4 Pułk Artylerii Ciężkiej (1920)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
4 pułk artylerii ciężkiej
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1920

Rozformowanie

1920

Tradycje
Kontynuacja

„pokojowy” 9 pac
„pokojowy” 3 pac

Działania zbrojne
wojna polsko-bolszewicka
Organizacja
Dyslokacja

Kalisz

Rodzaj wojsk

artyleria

Podległość

4 Brygada Artylerii

4 pułk artylerii ciężkiej (4 pac) – oddział artylerii ciężkiej Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej w okresie wojny polsko-bolszewickiej.

Wiosną 1919 przystąpiono do formowania brygad artylerii dla dywizji piechoty. Brygada składała się z dowództwa, pułku artylerii polowej i pułku artylerii ciężkiej (dywizjon trzybateryjny). Drugi dywizjon pułku artylerii ciężkiej przeznaczony był do rezerwy artylerii Naczelnego Dowództwa[1].

Dekretem Naczelnego Wodza Wojska Polskiego z 1 września 1919 wyznaczeni zostali dowódcy wszystkich istniejących wówczas ośmiu pułków artylerii ciężkiej. Dowódcą 4 pułku artylerii ciężkiej został ppłk Władysław Kierdej-Zamojski[2]. Latem 1920 jego bateria zapasowa stacjonowała w Kaliszu[a].

Opracowany w październiku plan rozbudowy artylerii do końca 1919 przewidywał, że z dniem 31 grudnia zakończona zostanie organizacja baterii i dowództw formowanych w kraju przez baterie zapasowe pułków artylerii. W okresie od października do końca grudnia 1919 bateria zapasowa 4 pułku artylerii ciężkiej miała wystawić baterie 4, 5, 6 oraz dowództwo II dywizjonu[4].

W celu zapewnienia wsparcia artylerii ogólnego działania, na mocy rozkazu z 31 marca 1920 z oddziałów artylerii Frontu Wołyńskiego sformowana została Grupa Rezerwowa Ciężkiej Artylerii NDWP. W jej skład wszedł między innymi sztab II dywizjonu 4 pac oraz 4., 5. i 3 bateria artylerii[5].

Formowanie i walki pułku[edytuj | edytuj kod]

Powstanie i działania I dywizjonu[edytuj | edytuj kod]

5 grudnia 1918 w Przemyślu rozpoczęto formowanie 1 Przemyskiego pułku artylerii ciężkiej. Jednak już 18 grudnia przemianowano pułk na 2 pułk artylerii ciężkiej[6]. 21 stycznia 1919 powstała 1 bateria por. Karola Błaszkowicza. Na uzbrojeniu posiadała dwie austriackie haubice 15 cm wz. 1914. Po osiągnięciu gotowości bojowej, 5 marca wyruszyła na front ukraiński[7][6]. Pod koniec lutego zorganizowana została 2 bateria por. Tadeusza Bodnara uzbrojona w dwie niemieckie armaty 105 mm wz. 17i 3 bateria por. Adama Świtalskiego z dwoma austriackimi armatami 104 mm wz. 1915 L/35. Obie baterie wyruszyły 15 kwietnia na front przeciwukraiński. 15 maja, zorganizowane już dowództwo dywizjonu pod kierunkiem kpt. Leopolda Cehaka, dołączyło do baterii[8][9].

Walki na froncie ukraińskim

5 marca 1 bateria przegrupowała się transportem kolejowym do Rodatycz. Współdziałając z piechotą, wzięła udział w walkach pod Bratkowicami. Jednak wobec przerwanie linii kolejowej Przemyśl – Lwów, została wycofana do Sadowej Wiszni. Tam broniła miejscowości od strony Kulmatycz i Boriatyna. W kwietniu 1919, w czasie operacji gen. Iwaszkiewicz mającej na celu odblokowanie Lwowa, walczyły już wszystkie baterie dywizjonu[10]. Dywizjon wziął też udział w ofensywie majowej w Małopolsce Wschodniej. Dowódcy dywizjonu podporządkowano też kilka baterii 12 pułku artylerii polowej. Dywizjon wspierał działania 4 Dywizji Piechoty, która z Mościsk nacierała na Sambor i Drohobycz[11]. W czerwcu dywizjon przemianowany został na I/4 pułku artylerii ciężkiej[12][9]. W okresie przeciwuderzenia wojsk ukraińskich znad Zbrucza, dywizjon stosował ogień zaporowy w rejonie Niżkowa i Antonówki[13]. W działaniach odwrotowych walczył na odcinku Jezupol – Mariampol, a następnie odszedł pod Chodorów. Pod koniec czerwca ruszyła kolejna polska ofensywa na Zbrucz. Po sforsowaniu Świrża dywizjon ruszył w kierunku na Bukaczowce do Wygody[14]. Dalej forsował Gniłą Lipę i Strypę. Od 6 do 15 lipca baterie walczyły pod Trybuchowcami. Ostatecznie wojska ukraińskie zostały rozbite i wycofały się za Zbrucz[11][15].

