Zamek w Chobieni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek Chobienia
Schloss Köben
Obiekt zabytkowy nr rej. 694 z dn. 16.05.60
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Chobienia
Adres ul. Parkowa 9
Styl architektoniczny renesans
Rozpoczęcie budowy XIV
Ważniejsze przebudowy 1583, XVII, XVIII, 1905
Zniszczono 1945
Pierwszy właściciel Georg von Kottwitz
Kolejni właściciele

Leonhard von Kottwitz, Carl Sigismund von Gellhorn, Wolfgang von Saurma

Położenie na mapie gminy Rudna
Mapa konturowa gminy Rudna, po prawej nieco u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Chobienia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Chobienia”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Chobienia”
Położenie na mapie powiatu lubińskiego
Mapa konturowa powiatu lubińskiego, u góry po prawej znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Chobienia”
Ziemia51°32′36,4″N 16°26′48,8″E/51,543444 16,446889

Zamek w Chobieni (niem. Schloss Köben) – zamek w Chobieni, w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim, w gminie Rudna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Geograf Bawarski w 845 roku wymienia 20 grodów plemienia Dziadoszan, a wśród nich gród Cobena (Chobienia). Kolejne udokumentowane wzmianki o grodzie na lewym brzegu Odry, pochodzą z 1209 i 1238. Pierwszą murowana budowlę obronną w stylu późnogotyckim wzniesiono na miejscu dzisiejszej około XIV w.

Prawdopodobnie w XVI w. została zburzona i w 1583 postawiono zamek renesansowy z inicjatywy ówczesnego właściciela Georga von Kottwitza. Kolejnej rozbudowy w pierwszej połowie XVII w. dokonał Leonhard von Kottwitz. W XVIII w. nastąpiła modernizacja, której dokonał Carl Sigismund von Gellhorn. Ponownej modernizacji dokonano w 1905. Ostatnim prywatnym właścicielem pałacu przed upaństwowieniem w okresie międzywojennym był Wolfgang von Saurma. W czasie działań wojennych w 1945 został uszkodzony i pozostaje nieodbudowany.

Zamek powstał na planie prostokąta, dwukondygnacyjne skrzydła otaczają wewnętrzny dziedziniec, do którego prowadzi sień przejazdowa pod prostokątna basztą w skrzydle zachodnim. Pozostałe trzy koliste baszty umieszczono na narożach. Najstarszą częścią są piwnice w północno-zachodnim skrzydle. Pierwotnie był otoczony fosą z wodą. Wnętrza jedno i dwutraktowe przesklepione na parterze sklepieniem kolebkowym z lunetkami. Zachował się także odkryty w 1905 malowany strop z 1583 przedstawiający herby rodowe, renesansowe i barokowe portale, renesansowe kamienne obramienia okien, oraz fragmenty dekoracji stiukowej. W murach zamku gościło wielu wspaniałych gości. Tu w 1611 Leonhard von Kottwitz urządził wesele Johannowi Heermannowi, jednemu z najwybitniejszych twórców ewangelickich.

W 1759 król pruski Fryderyk II Wielki odwiedził tu swoich żołnierzy leczących rany po bitwie pod Kunowicami. Próbując podnieść ich na duchu wypowiedział słowa: „Mówię wam moi dzielni żołnierze, że może nas rozdzielić tylko śmierć...” Obraz przypominający to zdarzenie pod tytułem „Przemowa króla Fryderyka Wielkiego w Chobieni” wisi dziś w Muzeum Sztuki w Düsseldorfie.

Stan obecny[edytuj | edytuj kod]

Co roku, w sierpniu, na zamku odbywają się koncerty rockowe Zamczysko. W latach 2009 - 2016 zaniechano ich organizacji. Obecnie zamek jest w trakcie remontu, a opiekunem obiektu jest fundacja "Zamek Chobienia".

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Jarosław Kuczer. 2004. Znaczenie rodu von Kottwitz w enklawie chobieńskiej w latach 1477-1638. Studia Zachodnie 7, Uniwersytet Zielonogórski, str. 75-87.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]