384] Monako Monako 100. rocznica śmierci księcia Alberta I Grimaldiego 15 000 monet 7 września 2022
Opis: Motyw przedstawia portret księcia Alberta I w centralnej części monety. Po lewej stronie znajduje się nazwa kraju MONACO, natomiast po prawej rok emisji. Napis ALBERT Ier i rok urodzin i śmierci w otoczeniu znaków mennicy i generalnego grawera emisji znajdują się na dole monety. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu.
[385] Francja Francja Geniusz Wolności rzucający dyskiem
2. moneta z serii "Igrzyska Olimpijskie - Paryż 2024"
260 000 monet 22 września 2022
Opis: Moneta przedstawia "Geniusza Wolności" (figurę stwożoną przez Augustina Dumonta ćwiczącego rzucanie dyskiem w „starożytny” sposób w nawiązaniu do Igrzysk Olimpijskich epoki antycznej. W tle znajduje się Łuk Triumfalny. Po lewej stronie znajduje się monogram RF Republiki Francuskiej. Pponiżej znajduje się znak mennicy, rok wybicia i znak generalnego grawera. Po prawej logo Letnich Igrzysk Olimpijskich - Paryż 2024. Na zewnętrznym pierścieniu widnieje dwanaście gwiazd flagi europejskiej.
[386] Finlandia Finlandia Badanie klimatu w Finlandii 400 000 monet 30 września 2022
Opis: W centralnym miejscu monety umieszczono gałąź. Wokoło w wewnętrznej części monety wstawiono napisy w półokręgu ILMASTOTUTKIMUS oraz KLIMATFORSKNING rozdzielone znakiem mennicy. U dołu monety rok emisji 2022 i litery kraju emisji FI. Na zewnętrznej krawędzi monety widnieje dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.
[387] San Marino San Marino 200. rocznica śmierci Antonia Canovy 57 300 monet 4 października 2022
Opis: Moneta przedstawia Hebe córkę Zeusa i Hery, która podaje nektar bogom. Rzeźba ta jest autorstwa Antonia Canovy. Po lewej stronie monety znajduje się napis CANOVA, natomiast po prawej nazwa kraju wydającego monetę SAN MARINO oraz inicjał mennicy. Po obu stronach rzeźby znajdują się daty 1822 oraz 2022. Inicjał mincmistrza umieszczono w dolnym lewym roku monety. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.
[388] Słowacja Słowacja 300. rocznica pierwszej słowackiej lokomotywy parowej 1 milion monet 5 października 2022
Opis: Moneta przedstawia rysunek techniczny autora maszyny – angielskiego technika Isaaca Pottera, który przedstawia charakterystyczny liniowy schemat. Z lewej strony umieszczono herb Słowacji, znak mennicy w Kremnicy (MK) i inicjały projektanta mennicy Petera Valacha (PV). Po prawej stronie znajduje się nazwa kraju SLOVENSKO oraz daty 1722 * 2022. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.
[389] Malta Malta Hypogeum Ħal Saflieni
7. moneta z serii "Megalityczne świątynie Malty"
180 000 monet 17 listopada 2022
Opis: Motyw przedstawia fragment stanowiska prehistorycznego. W lewej górnej części wygrawerowana jest nazwa kraju emisji MALTA, a pod nazwą kraju rok emisji 2022. W dolnej części napis ĦAL – SAFLIENI HYPOGEUM, a pod napisem lata 4 000 – 2 500 BC W prawym dolnym rogu inicjały autora rysunku (Noel Galea Bason) NGB. Na zewnętrznym otoku monety znajduje się 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[420]
[390] Malta Malta Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ 1325 70 000 monet 17 listopada 2022
Opis: Motyw przedstawia trzy twarze kobiet. Wzdłuż wewnętrznej krawędzi, od lewej górnej do lewej dolnej strony, napisy WOMEN (Kobiety), PEACE (Pokój), SECURITY (Bezpieczeństwo), rok emisji 2022 oraz nazwa kraju emisji MALTA. Poniżej wizerunku kobiet są napisy UNSCR i 1325. Na zewnętrznym otoku monety znajduje się 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.[421]
[391] Litwa Litwa Suwalszczyzna – (Suvalkija)
4. moneta z serii "Regiony etnograficzne Litwy"
500 000 monet 20 grudnia 2022
Opis: Moneta przedstawia herb Suwalszczyzny. Herb ten przedstawia byka. Tarcza jest ozdobiona z obu stron gałązkami dębu z żołędziami, od dołu otoczona wstęgą z napisem VIENYBĖ TEŽYDI, wers z „Tautiška giesmė”, hymnu Litwy. Kompozycję otaczają nazwa kraju LIETUVA wraz z rokiem wydania 2022 u góry, natomiast u dołu umieszczono nazwę regionu SUVALKIJA oraz znak mennicy litewskiej. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.
[392] Andora Andora 10. rocznica wejścia w życie układu monetarnego między Andorą a Unią Europejską 70 000 monet 16 stycznia 2023
Opis: Moneta przedstawia w górnej części znak waluty euro otoczony u dołu sześcioma gwiazdami. po prawej stronie łukiem nazwa kraju ANDORRA, a tuż poniżej w dwóch liniach daty 2012 i 2022. Dolna część monety to przedstawione połączone ze sobą puzzle. Na zewnętrznej krawędzi monety widnieje dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.
[393] Andora Andora Legenda o Karolu Wielkim 70 000 monet 16 stycznia 2023
Opis: Moneta przedstawia monumentalny portret „Cesarza Karola Wielkiego” autorstwa Albrechta Dürera. Karol Wielki trzyma miecz i nosi cesarskie regalia. Nazwa kraju powyżej. Data po prawej. U góry monety napis ANDORRA, natomiast rok wydania znajduje się po prawej stronie. Na zewnętrznej krawędzi monety widnieje dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.

rok 2023[edytuj | edytuj kod]

Awers Państwo Nazwa monety Wielkość emisji Data emisji
[394] Francja Francja boksująca Semeuse
3. moneta z serii "Igrzyska Olimpijskie - Paryż 2024"
260 000 monet 10 stycznia 2023
Opis: Moneta przedstawia Siewcę (francuską personifikację narodową Marianne), ćwiczącą boks przed mostem Pont Neuf. Po prawej stronie data emisji oraz logo Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Po lewej monogram Republiki Francuskiej RF. Poniżej znak mennicy oraz znak grawera. Na zewnętrznym otoku monety widnieje dwanaście gwiazd flagi europejskiej.
