Pomnik Ofiar Obozu Zagłady w Treblince
nr rej. 757 z 22.03.1966 i z 6.03.2006[1] | |
Monument autorstwa Franciszka Duszeńki otoczony kamieniami-nagrobkami | |
Państwo | |
---|---|
Miejsce | |
Typ obiektu |
założenie przestrzenno-pomnikowe |
Projektant | |
Data budowy |
21 kwietnia 1958 |
Data odsłonięcia |
10 maja 1964 |
Ważniejsze przebudowy |
1978, 1998 |
Położenie na mapie Polski | |
52°37′54,10″N 22°03′09,01″E/52,631694 22,052503 |
Pomnik Ofiar Obozu Zagłady w Treblince – założenie przestrzenno-pomnikowe na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II, upamiętniające ok. 800 tys. Żydów z Polski i innych państw Europy, których zgładzono w tym miejscu w latach 1942–1943.
Pomnik został zaprojektowany przez rzeźbiarza Franciszka Duszeńkę i architekta Adama Haupta. Z powodu braku funduszy oraz opóźnień w przygotowaniu założeń projektowych i dokumentacji prawnej jego realizacja zajęła blisko dziewięć lat. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 10 maja 1964 roku. Uznawany jest za wybitne dzieło architektury pomnikowej i jedno z najbardziej poruszających upamiętnień Holocaustu w Polsce i na świecie.
Historia
[edytuj | edytuj kod]Geneza
[edytuj | edytuj kod]Obóz Treblinka II był jednym z trzech ośrodków zagłady utworzonych przez Niemców w ramach akcji „Reinhardt”. Funkcjonował od lipca 1942 roku, służąc eksterminacji ludności żydowskiej. W ocenie Jacka A. Młynarczyka minimalną liczbę jego ofiar należy szacować na 780 863 osoby. 2 sierpnia 1943 roku w obozie wybuchło powstanie, w którego trakcie zbiegło około 400 więźniów[2]. Niedługo później Niemcy przystąpili do likwidacji obozu i zacierania śladów po jego istnieniu. Do 17 listopada 1943 roku rozebrano ogrodzenie i ocalałe budynki, a masowe groby, z których uprzednio wydobyto i spalono setki tysięcy zwłok, zasypano i obsiano łubinem. Na terenie poobozowym wzniesiono gospodarstwo rolne, na którym osadzono dwóch ukraińskich strażników z rodzinami[3].
Niemcy zostali wyparci z okolic Treblinki w sierpniu 1944 roku. W obawie przed zbliżającą się Armią Czerwoną obaj strażnicy podpalili wówczas zabudowania swojego gospodarstwa i uciekli wraz z rodzinami[4]. Rok później jedynymi pozostałościami po farmie były resztki fundamentów budynku gospodarczego oraz wykop po piwnicy. Nie zachowało się ogrodzenie[5]. Zostało ono, podobnie jak ruiny farmy, rozebrane przez miejscową ludność, która uzyskany w ten sposób materiał wykorzystała do odbudowy gospodarstw zniszczonych w czasie przejścia frontu[6]. Po samym obozie zachowały się przede wszystkim pozostałości po rampie kolejowej; istniały one jeszcze w 1962 roku[7].
W pierwszych latach powojennych miejsce kaźni setek tysięcy Żydów pozostawało niezabezpieczone i nieupamiętnione. „Hieny cmentarne” – Polacy i żołnierze Armii Czerwonej – rozkopywali teren poobozowy w poszukiwaniu złota i kosztowności[8][9][10]. Dopiero w 1947 roku, m.in. na skutek nacisków organizacji żydowskich, władze komunistyczne podjęły działania mające na celu zabezpieczenie terenu poobozowego i uczczenie ofiar. 2 lipca 1947 roku Sejm uchwalił ustawę o upamiętnieniu ośrodka zagłady Treblinka II oraz pobliskiego obozu pracy Treblinka I[11]. Powołano Komitet Upamiętnienia Ofiar Treblinki, na którego czele stanął wojewoda warszawski Lucjusz Dura[12]. 25 lipca 1947 roku, podczas pierwszego posiedzenia Komitetu, podjęto decyzję o rozpisaniu zamkniętego konkursu na projekt mauzoleum i zorganizowaniu zbiórki pieniężnej na sfinansowanie jego budowy. Do końca września władze prowizorycznie ogrodziły teren poobozowy i skierowały tam jednostkę wojskową, która zorganizowała stałą ochronę[13].
