Przejdź do zawartości

Bitwa o Sejny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa o Sejny
Wojna polsko-bolszewicka,
Konflikt polsko-litewski
ilustracja
Czas

1–10, 22 września 1920

Miejsce

Sejny, Suwalszczyzna

Przyczyna

Bitwa nad Niemnem

Wynik

zwycięstwo Polaków

Strony konfliktu
 Litwa  Polska
Dowódcy
Kazys Ladiga gen. Edward Śmigły-Rydz,
płk Stefan Dąb-Biernacki
Siły
2 Dywizja Piechoty,
7 pp
Północna Grupa Uderzeniowa 2 A WP
Straty
1700 zabitych i w niewoli,
12 dział
20 zabitych,
70 rannych
brak współrzędnych

Bitwa o Sejny – bitwa stoczona przez Północną Grupę Uderzeniową 2 Armii z jednostkami litewskimi w dniach 1–10 oraz 22 września 1920 roku, w ramach wypierania Armii Czerwonej na wschód w czasie bitwy nad Niemnem w wojnie polsko-bolszewickiej.

Walki[edytuj | edytuj kod]

4 lipca 1920 ruszyła ofensywa Frontu Zachodniego M. Tuchaczewskiego. Ofensywę wojska polskie próbowały zatrzymać na linii Niemna. Po zajęciu przez bolszewików w lipcu Wilna i Grodna oddziały polskie wycofały się na Suwalszczyznę. Polacy zorganizowali obronę na linii: Bugu i Narwi. 29 lipca rozpoczęła się bitwa o utrzymanie tych rzek.

Litwini wykorzystali niekorzystną dla Polaków sytuację i zajęli Sejny, Suwałki i część Puszczy Augustowskiej do Kanału Augustowskiego[1]. W sierpniu po odwrocie Armii Czerwonej spod Warszawy, Litwini korzystając z zamętu zajęli Augustów, z którego wkrótce zostali wyparci przez oddziały polskie.

W końcu sierpnia na Suwalszczyznę przybyła Grupa Operacyjna Wojska Polskiego. Po pertraktacjach Litwini wycofali się za Linię Focha. Gdy wydawało się, że sprawa jest unormowana wojska litewskie przekroczyły Linię Focha i przesunęły się pod Suwałki i Augustów. Na początku września Litwini ponownie zajęli Sejny[2].

Zakończenie walk przyniosła największa i najkrwawsza bitwa, która rozegrała się 22 września 1920[3]. Oddziały polskie planując przejście przez neutralne terytorium Litwy, aby uderzyć na Armię Czerwoną przed Niemnem, skoncentrowały się na zachód od Sejn. Północna Grupa Uderzeniowa (Manewrowa) 2 Armii, po dokonaniu przejścia przez terytorium litewskie z zadaniem natarcia na Sejny – Druskienniki, a następnie wykorzystania powodzenia Armii na kierunku GrodnoLida, w składzie 1 DPLeg., 1 DLB oraz 2 i 4 Brygady Jazdy (BJ) (w odwodzie Grupy: 17 DP, Brygada Syberyjska, z zadaniem osłony Suwalszczyzny przed Litwinami)[1]. Grupa Uderzeniowa osiągnęła gotowość do operacji 19 września i miała rozpocząć działania 22 września o godz. 12.00. Operację rozpoczęła 4 Brygada Jazdy, która wyprzedzając piechotę rozproszyła stawiająca opór piechotę litewską i opanowała mosty na Niemnie w Druskiennikach. 1 DP Leg. płk. Dąb-Biernackiego zaatakowała Sejny i po sześciu godzinach walki z litewską 2 Dywizją Piechoty zajęła miasto[4]. Litwini stracili 1700 żołnierzy w większości poddających się do niewoli i 12 dział. Wielu poległo i odniosło rany. Straty Polaków 20 zabitych i 70 rannych[1]. Polacy poszli na Druskienniki w celu opanowania istniejącego mostu i przepraw na Niemnie. Na trasie przemarszu doszło do kilku małych potyczek z Litwinami. Do poważniejszych doszło przy próbie opanowania mostu. Ostatecznie 4 Brygada Jazdy opanowała most w stanie nieuszkodzonym, umożliwiając przeprawę oddziałów polskich[4]. Osłonę mostu przejęła 2 Brygada Jazdy, 4 Brygada poszła na Lidę[4]. 23 września 1 DP Leg. opanowała Druskienniki, a 24 września Marcinkance. 1 DLB gen. J. Rzadkowskiego i 2 BJ po rozbiciu litewskiego 7 pp po sześciu godzinach walk dotarły do rejonu Porzecza. Wojska litewskie zostały wyparte za linię Focha. Oddziały polskie po przemarszu przez terytorium Litwy przeprawiły się przez Niemen pod Druskiennikami.

W lutym 1923 r. po negocjacjach Rada Najwyższa Ententy uznała granicę polsko – litewską na Linii Focha.

Walki o Sejny upamiętniono na jednej z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem „SEJNY 1 – 10, 22 IX 1920".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Grzegorz Rąkowski: Polska egzotyczna. s. 103.
  2. Grzegorz Rąkowski: Polska egzotyczna. s. 102.
  3. Janusz Odziemkowski: Leksykon wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920. s. 281.
  4. a b c Lech Wyszczelski: Za Niemen, hen precz.... s. 5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Janusz Odziemkowski: Leksykon wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920. Warszawa: Oficyna Wydawnicza RYTM, s. 277-282. ISBN 83-7399-096-8.
  • Grzegorz Rąkowski: Polska egzotyczna. Pruszków 2002: Oficyna Wydawnicza REWASZ, s. 103. ISBN 83-89188-37-6.
  • Lech Wyszczelski: Za Niemen, hen precz.... Warszawa: Polska Zbrojna, 1993, s. 5.