Dwór w Stoszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Stoszowie
Obiekt zabytkowy nr rej. A/4726/758 z 27.09.1960[1]
Ilustracja
Dwór
Państwo  Polska
Miejscowość Stoszów[1]
Typ budynku Dwór[1]
Styl architektoniczny Renesans
Kondygnacje 2
Ukończenie budowy XVI w.[1]
Ważniejsze przebudowy XVIII w., XIX/XX w.
Położenie na mapie gminy Łagiewniki
Mapa lokalizacyjna gminy Łagiewniki
Dwór w Stoszowie
Dwór w Stoszowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dwór w Stoszowie
Dwór w Stoszowie
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Dwór w Stoszowie
Dwór w Stoszowie
Położenie na mapie powiatu dzierżoniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu dzierżoniowskiego
Dwór w Stoszowie
Dwór w Stoszowie
Ziemia50°46′56″N 16°43′25″E/50,782222 16,723611
Herb rodziny von Gellhorn
Herb rodziny Gotsche Schoffs (Schaffgotsch), 1392

Dwór w Stoszowie – obiekt wybudowany w drugiej połowie XVI w., w miejscowości Stoszów[1]. Obecnie nieużytkowany zabytek powoli popada w ruinę.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Renesansowy i pierwotnie jednoskrzydłowy dwór został zbudowany przez Hansa von Strachwitza (zm.1597 r.)[2] w drugiej połowie XVI w., być może z wykorzystaniem murów starszej budowli. Siedzibę rozbudował Elias von Strachwitz, syn wspomnianego Hansa i Evy z domu von Ullersdorf (zm. 1594 r.)[3]. Dwór został przebudowany i powiększony w XVIII i XIX.

W 2010 roku wykwaterowano ostatniego lokatora z powodu walącego stropu na pierwszym piętrze.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Dwór murowany z kamienia i cegły, tynkowany, trzyskrzydłowy, zbudowany na planie litery „C”, o skrzydłach dwu i trzykondygnacyjnych, nakrytych dachami dwuspadowymi. Fasada (elewacja południowo-zachodnia) korpusu pięcioosiowa, z asymetrycznie umieszczonym sienią komunikacyjną ozdobioną portalem typu fortecznego z tympanonem, w którym znajdują się dwa herby: Gottfrieda von Gellhorn (właściciela w 1654, lewy) i rodziny Gotsche Schoffs (Schaffgotsch, prawy) oraz napis na belkowaniu: SIT PAX INTRA MVROS TVOS ET PROSPERITAS IN PALATIS TVM PSALM 122,[7] (Pokój w twoich murach i pomyślność w twoim pałacu[3]. Większość otworów okiennych zachowała oryginalne kamienne fasciowe obramowania. Większość pomieszczeń nakrywały stropy belkowe, w sieni zastosowano sklepienia kolebkowo-krzyżowe. Dwór zbudowano na planie prostokąta, z wewnętrznym dziedzińcem (obecnie rozpadło się jedno skrzydło) dostępnym przez sklepioną sień. Częściowo podpiwniczony, pod zachodnim skrzydłem znajduje się piwnica składająca się z trzech pomieszczeń.

Na wschód od dworu znajduje się zaniedbana i dziko zarośnięta pozostałość niewielkiego parku. Rezydencję otacza pozostałość fosy i niewielki staw. Wokół położonego na południe od dworu dziedzińca folwarcznego wznoszą się zabudowania gospodarcze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 14. [dostęp 8.02.2016].
  2. Stoszów
  3. a b Damian Dąbrowski: Stoszów. Pałace Śląska. [dostęp 2018-05-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]