Niemcy Niemcy Filharmonia nad Łabą w Hamburgu - (Elbphilharmonie) – (Hamburg)
1. moneta z serii "Kraje związkowe Niemiec" - edycja II
30 milionów monet 24 stycznia 2023
Opis: Na monecie przedstawiona jest Filharmonia nad Łabą. Po prawej stronie monety umieszczono literę D oznaczającą kraj emisji a poniżej niej rok emisji 2023. Nieco poniżej daty znajduje się znak mennicy (A, D, F, G lub J). U dołu monety umieszczono nazwę kraju związkowego HAMBURG. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.
Estonia Estonia Jaskółka dymówka 1 milion monet ?
Opis: Wizerunek monety to jaskółka dymówka w locie. Po lewej stronie od jej skrzydła idzie linia stylizująca kabel na której siedzą dwie jaskółki. Od góry w półkolu napis HIRUNDO RUSTICA (z języka łacińskiego jaskółka dymówka). U dołu monety nazwa kraju a poniżej rok emisji EESTI i 2023. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.
[395] Finlandia Finlandia Pierwsza ustawa o ochronie przyrody w Finlandii 400.000 monet 21 marca 2023
Opis: Na monecie przedstawiono wizerunek chrabąszcza. W górnej części wewnętrznej przestrzeni monety umieszczono napis LUONNONSUOJELU, natomiast w dolnej NATURSKYDD 2023. Pomiędzy napisami po prawej i lewej stronie umieszczono odpowiednio znak mennicy oraz napis FI oznaczający kraj emisji. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.
Finlandia Finlandia Sektor socjalny i zdrowotny jako gwarancje dobrobytu publicznego ? ?
Opis:
Francja Francja Puchar Świata w Rugby - France 2023 ? 27 czerwca 2023
Opis:
Grecja Grecja 100. rocznica urodzin Marii Callas 750.000 monet ?
Opis:
Grecja Grecja 150. rocznica urodzin Constantina Carathéodory’ego 750.000 monet ?
Opis:
[396] Hiszpania Hiszpania Stare miasto w Cáceres
14. moneta z serii "Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Hiszpanii"
? luty 2023
Opis: Na monecie przedstawiono panoramę starego miasta z Torre del Bujaco z Pustelnią La Paz po lewej stronie. U góry monety umieszczono nazwę kraju ESPAÑA rok 2023 i znak mennicy (litera M w koronie). U dołu monety natomiast umieszczono napis CÁCERES. Pierścień zewnętrzny zawiera dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.
Litwa Litwa Litwa Mniejsza – (Mažoji Lietuva)
5. moneta z serii "Regiony etnograficzne Litwy"
500 000 monet ?
Opis:
Litwa Litwa "Razem z Ukrainą" 500 000 monet luty 2023
Opis: Wizerunkiem monety jest słonecznik. Płatki kwiatu mają kształt trzymających się za ręce postaci ludzkich. Słonecznik symbolizuje również wschodzące słońce i nowy początek. U góry po prawej stronie monety widać lecące ptaki, natomiast po lewej napis LIETUVA. U dołu monety po lewej stronie rok emisji, a po prawej znak mennicy (LKM). Na samym dole widnieje napis KARTU SU UKRAINA (Razem z Ukrainą). Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.
Luksemburg Luksemburg 175. rocznica Izby Deputowanych oraz Konstytucji Luksemburga z 1848 roku. ? ?
Opis:
Luksemburg Luksemburg 25. rocznica wybrania wiekiego księcia Henryka
na członka w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim
? ?
Opis:
Łotwa Łotwa Słonecznik ukraiński 415.000 monet ?
Opis: Moneta przedstawia wizerunek słonecznika w centralnej części. Na górze półokręgiem widnieje napis SLAVA UKRAINAI!. Na dole monety również półokręgiem widnieje napis kraju emisji wraz z rokiem emisji LATVIJA 2023. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.
Monako Monako 100. rocznica urodzin księcia Rainiera III ? ?
Opis:
Niemcy Niemcy 1275. rocznica urodzin Karola Wielkiego 20 milionów monet 30 marca 2023
Opis: Rysunek przedstawia 2 elementy: monogram Karola I Wielkiego oraz oktagon Katedry w Akwizgranie. U góry monety widnieje napis KARL DER GROSSE. W dolnej części monety po lewej stronie rok emisji 2023 a po prawej kod kraju D oraz znak odpowiedniej mennicy (A, D, F, G lub J) oraz inicjały artysty TW. Na dole monety przedstawiono daty 748 – 814. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.
[397] Portugalia Portugalia Pokój miedzy narodami 1 015 000 monet ?
Opis: Moneta przedstawia pośrodku część sfery armilarnej herbu Portugalii, otoczoną słowem „Pokój” w 16 językach urzędowych wszystkich 20 krajów strefy euro. Wokół monety od góry znajdująsię napisy odpowiednio mennica, grawer, kraj i data CASA DA MOEDA, José S. Teixeira, PORTUGAL, 2023. Zewnętrzny pierścień zawiera dwanaście gwiazd Unii Europejskiej.
[398] Portugalia Portugalia XXXVIII Światowe Dni MłodzieżyLizbona 2023 1 015 000 monet ?
Opis: Wizerunek monety przedstawia krzyż pielgrzyma oraz postacie ludzkie o różnej wielkości i fakturze, umieszczone wokół krzyża jak na kuli ziemskiej i splecione dwiema rękami w zachęcającym geście. U dołu w lewym rogu monety znajduje się tarcza herbowa z pięcioma bezantami tarczy portugalskiej. U góry dwa napisy JORNADA MUNDIAL DA JUVENTUDE i LISBOA 2023 („Światowe Dni Młodzieży” i „Lizbona 2023”). Na dole monety nazwa kraju PORTUGAL oraz nazwa mennicy CASA DE MOEDA i nazwisko grawera JOÃO DUARTE. Zewnętrzny pierścień przedstawia 12 gwiazd flagi europejskiej.
San Marino San Marino 500. rocznica śmierci Pietro Perugino ? ?
Opis:
San Marino San Marino 500. rocznica śmierci Luki Signorelliego ? ?
