Dwór obronny w Jastrzębcach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dwór obronny w Jastrzębcach
Symbol zabytku nr rej. 320/A/04 z 19.07.2004
ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Jastrzębce (województwo dolnośląskie)

Typ budynku

dwór

Styl architektoniczny

renesansowy, barokowy

Rozpoczęcie budowy

XVI wiek

Ważniejsze przebudowy

XVIII wiek

Położenie na mapie gminy Środa Śląska
Mapa konturowa gminy Środa Śląska, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Dwór obronny w Jastrzębcach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Dwór obronny w Jastrzębcach”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Dwór obronny w Jastrzębcach”
Położenie na mapie powiatu średzkiego
Mapa konturowa powiatu średzkiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Dwór obronny w Jastrzębcach”
Ziemia51°11′07″N 16°33′18″E/51,185278 16,555000

Dwór obronny w Jastrzębcach – zabytkowy dwór[1] wybudowany w miejscowości Jastrzębce[2]. Pierwotnie renesansowy z XVI wieku, przebudowany na barokowy w XVIII w.

Renesansowy dwór obronny zbudowany z kamienia i cegły w 1561 na planie litery "U" (boczne skrzydła z XVIII lub XIX w.), przebudowany w połowie XIX w. Kryty dachem czterospadowym, pokrytym dachówkami, mury szachulcowe w większości zniszczone[3]. Renesansowy dwór miał wydłużoną bryłę i posiadał co najmniej dwie kondygnacje: przyziemie i piętro. Przyziemie, wzniesione z kamienia łamanego z dodatkiem eratyków i cegły, składało się z pięciu prostokątnych pomieszczeń krytych kolebkami, ustawionych równolegle do siebie i nie połączonych między sobą. Każde z tych wnętrz posiadało w północnej ścianie okno, natomiast w południowej wejście oprawione w półkolisty piaskowcowy portal. W XVIII w. dawne przyziemie w trakcie budowy obecnego barokowego dworu stało się piwnicą.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]