Zamek w Jelczu-Laskowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek w Jelczu-Laskowicach
Symbol zabytku nr rej. A/3980/1157 z 20.11.1964[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Jelcz-Laskowice

Rozpoczęcie budowy

XIV w.

Ukończenie budowy

XIV-XIX w.

Położenie na mapie Jelcza-Laskowic
Mapa konturowa Jelcza-Laskowic, na dole po lewej znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Jelczu-Laskowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Jelczu-Laskowicach”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Jelczu-Laskowicach”
Położenie na mapie powiatu oławskiego
Mapa konturowa powiatu oławskiego, blisko centrum u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Jelczu-Laskowicach”
Położenie na mapie gminy Jelcz-Laskowice
Mapa konturowa gminy Jelcz-Laskowice, po lewej nieco na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Jelczu-Laskowicach”
Ziemia51°00′58″N 17°18′30″E/51,016111 17,308333

Zamek w Jelczu-Laskowicach – zamek pozostający w stanie ruiny, położony w Jelczu.

O samym zamku, położonym w starorzeczu Odry, przy południowym skraju dawnej wsi Jelcz stanowiącej obecnie część Jelcza-Laskowic, wzmiankowano w dokumentach z końca XIV wieku. Budowlę przebudowano na początku XV wieku. Po pożarze w 1623 roku została odbudowana i zamierzano ją nawet ufortyfikować. Skończyło się jednak na ambitnych planach. Ostatnia przebudowa, w stylu neoklasycystycznym, miała miejsce w 1797 roku. Przez stulecia zamek zmieniał właścicieli: najdłużej (od początku XVI wieku) należał do wrocławskiej rodziny kupieckiej Sauerman (później Saur). Przeniesienie siedziby rodu do Laskowic na początku XIX wieku spowodowało powolne popadanie jelczańskiego zamku w ruinę, zwłaszcza, gdy urządzono w nim browar.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Oława - powiat - miasta - gminy. Wrocław: Studio Wydawnicze PLAN, 2006. ISBN 83-60180-57-1.