Do udziału w konkursie zaproszono ośmiu twórców, przy czym ostatecznie złożone zostały tylko cztery projekty upamiętnienia[14]. 26 listopada jury, w którym zasiedli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Żydowskiej Centralnej Komisji Historycznej w Polsce, wybrało projekt autorstwa architekta krajobrazu Alfonsa Zielonki i architekta Władysława Niemca[15]. Niedługo później zmalało jednak zainteresowanie sprawą upamiętnienia Treblinki. Projekt Zielonki i Niemca nie został zrealizowany[a]. Komitet Upamiętnienia Ofiar Treblinki zaprzestał działalności w 1948 roku, prawdopodobnie na znak protestu przeciw bierności władz[16]. Instytucje żydowskie także zaniechały poważniejszych działań[17]. W 1949 roku wytyczono jeszcze geodezyjnie teren obozu, ogrodzono go drutem kolczastym oraz wytyczono alejki[16]. W 1953 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki oraz władze wojewódzkie zobowiązały Powiatowe Rady Narodowe w Węgrowie i Sokołowie Podlaskim do uporządkowania terenu byłego obozu zagłady[18]. Podczas oględzin przeprowadzonych w czerwcu 1954 roku stwierdzono jednak, że wzniesione kilka lat wcześniej ogrodzenie zostało zniszczone, a na terenie poobozowym nadal działają „poszukiwacze skarbów”[19].
Budowa pomnika
[edytuj | edytuj kod]W 1955 roku Centralny Zarząd Muzeów i Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki ogłosił kolejny zamknięty konkurs na zagospodarowanie terenów poobozowych w Treblince[18]. Do udziału zaproszono zespoły z ośrodków akademickich w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Zwycięską pracą okazał się projekt autorstwa dwóch gdańskich twórców: rzeźbiarza Franciszka Duszeńki i architekta Adama Haupta[20].
Kamień węgielny pod budowę pomnika został wmurowany 21 kwietnia 1958 roku[21]. W czerwcu tegoż roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie zatwierdziło decyzję o uporządkowaniu i upamiętnieniu terenów poobozowych w Treblince, a wydział kultury WRN został zobowiązany m.in. do powołania Społecznego Komitetu Budowy Pomnika w Treblince[18][21]. Niedługo później na inwestora wyznaczono Okręgową Dyrekcję Budowy Osiedli Robotniczych w Warszawie, a Zakładom Artystyczno-Badawczym stołecznej Akademii Sztuk Pięknych zlecono opracowanie dokumentacji technicznej projektu[21]. W latach 1958–1960 na terenie poobozowym wykonano prace porządkowe[22]. Założenia projektowe zostały natomiast przygotowane w październiku 1959 roku[23]. Stały się przedmiotem dyskusji prowadzonych w ramach Międzyorganizacyjnej Komisji powołanej przez Radę Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa oraz w ramach Komisji Oceny Projektów Inwestycyjnych przy warszawskiej ODBOR[24]. Koszt budowy upamiętnienia oszacowano wstępnie na 15 mln złotych[20].
Realizacja projektu znacznie przeciągnęła się w czasie. Było to spowodowane przede wszystkim brakiem odpowiednich funduszy[25][26]. Występowały także inne problemy. Budowa pomnika-mauzoleum wymagała wywłaszczenia obszaru o łącznej powierzchni 127 hektarów, znajdującego się w posiadaniu 192 właścicieli[27]. Zgłaszane były zastrzeżenia co do szczegółowych założeń projektowych, zwłaszcza w odniesieniu do planowanej formy upamiętnienia byłego obozu pracy, postępowania z zachowanymi elementami obozowej infrastruktury, czy kwestii imiennego upamiętnienia znanych ofiar Treblinki[24][28]. Zdaniem Katarzyny Radeckiej przyczyną zwłoki mogły być również narastające po odwilży październikowej nastroje antysemickie[20]. Nie bez trudności przebiegały prace porządkowe w Treblince, gdyż robotnicy, a nawet wyznaczeni do pilnowania terenu milicjanci, współpracowali z „hienami” rozkopującymi teren poobozowy[19].