Opis:
[399] Słowacja Słowacja 100. rocznica pierwszej transfuzji krwi na Słowacji ? marzec 2023
Opis: Moneta przedstawia zaczynając od środka monety najmniejszy okrąg w który wpisany jest krzyż z kroplą krwi. na każdym ramieniu krzyża umieszczono 4 rodzaje krwi (A, B, AB i 0). w kolejnym kręgu umieszczono stylizowane krople krwi. W ostatnim okręgu wewnętrznej części monety umieszczono napisy PRVÁ TRANSFÚZIA KRVI 1923 • 2023 w górnej części okręgu, natomiast w dolnej części widnieje napis S L O V E N S K O. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.
Słowacja Słowacja 200. rocznica uruchomienia regularnego konnego ekspresu pocztowego
na trasie Wiedeń-Bratysława
? październik 2023
Opis: Na monecie umieszczono wizerunek karety pocztowej z przełomu XVIII i XIX wieku ciągniętej przez dwa konie. Powyżej karety znajduje się nazwa kraju SLOVENSKO, natomiast poniżej karety napis 1823 VIEDEŇ BRATISLAVA. Na zewnętrznym otoku monety widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej.
Słowenia Słowenia 150 rocznica urodzin Josipa Plemelja ? ?
Opis:
[400] Włochy Włochy 100. rocznica Włoskich Sił Powietrznych 3 miliony monet styczeń 2023
Opis: Moneta przedstawia logo zaprojektowane przez personel włoskich sił powietrznych na obchody stulecia. Projekt przedstawia dużą stylizowaną cyfrę 100 przecinającą pas startowy z zabytkowym samolotem, pionierskim dwupłatem śmigłowym w lewym dolnym rogu i nowoczesnym myśliwcem w prawym górnym rogu. Półkolista linia na prawej krawędzi obrazu łączy oba elementy z datami 1923 i 2023. U dołu widoczny jest napis AERONAUTICA MILITARE, natomiast monogram Republiki Włoskiej (RI) umieszczono u góry monety. Z lewej strony znak Mennicy Rzymskiej (R) oraz inicjały grawera VdS. Dwanaście gwiazd Unii Europejskiej otacza wzór na zewnętrznym pierścieniu.
[401] Włochy Włochy 150. rocznica śmierci Alessandro Manzoniego 3 miliony monet ?
Opis: Moneta przedstawia portret Alessandro Manzoniego, zainspirowany wizerunkiem włoskiego pisarza z banknotu sto tysięcy lirów wyemitowanego w 1967 roku. Z lewej strony akronim Republiki Włoskiej IR, poniżej akronimu widnieje rok śmierci pisarza oraz rok emisji monety. Z prawej strony znak mennicy R, poniżej inicjały grawera AV. Zewnętrzny pierścień przedstawia 12 gwiazd flagi europejskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Euro – €2 Commemorative Design 2004 – Greece [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br bs bt bu bv bw bx by bz ca cb cc cd ce cf cg W heraldyce instrukcje często opisują jak są widoczne dla osoby noszącej herb, rzadziej jak są widoczne dla osoby oglądającej. W związku z tym, gdy w poniższych opisach używamy zwrotu „po lewej stronie”, to dla osoby oglądającej jest to prawa strona.
  3. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2004/C 91/06 [online], 15 kwietnia 2004 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  4. a b c d :FDI = pierwsza data emisji.
  5. a b c d :FDC = pierwsza data obiegu.
  6. The Euro – €2 Commemorative Design 2004 – Finland [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  7. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2004/C 243/03 [online], 30 września 2004 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  8. The Euro – €2 Commemorative Design 2004 – Luxembourg [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  9. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2004/C 243/05 [online], 30 września 2004 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  10. The Euro – €2 Commemorative Design 2004 – Italy [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  11. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2004/C 313/03 [online], 18 grudnia 2004 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  12. The Euro – €2 Commemorative Design 2004 – San Marino [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  13. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2004/C 298/02 [online], 3 grudnia 2004 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  14. The Euro – €2 Commemorative Design 2004 – Vatican [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  15. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2004/C 321/03 [online], 28 grudnia 2004 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  16. The Euro – €2 Commemorative Design 2005 – Luxembourg [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  17. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2005/C 11/03 [online], 15 stycznia 2005 [dostęp 2008-10-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-05-11] (ang.).
  18. The Euro – €2 Commemorative Design 2005 – Belgium [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  19. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2005/C 61/08 [online], 11 marca 2005 [dostęp 2008-10-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-05-11] (ang.).
  20. The Euro – €2 Commemorative Design 2005 – Spain [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  21. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2005/C 131/09 [online], 28 maja 2005 [dostęp 2008-10-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-05-11] (ang.).
  22. The Euro – €2 Commemorative Design 2005 – Austria [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  23. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2005/C 61/07 [online], 11 marca 2005 [dostęp 2008-10-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-05-11] (ang.).
  24. The Euro – €2 Commemorative Design 2005 – San Marino [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  25. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2005/C 244/03 [online], 4 października 2005 [dostęp 2008-10-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-05-11] (ang.).
  26. The Euro – €2 Commemorative Design 2005 – Finland [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  27. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2005/C 244/04 [online], 4 października 2005 [dostęp 2008-10-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-05-11] (ang.).
  28. The Euro – €2 Commemorative Design 2005 – Italy [online], 7 kwietnia 2007.
  29. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2005/C 283/06 [online], 16 listopada 2005 [dostęp 2008-10-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-05-11] (ang.).
  30. The Euro – €2 Commemorative Design 2005 – Vatican [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  31. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2005/C 283/07 [online], 16 listopada 2005 [dostęp 2008-10-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-05-11] (ang.).