Walki na froncie przeciwbolszewickim

31 lipca 1919 dywizjon w składzie 4 Dywizji Piechoty wyruszył znad Zbrucza do Brodów. W ofensywie na Równe wzięła udział 3 bateria. Pod koniec sierpnia dywizjon został rozmieszczony w Ostrogu, a 3 bateria na Polesiu ubezpieczała pozycje polskie wzdłuż Uborci[16]. W czasie wyprawy kijowskiej dywizjon stał w odwodzie Naczelnego Wodza. Naczelnego Wodza. Jednak w związku z I ofensywą Tuchaczewskiego na Białorusi, 1 i 3 bateria przerzucone zostały do Smolewicz[17][16]. Tu baterie wzięły udział w walkach w rejonie Zamostocze–Wołoduta. W czerwcu nastąpił okres walk pozycyjnych z nieprzyjacielem. Baterie likwidowały włamania w rejonie Żamówki. 4 lipca ruszyła II ofensywa wojsk Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego. Dywizjon cofał się w kierunku na Baranowicze – Słonim. Nad Zelwą 3 bateria wpadła w zasadzkę, ale dzięki uporczywej obronie uchroniła się przed wzięciem do niewoli. Pod Kamieńcem Litewskim ta sama bateria wspierała VIII Brygadę Piechoty[18]. Potem wycofywała się nadal, przeszła Wisłę pod Góra Kalwaria i została skierowana do Kalisza na przezbrojenie[19]. W bitwie warszawskiej wzięła udział tylko 2 bateria. Walczyła dniach od 13 do 15 sierpnia pod Okuniewem wspierała piechotę 8 DP, a po rozpoczęciu kontrofensywy zwalczała artylerię sowiecką w Chobotach i Michałowie[20]. W pościgu za nieprzyjacielem I dywizjon (bez 3 baterii) przydzielony został do 6 Armii. Przerzucony transportami kolejowymi do Małopolski Wschodniej, wspólnie z VIII Brygadą Piechoty brał udział w forsowaniu Świrża i natarciu na Rohatyn. 14 września odpierał ataki na Firlejów, a następnego dnia, uczestnicząc w zdobyciu Kolesa, zakończyły szlak bojowy[21][22].

W styczniu 1921 dywizjon przeszedł w okolice Ostrołęki, gdzie zostaje przemianowany na 4 dywizjon artylerii ciężkiej. W połowie maja dywizjon przetransportowany został do Kalisza, a w październiku stał się I dywizjonem 8 pułku artylerii ciężkiej z siedzibą w Toruniu. W niespełna dwa miesiące później został przemianowany na II dywizjon 8 pułku artylerii ciężkiej z siedzibą w Grudziądzu. Wiosną 1922 ostatecznie wszedł w skład „pokojowego” 9 pułku artylerii ciężkiej, jako jego III dywizjon ze zmianą numeracji baterii. 1 bateria stała się 7., 2 bateria–8., a 9 bateria–9. Do Siedlec dywizjon przybył 15 kwietnia 1922[23][12].