Na początku lat 60. wydarzenia takie jak proces Adolfa Eichmanna i podejmowane w Niemczech Zachodnich próby uznania zbrodni nazistowskich za przedawnione, stworzyły klimat polityczny sprzyjający przyspieszeniu prac nad upamiętnieniem Treblinki[29]. W listopadzie 1960 roku Prezydium WRN w Warszawie zaakceptowało wstępny projekt upamiętnienia[23]. W 1961 roku podjęto ostateczną decyzję o wzniesieniu pomnika-mauzoleum, a wykonanie prac zlecono Zakładom Artystyczno-Badawczym przy warszawskiej ASP. Do Haupta i Duszeńki dołączył przedstawiciel Zakładów, Franciszek Strynkiewicz, którego wkładem artystycznym w całość projektu stała się tzw. ściana straceń na terenie byłego obozu pracy Treblinka I[29][30]. Utworzony w 1960 roku Komitet Honorowy Budowy Pomnika w Treblince, na którego czele stanął rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Stanisław Turski, rozpoczął szeroko zakrojoną zbiórkę pieniężną. Wkrótce do zbiórki włączyły się także placówki dyplomatyczne PRL. Łącznie w kraju i za granicą udało się pozyskać kwotę 12 873 000 złotych[31]. Pierwsze uroczystości przy nieukończonym jeszcze pomniku odbyły się w kwietniu 1963 roku[32]. Realizację inwestycji zakończono natomiast w drugiej połowie tegoż roku. Odbiór techniczny robót trwał od 28 października do 29 listopada, natomiast odbiór artystyczny nastąpił 2 grudnia[33]. Całkowity koszt budowy zamknął się kwotą 17 mln złotych[34].
Oficjalne odsłonięcie pomnika nastąpiło 10 maja 1964 roku. Dokonał go ówczesny wicemarszałek Sejmu, Zenon Kliszko. W uroczystości wzięło udział 30 tys. osób z Polski i zagranicy, w tym kilku ocalałych więźniów obozu zagłady, prezes Światowego Kongresu Żydowskiego Nachum Goldmann oraz przedstawiciele innych krajowych i zagranicznych organizacji żydowskich[35].
Założenie przestrzenno-pomnikowe na terenie byłego ośrodka zagłady weszło w skład Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Treblince. W 1986 roku mauzoleum zostało przekształcone w oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach, a jego nazwę zmieniono na Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince[36]. Obok terenu byłego ośrodka zagłady objęło ono: teren byłego obozu pracy, położone w jego pobliżu żwirownię i miejsce straceń, tzw. Czarną Drogę, która łączyła oba obozy[37]. W 2018 roku muzeum stało się samodzielną samorządową instytucją kultury pod nazwą „Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941–1944)”[38].
Osobny artykuł:Wygląd pomnika
[edytuj | edytuj kod]Granice obozu Treblinka II wyznaczają poszarpane granitowe słupy o wysokości około dwóch metrów[39][40]. Symboliczną bramę obozową stanowią dwa betonowe bloki z wyrytym napisem „Obóz zagłady”. Przed bramą znajduje się siedem kamiennych tablic: na sześciu opisano pokrótce historię obozu[b] (po angielsku, francusku, niemiecku, polsku, rosyjsku i w jidysz), podczas gdy na siódmej wyryto plan obozów Treblinka I i Treblinka II[41][42].
Od bramy ku symbolicznej rampie kolejowej prowadzi brukowana droga. W zamyśle Adama Haupta „kocie łby” symbolizują żydowskie sztetle, których istnienie zakończył Holocaust[39]. Do rampy prowadzą także betonowe podkłady, symbolizujące tor kolejowy. Przy rampie znajdują się głazy z wyrytymi nazwami państw, z których deportowano Żydów do obozu zagłady w Treblince[39][43]. Początkowo upamiętniono w ten sposób Austrię, Belgię, Bułgarię, Czechosłowację, Francję, Grecję, Jugosławię, Niemcy, Polskę i ZSRR[c]. W 2008 roku dodano jedenasty kamień z napisem „Macedonia”[43].
Z rampy na leśną polanę, gdzie znajduje się monument, także prowadzi droga wyłożona „kocimi łbami”. Stanowi ona odwzorowanie drogi, którą ofiary musiały pokonać z rampy do komór gazowych. Po jej bokach przy użyciu kamieni zaznaczono miejsca, gdzie znajdowały się baraki-rozbieralnie[39][43].
