30 Pułk Artylerii Lekkiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy polskiego 30 Pułku Artylerii Lekkiej. Zobacz też: inne pułki artylerii noszące numer „30”.
30 Pułk Artylerii Lekkiej
Ilustracja
Odznaka 30 pal
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1921
Rozformowanie 1939
Tradycje
Święto 4 października[1]
Nadanie sztandaru 1938[2]
Rodowód 5 pułk artylerii polowej
Dowódcy
Pierwszy płk Ludwik Jurkiewicz
Organizacja
Dyslokacja Brześć[3]
Rodzaj wojsk Artyleria
Podległość 30 Poleska Dywizja Piechoty
Odznaczenia
Ag virtuti.jpg
30 DP w 1938

30 Poleski Pułk Artylerii Lekkiej (30 pal) – oddział artylerii lekkiej Wojska Polskiego II RP.

W kampanii wrześniowej 1939 pułk walczył w składzie macierzystej 30 Polskiej Dywizji Piechoty (Armia „Łódź”).

W okresie pokoju[edytuj | edytuj kod]

Pułk sformowany został w 1921, w składzie 30 Dywizji Piechoty z rozwinięcia dywizjonu 5 pułku artylerii polowej powstałego w 1918 i walczącego w latach 1918–1920 w składzie 5 Syberyjskiej Dywizji Piechoty.

Od 1921 pułk stacjonował w Białej Podlaskiej. W grudniu 1922 roku został przedyslokowany do Włodawy.

31 grudnia 1931 roku na podstawie rozkazu B. Og. Org. 1120 – 18 Org. ministra spraw wojskowych marszałka Polski Józefa Piłsudskiego 30 pap został przemianowany na 30 pułk artylerii lekkiej[4].

W 1934 pułk został przedyslokowany do Berezy Kartuskiej, a następnie w 1936 do Brześcia nad Bugiem (do Twierdzy). W 1938 II/30 pal został wydzielony i pod dowództwem mjr. Aleksandra Makowitza przedyslokowany do Pińska. W marcu 1939, dywizjon został przewieziony transportem kolejowym w rejon Piotrkowa.

Pułk został zmobilizowany w marcu 1939 roku w składzie dwóch dywizjonów armat 75 mm i jednego dywizjonu haubic 100 mm. Pod koniec marca odjechał transportami kolejowymi w obszar operacyjny Armii „Łódź”, do dyspozycji ówczesnego inspektora armii gen. dyw. Juliusza Rómmla. Przez następne miesiące pozostawał na tym obszarze rozbudowując pozycje obronne i przygotowywał dywizjony do działań obronnych[5].

Pułku w kampanii wrześniowej 1939[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Kampania wrześniowa.
Armia lodz 1939.png

Zgodnie z planem walki, 1 września 1939 roku pułk przyjął następujące ugrupowanie:

Wysunięty nad granicę I/30 pal spędził pierwszy dzień wojny na swoich stanowiskach bez nacisku ze strony nieprzyjaciela. Około 22:00 został wycofany i przeszedł do dyspozycji dowódcy artylerii dywizji. Pozostałe dywizjony pozostały na swoich SO[6].

2 września ciężka artyleria niemiecka rozpoczęła zwalczać artylerię dywizji. Około 16:00 na pozycje 82 pp i 84 pp uderzyły niemieckie 19. i 18 Dywizja Piechoty. 19 Dywizja Piechoty dostała się pod ześrodkowany ogień II/30 pal i 30 dac i poniosła duże straty. O 21:45 dowódca armii nakazał oderwanie się od nieprzyjaciela i wycofanie wojsk na zasadniczą pozycję obronną. Odwrót osłaniał batalion 83 pp wsparty baterią z I/30 pal. Pozostałe bataliony 83 pp, I dal i 30 dac wykonywał marsz nocny celem obsadzenia zachodniego odcinka pozycji głównej[6]. Niemcy nie rozpoznali wycofania się dywizji i od świtu XI Korpus Armijny wykonał przygotowanie ogniowe natarcia i uderzył w całym pasie stanowisk obronnych, opuszczonych przez 30 Dywizję[7].

