Przejdź do zawartości

2 Dywizja Litewsko-Białoruska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
2 Dywizja Litewsko-Białoruska
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1919

Rozformowanie

1921

Tradycje
Kontynuacja

29 Dywizja Piechoty (II RP)

Dowódcy
Pierwszy

gen. Józef Lasocki

Działania zbrojne
wojna polsko-bolszewicka
bitwa nad Autą (4–6 lipca 1920)
bitwa pod Podbrodziem (12 lipca 1920)
obrona Wilna (14 lipca 1920)
Organizacja
Rodzaj wojsk

Piechota

Podległość

1 Armia

2 Dywizja Litewsko-Białoruska (2 DLB) – wielka jednostka piechoty Wojska Polskiego II RP.

Historia dywizji[edytuj | edytuj kod]

W październiku 1919 przeprowadzona została reorganizacja Dywizji Litewsko-Białoruskiej. W jej wyniku utworzono dwie dywizje piechoty, którym nadano numery 1 i 2. Każda z dywizji składała się z dwóch brygad i czterech pułków piechoty. W skład 2 Dywizji Litewsko-Białoruskiej włączone zostały pułki strzelców: białostocki, lidzki i kowieński z dotychczasowej Dywizji Litewsko-Białoruskiej. W okresie luty–kwiecień 1920 sformowany został Słucki pułk strzelców, który włączono w struktury dywizji.

2 DLB zajmowała pozycje na granicy polsko-litewskiej. W wyniku bolszewickiej ofensywy z lipca 1920 roku została częściowo rozproszona i wepchnięta w terytorium litewskie. Próbowała przejść na Suwalszczyznę, ale w większości została otoczona przez Litwinów i internowana. Odtworzona na tyłach frontu.

Po buncie Żeligowskiego III Brygada weszła w skład Korpusu Wojsk Litwy Środkowej, jako jej 3 Dywizja. W tym samym czasie pułki IV Brygady pozostawały na obszarze kraju.

12 października 1921 pułki strzelców przemianowane zostały na pułki piechoty. Słucki i Białostocki pułki strzelców, jako 78 i 79 pułki piechoty weszły w skład 20 Dywizji Piechoty z miejscem postoju dowództwa w garnizonie Baranowicze. Trzecim pułkiem 20 DP został 80 pułk piechoty, który jako Nowogródzki pułk strzelców wchodził w skład 1 DLB, a później 2 Dywizji Korpusu Wojsk Litwy Środkowej.

Lidzki i Kowieński pułki strzelców, jako 76 i 77 pułki piechoty, podporządkowane zostały odpowiednio dowódcom 29 i 19 Dywizji Piechoty.

Ordre de Bataille[edytuj | edytuj kod]

Dowództwo 2 Dywizji Litewsko-Białoruskiej

III Brygada Litewsko-Białoruska

IV Brygada Litewsko-Białoruska

Obsada personalna Dowództwa[edytuj | edytuj kod]

Dowódcy dywizji:

Szefowie sztabu:

Oficerowie sztabu:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Księga chwały piechoty, praca zbiorowa, Warszawa 1992, reprint wydania z 1939 r.