  32. The Euro – €2 Commemorative Design 2006 – Italy [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  33. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2006/C 33/05 [online], 9 lutego 2006 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  34. The Euro – €2 Commemorative Design 2006 – Luxembourg [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  35. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2006/C 20/10 [online], 27 stycznia 2006 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  36. The Euro – €2 Commemorative Design 2006 – Germany [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  37. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2006/C 33/04 [online], 9 lutego 2006 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  38. The Euro – €2 Commemorative Design 2006 – Belgium [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  39. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2006/C 53/03 [online], 3 marca 2006 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  40. The Euro – €2 Commemorative Design 2006 – Finland [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  41. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2006/C 248/02 [online], 14 października 2006 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  42. The Euro – €2 Commemorative Design 2006 – San Marino [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  43. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2006/C 248/03 [online], 14 października 2006 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  44. The Euro – €2 Commemorative Design 2006 – Vatican [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  45. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2006/C 260/06 [online], 28 października 2006 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  46. The Euro – €2 Commemorative Design 2007 – Germany [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  47. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2004/C 76/02 [online], 4 kwietnia 2007 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  48. The Euro – €2 Commemorative Design 2007 – Luxembourg [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  49. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiejdata=8 marca 2007, OJ 2004/C 53/02 [online] [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  50. The Euro – €2 Commemorative Design 2007 – Vatican [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  51. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2004/C 233/08 [online], 5 października 2007 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  52. The Euro – €2 Commemorative Design 2007 – Portugal [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  53. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2004/C110/06 [online] [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  54. The Euro – €2 Commemorative Design 2007 – Monaco [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  55. a b c Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2004/C 172/06 [online], 25 lipca 2007 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  56. The Euro – €2 Commemorative Design 2007 – San Marino [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  57. The Euro – €2 Commemorative Design 2007 – Finland [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  58. The Euro – €2 Commemorative Design 2008 – Germany [online], 5 stycznia 2008 [dostęp 2008-01-05] (ang.).
  59. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2008/C 13/02 [online], 17 stycznia 2008 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  60. The Euro – €2 Commemorative Design 2008 – Luxembourg [online], 26 stycznia 2008 [dostęp 2008-01-26] (ang.).
  61. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2008/C 21/09 [online], 26 stycznia 2008 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  62. The Euro – €2 Commemorative Design 2008 – San Marino [online], 11 kwietnia 2008 [dostęp 2008-04-11] (ang.).
  63. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2008/C 89/11 [online], 10 kwietnia 2008 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  64. The Euro – €2 Commemorative Design 2008 – Slovenia [online], 22 maja 2008 [dostęp 2008-05-22] (ang.).
  65. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2008/C 125/06 [online], 22 maja 2008 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  66. The Euro – €2 Commemorative Design 2008 – Belgium [online], 22 maja 2008 [dostęp 2008-05-22] (ang.).
  67. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2008/C 125/05 [online], 22 maja 2008 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  68. The Euro – €2 Commemorative Design 2008 – France [online], 28 czerwca 2008 [dostęp 2008-06-28] (ang.).
  69. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2008/C 165/05 [online], 28 czerwca 2008 [dostęp 2008-10-08].
  70. The Euro – €2 Commemorative Design 2008 – Portugal [online], 28 czerwca 2008 [dostęp 2008-04-11] (ang.).
  71. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2008/C 165/04 [online], 28 czerwca 2008 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  72. The Euro – €2 Commemorative Design 2008 – Vatican [online], 5 września 2008 [dostęp 2008-09-05] (ang.).
  73. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2008/C 228/06 [online], 5 września 2008 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  74. The Euro – €2 Commemorative Design 2008 – Finland [online], 25 czerwca 2008 [dostęp 2008-06-25] (ang.).
  75. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2008/C 246/06 [online], 27 września 2008 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  76. The Euro – €2 Commemorative Design 2008 – Italy [online], 11 kwietnia 2008 [dostęp 2008-04-11] (ang.).
  77. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2008/C 89/10 [online], 10 kwietnia 2008 [dostęp 2008-10-08] (ang.).
  78. The Euro – €2 Commemorative Design 2009 – Luxemburgo [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07].
  79. The Euro – €2 Commemorative Design 2009 – Germany [online], 7 kwietnia 2007 [dostęp 2007-04-07] (ang.).
  80. The Euro – €2 Commemorative Design 2009 – Portugal [online], 22 czerwca 2009 [dostęp 2009-06-22].
  81. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2009/C 116/08 [online], 21 maja 2009 [dostęp 2012-08-31] (pol.).
  82. The Euro – €2 Commemorative Design 2009 – San Marino [online], 22 czerwca 2009 [dostęp 2009-06-22].
  83. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2009/C 116/09 [online], 21 maja 2009 [dostęp 2012-08-31] (pol.).
  84. The Euro – €2 Commemorative Design 2009 – Belgium [online], 22 czerwca 2009 [dostęp 2009-06-22].
  85. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2009/C 196/06 [online], 20 sierpnia 2009 [dostęp 2012-08-31] (pol.).
  86. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2009/C 227/4 [online], 22 września 2009 [dostęp 2012-08-31] (pol.).
  87. The Euro – €2 Commemorative Design 2009 – Slovakia [online], 22 czerwca 2009 [dostęp 2009-06-22].
  88. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2009/C 196/7 [online], 20 sierpnia 2009 [dostęp 2012-08-31] (pol.).
  89. The Euro – €2 Commemorative Design 2009 – Vatican City [online], 22 czerwca 2009 [dostęp 2009-06-22].
  90. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2009/C 204/05 [online], 29 sierpnia 2009 [dostęp 2008-10-08] (pol.).
  91. The Euro – €2 Commemorative Design 2009 – Italy [online], 22 czerwca 2009 [dostęp 2009-06-22].
  92. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2009/C 196/8 [online], 20 sierpnia 2009 [dostęp 2012-08-31] (pol.).
  93. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2009/C 311/06 [online], 19 grudnia 2009 [dostęp 2012-08-31] (pol.).
  94. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2010/C 12/05 [online], 19 stycznia 2010 [dostęp 2012-08-31] (pol.).
  95. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2010/C 47/07 [online], 25 lutego 2010.
  96. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2009/C 311/05 [online], 19 grudnia 2009 [dostęp 2012-08-31] (pol.).
  97. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2010/C 137/25 [online], 27 maja 2010.
  98. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2010/C 137/27 [online], 27 maja 2010.
  99. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2010/C 137/26 [online], 27 maja 2010.
  100. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2010/C 212/02 [online], 5 sierpnia 2010.
  101. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2010/C 212/03 [online], 5 sierpnia 2010.
  102. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2010/C 270/04 [online], 6 października 2010.
  103. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2010/C 256/04 [online], 23 września 2010.
  104. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, OJ 2010/C 62/02 [online], 13 marca 2010.