3 września artyleria obsadziła zasadnicze stanowiska ogniowe. Niemcy nawiązali styczność ogniową dopiero rano 4 września. Ok. 11:00 nieprzyjaciel podszedł do Widawki i rozpoczął rozpoznawanie. Około 15:00 ze Szczercowa wyszła kolumna nieprzyjaciela w sile około pułku piechoty. Pod Magdalenowem dostała się pod ześrodkowany ogień I/30 pal, 30 dac i II/4 pac oraz broni maszynowej I/83 pp. Kolumna niemiecka poniosła ciężkie straty i wycofała się na zachód. Około 19:00 Niemcy wznowili natarcie na odcinku południowym i znów zostali odparci[7].

Rano 5 września rozpoczął się pojedynek artyleryjski. Wkrótce ruszyło natarcie niemieckiej piechoty wsparte czołgami i artylerią. 83 pp odparł natarcie. Zestrzelono dwa samoloty i zniszczono kilka czołgów. Po południu Niemcy ponowili natarcie na szerszym froncie po potężnym przygotowaniu artyleryjskim i lotniczym. Zarysowały się dwa włamania w obronie 30 DP. Wsparte ogniem 30 pal kontrataki trzech batalionów piechoty odniosły sukces. Niemcy ponieśli duże straty, a pozycja obronna 30 DP znajdowała się polskich rękach[7].

Odwrót
Na rozkaz dowódcy armii, 6 września krótko po północy, dywizja rozpoczęła 35 km odwrót do rejonu Dłutowa. Pułk maszerował bez kontaktu z nieprzyjacielem do późnych godzin popołudniowych. Zajęto stanowiska w rejonie lasu dłutowskiego. Dalsze wycofanie się oddziałów na linię PoddębinaŻeromin, odległą o około 12 km, odbyło się w nocy[8].

W godzinach porannych 7 września zajęto nowe stanowiska. Dywizjony pozostawały przy pułkach piechoty. Po południu Niemcy rozpoczęli działalność rozpoznawczą. Patrole niemieckie przenikały w rejon stanowisk artylerii. Gen. Thommee nakazał 30 DP nocnym marszem osiągnąć lasy na północ od Brzezin. Formowanie kolumn utrudniał brak map i pomieszanie taborów. Nad ranem do Brzezin zbliżały się dopiero elementy czołowe dywizji[8].

Rano 8 września dywizja kontynuowała marsz przez Brzeziny i stopniowo przyjmowała nakazane ugrupowanie obronne. Dopiero po południu przybył 84 pp z III/30 pal i obsadził rejon folwarku halinów. Po południu podeszły pod Brzeziny zmotoryzowane oddziały niemieckie, a ich artyleria otworzyła ogień na zachodnią część lasu. W następstwie wycofania się 36 pp z lasu na wschód od m. Skoszewy, dywizja otrzymała rozkaz odwrotu do lasów w rejonie Przyłęku, gdzie miała pozostać do południa 9 września i następnie maszerować do lasów skierniewickich[8].

Nocne odejście dywizji cechował chaos i niezdecydowanie[9]. Kłębiły się tabory wojska i wozy ludności cywilnej. Nawet zwarte do tej pory pododdziały gubiły się. Do lasu Przyłęk dotarły dwa dywizjony artylerii. III/30 pal był na drodze do Chlebowa, nie mogąc odnaleźć swojej dywizji. Nakazano dalszy marsz w kierunku na Suliszew. Niestety, drogi odwrotu były już w rękach Niemców. Podjęto decyzje o przebijaniu się. 82 pp z I/30 pal uderzył na Rudki, a 83 pp z II dywizjonem na Modłę[9]. Natarcie 82 pp na północnym skrzydle uzyskało powodzenie. Z powodu braku kabla, baterie I dywizjonu, wspierały piechotę z otwartych stanowisk. Zgrupowanie uderzeniowe odbiło Słupię, odrzucając Niemców w kierunku na Modłę i Przybyszyce. 83 pp z II/30 pal rozpoczął natarcie z opóźnieniem. W boju spotkaniowym starł się z kolumną niemiecką wychodzącą z Mikulina. Natarcie wsparł 84 pp. Około 13:30 gen. Cehak nakazał oderwać się od nieprzyjaciela i przejść do odwrotu[9]. Bez większych trudności wyszedł z walki 82 pp i część pododdziałów 84 pp. Pozostałe oddziały dywizji została związana walką z atakującą niemiecką 18 DP wspartą artylerią i lotnictwem. Odpierając natarcie pod Przyłękiem w rejonie Słupi, 9 września dywizja, a wraz z nią 30 pal, poniosły ogromne straty[2]. Ocalały tylko dwie baterie, po jednej z I i II dywizjonu[2].