Centralnym elementem założenia przestrzenno-pomnikowego jest monument autorstwa Franciszka Duszeńki, wzniesiony w miejscu, gdzie miał znajdować się budynek z „nowymi” komorami gazowymi. Jest on wysoki na osiem metrów. Zbudowano go z nieobrobionych bloków granitowych, nawiązujących wyglądem do jerozolimskiej Ściany Płaczu. Przez środek frontowej (zachodniej) ściany biegnie szczelina, przypominająca pęknięcie. Monument wieńczy „czapa”; na jej trzech ścianach – frontowej i obu bocznych – wyryto płaskorzeźby przedstawiające postacie ludzkie z twarzami ściągniętymi bólem[39][44]. Płaskorzeźby – zatytułowane „Męczeństwo”, „Kobiety i dzieci”, „Walka”, „Przetrwanie” – symbolizują rozgrywającą się w obozie tragedię[43]. Na szczycie frontowej ściany „czapy” widnieją ponadto dłonie rozłożone w geście błogosławieństwa, a płaskorzeźba na ścianie tylnej (wschodniej) przedstawia menorę[39][43][45]. Przed pomnikiem stoi kamienna płyta, na której w językach angielskim, francuskim, hebrajskim[d], niemieckim, polskim, rosyjskim i jidysz wyryto napis „Nigdy więcej”[e][39].
Za pomnikiem znajduje się upamiętnienie miejsca, w którym Niemcy palili zwłoki ofiar. Ma formę betonowej płyty w kształcie prostokąta, długiej na 22 metry i szerokiej na 4,5 metra, nieznacznie zagłębionej w grunt[46]. Płyta została poczerniona przy użyciu sadzy angielskiej oraz pokryta bazaltowymi „soplami”[46], pozyskanymi nieodpłatnie z fabryki w Starachowicach[47]. Kształt „sopli” przywodzi na myśl zwęglone ludzkie ciała i połamane kości[48]. Wokół ustawiono osiemnaście lamp na ciekłe paliwo, które zapalone tworzą wrażenie płonącego stosu[39][49]. Symboliczne palenisko jest uważane za najbardziej poruszający element upamiętnienia w Treblince[47].
Teren dookoła pomnika został podzielony na trzy pola o łącznej powierzchni ok. 22 tys. m²[39][45]. Zostały one pokryte warstwą betonu, naturalnie i miękko układającego się na nierównościach terenu[23]. W ten sposób pozostałości po masowych grobach zostały ostatecznie zabezpieczone przed „poszukiwaczami skarbów”[39]. Na polach ustawiono około 17 tys. kamieni różnej wielkości, o ostrych i nieobrobionych kształtach[39][45]. Według jednej z interpretacji, ich liczba nawiązuje do maksymalnej liczby osób, która mogła być zamordowana w komorach gazowych Treblinki w ciągu jednego dnia[49]. Same kamienie mogą być natomiast interpretowane jako „pochód ludzi donikąd”[39], jako macewy[39][50], lub jako nawiązanie do żydowskiego obyczaju kładzenia na grobie małych kamyków[50]. Zarówno głazy, jak i monument, zostały wykonane z popielatego granitu sprowadzonego ze Strzegomia[f][51].
Na niektórych kamieniach umieszczono nazwy miejscowości, z których wywieziono do Treblinki co najmniej 1000 Żydów. Pierwotnie upamiętniono w ten sposób 130 miejscowości[43]. W 1998 roku wyryto kolejnych 86 nazw[52]; upamiętniających przede wszystkim miejscowości z obszaru dawnego Okręgu Białystok, które po 1945 roku znalazły się poza granicami Polski[45].