  105. OJ 2011/C 5/06, „Official Journal of the European Union”, 8 stycznia 2011.
  106. OJ 2011/C 19/04, „Official Journal of the European Union”, 20 stycznia 2011.
  107. OJ 2011/C 24/04, „Official Journal of the European Union”, 26 stycznia 2011.
  108. OJ 2010/C 349/03, „Official Journal of the European Union”, 22 grudnia 2010.
  109. OJ 2011/C 50/02, „Official Journal of the European Union”, 17 lutego 2011.
  110. OJ 2011/C 57/05, „Official Journal of the European Union”, 23 lutego 2011.
  111. OJ 2011/C 85/05, „Official Journal of the European Union”, 18 marca 2011.
  112. OJ 2011/C 57/06, „Official Journal of the European Union”, 23 lutego 2011.
  113. OJ 2011/C 91/03, „Official Journal of the European Union”, 23 marca 2011.
  114. OJ 2011/C 91/04, „Official Journal of the European Union”, 23 marca 2011.
  115. OJ 2011/C 19/05, „Official Journal of the European Union”, 20 stycznia 2011.
  116. OJ 2011/C 189/07, „Official Journal of the European Union”, 29 czerwca 2011.
  117. OJ 2011/C 273/04, „Official Journal of the European Union”, 16 września 2011.
  118. OJ 2011/C 291/03, „Official Journal of the European Union”, 4 października 2011.
  119. OJ 2011/C 299/08, „Official Journal of the European Union”, 11 października 2011.
  120. OJ 2011/C 301/06, „Official Journal of the European Union”, 12 października 2011.
  121. OJ 2012/C 10/02, „Official Journal of the European Union”, 12 stycznia 2012.
  122. OJ 2011/C 373/10, „Official Journal of the European Union”, 21 grudnia 2011.
  123. OJ 2012/C 57/03, „Official Journal of the European Union”, 25 lutego 2012.
  124. OJ 2012/C 231/02, „Official Journal of the European Union”, 11 sierpnia 2012.
  125. OJ 2012/C 103/04, „Official Journal of the European Union”, 11 kwietnia 2012.
  126. OJ 2012/C 160/06, „Official Journal of the European Union”, 6 czerwca 2012.
  127. OJ 2012/C 103/03, „Official Journal of the European Union”, 11 kwietnia 2012.
  128. OJ 2012/C 223/02, „Official Journal of the European Union”, 27 lipca 2012.
  129. OJ 2012/C 375/06, „Official Journal of the European Union”, 5 grudnia 2012.
  130. OJ 2012/C 231/03, „Official Journal of the European Union”, 2 sierpnia 2012.
  131. OJ 2012/C 313/04, „Official Journal of the European Union”, 17 października 2012.
  132. a b Joint €2 "50 Years of Franco-German Friendship" – euroHOBBY [online], Myeurohobby.eu, 18 lutego 2012.
