Pałac i klasztor salwatorianów w Bagnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac w Bagnie
ob. Wyższe Seminarium Duchowne salwatorianów
Obiekt zabytkowy nr rej. pałac A/3912/1203 z 15.12.1964, Nowy Zamek A/1002/1-5 z 26.03.2007

park A/3903/410/W z 24.05.1978

Ilustracja
Pałac w Bagnie z XVIII w.
Państwo  Polska
Miejscowość Bagno
Typ budynku Pałac
Styl architektoniczny Barok
Ukończenie budowy XVIII w.
Ważniejsze przebudowy XX w.
Pierwszy właściciel Henryk Leopold von Seher-Thos
Kolejni właściciele Georg Kissling
Obecny właściciel salwatorianie
Położenie na mapie gminy Oborniki Śląskie
Mapa konturowa gminy Oborniki Śląskie, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Pałac w Bagnie ob. Wyższe Seminarium Duchowne salwatorianów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pałac w Bagnie ob. Wyższe Seminarium Duchowne salwatorianów”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Pałac w Bagnie ob. Wyższe Seminarium Duchowne salwatorianów”
Położenie na mapie powiatu trzebnickiego
Mapa konturowa powiatu trzebnickiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pałac w Bagnie ob. Wyższe Seminarium Duchowne salwatorianów”
Ziemia51°20′19,2″N 16°49′10,4″E/51,338667 16,819556
Pałac w Bagnie
Pałac w Bagnie
Pałac Nowy zamek
Altana
Garaż z bramą
Stróżówka z bramą
Galeria: herby nad wejściem
Kartusz. Herby: von Seherr-Thoss (L), von Wentzky (P)
Herb baronów von Seherr-Thoss (po lewej)
Herb rodu von Wentzky (po prawej)
Herb hrabiów von Seherr-Thoss
Herb Seherr-Thoß, pałac w Kamieńcu

Pałac w Bagnie – wybudowany w początku XVIII w. w Bagnie[1]. Obecnie mieści się w nim Wyższe Seminarium Duchowne salwatorianów i ich klasztor. Stanowi część zespołu pałacowego wraz z Nowym Zamkiem.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Pałac położony jest w Bagnie – wsi w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Oborniki Śląskie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pałac powstał na początku XVIII w. na pozostałościach warowni księcia Konrada II z XIII w., zniszczonej podczas wojny trzydziestoletniej. Najstarsza, barokowa część obecnego pałacu zbudowana została przez hr. Henryka Leopolda von Seher-Thos i jego żonę Joannę Fryderykę von Wentzky. Herby ich rodzin znajdują się w kartuszu nad wejściem od strony parku. W ciągu pierwszych dwóch wieków istnienia pałac co najmniej 9-krotnie zmieniał właścicieli, aż do roku 1905, kiedy za kwotę ok. 1,5 miliona marek kupił ją wrocławski przemysłowiec i browarnik Georg Kissling. Siedem lat później Kissling wraz z rodziną przeniósł się z Wrocławia do Bagna, co poprzedzone było odrestaurowaniem wnętrz starego gmachu i budową drugiego, neobarokowego skrzydła pałacowego, zwanego dzisiaj "Nowym Zamkiem". Po śmierci dziedzica w kwietniu 1922 lokalnymi dobrami zarządzał syn Conrad Kissling, który pięć lat później z powodów ekonomicznych sprzedał Bagno wraz z pałacem, zatrzymując jedynie wzgórze Kaltenhausen, gdzie wystawił rodzinne mauzoleum[2].

Majątek Kisslingów przeszedł na własność Śląskiego Towarzystwa Kredytowo-Ziemskiego z siedzibą we Wrocławiu, by za jego pośrednictwem w 1930 trafić w ręce Zgromadzenia Salwatorianów, szukających odpowiedniego zaplecza w celu utworzenia domu formacyjnego. Do 1940 zakonnicy zdążyli urządzić w pałacu studium filozoficzno-teologiczne, a następnie nowicjat, na czas wojny zmuszeni byli jednak opuścić budynek klasztorny, w którym władze zorganizowały tzw. Umsiedlungslager, czyli obóz dla wysiedleńców oraz volksdeutschów z Jugosławii, Łodzi i Warszawy. [2]

W 1945 obiekt przejęli salwatorianie prowincji polskiej. Od 1953 w pałacu znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne salwatorianów i ich klasztor. W środku zachowała się barokowa klatka schodowa wykonana z drewna i kamienny, ozdobny kominek z tego samego okresu. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze: Nowy Zamek z 1913, garaż z bramą, z 1913, stróżówka z bramą, z 1913, altana żeliwna, z 1905, dom ogrodnika, z 1910, zabytkowy park krajobrazowy wokół pałacu o powierzchni ok. 5 ha z rzadkim, wiekowym drzewostanem (jodła olbrzymia i jodła kalifornijska, dąb błotny, choina kanadyjska i in.), obiektami tzw. małej architektury (kościółek, altana filozofów, grota).[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 178. [dostęp 14.02.2015].
  2. a b c Bagno. Zamkowy zespół pałacowy.. [dostęp 2016-12-22].