Broszura Plan kamieni symbolicznych, wydana przez Muzeum Treblinka w 2019 roku, wymienia nazwy 222 miejscowości, które upamiętniono kamieniami na terenie byłego obozu zagłady:[g][53]
- Adamów
- Augustów
- Baranów Sandomierski
- Biała Podlaska
- Biała Rawska
- Białobrzegi
- Białystok
- Bielsk Podlaski
- Bliżyn
- Błędów
- Błonie
- Bodzanów
- Bodzentyn
- Brańsk
- Brok
- Busko-Zdrój
- Celestynów[h]
- Chęciny
- Chmielnik
- Choroszcz
- Ciechanowiec
- Ciepielów
- Częstochowa
- Ćmielów
- Dąbrowa Białostocka
- Dęblin[i]
- Dobre
- Druskienniki
- Drzewica
- Falenica
- Garbatka
- Garwolin
- Głowaczów
- Głowno
- Gniewoszów
- Golędziszów[j]
- Goniądz
- Gorzkowice
- Góra Kalwaria
- Grajewo
- Grodno
- Grodzisk Mazowiecki
- Gródek Biał.
- Grójec
- Iłża
- Indura
- Iwaniska
- Jadów
- Jałówka
- Janów
- Janów Podlaski
- Jasionówka
- Jedlińsk
- Jedwabne
- Jeziory
- Jeżów
- Jędrzejów
- Kałuszyn
- Kamieńsk
- Karczew
- Kielce
- Kiełbasin
- Kleszczele
- Klimontów
- Knyszyn
- Kock
- Koluszki
- Kołbiel
- Koniecpol
- Konstantynów
- Końskie
- Koprzywnica
- Korycin
- Kosów Lacki
- Kozienice
- Krynki
- Kuflew
- Kunów
- Kuźnica Białostocka
- Latowicz
- Legionowo
- Lipsko nad Wisłą
- Ludwisin[k]
- Łagów
- Łapy
- Łaskarzew
- Łochów
- Łomża
- Łosice
- Łowicz
- Łuków
- Łunna
- Łysków
- Magnuszew
- Maków Mazowiecki
- Małkinia
- Małogoszcz
- Marianów[j]
- Mariampol
- Michałowo
- Międzyrzec Podlaski
- Milejczyce
- Mińsk Mazowiecki
- Mława
- Mniszew
- Mogielnica
- Mordy
- Mosty
- Mrozy
- Mszczonów
- Narew
- Nasielsk
- Nowe Miasto nad Pilicą
- Nowy Korczyn
- Oblas
- Odelsk
- Opatów
- Opoczno
- Orla
- Osiek
- Ostrowiec
- Ostrów Mazowiecka
- Ostryna
- Otwock
- Ożarów
- Pacanów
- Parysów
- Piaseczno
- Pionki
- Piotrków
- Pińczów
- Płock
- Policzna
- Porozów
- Porzecze
- Pruszków
- Prużana
- Przedbórz
- Przemyśl
- Przygłów
- Przysucha
- Przytyk
- Pułtusk
- Raciąż
- Radom
- Radomsko
- Radoszyce
- Radziłów
- Radzymin
- Rajgród
- Rawa Mazowiecka
- Rembertów
- Roś
- Różana
- Sandomierz
- Sarnaki[i]
- Sarnów
- Serokomla
- Sędziszów
- Sidra
- Sieciechów
- Siedlce
- Siemiatycze
- Siennica
- Sienno
- Skaryszew
- Skarżysko-Kamienna
- Skidel
- Skierniewice
- Sławatycze
- Słupia Nowa
- Sobienie-Jeziory
- Sobolew
- Sochaczew
- Sokołów Podlaski
- Sokoły
- Sokółka
- Solec nad Wisłą
- Stanisławów
- Starachowice
- Staszów
- Sterdyń
- Stoczek
- Stoczek Łukowski
- Stopnica
- Stromiec
- Suchedniów
- Suchowola
- Sulejów
- Szczekociny
- Szydłowiec
- Śniadowo
- Świsłocz
- Tarczyn
- Tarłów
- Terespol
- Tłuszcz
- Tomaszów Mazowiecki
- Trzcianne
- Ujazd
- Warka
- Warszawa
- Wasilków
- Wawer
- Węgrów
- Wierzbnik
- Wiskitki
- Wisznice
- Włoszczowa
- Wodzisław
- Wolanów
- Wołkowysk
- Wołomin
- Wołpa
- Wyszków
- Wyszogród
- Zabłudów
- Zawichost
- Zwoleń
- Żarki
- Żarnów
- Żelechów
W 1978 roku odsłonięto kamień poświęcony Januszowi Korczakowi i jego podopiecznym z warszawskiego Domu Sierot. Jest to jedyne imienne upamiętnienie w byłym obozie zagłady. Od przyjętej konwencji odbiega jeszcze jeden kamień, na którym widnieje napis „Męczennikom getta warszawskiego”[54].
