Bitwa pod Ignalinem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Ignalinem
Wojna polsko-bolszewicka
Czas

9 lipca 1920

Miejsce

pod Ignalinem

Terytorium

Zarząd Cywilny Ziem Wschodnich

Przyczyna

ofensywa Frontu Zachodniego

Wynik

nierozstrzygnięta

Strony konfliktu
 Polska  Rosyjska FSRR
Dowódcy
Aleksandr Matuzienko
Siły
2 Dywizja L-B
Białostocki ps
Słucki ps
15 Dywizja Kawalerii
brak współrzędnych

Bitwa pod Ignalinem – walki polskiego Białostockiego pułku strzelców i Słuckiego pułku strzelców z 15 Dywizją Kawalerii 3 Korpusu Gaja Gaja w okresie lipcowej ofensywy Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej dekadzie lipca przełamany został front polski nad Autą, a wojska Frontu Północno-Wschodniego gen. Stanisława Szeptyckiego cofały się pod naporem ofensywy Michaiła Tuchaczewskiego[1]. Naczelne Dowództwo nakazało powstrzymanie wojsk sowieckiego Frontu Zachodniego na linii dawnych okopów niemieckich z okresu I wojny światowej[2]. Ściągnięta z polsko-litewskiej linii demarkacyjnej 2 Dywizja Litewsko-Białoruska gen. Aleksandra Boruszczaka[3] obsadzała rubież obrony SkajtaszyleKorkożyszkiDubinka[3]. Oddziały IV Brygady Litewsko-Białoruskiej oraz 8 Dywizja Piechoty obsadziły linię Dzisny[4].

Walczące wojska[edytuj | edytuj kod]

Jednostka
Dowódca
Podporządkowanie
Wojsko Polskie
2 Dywizja Litewsko-Białoruska gen. Aleksander Boruszczak Front Północny
IV Brygada Litewsko-Bialoruska ppłk Stefan Pasławski
Białostocki pułk strzelców 2 D L-B
→ I/ Białostockiego ps kpt. Lewicki
Słucki pułk strzelców 2 D L-B
→ I/ Słuckiego ps
pociąg pancerny „Mściciel”
Armia Czerwona
15 Dywizja Kawalerii Aleksandr Matuzienko 3 Korpus Kawalerii
10 Dywizja Kawalerii
164 Brygada Strzelców 55 Dywizja Strzelców

Walki pod Ignalinem[edytuj | edytuj kod]

Zaskoczone szybkością działania sowieckiego 3 Korpusu Kawalerii Gaja Gaja dowództwo polskie wysyłało na trasę jego przypuszczalnego marszu oddziały nie w pełni zorganizowanej i wyszkolonej 2 Dywizji Litewsko-Białoruskiej. 8 lipca 1920 do walki mogły wejść jedynie dwa bataliony Słuckiego pułku strzelców, batalion Białostockiego pułku strzelców i jedna bateria artylerii[5]. W tym samym czasie sowiecka 15 Dywizja Kawalerii zajęła Dukszty i weszła w rejon Ignalina.

9 lipca Sowieci uderzyli na stację Ignalino. Zgrupowani na niej kucharze i taboryci 2 Dywizji Litewsko-Białoruskiej odparli pierwszy atak. Chwilę po walce na stację dotarł I batalion Białostockiego pułku strzelców. Tu dowódca IV Brygady Litewsko-Białoruskiej płk Stefan Pasławski nakazał dowódcy batalionu zająć pozycje obronne na południe od tej miejscowości[6][7]. W południe spieszona sowiecka kawaleria zaatakowała nowo przybyły batalion. Do 20.00 trwały zacięte walki. W jej wyniku batalion wycofał się do Nowo-Święcian. W międzyczasie pod Ignalino podeszły pozostałe oddziały 15 Dywizji Kawalerii. Stojący w Nowo-Święcianach batalion Słuckiego pułku strzelców otrzymał od dowództwa IV BLB rozkaz dokonania wypadu. Wypad wspierać miał pociąg pancerny „Mściciel”.

Zajęta walką z batalionem pułku białostockiego sowiecka 15 DK nie prowadziła należytego rozpoznania, a uderzenie Słuckiego ps całkowicie zaskoczyło czerwonoarmistów. Jej oddziały poniosły znaczne straty i pospiesznie wycofały się spod Ignalina, meldując przy tym o ataku „znacznych” sił polskiej piechoty. Na pole bitwy musiał osobiście przybyć Gaja Dmitrijewicz Gaj, gdzie zatrzymywał i rugał uchodzące w panice oddziały. Pod Ignalino skierował oddaną do dyspozycji korpusu 164 Brygadę Strzelców i jedną z brygad 10 Dywizji Kawalerii. Uderzenie przygotowane przez Gaja trafiło w próżnię, bowiem batalion polski wycofał się wcześniej do Nowo-Święcian[6][8].

Bilans walk[edytuj | edytuj kod]

Działania dwóch batalionów z Białostockiego i Słuckiego pułku strzelców, wsparte pociągiem pancernym, wprowadziły wiele zamieszania w szeregach 3 Korpusu Kawalerii Gaja Gaja i o cały dzień opóźniły jego marsz[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]