Zamek w Międzylesiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Międzylesiu
(niem.) Schloss Mittelwalde
Symbol zabytku nr rej. 458; A/970/637/WŁ z 10 października 1957
Ilustracja
Widok od północnego wschodu
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Międzylesie

Adres

pl. Wolności 42

Rozpoczęcie budowy

1580

Ukończenie budowy

1590

Położenie na mapie Międzylesia
Mapa konturowa Międzylesia, blisko centrum na prawo znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Międzylesiu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Międzylesiu”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Międzylesiu”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Międzylesiu”
Położenie na mapie gminy Międzylesie
Mapa konturowa gminy Międzylesie, blisko centrum na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Międzylesiu”
Ziemia50°08′52,559″N 16°39′56,218″E/50,147933 16,665616
Strona internetowa

Zamek w Międzylesiu – kompleks zamkowo-pałacowy składający się z trzech skrzydeł: średniowieczno-renesansowego zamku oraz dwóch skrzydeł pałacowych utrzymanych w stylu barokowym położony w Międzylesiu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotny zamek wzniesiono tu na miejscu wcześniejszego grodu w 1370. Był siedzibą rycerskiego rodu Glaubitzów i został zniszczony w czasie wojen husyckich. W latach 1580–1590 rodzina Tschirnhausów na miejscu zamku wzniosła renesansowy dwór, być może przez wykorzystanie fragmentów średniowiecznych, a na pewno przez dołączenie częściowo zachowanej wieży pierwotnego zamku[1]. Do dwóch skrzydeł w latach 1614–1622 dobudowano następne dwa - południowe i wschodnie[1]. W XVII wieku dwukrotnie uszkodzony – najpierw w czasie wojny trzydziestoletniej, później w wyniku pożaru miasta[1]. W latach 1686–1695, już za panowania władających majoratem w Międzylesiu od 1653 Althannów, dwór został powiększony o nową część barokową według projektu włoskiego architekta Jakoba Carovy[1]. Budowlę powiększono o nowe dwa skrzydła i mur, zamykający nowo powstały dziedziniec[1]. W XIX wieku obiekt odrestaurowano, po 1945 roku był praktycznie nieuszkodzony[1]. W następnych latach był użytkowany przez kilka instytucji jako ośrodek wczasowy i kolonijny[1]. W 1974 rezydencję ponownie dotknął pożar.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Całość założenia składa się z dwóch części: starszej - renesansowej, wielobocznej z wieżą, zgrupowanej wokół małego dziedzińca oraz nowszej z okresu baroku - dwuskrzydłowej, o wnętrzach nakrytych sklepieniami kolebkowymi i ozdobionych dekoracją stiukową[1]. Z epoki renesansu pochodzi również brama wjazdowa z artystycznie wykonanym portalem oraz fragmenty dekoracji sgraffitowej na elewacjach zewnętrznych[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Romuald Łuczyński: Zamki, dwory i pałace w Sudetach. Legnica: Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka”, 2008, s. 247-252. ISBN 978-83-89102-63-8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]