W ocenie Marka Kuci zespół pomnikowy w Treblince był prawdopodobnie jedynym pomnikiem w całym ówczesnym bloku wschodnim, który upamiętniając miejsce zbrodni hitlerowskich, w tak jednoznaczny sposób wskazywał na żydowskie pochodzenie ofiar[55].
W 1964 roku twórcom pomnika przyznano Państwową Nagrodę Artystyczną w dziedzinie plastyki[32]. Pomnik w Treblince opisywany jest jako dzieło wybitne i nowatorskie[56], „wybitne dzieło architektury pomnikowej i najbardziej poruszająca kompozycja architektoniczno-rzeźbiarska poświęcona pamięci ofiar Holocaustu w Polsce”[57], a także „arcydzieło niemające sobie równego w sztuce przestrzennej”[29]. W 1994 roku nowojorskie The Jewish Museum uznało go za najbardziej poruszający pomnik ofiar Holocaustu na świecie[58][59]. James E. Young także określa go mianem „najwybitniejszego ze wszystkich pomników upamiętniających Holocaust”[55]. W ocenie Haliny Taborskiej pomnik w Treblince jest najznakomitszym w Polsce i jednym z najznakomitszych na świecie upamiętnień Zagłady[60], a zdaniem Marka Kuci – wzorcowym przykładem upamiętnienia Holocaustu[61]. Z kolei zdaniem Franka van Vree pomnik w Treblince należy zaliczyć do „grona najbardziej wstrząsających miejsc pamięci”[62]. Ponadto uważa on, że „pomnik ten przyćmił inne sobie współczesne” i mimo upływu kilkudziesięciu lat nie stracił na aktualności, stając się punktem odniesienia dla innych upamiętnień Holocaustu – m.in. w trakcie debaty na temat projektu Pomnika Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie[63].
Od 1964 roku przy pomniku corocznie odbywają się uroczystości poświęcone ofiarom obozu zagłady. Początkowo były organizowane przełomie kwietnia i maja, równolegle do obchodów rocznicy powstania w getcie warszawskim[64]. Obecnie odbywają się 2 sierpnia, w rocznicę buntu więźniów[65].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Uwagi
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Przyczyn, dla których projekt Zielonki i Niemca nie został zrealizowany, Katarzyna Radecka upatruje w jego zbyt dużym rozmachu oraz w zaistniałych wątpliwościach co do symboli, których użycie planowali autorzy. Istotny był również fakt, że w oczach zarówno władz, jak i organizacji żydowskich, Treblinka nie zajmowała najwyższej pozycji na liście miejsc wymagających upamiętnienia. Patrz: Radecka 2017 ↓, s. 256.
- ↑ „Na tym terenie od lipca 1942 do sierpnia 1943 r. istniał hitlerowski obóz zagłady, w którym wymordowano ponad 800 000 Żydów z Polski, Związku Radzieckiego, Jugosławii, Czechosłowacji, Bułgarii, Austrii, Francji, Belgii, Niemiec i Grecji. Dnia 2 sierpnia 1943 r. więźniowie podnieśli zbrojny bunt krwawo stłumiony przez hitlerowskich oprawców. W odległości 2 km w Karnym Obozie Pracy hitlerowcy wymordowali w latach 1941–1944 około 10 000 Polaków”. Patrz: Kopówka i Rytel-Andrianik 2011 ↓, s. 119.
- ↑ W rzeczywistości do Treblinki nie kierowano transportów z Belgii i Francji, ani też z Bułgarii i ZSRR w ich przedwojennych granicach.
- ↑ Napis w języku hebrajskim dodano w 2002 roku z inicjatywy ambasadora Izraela w Polsce, Szewacha Weissa. Patrz: Zawadka 2015 ↓, s. 43.
- ↑ Początkowo rozważano wyrycie na płycie fragmentu wiersza Władysława Broniewskiego Żydom polskim lub fragmentu wiersza Mieczysława Jastruna Pogrzeb. Ostatecznie zdecydowano się na krótki napis „Nigdy więcej” – być może ze względu na jego bardziej uniwersalistyczne przesłanie, nie kładące nacisku na żydowskie pochodzenie ofiar. Patrz: Radecka 2017 ↓, s. 259–260.
