Pałac Glitterów we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Glitterów
Schloß Reiterburg
Ilustracja
Pałac Glitterów na rycinie Friedricha Bernharda Wernera
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Adres ul. Fryzjerska 22
Typ budynku pałac
Styl architektoniczny barok
Kondygnacje dwie
Kolejni właściciele Hans Gottlieb Steyer, Ernst Hirschel, Gunther Hirschel (do 1926)
brak współrzędnych

Pałac Glitterów, Zamek Ritterburg (niem. Schloß Reiterburg) – dawny pałac znajdujący się na ulicy Fryzjerskiej 22, w Praczach Widawskich, we Wrocławiu.

Historia pałacu i architektura[edytuj | edytuj kod]

Pałac został wzniesiony około roku 1689. Był to trójskrzydłowy, dwukondygnacyjny budynek, z trzema narożnymi, trójkondygnacyjnymi, cylindrycznymi wieżyczkami wzorowane na architekturze późnego renesansu. Dwa lata później, przy zamku wzniesiono folwark (1691), a ok. 1755 do skrzydła zachodniego dodano oficynę. Kolejne przebudowy miały miejsce w 1784 roku. W 1914 do bryły pałacu dodano skrzydło północne, tworząc w ten sposób zamknięty dziedziniec, dobudowano boczny taras oraz kolumnowe portyki w południowej i wschodniej części budynku[1].

W pierwszych latach XX wieku właścicielem zamku był Hirschel Riterburg. W 1926 sprzedał on pałac kupcowi wrocławskiemu, który dostosował wnętrza na potrzeby szpitalne i odsprzedał go Siostrom de Notre Dame. Do 1944 roku pomieszczenia pałacowe służyły starszym, niezdolnych do pracy siostrom[2].

Pałac został wysadzony w powietrze przez żołnierzy niemieckich w końcu 1944 roku, dla oczyszczenia przedpola do obrony miasta w 1945 roku; zachował się jedynie południowy portyk[1][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rafał Eysymontt, Jerzy Ilkosz, Agnieszka Tomaszewicz, Jadwiga Urbanik (red.): Leksykon architektury Wrocławia. Wrocław: Via Nova, 2011.
  • Jan Harasimowicz: Encyklopedia Wrocławia. Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006. ISBN 83-7384-561-5.
  • Jan Harasimowicz (red.): Atlas architektury Wrocławia t.II. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 1998. ISBN 83-7023-679-0.