Powstanie i działania II dywizjonu[edytuj | edytuj kod]

Początek II dywizjonu 4 pułku artylerii polowej dał sformowany we Włocławku 10 kwietnia ćwiczebny dywizjon artylerii polowej. Dowódcą dywizjonu został mjr Jerzy Kosacki[24]. W lipcu dywizjon został przeniesiony do Pabianic i 21 lipca przemianowany na II/4 pac. W grudniu ukończono organizację dywizjonu, a jego baterie otrzymały: 4 bateria – armaty kal. 105 mm, a 5. i 6 – haubice kal. 155 mm. Na początku stycznia 1920 dywizjon odjechał na Front Wołyński, ale dopiero 19 marca w rejonie Olewska 8 bateria oddała pierwsze strzały do nieprzyjaciela[25].

Od 13 maja dywizjon działał w rejonie Browar, a 25 czerwca został załadowany w Olewsku do eszelonów i przewieziony na Front Północno-Wschodni, z przydziałem do 4 Dywizji Piechoty. Podczas odwrotu stoczył zaciętą walkę pod Stołowiczami. W okresie bitwy warszawskiej 12 sierpnia dywizjon zajął stanowiska w rejonie Góry Kalwarii i bronił przepraw na Wiśle. Do końca sierpnia stał Gałachach[26]. 1 września został załadowany na eszelony i skierowany w rejon Przemyślan. Tu uczestniczył w walkach z bolszewikami wycofującymi się znad Gniłej Lipy. Następnie baterie brały udział w pościgu. Działania zakończył w Złoczowie. Stąd przewieziony został do Grodna i tu zastało go zawieszenie broni[26].

Po zakończeniu działań wojennych dywizjon przechodził kolejne zmiany organizacyjne. W listopadzie wszedł w skład 20 pułku artylerii ciężkiej, a od 27 maja 1921 stał się samodzielnym 29 dywizjonem artylerii ciężkiej. 27 listopada wszedł w struktury „pokojowego” 3 pułku artylerii ciężkiej jako jego III dywizjon[27].

Żołnierze pułku[edytuj | edytuj kod]

Obsada personalna pułku w 1920[28]
Stanowisko Stopień, imię i nazwisko
Dowódca ppłk Władysław Kierdej-Zamajski
Zastępca mjr Jerzy Łunkiewicz
Adiutant por. Antoni Giedroyć
Oficer łączności ppor. Henryk Bełdycki
Oficer ordynansowy ppor. Jan Pacyk
Dowódca I dywizjonu mjr Leopold Cehak
Adiutant ppor. Henryk Cibroń
Oficer łączności ppor. Oskar Kuehnel
Oficer prowiantowy ppor. Tadeusz Kasprowicz
Lekarz por. lek. Michał Lewin
Lekarz wet. por. lek. wet. Józef Ogonek
Dowódca 1 baterii por. Karol Błaszkowicz
Oficer baterii por. Tomasz Chmielnikowski
Oficer baterii por. Michał Langerfeld
Oficer baterii ppor. Ludomir Czech
Dowódca 2 baterii por. Tadeusz Bodnar
Oficer baterii por. Leon Malajka
Oficer baterii ppor. Marian Perzyński
Oficer baterii ppor. Kazimierz Scherier
Dowódca 3 baterii por. Adam Świtałski
Oficer baterii ppor. Artur Andzaurow
Oficer baterii ppor. Józef Baran
Oficer baterii ppor. Aleksander Barański
Oficer baterii ppor. Leopold Fiedler
Oficer baterii ppor. Kazimierz Szancer
Dowódca II dywizjonu mjr Jerzy Kosacki
Adiutant ppor. Witold Zapaśnik
Oficer łączności ppor. Cezary Ramisz
Oficer prowiantowy ppor. Adam Chacier
Lekarz ppor. lek. Stanisław Smich
Lekarz wet. ppor. lek. wet. Karol Jaroszyński
Dowódca 5 baterii por. Franciszek Mołodyński
Oficer baterii ppor, Jan Kadernożko
Oficer baterii ppor. Józef Kuberski
Oficer baterii ppor. Walerian Kuznowicz
Dowódca 6 baterii por. Stefan Schlarp
Oficer baterii por. Jan Knyszycha
Oficer baterii ppor. Antoni Jaworowski
Oficer baterii ppor. Owczarek
Oficer baterii ppor. Władysław Pawłowski
Oficer pułku ppor. Adolf Berkman

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Miejsce postoju baterii zapasowej uważane było za miejsca postoju jej macierzystego pułku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]