- ↑ Początkowo zamierzano wykorzystać beżowo-różowy granit fiński lub szwedzki labrador. Pomysł ten zarzucono jednak ze względu na zbyt wysokie koszty. Patrz: Rusiniak 2008 ↓, s. 48.
- ↑ Nazwy miejscowości podane z zachowaniem pisowni oryginalnej.
- ↑ Upamiętniony w 1999 roku na wniosek swoich mieszkańców. Patrz: Kopówka i Rytel-Andrianik 2011 ↓, s. 121.
- ↑ a b Upamiętnione w 2010 roku. Patrz: Kopówka i Rytel-Andrianik 2011 ↓, s. 121.
- ↑ a b Brak jest informacji, która miejscowość o tej nazwie została upamiętniona.
- ↑ Obecnie część Legionowa.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków – stan na 30 czerwca 2016 r. (woj. mazowieckie). nid.pl. [dostęp 2017-07-03].
- ↑ Młynarczyk 2004 ↓, s. 217–232.
- ↑ Rusiniak 2008 ↓, s. 18–21.
- ↑ Rusiniak 2008 ↓, s. 22.
- ↑ Datner, Gumkowski i Leszczyński 1960 ↓, s. 83.
- ↑ Rusiniak 2008 ↓, s. 32–33.
- ↑ Rusiniak 2008 ↓, s. 45.
- ↑ Rusiniak 2008 ↓, s. 30–35.
- ↑ Zawadka 2015 ↓, s. 34.
- ↑ Rusiniak-Karwat 2013 ↓, s. 179–188.
- ↑ Rusiniak 2008 ↓, s. 37.
- ↑ Zawadka 2015 ↓, s. 35.
- ↑ Rusiniak 2008 ↓, s. 38.
- ↑ Radecka 2017 ↓, s. 256.
- ↑ Rusiniak 2008 ↓, s. 40.
- ↑ a b Zawadka 2015 ↓, s. 37.
- ↑ Rusiniak-Karwat 2013 ↓, s. 189.
- ↑ a b c Zawadka 2015 ↓, s. 38.
- ↑ a b Rusiniak 2008 ↓, s. 39.
- ↑ a b c Radecka 2017 ↓, s. 257.
- ↑ a b c Rusiniak-Karwat 2013 ↓, s. 192.
- ↑ Rusiniak 2008 ↓, s. 44–45.
- ↑ a b c Radecka 2017 ↓, s. 258.
- ↑ a b Zawadka 2015 ↓, s. 39–40.
- ↑ Rusiniak 2008 ↓, s. 44 i 47.
- ↑ Zawadka 2015 ↓, s. 41.
- ↑ Zawadka 2015 ↓, s. 38–39.
- ↑ Rusiniak 2008 ↓, s. 45–46.
- ↑ a b c Rusiniak 2008 ↓, s. 44.
- ↑ Zawadka 2015 ↓, s. 40.
- ↑ Zawadka 2015 ↓, s. 41–42.
- ↑ a b Rusiniak 2008 ↓, s. 50.
- ↑ Zawadka 2015 ↓, s. 42.
- ↑ Rusiniak 2008 ↓, s. 47.
- ↑ Zawadka 2015 ↓, s. 43.
- ↑ Zawadka 2015 ↓, s. 32.
- ↑ Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. muzeumsiedlce.art.pl. [dostęp 2017-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
- ↑ Uchwała Sejmiku Województwa Mazowieckiego nr 58/18 z dnia 22 maja 2018 r.. treblinka-muzeum.eu. [dostęp 2017-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu].
- ↑ a b c d e f g h i j k l m Rusiniak 2008 ↓, s. 49.
- ↑ Kopówka 2002 ↓, s. 54.
- ↑ Rusiniak 2008 ↓, s. 48–49.
- ↑ Zawadka 2015 ↓, s. 44–45.
- ↑ a b c d e f Zawadka 2015 ↓, s. 45.
- ↑ Kopówka 2002 ↓, s. 54–55.
- ↑ a b c d Kopówka 2002 ↓, s. 55.
- ↑ a b Zawadka 2015 ↓, s. 46.
- ↑ a b Radecka 2017 ↓, s. 255.
- ↑ Taborska 2003 ↓, s. 60.