  133. New national side of euro coins intended for circulation [online], Eur-lex-europa.eu [dostęp 2021-11-11].
  134. France + Germany 2013: Élysée-treaty, 1 February 2018
  135. New national side of euro coins intended for circulation [online], Eur-lex-europa.eu [dostęp 2021-11-11].
  136. OJ 2013/C 214/06, „Official Journal of the European Union”, 27 lipca 2013.
  137. OJ 2013/C 50/04, „Official Journal of the European Union”, 21 lutego 2013.
  138. OJ 2013/C 266/03, „Official Journal of the European Union”, 17 września 2013.
  139. OJ 2013/C 165/08, „Official Journal of the European Union”, 11 czerwca 2013.
  140. OJ 2013/C 265/06, „Official Journal of the European Union”, 14 września 2013.
  141. OJ 2013/C 266/04, „Official Journal of the European Union”, 17 września 2013.
  142. OJ 2013/C 379/09, „Official Journal of the European Union”, 28 grudnia 2013.
  143. OJ 2013/C 200/05, „Official Journal of the European Union”, 12 lipca 2013.
  144. OJ 2013/C 266/02, „Official Journal of the European Union”, 17 września 2013.
  145. OJ 2013/C 363/08, „Official Journal of the European Union”, 13 grudnia 2013.
  146. OJ 2013/C 222/07, „Official Journal of the European Union”, 2 sierpnia 2013.
  147. OJ 2013/C 219/05, „Official Journal of the European Union”, 31 lipca 2013.
  148. OJ 2013/C 272/06, „Official Journal of the European Union”, 20 września 2013.
  149. OJ 2013/C 272/05, „Official Journal of the European Union”, 20 września 2013.
  150. OJ 2013/C 265/05, „Official Journal of the European Union”, 14 września 2013.
  151. OJ 2013/C 219/06, „Official Journal of the European Union”, 31 lipca 2013.
  152. OJ 2013/C 366/05, „Official Journal of the European Union”, 14 grudnia 2013.
  153. OJ 2013/C 379/10, „Official Journal of the European Union”, 28 grudnia 2013.
  154. OJ 2014/C 20/06, „Official Journal of the European Union”, 23 stycznia 2014.
  155. OJ 2014/C 51/05, „Official Journal of the European Union”, 22 lutego 2014.
  156. OJ 2014/C 417/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 21 listopada 2014.
  157. OJ 2014/C 160/03, „Official Journal of the European Union”, 27 maja 2014.
  158. OJ 2014/C 89/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 28 marca 2014.
  159. OJ 2014/C 88/04, „Official Journal of the European Union”, 27 marca 2014.
  160. OJ 2014/C 160/05, „Official Journal of the European Union”, 27 maja 2014.
  161. OJ 2014/C 252/03, „Official Journal of the European Union”, 2 sierpnia 2014.
  162. OJ 2014/C 383/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 29 października 2014.
  163. OJ 2014/C 168/02, „Official Journal of the European Union”, 5 czerwca 2014.
  164. OJ 2014/C 163/06, „Official Journal of the European Union”, 28 maja 2014.
  165. OJ 2014/C 160/04, „Official Journal of the European Union”, 27 maja 2014.
  166. OJ 2015/C 86/02, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 13 marca 2015.
  167. OJ 2014/C 225/05, „Official Journal of the European Union”, 16 lipca 2014.
  168. OJ 2014/C 88/03, „Official Journal of the European Union”, 27 marca 2014.
  169. OJ 2014/C 262/02, „Official Journal of the European Union”, 12 sierpnia 2014.
  170. OJ 2014/C 262/04, „Official Journal of the European Union”, 12 sierpnia 2014.
  171. OJ 2014/C 262/03, „Official Journal of the European Union”, 12 sierpnia 2014.
  172. OJ 2015/C 84/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 12 marca 2015.
  173. OJ 2014/C 360/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 11 października 2014.
  174. OJ 2014/C 88/05, „Official Journal of the European Union”, 27 marca 2014.
  175. OJ 2014/C 262/05, „Official Journal of the European Union”, 12 sierpnia 2014.
  176. OJ 2014/C 397/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 12 listopada 2014.
  177. OJ 2014/C 62/08, „Official Journal of the European Union”, 4 marca 2014.
  178. OJ 2014/C 185/04, „Official Journal of the European Union”, 17 czerwca 2014.
  179. OJ 2014/C 396/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 11 listopada 2014.
  180. OJ 2016/C 105/10, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 19 marca 2016.
  181. OJ 2015/C 143/05, „Official Journal of the European Union”, 30 kwietnia 2015.
  182. OJ 2014/C 417/05, „Official Journal of the European Union”, 21 listopada 2014.
  183. OJ 2015/C 10/02, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 14 stycznia 2015.
  184. OJ 2014/C 397/04, „Official Journal of the European Union”, 12 listopada 2014.
  185. OJ 2014/C 374/03, „Official Journal of the European Union”, 22 października 2014.
  186. OJ 2015/C 58/05, „Official Journal of the European Union”, 18 lutego 2015.
  187. OJ 2015/C 143/06, „Official Journal of the European Union”, 30 kwietnia 2015.
  188. OJ 2015/C 93/05, „Official Journal of the European Union”, 20 marca 2015.
  189. OJ 2015/C 143/07, „Official Journal of the European Union”, 30 kwietnia 2015.
  190. OJ 2015/C 86/03, „Official Journal of the European Union”, 13 marca 2015.
  191. OJ 2015/C 150/03, „Official Journal of the European Union”, 7 maja 2015.
  192. OJ 2015/C 93/04, „Official Journal of the European Union”, 20 marca 2015.
  193. OJ 2015/C 93/06, „Official Journal of the European Union”, 20 marca 2015.
  194. OJ 2015/C 215/04, „Official Journal of the European Union”, 1 lipca 2015.
  195. OJ 2015/C 86/04, „Official Journal of the European Union”, 13 marca 2015.
  196. OJ 2015/C 220/03, „Official Journal of the European Union”, 4 lipca 2015.
  197. OJ 2015/C 324/11, „Official Journal of the European Union”, 2 października 2015.
  198. OJ 2015/C 255/02, „Official Journal of the European Union”, 4 sierpnia 2015.
  199. OJ 2015/C 232/05, „Official Journal of the European Union”, 16 lipca 2015.
  200. OJ 2015/C 293/03, „Official Journal of the European Union”, 5 września 2015.
  201. OJ 2015/C 241/03, „Official Journal of the European Union”, 23 lipca 2015.
  202. OJ 2014/C 410/05, „Official Journal of the European Union”, 18 listopada 2014.
  203. OJ 2015/C 357/02, „Official Journal of the European Union”, 29 października 2015.
  204. OJ 2015/C 327/08, „Official Journal of the European Union”, 3 października 2015.
  205. OJ 2015/C 357/03, „Official Journal of the European Union”, 29 października 2015.
  206. OJ 2015/C 324/12, „Official Journal of the European Union”, 2 października 2015.
  207. OJ 2015/C 380/04, „Official Journal of the European Union”, 14 listopada 2015.
  208. OJ 2015/C 380/05, „Official Journal of the European Union”, 14 listopada 2015.
  209. OJ 2015/C 186/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 5 czerwca 2015.
  210. OJ 2015/C 425/11, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 18 grudnia 2015.
  211. OJ 2015/C 428/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 19 grudnia 2015.
  212. OJ 2016/C 23/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 22 stycznia 2016.
  213. OJ 2015/C 425/10, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 18 grudnia 2015.
  214. OJ 2015/C 428/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 19 grudnia 2015.
  215. OJ 2016/C 23/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 22 stycznia 2016.
  216. OJ 2016/C 26/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 23 stycznia 2016.
  217. OJ 2016/C 146/08, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 26 kwietnia 2016.
  218. OJ 2016/C 146/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 26 kwietnia 2016.
  219. OJ 2016/C 103/02, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 18 marca 2016.
  220. OJ 2016/C 97/10, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 12 marca 2016.
  221. OJ 2016/C 28/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 26 stycznia 2016.
  222. OJ 2016/C 146/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 26 kwietnia 2016.
  223. OJ 2016/C 101/03, „Gazzetta ufficiale dell'[[Unione europea]]”, 17 marca 2016.
  224. OJ 2016/C 146/09, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 26 kwietnia 2016.
  225. OJ 2016/C 97/08, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 12 marca 2016.
  226. OJ 2016/C 92/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 9 marca 2016.
  227. OJ 2016/C 97/09, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 12 marca 2016.
  228. OJ 2016/C 28/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 26 stycznia 2016.
  229. OJ 2016/C 30/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 27 stycznia 2016.
  230. OJ 2016/C 281/10, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 3 sierpnia 2016.
  231. OJ 2016/C 146/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 26 kwietnia 2016.
  232. OJ 2016/C 153/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 29 kwietnia 2016.
  233. OJ 2016/C 146/10, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 26 kwietnia 2016.