Wieczorem gen. Thommee w rejonie Suliszewa wydał rozkaz maszerowania do lasów w rejonie Karolinowa. 10 września około 14:00, kolejny rozkaz nakazywał pozbycie się zbędnych taborów i nocny marsz do Warszawy. Ocalałe baterie artylerii miały maszerować przy pułkach piechoty. Wspólny atak 30 Dywizji i 31 pp z 10 DP na Mszczonów na skutek nieporozumień, nie doszedł do skutku. Dywizja wycofała się do puszczy mariańskiej a później do lasu żyrardowskiego[10].

12 września nad ranem ugrupowała się obronnie i stanowiła osłonę ugrupowania przebijającego się do Warszawy. Około 7:00 uderzyli Niemcy. Zacięte walki trwały do południa. Ostatecznie 30 DP późnym wieczorem osiągnęła południowy skraj puszczy Kampinoskiej. 13 września dywizja otrzymała rozkaz maszerowania do Modlina[10]. Dywizja przeszła w ciągu dnia przez Górki do Dąbrówki, a marszem nocnym 14 września osiągnęła Kazuń[11].

III dywizjon 30 pal, po daremnych usiłowaniach odnalezienia dywizji, przybył pod wieczór 9 września do Skierniewic[11]. 10 września dowódca dywizjonu podporządkował się dowódcy 2 DP i spierał ogniem walki na linii Rawki. W nocy maszerował z 3 pp na Wawrzyszew i 12 września walczył w rejonie Pogroszew – Umiastków. Wieczorem odszedł na północ przez Puszczę Kampinoską. W Palmirach uzupełnił amunicję i pomaszerował na Nowy Dwór i Henryków, gdzie znalazł się o świcie 14 września[11].

 Osobny artykuł: Obrona Modlina 1939.

Ostatecznie ocalałe baterie włączyły się do obrony Modlina. Walczyły tam do kapitulacji do 29 września.

Żołnierze pułku[edytuj | edytuj kod]

Marszałek Edward Śmigły-Rydz wręcza sztandar d-cy 30 pal płk dypl. Jerzemu Aleksandrowi Zawiszy 17 lipca 1938 r.
Dowódcy pułku
Zastępcy dowódcy pułku (od 1938 roku - I zastępca dowódcy)
Oficerowie i żołnierze pułku
 Z tym tematem związana jest kategoria: Żołnierze 30 Pułku Artylerii Lekkiej.

Obsada personalna w marcu 1939 roku[edytuj | edytuj kod]

Obsada personalna i struktura organizacyjna w marcu 1939 roku[16][b]

 • dowódca pułku – Zygmunt Lewandowski
 • I zastępca dowódcy – ppłk Anastazy Albert Makowski
 • adiutant – kpt. Romuald Cymerski
 • lekarz medycyny – por. lek. Roman Tatarczyk
 • starszy lekarz weterynarii – mjr Wacław Henryk Duval
 • młodszy lekarz weterynarii – por. Paweł Sadlak
 • oficer zwiadowczy – kpt. Tadeusz Nowaczyński
 • II zastępca dowódcy (kwatermistrz) – mjr Leonard Bursa
 • oficer mobilizacyjny – kpt. adm. (art.) – Stefan II Krajewski
 • zastępca oficera mobilizacyjnego – por. adm.(art.) – Antoni Policho
 • oficer administracyjno-materiałowy – kpt. Stanisław III Łapiński
 • oficer gospodarczy – kpt. int Stanisław Piotr Golankiewicz
 • oficer żywnościowy – wakat
 • dowódca plutonu łączności – por. Mieczysław Chyliński
 • oficer plutonu – ppor. Jan Sitko
 • dowódca szkoły podoficerskiej – kpt. Antoni Mateńko
 • zastępca dowódcy i dowódca plutonu – por. Jan Kazimierz Błaszczyna
 • dowódca plutonu – ppor. Antoni Lipiński
 • dowódca plutonu – por. Zygmunt Alfred Zwolanowski
 • dowódca plutonu – ppor. Aleksander Pristupa ve l Pristupiński
 • dowódca I dywizjonu – mjr Stanisław Nikodemowicz
 • dowódca 1 baterii – por. Leon Franciszek Witkowski
 • dowódca plutonu – ppor. Anioł Antoni Kamiński
 • dowódca 2 baterii – kpt. Alojzy Piwowar
 • dowódca plutonu – por. Kazimierz Popławski
 • dowódca 3 baterii – por. Michał Mańka
 • dowódca plutonu – ppor. Jan Sztejnbis
 • dowódca II dywizjonu – mjr Aleksander Makowitz
 • adiutant dywizjonu – por. Tadeusz Gustaw Buszko
 • oficer zwiadowczy i d-ca drużyny łączności dywizjonu – por. Jan Czerniak
 • pomocnik dowódcy dywizjonu ds. gospodarczych – kpt. adm. (art.) Maksymilian Głowiński
 • dowódca 5 baterii – kpt. Jan Zwodzijasz
 • dowódca plutonu – ppor. Andrzej Jerzy Mosiński
 • dowódca 6 baterii – kpt. Edward Kawka
 • dowódca plutonu – ppor. Mieczysław Aleksander Szadkowski
 • dowódca III dywizjonu – mjr Adam Fedorko
 • dowódca 7 baterii – por. Wacław Mazurkiewicz
 • dowódca plutonu – por. Romuald Rymkiewicz
 • dowódca 8 baterii – kpt. Zygmunt Wieruszewski
 • dowódca plutonu – por. Piotr Boużyk