- ↑ a b Kopówka i Rytel-Andrianik 2011 ↓, s. 120.
- ↑ a b van Vree 2009 ↓, s. 451.
- ↑ Rusiniak 2008 ↓, s. 48.
- ↑ Zawadka 2015 ↓, s. 45 i 52.
- ↑ Kopówka 2019 ↓, s. 13–18.
- ↑ Zawadka 2015 ↓, s. 49.
- ↑ a b Kucia 2017 ↓, s. 328.
- ↑ Gębczyńska-Janowicz 2008 ↓, s. 186.
- ↑ Kranz 2013 ↓, s. 18.
- ↑ Zawadka 2015 ↓, s. 44.
- ↑ Radecka 2017 ↓, s. 261.
- ↑ Taborska 2003 ↓, s. 58.
- ↑ Kucia 2017 ↓, s. 329.
- ↑ van Vree 2009 ↓, s. 447.
- ↑ van Vree 2009 ↓, s. 452.
- ↑ Rusiniak 2008 ↓, s. 79–80.
- ↑ Zawadka 2015 ↓, s. 53.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Szymon Datner, Janusz Gumkowski, Kazimierz Leszczyński. Zagłada Żydów w obozach na ziemiach polskich. „Biuletyn Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce”. XIII, 1960. Warszawa.
- Agnieszka Gębczyńska-Janowicz. Kształtowanie formy założeń pomnikowych w przestrzeni polskich miast od połowy XX wieku. „Czasopismo techniczne. Architektura”. 2-A, 2008. Kraków.
- Edward Kopówka, Paweł Rytel-Andrianik: Dam im imię na wieki. Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów. Oksford–Treblinka: Wydawnictwo Sióstr Loretanek, 2011. ISBN 978-83-7257-496-1.
- Edward Kopówka: Plan kamieni symbolicznych. Treblinka: Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941–1944), 2019.
- Edward Kopówka: Treblinka – nigdy więcej. Siedlce: Muzeum Regionalne w Siedlcach, 2002. ISBN 83-88761-15-3.
- Tomasz Kranz: Po co młodzież ma przyjeżdżać do takich miejsc jak Treblinka?. W: Edward Kopówka (red.): Co wiemy o Treblince? Stan badań. Siedlce: Muzeum Regionalne w Siedlcach, 2013. ISBN 978-83-88761-38-6.
- Marek Kucia: (Non-) Remembrance of the Destruction of Jews: Holocaust Memorials in Lithuania and Poland. W: Vygantas Vareikis, Teresė Ringailienė, Jurgita Vaičenonienė: Holocaust in the Eastern and Western European states occupied by the Nazis: studies and memory. Kaunas: Kauno IX forto muziejus, 2017. ISBN 978-609-95980-0-0. (ang.).
- Jacek Andrzej Młynarczyk: Treblinka – obóz śmierci „akcji Reinhardt”. W: Dariusz Libionka (red.): Akcja Reinhardt. Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2004. ISBN 83-89078-68-6.
- Katarzyna Radecka: Założenie pomnikowe w Treblince. W: Tomasz Kranz (red.): Muzea w poobozowych miejscach pamięci: tożsamość, znaczenia, funkcje. Lublin: Państwowe Muzeum na Majdanku, 2017. ISBN 978-83-62816-36-1.
- Martyna Rusiniak: Obóz zagłady Treblinka II w pamięci społecznej (1943–1989). Warszawa: Wydawnictwo Neriton, 2008. ISBN 978-83-7543-020-2.
- Martyna Rusiniak-Karwat: Okres profanacji i zapomnienia. Treblinka II. W: Edward Kopówka (red.): Co wiemy o Treblince? Stan badań. Siedlce: Muzeum Regionalne w Siedlcach, 2013. ISBN 978-83-88761-38-6.
- Halina Taborska. Art in Places of Death: Polish Signs of Memory in the Nazi Death Camps. „Kultura Współczesna”. 4, 2003. Warszawa. ISSN 1230-4808.
- Frank van Vree. Kamienie Treblinki. „Porta Aurea”. 7/8, 2009. Gdańsk.
- Artur Zawadka: Upamiętnianie Treblinki. W: Edward Kopówka (red.): Treblinka: historia i pamięć. Siedlce: Muzeum Regionalne w Siedlcach, 2015. ISBN 978-83-88761-51-5.