Strażnica WOP Mosty Małe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica WOP Mosty Małe
Historia
Państwo  Polska
Sformowanie 1945
Organizacja
Dyslokacja Mosty Małe, Hrebenne
Formacja Wojska Ochrony Pogranicza
Podległość 34 komenda odcinka

Strażnica WOP Mosty Małe – podstawowy pododdział graniczny Wojsk Ochrony Pogranicza pełniący służbę ochronną na granicy polsko-radzieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Strażnica została sformowana w 1945 roku w strukturze 34 komendy odcinka jako 154 strażnica WOP (Mosty Małe)[1] o stanie 56 żołnierzy. Kierownictwo strażnicy stanowili: komendant strażnicy, zastępca komendanta do spraw polityczno-wychowawczych i zastępca do spraw zwiadu. Strażnica składała się z dwóch drużyn strzeleckich, drużyny fizylierów, drużyny łączności i gospodarczej. Etat przewidywał także instruktora do tresury psów służbowych oraz instruktora sanitarnego[2].

Organizowana była i do stycznia 1946 roku stacjonowała w Przemyślu[3]. 25 stycznia 1946 roku 34 komenda OP, wraz ze swoimi strażnicami, wymaszerowała do Lubaczowa. Tam strażnice kwaterowały do czerwca 1946[4]. Do 1948 roku strażnica stanowiła grupę operacyjną batalionu[4]. W lutym 1948 przekazana została do chełmskiej brygady[4]. Weszła w skład 27 batalionu Ochrony Pogranicza i stacjonowała w Hrebennem[5].

Potem przeszła szereg zmian organizacyjnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]