Obsada personalna we wrześniu 1939 roku[edytuj | edytuj kod]

Obsada personalna we wrześniu 1939 roku[18]

Dowództwo

 • dowódca – ppłk Zygmunt Lewandowski
 • adiutant – kpt. Romuald Cymerski
 • oficer łączności - por. Jan Czerniak
 • dowódca plutonu ogniowo-topograficznego - por. Wacław Mazurkiewicz
 • dowódca plutonu zwiadu - por. Kazimierz Popławski

I dywizjon (armat 75 mm)

 • dowódca - mjr Stanisław Nikodemowicz
 • 1 bateria - kpt. Alojzy Piwowar
 • 2 bateria - por. Leon Witkowski
 • 3 bateria - por. Michał Mańko

II dywizjon (armat 75 mm)

 • dowódca - mjr Aleksander Makowitz
 • 4 bateria - por. Mieczysław Chyliński
 • 5 bateria - kpt. Jan Zwodzijasz
 • 6 bateria - kpt. Edward Kawka

III dywizjon (haubic 100 mm)

 • dowódca dywizjonu – mjr Adam Fedorko
 • dowódca 7 baterii – por. Romuald Roman Rymkiewicz
 • oficer zwiadowczy – ppor. Franciszek Knot
 • oficer ogniowy – ppor. rez. Dariusz Serafin
 • dowódca I plutonu – ppor. rez. Emil Czerny
 • dowódca II plutonu – NN
 • dowódca 8 baterii – por. Piotr Boużyk
 • oficer zwiadowczy – NN
 • oficer ogniowy – ppor. Władysław Kulik
 • dowódca I plutonu – NN
 • dowódca II plutonu – ppor. Janusz Grodzicki
 • dowódca 9 baterii – kpt. Zygmunt Wieruszewski
 • oficer zwiadowczy – ppor. Antoni Karol Haschek
 • oficer ogniowy – ppor. Jan Kazimierz Błaszczyna
 • dowódca I plutonu – NN
 • dowódca II plutonu – ppor. Żarków

Bateria łączności

 • dowódca - kpt. Piotr Chełchowski

Symbole pułku[edytuj | edytuj kod]

Sztandar
 Osobny artykuł: Polskie sztandary wojskowe.

19 czerwca 1938 roku Prezydent RP Ignacy Mościcki nadał sztandar 30 poleskiemu pułkowi artylerii lekkiej, a 1 lipca tego roku minister spraw wojskowych gen. dyw. Tadeusz Kasprzycki zatwierdził wzór lewej strony płachty sztandaru[19].

17 lipca 1938 roku na lotnisku w Zamościu marszałek Polski Edward Śmigły-Rydz wręczył pułkowi sztandar ofiarowany przez społeczeństwo ziemi zamojskiej oraz niektórych sąsiednich regionów.

Rozkazem gen. dyw. Juliusza Rómmla z 28 września „30 p.a.l. nadano na sztandar order Virtuti Militari oraz dodatkowo do dyspozycji dowódcy artylerii dywizyjnej 20 krzyży V.M. dla żołnierzy pułku”[2].

