Pałac w Krobielowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pałac w Krobielowicach
(niem.) Schloss Krieblowitz
Symbol zabytku nr rej. A/3824/1794
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Krobielowice

Typ budynku

pałac

Styl architektoniczny

barok, eklektyzm

Rozpoczęcie budowy

1699

Ukończenie budowy

1704

Ważniejsze przebudowy

1873-1878

Odbudowano

1993

Położenie na mapie gminy Kąty Wrocławskie
Mapa konturowa gminy Kąty Wrocławskie, blisko centrum na dole znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac w Krobielowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac w Krobielowicach”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac w Krobielowicach”
Położenie na mapie powiatu wrocławskiego
Mapa konturowa powiatu wrocławskiego, blisko centrum na lewo znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac w Krobielowicach”
Ziemia51°00′25,00″N 16°47′54,38″E/51,006944 16,798439
Pałac w Krobielowicach

Pałac w Krobielowicach − pałac na Dolnym Śląsku w miejscowości Krobielowice (powiat wrocławski, gmina Kąty Wrocławskie) z okresu XVI−XIX w.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XIV wieku znajdowała się tu budowla obronna, którą w 1349 r. kupił Heinrich von Sitten. W 1417 r. od kolejnego właściciela nazwiskiem Optzkone całą wieś nabył opat Andreas Rügler, włączając je do dóbr klasztoru św. Wincentego na Ołbinie. Na miejscu dawnego obiektu w drugiej połowie XVI wieku został wybudowany renesansowy murowany dwór, w którym mieścił się klasztorny zarząd dóbr oraz mieszkania dla urzędników i tymczasowo przebywających tu zakonników. W latach 1699-1704 opat wrocławskich norbertanów Karl Keller przeprowadził generalną rozbudowę dworu (stanowiącego północno-zachodnie skrzydło dzisiejszej budowli), nadając mu obecny kształt rezydencji typu pałacowego. W 1810 r. podczas sekularyzacji dóbr zakonnych w Prusach pałac został skonfiskowany przez króla pruskiego. W 1814 r. wraz z Krobielowicami został on przekazany feldmarszałkowi G. L. von Blücherowi w uznaniu zasług i w nagrodę za zwycięstwa nad wojskami napoleońskimi. Blücher zmarł w pałacu 12 września 1819 r. i pochowany został w ukończonym 34 lata później mauzoleum niedaleko wsi. W 1878 roku zbudowano w duchu eklektycznym trzy narożne wieże z ceglanymi hełmami, taras od południa i werandę z arkadami. Pałac pozostawał w rękach Blücherów do końca II wojny światowej. Za ich panowania zburzony został stary budynek bramny położony na wschód od pałacu, wzniesiona została nowa gorzelnia, browar i karczma.

W okresie PRL został upaństwowiony; później wykupiony przez potomka angielskiej części rodziny marszałka Blüchera - Chrisa Vaile, obywatela Nowej Zelandii, który wyremontował pałac po 1993 roku. Obecnie w pałacu mieści się hotel, restauracja i klub golfowy, a otaczające pałac tereny przekształcono na pole golfowe.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zabytki Krobielowic
Fragment przypałacowego parku
Budynek bramny w przypałacowym folwarku
Mauzoleum Blüchera