Zamek Homole

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zamek Homole
Zamek Homole – ruiny stołpu
Zamek Homole – ruiny stołpu
Państwo  Polska
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Zamek Homole
Zamek Homole
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zamek Homole
Zamek Homole
Ziemia 50°24′05″N 16°20′51″E/50,401389 16,347500
Rzut ruin

Zamek Homole [1]– ruiny zamku na wzniesieniu Gomoła (733 m n.p.m.) na Wzgórzach Lewińskich, ponad przełęczą Polskie Wrota (ziemia kłodzka, Sudety Wschodnie).

Zamek składał się z kamiennego stołpu ok. 30-metrowej wysokości o cylindrycznym kształcie, otoczonego murem obwodowym. Mur wydzielał dziedziniec o nieregularnych, zbliżonych do prostokąta granicach, długości ok. 45, szerokości ok. 18 m; wieża umieszczona była w jego centrum. Do obecnych czasów zachował się jedynie fragment wieży i kilkumetrowej długości odcinek muru zewnętrznego.

Historia[edytuj]

Już w pierwszych wiekach n.e. przez przełęcz Polskie Wrota prowadził wariant szlaku bursztynowego, a we wczesnym średniowieczu była to uczęszczana droga handlowa łącząca Śląsk z Czechami. W XI w. istniał tam drewniany gródek strzegący traktu. W końcu XIII w. wzniesiono murowany zamek, który stał się centrum państewka von Pannwitzów. Zdobyty przez husytów w 1428 r. stał się ich główną siedzibą na ziemi kłodzkiej. W 1434 r. został zdobyty przez najemników z Wrocławia i Świdnicy lub też ze Strzelina.

Do 1477 r. zamek kilkukrotnie zmieniał właścicieli, drogą sprzedaży bądź dziedziczenia, by w końcu zostać odsprzedanym Hildebrandowi von Kauffungowi z Łużyc i odłączonym od korony czeskiej. Zamek stał się tym samym stolicą niewielkiego państewka (tzw. państewka homolskiego) obejmującego Duszniki-Zdrój, Lewin Kłodzki i 21 okolicznych wsi.

Potomkowie Kauffunga stali się z czasem rycerzami-rabusiami, co spowodowało, że ich suwerenność przestała być tolerowana: w 1534 r. wojska cesarskie zdobyły zamek, który następnie skonfiskowano, a ostatniego właściciela stracono w Wiedniu. Od 1560 r. zamek stał opuszczony, powoli popadając w ruinę.

W zamku dwukrotnie prowadzono prace archeologiczne – w 1810 i 1962 r. Odnaleziono fragmenty ceramiki.

Turystyka[edytuj]

W końcu XVIII w. na fali wzrostu zainteresowania Dusznikami-Zdrojem jako kurortem zaczęli docierać tu kuracjusze. Zbudowano dla nich w ruinach aleję, altanę, ustawiono ławki. Przypuszczalnie okolice zamku odwiedził 4 lipca 1778 przyszły król pruski Fryderyk Wilhelm II (źródła pisane mówią o tablicy pamiątkowej, która nie zachowała się do obecnych czasów).

Przez ruiny przechodzi turystyczny szlak

szlak turystyczny niebieski Bukowy Stawek - Zamek Homole - Przełęcz Polskie Wrota - Lewin Kłodzki - Przełęcz Lewińska

U północnego podnóża góry przebiega Główny Szlak Sudecki:

szlak turystyczny czerwony Kudowa-ZdrójDańczówPrzełęcz LewińskaPrzełęcz w Grodźcu - Bukowy Stawek - LudoweDuszniki-ZdrójJamrozowa Polana - Kozia HalaPodgórze PL/CZ - Sołtysia Kopa - ZieleniecLasówkaSchronisko PTTK „Jagodna” (Przełęcz Spalona) – PonikwaDługopole-Zdrój

  • Ok. 2004 w zachodniej części dziedzińca zamkowego postawiono drewnianą wiatę.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  1. R.Primke, M.szczerepa; Rycerze-Rabusie ze Śląska i Łużyc: raubritterzy, zamki, skarby; Wyd. Technol; Kraków 2006r; ISBN 8391611167
  2. K.R.Mazurski; Przewodnik turystyczny: Ziemia kłodzka. Część połudn.; Wyd. "Sudety"; Wrocław 1996r.; ISBN 8385550763

Linki zewnętrzne[edytuj]