Sztandar pułku, po odjeździe oddziału w marcu 1939 roku do obszaru operacyjnego Armii „Łódź”, pozostał w Brześciu. O jego losach brak jest informacji[20].

Odznaka pamiątkowa

18 lipca 1931 roku gen. dyw. Kazimierz Fabrycy, w zastępstwie ministra spraw wojskowych, zatwierdził wzór i regulamin odznaki pamiątkowej 30 pap[21]. Odznaka o wymiarach 44x43 mm ma kształt krzyża maltańskiego o ramionach pokrytych białą emalią ze złotymi krawędziami. Na środek krzyża nałożona miniatura odznaki 5 Dywizji Syberyjskiej. Na ramionach krzyża wpisano numer i inicjały „30 PAP” oraz rok powstania pułku „1918”. Między ramionami krzyża dwie skrzyżowane lufy armatnie barwy złocistej. Odznaka oficerska, dwuczęściowa, wykonana w srebrze i emaliowana. Wykonawcą odznak był Stanisław Lipczyński z Warszawy[22].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W grudniu 1924 roku ogłoszono przeniesienie ppłk art. Jana Robakowskiego do 7 pap na stanowisko zastępcy dowódcy pułku[12]. W lutym 1925 roku zarządzenie o przeniesieniu zostało anulowane.
 2. Wykaz zawiera obsadę jednostki według stanu bezpośrednio przed rozpoczęciem mobilizacji pierwszych oddziałów Wojska Polskiego w dniu 23 marca 1939, ale już po przeprowadzeniu ostatnich awansów ogłoszonych z datą 19 marca 1939[17].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Galster 1975 ↓, s. 75.
 2. a b c d Satora 1990 ↓, s. 306.
 3. Sawicki i Wielechowski 2007 ↓, s. 271.
 4. Dz. Rozk. MSWojsk. Nr 36 z 31 grudnia 1931 roku, poz. 473.
 5. Galster 1975 ↓, s. 282.
 6. a b c Galster 1975 ↓, s. 283.
 7. a b c Galster 1975 ↓, s. 284.
 8. a b c Galster 1975 ↓, s. 285.
 9. a b c Galster 1975 ↓, s. 286.
 10. a b Galster 1975 ↓, s. 287.
 11. a b c Galster 1975 ↓, s. 288.
 12. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 130 z 16 grudnia 1924 roku, s. 725.
 13. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 43 z 11 listopada 1922 roku, s. 829.
 14. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 15 z 23 maja 1927 roku, s. 147.
 15. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 9 z 27 kwietnia 1929 roku, s. 122.
 16. Rybka i Stepan 2006 ↓, s. 746.
 17. Rybka i Stepan 2006 ↓, s. VI.
 18. Jaskulski 1997 ↓, s. 43-45.
 19. Dz. Rozk. MSWojsk. Nr 9 z 1 lipca 1938 roku, poz. 90.
 20. Satora 1990 ↓, s. 307.
 21. Dz. Rozk. MSWojsk. Nr 21 z 18 lipca 1931 roku, poz. 254.
 22. Sawicki i Wielechowski 2007 ↓, s. 271-272.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Karol Lucjan Galster: Księga Pamiątkowa Artylerii Polskiej 1914 - 1939. Londyn: 1975.
 • Stanisław Jaskulski: 30 Poleski Pułk Artylerii Lekkiej. Pruszków: Oficyna Wydawnicza Ajaks, 1997, seria: Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej. ISBN 83-87103-41-1.
 • Roman Łoś: Artyleria polska 1914-1939. Warszawa: Wydawnictwo „Bellona”, 1991. ISBN 83-11-07772-X.
 • Ryszard Rybka, Kamil Stepan: Rocznik oficerski 1939. Stan na dzień 23 marca 1939. Kraków: Fundacja CDCN, 2006. ISBN 978-83-7188-899-1.
 • Kazimierz Satora: Opowieści wrześniowych sztandarów. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Pax”, 1990. ISBN 83-211-1104-1.
 • Zdzisław Sawicki, Adam Wielechowski: Odznaki Wojska Polskiego 1918-1945: Katalog Zbioru Falerystycznego: Wojsko Polskie 1918–1939: Polskie Siły Zbrojne Na Zachodzie. Warszawa: Pantera Books, 2007. ISBN 978-83-204-3299-2.