Przejdź do zawartości

Bitwa nad Stochodem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa nad Stochodem
Wojna polsko-bolszewicka
Czas

15 września 1920

Miejsce

nad Stochodem

Terytorium

II Rzeczpospolita

Przyczyna

polska ofensywa jesienna

Wynik

nieudany wypad na Łuck

Strony konfliktu
 Polska  Rosyjska FSRR
Siły
18 Dywizja Piechoty:
49 pułk piechoty
145 pułk piechoty
2 bateria 18 pap
oddziały 12 Armii
brak współrzędnych
Adam Przybylski,
Wojna Polska 1918–1921[1]

Bitwa nad Stochodem – część wielkiej bitwy wołyńsko-podolskiej; walki polskiej 18 Dywizji Piechoty z oddziałami sowieckiej 12 Armii w czasie ofensywy jesiennej wojsk polskich w okresie wojny polsko-bolszewickiej.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

2 września, jeszcze w czasie walk pod Zamościem, Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego zdecydowało, iż 3. i 6 Armie, po stosownym przegrupowaniu, około 10 września podejmą większą akcję zaczepną w kierunku wschodnim celem „nie tylko odrzucenia nieprzyjaciela poza granice Małopolski, lecz także rozbicia i zdezorganizowania jego sił tak, aby później można było utrzymać front przy użyciu słabych sił własnych"[2]. 3 Armia przystąpiła do działań 10 września[3]. Wstępnym etapem był zagon grupy motorowej mjr. Włodzimierza Bochenka wyprowadzony z Włodawy, który przeprawił się przez Bug i następnego dnia opanował Kowel. Za nim ruszyło natarcie sił głównych armii[4][5]. Grupa gen. Franciszka Krajowskiego uderzyła czołowo i sforsowawszy Bug, parła forsownym marszem w ogólnym kierunku wzdłuż linii kolejowej ChełmKowel. Na południe od grupy gen. Krajowskiego, z obszaru Hrubieszowa w kierunku Łucka, nacierała grupa gen. Stanisława Hallera, a grupa gen. Lucjana Żeligowskiego uderzyła na Sokal[6].

Walczące wojska[edytuj | edytuj kod]

Jednostka Dowódca Podporządkowanie
Wojsko Polskie
dowództwo 18 Dywizji Piechoty gen. Franciszek Krajowski 3 Armia
I/49 pułku piechoty 18 Dywizja Piechoty
I/145 pułku piechoty
2/18 pułku artylerii lekkiej por. Konrad Unger
Armia Czerwona
dowództwo 12 Armii Nikołaj Kuźmin Front Płd. Zach.
⇒ pociągi pancerne

Walki nad Stochodem[edytuj | edytuj kod]

Pod wrażeniem sukcesu grupy pancerno-motorowej mjr. Włodzimierza Bochenka pod Kowlem dowództwo polskie postanowiło wykorzystać samochody do dokonania wypadu na Łuck.

 Osobny artykuł: zagon na Kowel.

Zadanie zorganizowania wypadu otrzymała 18 Dywizja Piechoty. Utworzono grupę szybką na samochodach w składzie I batalion 49 pułku piechoty i batalion 145 pułku piechoty. Grupę wspierać miała 2 bateria 18 pułku artylerii polowej[7]. Za grupą zmotoryzowaną maszerowały pozostałe pododdziały obu pułków piechoty[8]. 15 września kolumna polska dotarła nad Stochód, na południe od Rożyszcz. Podczas przeprawy samochodów przez rzekę nadjechały dwa sowieckie pociągi pancerne i celnym ogniem zniszczyły osiem ciężarówek. Mimo wysiłków, 2 bateria nie mogła podjąć równorzędnej walki ogniowej z pociągami pancernymi. Poległ jej dowódca por. Konrad Unger i kilku kanonierów. Baterię zaatakowała też sowiecka piechota. W ataku na bagnety wybiła większość obsług i zdobyła działa[9][10]. Dopiero spóźniony kontratak I/49 pułku piechoty odbił je, a ocalałe działony otworzyły ponownie ogień, zmuszając pociągi pancerne do odwrotu[7].

Bilans walk[edytuj | edytuj kod]

Z uwagi na poważne straty grupy zmotoryzowanej i utratę elementu zaskoczenia, dowództwo polskie postanowiło zrezygnować z prowadzenia dalszych działań w kierunku na Łuck[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]