  234. OJ 2016/C 146/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 26 kwietnia 2016.
  235. OJ 2016/C 146/07, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 26 kwietnia 2016.
  236. OJ 2016/C 396/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 27 października 2016.
  237. OJ 2016/C 396/02, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 27 października 2016.
  238. OJ 2016/C 396/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 27 października 2016.
  239. OJ 2016/C 409/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 5 listopada 2016.
  240. OJ 2016/C 409/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 5 listopada 2016.
  241. OJ 2017/C 23/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 24 stycznia 2017.
  242. OJ 2017/C 21/02, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 21 stycznia 2017.
  243. OJ 2017/C 23/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 24 stycznia 2017.
  244. OJ 2016/C 236/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 30 czerwca 2016.
  245. OJ 2017/C 23/07, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 24 stycznia 2017.
  246. OJ 2017/C 23/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 24 stycznia 2017.
  247. OJ 2017/C 120/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 13 kwietnia 2017.
  248. OJ 2017/C 111/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 8 kwietnia 2017.
  249. OJ 2017/C 111/07, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 8 kwietnia 2017.
  250. OJ 2017/C 120/07, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 13 kwietnia 2017.
  251. OJ 2017/C 111/08, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 8 kwietnia 2017.
  252. OJ 2017/C 206/08, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 30 czerwca 2017.
  253. OJ 2017/C 111/10, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 8 kwietnia 2017.
  254. OJ 2017/C 206/09, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 30 czerwca 2017.
  255. OJ 2017/C 120/08, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 13 kwietnia 2017.
  256. OJ 2017/C 329/09, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 30 września 2017.
  257. OJ 2017/C 329/08, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 30 września 2017.
  258. OJ 2017/C 312/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 20 września 2017.
  259. OJ 2017/C 329/07, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 30 września 2017.
  260. OJ 2017/C 321/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 28 września 2017.
  261. OJ 2017/C 206/10, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 30 czerwca 2017.
  262. OJ 2017/C 327/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 29 września 2017.
  263. OJ 2017/C 327/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 29 września 2017.
  264. OJ 2017/C 386/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 16 listopada 2017.
  265. OJ 2017/C 386/02, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 16 listopada 2017.
  266. OJ 2017/C 66/02, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 2 marca 2017.
  267. OJ 2017/C 66/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 2 marca 2017.
  268. OJ 2017/C 111/09, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 8 kwietnia 2017.
  269. OJ 2017/C 386/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 16 listopada 2017.
  270. OJ 2017/C 320/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 27 września 2017.
  271. OJ 2017/C 320/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 27 września 2017.
  272. OJ 2017/C 321/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 28 września 2017.
  273. OJ 2017/C 388/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 17 listopada 2017.
  274. OJ 2017/C 444/08, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 23 grudnia 2017.
  275. OJ 2017/C 444/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 23 grudnia 2017.
  276. OJ 2018/C 400/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 6 listopada 2018.
  277. OJ 2018/C 15/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 17 stycznia 2018.
  278. OJ 2018/C 21/02, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 20 stycznia 2018.
  279. OJ 2018/C 16/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 18 stycznia 2018.
  280. OJ 2018/C 14/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 16 stycznia 2018.
  281. OJ 2018/C 12/07, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 13 stycznia 2018.
  282. OJ 2017/C 444/07, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 23 grudnia 2017.
  283. OJ 2018/C 24/02, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 24 stycznia 2018.
  284. OJ 2018/C 14/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 16 stycznia 2018.
  285. OJ 2018/C 133/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 16 kwietnia 2018.
  286. OJ 2018/C 120/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 6 kwietnia 2018.
  287. OJ 2018/C 234/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 5 lipca 2018.
  288. OJ 2018/C 119/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 5 kwietnia 2018.
  289. OJ 2018/C 133/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 16 kwietnia 2018.
  290. OJ 2018/C 155/02, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 3 maja 2018.
  291. OJ 2017/C 438/10, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 19 grudnia 2017.
  292. OJ 2018/C 422/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 22 listopada 2018.
  293. OJ 2018/C 155/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 3 maja 2018.
  294. OJ 2018/C 119/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 5 kwietnia 2018.
  295. OJ 2018/C 174/08, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 23 maja 2018.
  296. OJ 2018/C 234/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 5 lipca 2018.
  297. OJ 2017/C 444/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 23 listopada 2017.
  298. OJ 2018/C 401/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 7 listopada 2018.
  299. OJ 2018/C 400/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 6 listopada 2018.
  300. OJ 2018/C 234/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 5 lipca 2018.
  301. OJ 2018/C 400/07, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 6 listopada 2018.
  302. OJ 2018/C 133/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 16 kwietnia 2018.
  303. OJ 2018/C 173/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 22 maja 2018.
  304. OJ 2018/C 173/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 22 maja 2018.
  305. OJ 2018/C 401/07, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 7 listopada 2018.
  306. OJ 2018/C 118/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 4 kwietnia 2018.
  307. OJ 2018/C 398/13, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 5 listopada 2018.
  308. OJ 2018/C 305/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 30 sierpnia 2018.
  309. OJ 2018/C 466/08, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 28 grudnia 2018.
  310. OJ 2019/C 57/12, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 13 lutego 2019.
  311. OJ 2018/C 466/09, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 28 grudnia 2018.
  312. OJ 2018/C 466/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 28 grudnia 2018.
  313. OJ 2019/C 130/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 8 kwietnia 2019.
  314. OJ 2019/C 192/11, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 7 czerwca 2019.
  315. OJ 2019/C 189/08, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 5 czerwca 2019.
  316. OJ 2019/C 192/12, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 7 czerwca 2019.
  317. OJ 2019/C 356/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 21 października 2019.
  318. OJ 2018/C 466/07, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 28 grudnia 2018.
  319. OJ 2019/C 192/10, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 7 czerwca 2019.
  320. OJ 2019/C 356/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 12 października 2019.
  321. OJ 2019/C 189/09, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 5 czerwca 2019.
  322. OJ 2018/C 466/11, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 28 grudnia 2018.
  323. OJ 2019/C 351/11, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 17 października 2019.
  324. OJ 2019/C 189/11, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 5 czerwca 2019.
  325. OJ 2019/C 189/12, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 5 czerwca 2019.
  326. OJ 2019/C 352/15, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 18 października 2019.
  327. OJ 2018/C 466/10, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 28 grudnia 2018.
