Pałac w Jastrowcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac w Jastrowcu
Obiekt zabytkowy nr rej. 2067 z 06.06.1972
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Jastrowiec
Kondygnacje 3
Położenie na mapie gminy Bolków
Mapa lokalizacyjna gminy Bolków
Pałac w Jastrowcu
Pałac w Jastrowcu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pałac w Jastrowcu
Pałac w Jastrowcu
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Pałac w Jastrowcu
Pałac w Jastrowcu
Położenie na mapie powiatu jaworskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu jaworskiego
Pałac w Jastrowcu
Pałac w Jastrowcu
Ziemia50°57′56,64″N 16°02′51,86″E/50,965733 16,047739
Herb Jana von Czirn

Pałac w Jastrowcupałac położony w Jastrowcu w Gminie Bolków. Wraz z otaczającym go parkiem wpisany do Rejestru zabytków jako: Pałac i oficyna (2067 z dn. 6.06.72) oraz Park pałacowy (629/J z dn. 2.04.80). Pałac ten zwany był także Zamkiem na wodzie. Jest to trzykondygnacyjny późnobarokowy budynek, założony na planie prostokąta, z 2. poł. XVIII w. (przebudowany w końcu XIX w.) o cechach eklektyzmu.

W sali na piętrze znajduje się dekoracja stiukowa. Wewnątrz pałacu znajduje się też barokowy piec i kominek. Był on w posiadaniu Jana Czirny. Od 1809 r. przeszedł na własność hrabiów von Schlabrendorff, później do hrabiów Hoyos.

Oficyna pałacowa została wzniesiona w XVIII w. położona obok pałacu. Posiada charakterystyczną cebulastą kopułę krytą łupkiem.

Budynek jest otoczony parkiem z XIX w. z okazami buków i lip o obwodach pnia sięgających 6 m. Na terenie parku znajduje się także staw (w przeszłości służył do retencji wody, która napędzała młyn).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do 1945 r. pałac należał do rodziny von Hoyos-Sprintzenstein.

Od roku 1945 r. w pałacu znajdował się PGR. Po likwidacji gospodarstwa w latach 70. pałac popadał w coraz większą ruinę. W 1984 r. został sprywatyzowany, nowi właściwe zajmowali się rolnictwem (chociaż prace zabezpieczające i pierwsze remonty zaczęli już w 1982). Po kilku latach zrezygnowali. Gmina sprzedała go ponownie, tym razem osobno sprzedano pałac, a osobno budynki gospodarcze wraz ze źródłem. Obecnie w pałacu znajduje się gospodarstwo agroturystyczne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]