Dwór w Bierkowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Bierkowicach
Ilustracja
Dwór w Bierkowicach
Państwo  Polska
Miejscowość Bierkowice
Adres Bierkowice nr 3
Typ budynku dwór
Kondygnacje 2
Ukończenie budowy XIX w.
Ważniejsze przebudowy XX w.
Położenie na mapie gminy wiejskiej Kłodzko
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Kłodzko
Dwór w Bierkowicach
Dwór w Bierkowicach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dwór w Bierkowicach
Dwór w Bierkowicach
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Dwór w Bierkowicach
Dwór w Bierkowicach
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kłodzkiego
Dwór w Bierkowicach
Dwór w Bierkowicach
Ziemia50°28′27,95″N 16°36′07,55″E/50,474431 16,602097

Dwór w Bierkowicach – wzniesiony po 1840 roku przez Charlottę von Zedlitz-Neukirch, był w posiadaniu jej spadkobierców do lat dwudziestych XX wieku. Obecnie w budynku mieści się szkoła podstawowa.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Dwór położony jest Bierkowicach, wsi sołeckiej w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko[1]. Wznosi się w dolnej części miejscowości, przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 381 z szosą do Łącznej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy dwór w tym miejscu istniał już w XVIII wieku[2]. W 1840 roku majątek w Bierkowicach przeszedł na własność hrabiny Charlotty von Zedlitz-Neukirch, która zleciła budowę nowego dworu[2]. Następnie budynek wraz z majątkiem przeszedł na własność córki hrabiny - Florentyny von Zastrow[2]. Dwór został przebudowany w XX wieku[1]. Budynek był w posiadaniu spadkobierców Florentyny von Zastrow do lat dwudziestych XX wieku. Obecnie w dworze mieści się szkoła podstawowa[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Dwór to dwukondygnacyjna budowla wzniesiona na planie prostokąta, nakryta dachem czterospadowym o małej stromiźnie. Na wschodniej elewacji znajduje się okazały portyk, na jego kolumnadzie jest ulokowany taras widokowy[2]. W otoczeniu dworu zachowały się resztki parku, w którym znajdują się drzewa będące pomnikami przyrody[2]. Przed ogrodzeniem stoi figuralna Grupa Ukrzyżowania z XIX wieku, o cechach sztuki ludowej[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 12: Góry Bardzkie. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1993, s. 64 i 66. ISBN 83-85773-04-5.
  2. a b c d e f Marek Perzyński: Gminy Kłodzko skarby i osobliwości. Wrocław: Wrocławski Dom Wydawniczy, 2002, s. 67-69. ISBN 83-913531-3-3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]