  328. OJ 2019/C 356/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 21 października 2019.
  329. OJ 2019/C 351/10, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 17 października 2019.
  330. OJ 2019/C 189/10, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 5 czerwca 2019.
  331. OJ 2019/C 352/14, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 18 października 2019.
  332. OJ 2019/C 356/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 21 października 2019.
  333. OJ 2019/C 351/08, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 17 października 2019.
  334. OJ 2019/C 57/11, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 13 lutego 2019.
  335. OJ 2019/C 352/16, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 18 października 2019.
  336. OJ 2019/C 409/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 5 grudnia 2019.
  337. OJ 2019/C 351/09, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 17 października 2019.
  338. OJ 2019/C 409/07, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 5 grudnia 2019.
  339. OJ 2019/C 352/17, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 18 października 2019.
  340. OJ 2019/C 352/13, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 18 października 2019.
  341. OJ 2020/C 49/14, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 13 lutego 2020.
  342. OJ 2020/C 49/11, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 13 lutego 2020.
  343. OJ 2020/C 256/02, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 4 sierpnia 2020.
  344. OJ 2020/C 53/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 17 lutego 2020.
  345. OJ 2020/C 49/10, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 13 lutego 2020.
  346. OJ 2020/C 210/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 24 czerwca 2020.
  347. OJ 2020/C 136/02, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 27 kwietnia 2020.
  348. OJ 2020/C 49/12, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 13 lutego 2020.
  349. OJ 2020/C 163/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 12 maja 2020.
  350. OJ 2020/C 417/53, „Gazzetta ufficiale dell’Unione europea”, 2 grudnia 2020.
  351. OJ 2020/C 166/02, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 14 maja 2020.
  352. OJ 2020/C 301/07, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 11 września 2020.
  353. OJ 2020/C 301/09, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 11 września 2020.
  354. OJ 2020/C 380/05, „Gazzetta ufficiale dell’Unione europea”, 11 listopada 2020.
  355. OJ 2020/C 53/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 17 lutego 2020.
  356. OJ 2020/C 53/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 17 lutego 2020.
  357. OJ 2020/C 49/13, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 13 lutego 2020.
  358. OJ 2020/C 163/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 12 maja 2020.
  359. OJ 2020/C 417/54, „Gazzetta ufficiale dell’Unione europea”, 2 grudnia 2020.
  360. 2 Euro Commemorativi Germania [online], MoneteRare.net [dostęp 2020-07-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-07-05].
  361. OJ 2020/C 150/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 6 maja 2020.
  362. OJ 2020/C 301/10, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 11 września 2020.
  363. OJ 2020/C 167/07, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 15 maja 2020.
  364. OJ 2020/C 393/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 18 listopada 2020.
  365. 2 Euro Commemorativi Slovacchia [online], MoneteRare.net [dostęp 2020-07-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-07-05].
  366. OJ 2020/C 393/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 18 listopada 2020.
  367. OJ 2020/C 53/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 17 lutego 2020.
  368. OJ 2020/C 163/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 12 maja 2020.
  369. OJ 2020/C 301/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 11 września 2020.
  370. OJ 2020/C 389/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 16 listopada 2020.
  371. OJ 2020/C 380/04, „Gazzetta ufficiale dell’Unione europea”, 11 listopada 2020.
  372. OJ 2020/C 301/08, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 11 września 2020.
  373. OJ 2020/C 381/03, „Gazzetta ufficiale dell’Unione europea”, 12 listopada 2020.
  374. OJ 2020/C 444/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 22 grudnia 2020.
  375. OJ 2021/C 482/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 30 listopada 2021.
  376. OJ 2021/C 96/08, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 22 marca 2021.
  377. OJ 2021/C 93/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 19 marca 2021.
  378. OJ 2021/C 103/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 25 marca 2021.
  379. OJ 2020/C 444/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 22 grudnia 2020.
  380. OJ 2021/C 20/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 19 stycznia 2021.
  381. OJ 2021/C 96/07, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 22 marca 2021.
  382. OJ 2021/C 20/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 19 stycznia 2021.
  383. 2 Euro Portogallo 2021 Giochi Olimpici Tokio 2020 [online].
  384. OJ 2021/C 104/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 26 marca 2021.
  385. OJ 2021/C 470/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 22 listopada 2021.
  386. 2021/C 480/08, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 29 listopada 2021.
  387. 2021/C 470/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 22 listopada 2021.
  388. OJ 2021/C 475/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 25 listopada 2021.
  389. OJ 2021/C 473/06, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 24 listopada 2021.
  390. OJ 2021/C 36/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 2 lutego 2021.
  391. OJ 2021/C 482/02, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 30 listopada 2021.
  392. 2 Euro Commemorativi Lituania [online].
  393. OJ 2021/C 470/07, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 22 listopada 2021.
  394. OJ 2021/C 20/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 19 stycznia 2021.
  395. OJ 2021/C 476/02, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 26 listopada 2021.
  396. OJ 2021/C 59/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 19 lutego 2021.
  397. OJ 2021/C 476/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 26 listopada 2021.
  398. OJ 2021/C 473/08, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 24 listopada 2021.
  399. OJ 2021/C 480/07, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 29 listopada 2021.
  400. OJ 2021/C 466/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 18 listopada 2021.
  401. OJ 2021/C 36/05, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 2 lutego 2021.
  402. OJ 2021/C 476/03, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 26 listopada 2021.
  403. OJ 2021/C 466/03, „Gazzetta ufficiale dell’Unione europea”, 18 listopada 2021.
  404. OJ 2021/C 470/06), „Gazzetta ufficiale dell’Unione europea”, 22 listopada 2021.
  405. OJ 2022/C 100/04, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 1 marca 2022.
  406. OJ 2022/C 145/08, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 1 kwietnia 2022.
  407. Gedenkmünze Finnland 2022: 100 Jahre Finnisches Nationalballett, abgerufen am 3. April 2022
  408. OJ 2022/C 145/07, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 1 kwietnia 2022.
  409. Gedenkmünze Estland 2022: 150. Jahrestag der Gründung der estnischen Literatur-Gesellschaft, abgerufen am 3. April 2022
  410. Gedenkmünze Spanien 2022: UNESCO-Weltkulturerbe – Nationalpark Garajonay, abgerufen am 4. April 2022
  411. Gedenkmünze Spanien 2022: 500 Jahre Vollendung der ersten Weltumsegelung, abgerufen am 4. April 2022
  412. Gedenkmünze Portugal 2022: 100 Jahre Erstüberquerung des Südatlantiks per Flugzeug, abgerufen am 4. April 2022
  413. Amtsblatt der Europäischen Union: CELEX: C2022/145/06
  414. Gedenkmünze Lettland 2022: 100 Jahre Latvijas Banka, abgerufen am 26. April 2022
  415. Gedenkmünze Litauen 2022: 100 Jahre Basketball in Litauen, abgerufen am 26. April 2022
  416. Gedenkmünze San Marino 2022: 530. Todestag von Piero Della Francesca, abgerufen am 6. April 2022
  417. Gedenkmünze Belgien 2022: Gesundheitswesen, abgerufen am 6. April 2022
  418. 2022: 30. Todestag von Richter Giovanni Falcone und Paolo Borsellino [online], zwei-euro.com [dostęp 2022-09-13] (niem.).
  419. OJ 2022/C 145/10 [online], Gazzetta ufficiale dell'Unione europea, 1 kwietnia 2022.
  420. OJ 2022/C 484/22, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 20 grudnia 2022.
  421. OJ 2022/C 484/23, „Gazzetta ufficiale dell'Unione europea”, 20 grudnia 2022.